تعمیرات جاروبرقی

راهنمای تعمیرات و باز کردن لوله جاروبرقی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از ابزارها جهت نظافت و تمیز کردن هر خانه جارو برقی می باشد. تمیزی و پاکیزگی بدون جاروبرقی تقریباً غیر ممکن به نظر می رسد اما چنانچه این دستگاه کارایی درستی نداشته باشد و قدرت مکش آن پایین باشد روی فرش و موکت آلودگی بر جای گذاشته و علاوه بر آن می تواند موجب پخش شدن ذرات ریز و گرد و غبار در هوا شود. گاهی اوقات علت کاهش مکش جاروبرقی انسداد و یا گیر کردن جسمی در قسمتی از دستگاه می باشد. خبر خوب این است که بیشتر جاروبرقی ها به نوعی طراحی و تولید می‌شوند که رفع انسداد آنها به راحتی امکان پذیر می باشد. در این مقاله از سایت ایبک امداد به آموزش روش باز کردن لوله جاروبرقی و تعمیر آن می پردازیم. لطفاً تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

چگونه مکش جاروبرقی را ارزیابی کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است با کاهش قدرت مکش در جاروبرقی روبرو شوید. جهت ارزیابی مکش دستگاه می توانید لوله را بر روی کف دستتان بفشارید با همین روش ساده می توانید قدرت مکش دستگاه را مورد ارزیابی قرار دهید. چنانچه احساس کردید مکش جاروبرقی ضعیف شده است باید بروز انسداد در آن را پیگیری کنید. اولین قدم جهت رفع انسداد لوله جاروبرقی بررسی قسمت های مختلف جاروبرقی می باشد تا محل گرفتگی مشخص شود. جهت انجام این کار موارد زیر را مورد توجه قرار دهید.

  • نخست فیلتر را تمیز کنید.
  • کیسه جاروبرقی را در صورت پر بودن خالی کنید.
  • برس و شلنگ دستگاه را مورد بررسی قرار دهید.
  • به احتمال زیاد لوله جاروبرقی دچار انسداد شده است.
  • این گرفتگی می ‌تواند در محل متصل شدن شلنگ جاروبرقی به قسمت بدنه باشد.
  • وجود اشیای کوچک مثل سکه و یا مو و حتی گردوغبار نیز می تواند باعث انسداد در لوله جاروبرقی شود.

چگونه محل انسداد جاروبرقی را پیدا کنیم؟

پیش از انجام دادن هر کاری باید مطمئن شوید که دستگاه جاروبرقی به برق متصل نیست. پس از آن شلنگ جاروبرقی را مورد بررسی قرار دهید اگر نتوانستید منبع انسداد را پیدا کنید لوله را به طور کامل از جاروبرقی جدا کنید.روش باز کردن لوله جاروبرقی و تعمیر آن

شلنگ های دستگاه جاروبرقی کاملاً قابل جابجا شدن هستند. برای شروع کار شلنگ را از باقی قسمت ها جدا کنید. در حالی که شلنگ را به صورت عمودی نگه داشته اید یک سکه را از آن عبور دهید تا انسداد و گرفتگی را بررسی کنید. چنانچه سکه از شلنگ عبور کرد و به زمین افتاد به این معنی می باشد که لوله و یا شلنگ جاروبرقی گرفتگی ندارد. بخش دیگری از دستگاه که معمولاً دچار انسداد می باشد محل اتصال شلنگ به بدنه جاروبرقی می باشد. جهت بررسی انسداد می توانید این بخش را به کمک انگشت خود فشرده و محل گرفتگی را پیدا کنید.

آموزش برطرف کردن انسداد در لوله جاروبرقی

پس از پیدا کردن محل گرفتگی باید نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید. انسداد در محل متصل شدن شلنگ به بدنه جاروبرقی را می توانید به کمک انگشت خود رفع کنید. بسته به محل انسداد در لوله، جهت برطرف کردن گرفتگی به ابزارهایی نیاز خواهید داشت که می توانید آنها را در منزل خود پیدا کنید. مانند دسته تی و یا یک شیء لوله مانند و یا قیچی و یا پیچ گوشتی

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر جاروبرقی فوما | خدمات تعمیر جاروبرقی در محل

نحوه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

گرفتگی و انسداد و همچنین آلوده بودن فیلتر جاروبرقی می‌تواند از عوامل کاهش دهنده مکش جاروبرقی باشد. جهت رفع مشکل باید فیلتر را از دستگاه بیرون آورده در فضای آزاد به آرامی به آن ضربه بزنید تا گرد و خاک و غبار از آن پاک شود. چنانچه گرفتگی همچنان در منافذ وجود داشت باید نسبت به تعویض فیلتر اقدام کنید. در نظر داشته باشید شستن فیلتر فقط بر طبق دستورالعمل های دفترچه راهنما امکان پذیر می باشد.

نکاتی مهم جهت رفع انسداد لوله جاروبرقی

انسداد و گرفتگی در لوله جاروبرقی می تواند کارایی دستگاه را کاهش داده و باعث آسیب رسیدن به دستگاه نیز گردد. در ادامه نکات مهمی جهت رفع انسداد لوله جاروبرقی آورده شده است.

  • اگر رفع گرفتگی لوله جاروبرقی برای شما راحت نیست از تلاش بیش از حد خودداری کنید زیرا می تواند آسیب بیشتری به جاروبرقی وارد شود و همچنین باعث صرف هزینه های بیشتر گردد.
  • قسمت های مختلف دستگاه جارو برقی باید به آسانی از هم جدا گردند. چنانچه مجبور به چرخاندن یا کشیدن قسمتی از جاروبرقی هستید و یا باید نیروی بیش از اندازه خرج کنید این امکان وجود دارد که باعث پارگی و یا شکستگی بخشی از دستگاه شوید.
  • بنابراین بهتر است چنانچه موفق به باز کردن و جدا کردن لوله جاروبرقی نشدید از تلاش کردن دست بردارید.
  • باز کردن لوله جاروبرقی شیوه اصولی دارد و اگر به درستی انجام نشود می تواند باعث آسیب رسیدن به این قسمت از دستگاه شود.

در ادامه مطلب به بررسی لوله جاروبرقی کارکرد آن و چگونگی باز کردن آن می پردازیم.

کارکرد لوله جاروبرقی چگونه است؟

لوله جاروبرقی بخشی از دستگاه جاروبرقی می باشد که به لوله خرطومی متصل شده است و از طرف دیگر به برس دستگاه وصل می باشد و با استفاده از آن می توان اقدام به تمیز کردن فرش و یا موکت کرد. روش باز کردن لوله جاروبرقی و تعمیر آن

این وسیله همچنین قابلیت تنظیم ارتفاع را دارد و بسته به قدرت آن می توانید ارتفاع آن را تنظیم کنید تا بتوانید ساده تر از آن استفاده کنید. با استفاده از این قسمت از جاروبرقی به راحتی می‌توانید همه بخش های خانه را تمیز کنید.

دلیل باز کردن لوله جاروبرقی چیست؟

عوامل مختلفی می توانند باعث گرفتگی لوله جاروبرقی شوند از این موارد می‌توان به پرز مو و یا اشیا کوچک دیگر اشاره کرد که می‌تواند از دلایل اصلی انسداد لوله جاروبرقی باشد. همچنین اشیای بزرگتری مانند جوراب نیز از دلایل مسدود شدن لوله جاروبرقی هستند. چنانچه هر جسمی باعث انسداد این بخش از دستگاه شود کارایی دستگاه عملاً از بین خواهد رفت و جاروبرقی قادر به مکش آشغال ها از زمین نمی باشد. پس باید سریعا اقدام به برطرف کردن انسداد لوله جاروبرقی کرد. همانطور که گفته شد باز کردن لوله جاروبرقی شیوه های اصولی دارد و چنانچه از روش درست استفاده نشود می تواند باعث آسیب رسیدن به لوله شود. در ادامه مطلب روش درست باز کردن لوله جاروبرقی را بیان کرده ایم.

چگونه لوله جاروبرقی را باز کنیم؟

جهت باز کردن اصولی لوله جاروبرقی باید آن را به سمت خود چرخانده و داخل آن را مورد بررسی قرار دهید. می ‌توانید از ابزاری نازک مثل پیچ گوشتی برای این کار استفاده کنید. در نظر داشته باشید استفاده از چاقو یا ابزار تیز دیگری مانند آن برای انجام این کار مناسب نمی باشند. جهت رفع انسداد در شلنگ جاروبرقی لازم است یک سر آن را درون سطل زباله قرار داده و سر دیگر را به وسیله یک جسم لوله مانند بلند مانند دسته تی از نظر گرفتگی بررسی کنید. چنانچه انسداد درون محفظه جاروبرقی و یا در بخش پاکت باشد می‌ توانید با انگشت خود گرفتگی را لمس کرده و تا جایی که امکان دارد آن را خارج کنید. در صورت نیاز از ابزار کوچکی مثل پیچ گوشتی نیز می توانید استفاده کنید. همچنین می توانید جهت افزایش قدرت مکش جاروبرقی پاکت را خالی کرده و یا پاکت نو جایگزین آن کنید. باید به خاطر داشته باشید که جهت باز کردن لوله جاروبرقی باید این کار را بسیار دقیق و درست انجام دهید یعنی روش درست آن به این شکل می باشد که به طور لوله تلسکوپی را به طرف چپ و راست و به طور همزمان آن را به سمت بیرون بکشید. چنانچه این دو عمل به طور همزمان انجام نشود به نتیجه مطلوب دست نخواهید یافت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فاصله شیر گاز از اجاق گاز چقدر باید باشد؟

چه هنگام باید لوله تلسکوپی تعمیر شود؟

از آنجا که لوله تلسکوپی از جنس فلز می باشد بنابراین مشکلاتی مانند سوراخ شدن و یا پاره شدن دچار نخواهد شد. لوله تلسکوپی بر اساس آناتومی بدن تنظیم می شود و مناسب نبودن ارتفاع آن می‌تواند باعث مشکلات و درد عضلانی و همچنین خستگی به هنگام استفاده از جاروبرقی شود. روش باز کردن لوله جاروبرقی و تعمیر آن

بنابراین چنانچه لوله تلسکوپی قابلیت تنظیم ارتفاع خود را از دست دهد لازم است که آن را تعمیر و یا در صورت لزوم تعویض کنید. گاهی اوقات نیز به علت عدم کارکرد طولانی مدت دستگاه اهرم تنظیم ارتفاع خشک شده و قابلیت تنظیم ارتفاع نیز از بین رفته است. در این شرایط باید نسبت به روغن کاری اهرم اقدام کنید.

سخن پایانی

تعمیر لوله تلسکوپی در جاروبرقی بیشتر مواقع لازم نیست زیرا این قسمت از جاروبرقی از جنس فلز می باشد و دارای ساختاری محکم است بنابراین کمتر دچار آسیب می شود. اما گاهی اوقات ممکن است به علت سازگار نبودن ارتفاع این بخش با آناتومی بدن و یا ضربه دیدن این قطعه مجبور به تعویض و یا تعمیر آن شوید. حتی گاهی اوقات ممکن است جنس فلز آن بی کیفیت باشد و در نتیجه کارکرد طولانی دچار آسیب و یا خرابی شود. در این مقاله از ایبک امداد به روش تعمیر لوله تلسکوپی جاروبرقی و همچنین نحوه باز کردن آن جهت رفع گرفتگی و انسداد پرداخته ایم. شما کاربر عزیز با مطالعه این مطلب می توانید نحوه اصولی استفاده از این قطعه را یاد گرفته و چنانچه دچار گرفتگی شد به راحتی می توانید مشکل را برطرف کرده و با این کار قدرت مکش دستگاه را افزایش دهید و در نهایت عملکرد دستگاه را بهبود خواهید بخشید. جهت مشاوره، پشتیبانی و طرح هرگونه پرسش می توانید از کارشناسان ایبک امداد کمک گرفته و از راهنمایی آنان استفاده کنید. از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما متشکریم.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش باز کردن لوله جاروبرقی و تعمیر آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه مکش جاروبرقی را ارزیابی کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا