خدمات آموزشی

چگونه می توان لغات انگلیسی را بدون فراموشی حفظ کرد؟

راهکارهای حفظ لغات بدون فراموشی | سریع ترین روش یادگیری لغات زبان

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

احتمالاً شما هم دچار این مشکل شده باشید که، یک لیست از کلمات انگلیسی را حفظ کرده اید ولی در زمان دوره، معنی آنها را به خاطر نیاورده اید. یکی از اسرار یادگیری لغات بدون فراموشی، انکودینگ یا همان علامت گذاری می باشد. یعنی به وجود آوردن رابطه قوی بین کلمه و معنی آن، به گونه ای که تماماً به هم مرتبط بوده و در ذهن جای بگیرد. به این شیوه در زبان انگلیسی همانندسازی هم اطلاق می شود. یادگیری لغات، قسمت گریز ناپذیر یادگیری یک زبان جدید به شمار می رود. چراکه بدون یادگیری لغات یا شیوه توضیح آنها قادر به صحبت کردن نخواهیم بود. فرض می کنیم شما بر زبان انگلیسی تا حد زیادی مسلط هستید، ولی زمانی که از دایره لغات مناسبی برخوردار نیستید، قادر نخواهید بود گرامر زبان را به کار ببرید. حال شما فکر می کنید بهترین شیوه برای حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی چیست؟

حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی

از شیوه های متداول یادگیری لغات انگلیسی که اغلب ما از آن بهره جسته ایم، یادگیری این کلمات به شکل جداگانه و مجزا است. اغلب سعی براین داریم که فهرستی از لغات که هیچ ارتباطی با همدیگر ندارند را حفظ کنیم. در اینجا یک سوال به وجود می آید. آیا تا به اکنون لغات جدیدی که در زمان خواندن زبان انگلیسی با آن مواجه می شوید را در دفتری نوشته و از این کار تاثیری دیده اید؟

چنانچه به این سوال پاسخ مثبت دادید، خبر خوشحال کننده این است که تنها شما نیستید. چراکه این یک شیوه رایجی است که دبیران در کلاس های قدیمی برای حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی از آن بهره می گیرند. ولی قسمت بدِ ماجرا اینجاست که این شیوه یادگیری، تنها تلف کردن وقت و انرژی می باشد. فراگیری واژگان بیرون از جمله، راه کار تاثیرگذاری برای بالا بردن فهم لغات انگلیسی نیست. همچنین شیوه مناسبی برای آغاز به کار بردن آن کلمات در گفتگو هم نیست.

از همین رو است که همه ما لغات انگلیسی را سریعاً بعد از گذشت مدت زمان کمی فراموش می کنیم. چرا و دلیل آن چیست؟ زیرا این مورد زمانی که شما تنها در تلاش هستید فهرستی از لغات را به ذهن خود بسپارید، رخ می دهد.

چرا لغات انگلیسی را سریعاً فراموش می کنیم؟

این که شما فهرستی بلند بالا از لغات انگلیسی را بتوانید به ذهن بسپارید به معنی آن نیست که در همه جا و همواره می توانید آنها را به کار ببرید. برای منتقل کردن تفکرات خود در مکالمات روزانه باید شیوه حرف زدن افراد native را فرا بگیرید. بدین معنی که یکایک لغات را به خوبی بشناسید و صحیح و بجا برطبق قواعد گرامری آنها را به کار ببرید. زمانی که لغات انگلیسی را بیرون از نوشته می خوانید، مطمئناً نمی دانید چطور باید آنها را استفاده کنید. حتی بسیاری از واژه ها معنی های متفاوتی دارند. مناسبترین شیوه برای حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی، یادگیری آنها در جمله و متن است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با انواع ریش تراش و بررسی کیفیت آن | نحوه گرفتن ریش تراش در دست

درست است که گنجایش مغز انسان برای ذخیره سازی اطلاعات کم و بیش نامحدود می باشد. ولی قادر نیست همچون یک کامپیوتر کار کند. ما نباید توقع داشته باشیم که یک لغت جدید را خوانده و آن را تا همیشه به ذهن بسپاریم. بیشتر افراد تصور می کنند فراموش کردن مطالبی را که قبلاً خوانده اند، با ضعیف بودن حافظه در ارتباط است. ولی نکته مهم اینجاست که اکثر ما یادمان می رود مطالب در درجه اول به حافظه بلند مدت ما انتقال می یابند تا برای زمان طولانی آنها را ذخیره کنیم.

استفاده از کتاب برای حفظ لغات انگلیسی

چنانچه خواهان حفظ لغات زبان به کمک کتاب هستید و می خواهید حفظ لغات انگلیسی را از طریق استفاده از کتاب عملی کنید، از وجود کتاب های بسیار و متنوع در این زمینه متحیر می شوید. کتاب های حفظ لغات انگلیسی دارای انواع گوناگونی هستند. در ادامه مطلب چند کتاب برتر را معرفی می کنیم.

حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی

کتاب Oxford Picture Dictionary

در این کتاب که یک دیکشنری به حساب می آید، به جای توضیحات برای معانی کلمات از تصاویر آنها استفاده شده است. این کتاب حفظ لغت انگلیسی با گروه بندی لغات در دسته های متفاوت و تصویرهای شفاف و با کیفیت، حفظ کلمات انگلیسی را به یادگیری ای خوشایند تبدیل می کند.

این کتاب حفظ کلمات انگلیسی دارای CD نیز می باشد که قادر است افزون بر مساعدت در حفظ لغات انگلیسی، مهارت شنیداری و تلفظ درست کلمات را نیز ارتقا دهد. در هر سطحی از یادگیری زبان که باشید، خرید و به کارگیری این کتاب برای حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی را به شما توصیه می کنیم.

کتاب Absolutely Essential Words 504

ممکن است بارها اسم این کتاب را شنیده باشد. کتاب ۵۰۴ واژه، از کتاب های معروف و شاخصی برای به خاطر سپاری لغات انگلیسی می باشد. این کتاب حفظ لغات انگلیسی، کلمات را در چهارچوب درس های جداگانه و با مثال های گوناگون به شما یاد می دهد. همچنین کتاب ۵۰۴ واژه تمریناتی دارد که حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی را برای شما تضمین می کند.

کتاب ۱۱۰۰ Words You Need to Know

این کتاب هم یک کتاب حفظ لغت انگلیسی با معروفیت جهانی می باشد. کتاب ۱۱۰۰ واژه حفظ لغات زبان انگلیسی را برای شما به یک عادت روتین تبدیل می کند. این کتاب در هر درسی لغات را در متن استفاده کرده و در ادامه آن نیز تمریناتی برای شما قرار داده شده، تا حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی را با مثال های گوناگون تجربه کنید.

به کارگیری نرم‌افزار برای حفظ لغات انگلیسی

امروزه تمامی ما علاقمند هستیم تا جایی که امکان دارد امورمان را با به کارگیری گوشی های هوشمند انجام دهیم. از همین رو، افزون بر کتاب، از نرم افزارها هم برای حفظ لغات انگلیسی می توان استفاده کرد. هر اپلیکیشن برای حفظ لغات انگلیسی به شیوه های خاص خود، زمان بسیار کمی از تایم روزانه شما را دربر می گیرد. ولی چنانچه به برنامه ریزی انجام شده توسط آنها برای حفظ کلمات انگلیسی، پایبند باشید. می توانید روی آنها برای فراگیری لغات انگلیسی حساب کنید. تعدادی از نرم افزارهای موجود برای حفظ کردن لغات انگلیسی بدون فراموشی به شرح زیر می باشد:

 • اپلیکیشن حفظ کلمات زبان VoLT – Vocabulary Learning
 • اپلیکیشن حفظ لغات انگلیسی Vocabulary.com
 • اپلیکیشن حفظ کلمات انگلیسی Quizlet
 • نرم افزار Memrise
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ساختن جا دستمال کاغذی آشپزخانه با هنر دست خودتان

حفظ لغات زبان انگلیسی به روش Word Family

به خاطر سپاری لغات انگلیسی به روش Word Family (فراگیری لغات درون خانواده یک کلمه) برای آن دسته از زبان آموزانی که در سطح پیشرفته هستند یا برای شرکت در آزمون های آیلتس و تافل ثبت نام کرده اند، بسیار کاربردی می باشد. به کارگیری این شیوه برای حفظ لغات انگلیسی به شما در طبیعی تر صحبت کردن و گسترش دایره لغات کمک می کند.

برای نمونه، فعل Receive را مد نظر قرار دهید. لغاتی که در خانواده این فعل قرار می گیرند شامل لغات زیر می باشند:

 • Receipt
 • Recipient
 • Reception
 • Receptionist
 • Receptionist

با فراگیری همچنین کلماتی، نه تنها به خاطر سپاری کلمات انگلیسی آسان تر می شود، بلکه در زمان حرف زدن و نوشتن نیز کلمات بیشتری در اختیار دارید.

روش کدینگ

شیوه کدینگ یکی از شیوه هایی است که اعتقادی به فراگیری لغات انگلیسی با به کارگیری کتاب و مرجع موثق ندارد. در حقیقت، کمتر استادی یافت می شود که برای حفظ کردن لغات انگلیسی، روش کدینگ را به زبان آموز پیشنهاد دهد. با این حال خوب است که این روش را نیز یاد بگیرید.

مقصود شیوه کدینگ، ایجاد راهی برای منتقل کردن لغات جدید از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت برای به خاطر سپاری بلند مدت آنها  می باشد. در حفظ کلمات انگلیسی به شیوه کدینگ، شخص یک لغت از زبان مادری که هم آوا و نزدیک به لغت انگلیسی می باشد را توسط شکلی ذهنی با لغت اصلی مرتبط می سازد.

برای نمونه، برای لغت Absorb، بیان می شود، آب سرب را جذب می کند. در نتیجه معنای کلمه Absorb جذب کردن می باشد.

حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی

روش تصویرسازی

شیوه تصویرسازی برای حفظ لغات انگلیسی براین باور است که چنانچه یک کلمه در ذهن ما تصویری را تداعی نکند، فراگیری آن امکان پذیر نیست. چراکه مغز تصاویر را بهتر متوجه شده و آنالیزشان می کند. این شیوه حفظ لغات زبان هم در بین شیوه های حفظ لغات انگلیسی از اعتبار چندانی برخوردار نیست.

نکاتی برای حفظ کردن و فراگیری سریع لغات انگلیسی

در هنگام به خاطر سپاری لغات انگلیسی نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 • نت برداری در زمان حفظ لغات انگلیسی و دوره آنها در زمان های مختلف را از یاد نبرید.
 • دیدن فیلم و سریال به زبان اصلی تا حدود زیادی در حفظ کلمات انگلیسی تاثیرگذار است.
 • به کار بردن لغاتی که فراگرفته اید در گفتگوها، جملات و … هم در حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی موثر است.
 • چنانچه مرور لغات را در دفعات بیشتر و زمان های کوتاه تر انجام دهید، کلمات بهتر در ذهن شما ماندگار می شوند.

نتیجه گیری

یکی از نگرانی های دائمی زبان آموزان حفظ لغات انگلیسی می باشد. برای راحت صحبت کردن و متوجه صحبت دیگران شدن، باید از دایره واژگان خوبی برخوردار بود. ولی فقط حفظ کلمات به تنهایی کافی نمی باشد. بلکه به ذهن سپردن آنها و یادآوری صحیح آنها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اصول صحیح حفظ لغات انگلیسی بدون فراموشی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا