تعمیرات قهوه ساز

نحوه استفاده از انواع قهوه جوش در مدل های مختلف | طرز تهیه قهوه ترک

چگونگی استفاده از قهوه ساز فرانسه | راهنمای طرز استفاده از قهوه ساز

قهوه یک نوشیدنی است که از دانه های قهوه بو داده و آسیاب شده تهیه می شود و از گیاه قهوه به دست می آید. قهوه به دلیل وجود کافئین در آن اثر محرکی بر بدن دارد. قهوه همچنین دارای فواید بالقوه ای برای سلامتی است، مانند بهبود خلق و خو، حافظه و عملکرد شناختی. انواع مختلفی از قهوه در جهان وجود دارد، مانند اسپرسو، کاپوچینو، لاته، موکا، آمریکانو و …. هر کدام از این قهوه ها روش تهیه و سرو خود را دارند. به همین جهت لازم است راهنمای استفاده از قهوه جوش در مدل های مختلف را بدانید  تا بتوانید به صورت بهینه از آن استفاده کنید.

راهنمای استفاده از قهوه جوش جهت تهیه قهوه ترک

قهوه ترک یکی از خوشمزه ترین و اصیل ترین انواع قهوه در جهان است که با دم کردن پودر ریز قهوه در یک ظرف مخصوص به نام قهوه جوش تهیه می شود. برای درست کردن قهوه ترک با قهوه جوش، شما به مواد و وسایل زیر نیاز دارید:

پودر قهوه ترک

این پودر باید خیلی ریز و نرم باشد، مانند پودر کاکائو. شما می توانید دانه های قهوه را با یک آسیاب مخصوص قهوه ترک آسیاب کنید یا از پودر قهوه ترک آماده استفاده کنید. برای هر فنجان قهوه، حدود ۲ قاشق چایخوری (۳.۵ گرم) پودر قهوه لازم است.

آب

باید از آب سرد و تازه استفاده کنید. برای هر فنجان قهوه، حدود ۵۰ میلی لیتر (۱ و نیم فنجان) آب لازم است.

شکر

این ماده اختیاری است و شما می توانید بستگی به سلیقه تان از آن استفاده کنید یا نکنید. برای هر فنجان قهوه، معمولاً ۱ تا ۴ قاشق چایخوری (۵ تا ۱۹ گرم) شکر لازم است.

هل

این ماده نیز اختیاری است و بعضی افراد برای طعم دادن به قهوه ترک از آن استفاده می کنند. شما می توانید ۱/۸ قاشق چایخوری (۰.۲۵ گرم) هل سابیده یا چند عدد پوست هل را به قطعات کوچک خورد کنید و به قطعات کوچک خورد کنید.

قهوه جوش

قهوه جوش یک ابزار برای تهیه قهوه است که معمولاً از جنس مس، استیل یا برنج می باشد. شکل آن بلند و نازک است و دارای سوراخ های کوچک در پایین آن است. با قهوه جوش می توانید انواع قهوه را مانند قهوه ترک، قهوه عربی، قهوه یونانی و قهوه ارمنی تهیه کنید.

روش تهیه قهوه با قهوه جوش به این صورت است که پودر ریز قهوه را با آب و شکر (در صورت تمایل) در قهوه جوش مخلوط کرده و بر روی حرارت ملایم قرار می دهید. وقتی کف قهوه شروع به جوشیدن کرد، آن را از حرارت برداشته و در فنجان می ریزید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مرکز تعمیرات قهوه ساز مباشی در شهر تهران

راهنمای استفاده از قهوه ساز فرانسه

قهوه ساز فرانسه یک دستگاه ساده و کارآمد است که با فشار دادن یک اهرم، قهوه را از تفاله جدا می کند و به شما اجازه می دهد که غلظت و طعم قهوه را به دلخواه تنظیم کنید. برای استفاده از قهوه ساز فرانسه، به مواد و وسایل زیر نیاز دارید:

پودر قهوه فرانسه

این پودر باید نسبتا درشت و با برشتگی ملایم باشد. شما می توانید دانه های قهوه را با یک آسیاب مناسب خرد کنید یا از پودر قهوه فرانسه آماده استفاده کنید.

آب

باید از آب سرد و تازه استفاده کنید. برای هر فنجان قهوه، حدود ۱۵۰ میلی لیتر (۳/۴ لیوان) آب لازم است.

شکر

این ماده اختیاری است و شما می توانید بستگی به سلیقه تان از آن استفاده کنید یا نکنید. برای هر فنجان قهوه، معمولاً ۱ تا ۴ قاشق چایخوری (۵ تا ۱۹ گرم) شکر لازم است.

قوری

این ظرف باید دارای درپوش و دستگیر باشد و حجم مناسب برای تعداد فنجان قهوه ای که می خواهید آماده کنید، داشته باشد.

راهنمای استفاده از قهوه جوش

نحوه کار با قهوه ساز برای تهیه اسپرسو

اسپرسو یک نوع قهوه است که با عبور آب داغ و فشار زیاد از پودر قهوه تازه آسیاب شده تهیه می شود. اسپرسو دارای طعم و عطر قوی و کفی خامه ای روی سطح آن است. اسپرسو می تواند به تنهایی یا با اضافه کردن شیر، شکر، کرم، شکلات یا مواد دیگر نوشیده شود. برای تهیه اسپرسو با دستگاه، شما به مواد و وسایل زیر نیاز دارید:

دستگاه اسپرسو ساز

این دستگاه با استفاده از یک پمپ یا یک لوله بخار، آب را با فشار بالا از پودر قهوه عبور می دهد و اسپرسو را در فنجان جمع می کند. دستگاه های اسپرسو ساز ممکن است اتوماتیک، نیمه اتوماتیک یا دستی باشند.

پودر قهوه اسپرسو

این پودر باید با برشتگی ملایم و آسیاب درشت باشد. شما می توانید دانه های قهوه را با یک آسیاب مناسب برای اسپرسو آسیاب کنید یا از پودر قهوه اسپرسو آماده استفاده کنید. برای هر فنجان اسپرسو، حدود ۷ گرم (۱ قاشق غذاخوری) پودر قهوه لازم است.

آب

باید از آب سرد و تازه استفاده کنید. برای هر فنجان اسپرسو، حدود ۳۰ میلی لیتر (۱/۴ لیوان) آب لازم است.

شکر

این ماده اختیاری است و شما می توانید بستگی به سلیقه تان از آن استفاده کنید یا نکنید. بعضی افراد ترجیح می دهند قبل از تحویل گرفتن فنجان، شکر را در آن بریزند تا با کف قهوه مخلوط شود.

پورتافیلتر

این قطعه دستگاه است که پودر قهوه را در آن می ریزید و به دستگاه وصل می کنید. پورتافیلتر دارای چندین سوراخ در پایین آن است که جاروب قطعات را جداسازی کنید.

تامپر

این وسیله به شکل چکش است که با فشار دادن به پودر قهوه در پورتافیلتر، آن را صاف و فشرده می کند.

فنجان

باید از فنجان های کوچک و سرامیکی برای اسپرسو استفاده کنید. فنجان ها را می توانید با آب گرم یا بخار دستگاه گرم کنید تا دمای اسپرسو را حفظ کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیر کردن اسپرسو ساز اسمگ Smeg

مراحل تولید اسپرسو

دستگاه اسپرسو ساز را روشن و گرم کنید. بسته به نوع دستگاه، ممکن است چند دقیقه تا نیم ساعت زمان لازم باشد تا دستگاه به دمای مناسب برسد.

پودر قهوه را در پورتافیلتر می ریزید و با انگشت یا تامپر آن را صاف و یکدست کنید. مقدار قهوه را با ترازو یا چشم اندازه بگیرید و از زیاد یا کم بودن آن جلوگیری کنید.

پورتافیلتر را به دستگاه وصل کنید و مطمئن شوید که به خوبی قفل شده است. فنجان خود را زیر خروجی اسپرسو قرار دهید.

دکمه عصاره گیری را فشار دهید و منتظر بمانید تا اسپرسو شروع به جاری شدن شود. اسپرسو باید با رنگ قهوه ای تیره و حالت عسلی شروع شود و سپس به رنگ قهوه ای روشن تر تغییر کند. این فرآیند معمولاً ۲۵ تا ۳۰ ثانیه طول می کشد.

وقتی کف اسپرسو شروع به سفید شدن کرد، دکمه عصاره گیری را قطع کنید و پورتافیلتر را جدا نمایید. پودر قهوه استفاده شده را در سطل زباله خالی کنید و پورتافیلتر را با آب بشویید.

نکات مهم نگهداری از قهوه جوش

برای نگهداری از قهوه جوش، می توانید از نکات زیر استفاده کنید:

  • بعد از هر بار استفاده، قهوه جوش را با آب گرم و صابون بشویید و خوب خشک کنید. از زدودن با اسفنج سخت یا مایعات تمیز کننده خورنده خودداری کنید تا لایه ای که روی سطح قوری تشکیل شده است را آسیب نرسانید.
  • برای حفظ درخشندگی و رنگ قوری، می توانید از محلول سرکه یا لیمو ترش استفاده کنید. به این صورت که ۱/۴ لیتر سرکه یا لیمو ترش را با ۳/۴ لیتر آب مخلوط کرده و قوری را در آن به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید. سپس قوری را با آب شستشو داده و خشک کنید.
  • برای حذف لک های سفید روی سطح قوری، می توانید از نمک استفاده کنید. به این صورت که ۱ قاشق غذاخوری نمک را در قوری بریزید و با چند تکه یخ ماساژ دهید. سپس قوری را با آب شستشو داده و خشک کنید.
  • برای حذف بو و عطر قدیمی قوری، می توانید از پودر کافئین استفاده کنید. به این صورت که ۱/۲ فنجان پودر کافئین را در قوری بریزید و با آب جوش پر کنید. قوری را به مدت ۱۰ دقیقه روی حرارت نگه دارید و سپس خالی کنید. پودر کافئین را با آب شستشو داده و خشک کنید.

نحوه استفاده از قهوه جوش

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی راهنمای استفاده از قهوه جوش پرداختیم. در صورتی که شما نیز قهوه جوش یا قهوه ساز در خانه دارید، می توانید تجربه استفاده خود از آن را در اختیار کاربران ما قرار دهید. در بخش نظرات و پیشنهادات پایین همین صفحه پاسخگوی شما خواهیم بود.

راهنمای استفاده از قهوه جوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای استفاده از قهوه جوش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا