تعمیرات اجاق گاز

روش تعویض شیر اجاق گاز

✅ راهنمای عوض کردن شیر اجاق گاز | دلایل خراب شدن ولوم شیر اجاق گاز و راهنمای تعویض آن ✅

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تعویض شیر اجاق گاز کار بسیار راحتی می باشد. فقط باید از نکات مهمی مثل قطعات شیر اجاق گاز و همچنین دلایل سفت شدن شیر اجاق گاز اطلاعاتی داشته باشید. در این مقاله از ایبک امداد مطالبی برای آموزش کاربران آورده ایم تا با آشنایی با قطعات اجاق گاز بتوانند از نحوه تعویض شیر اجاق گاز آگاهی داشته باشید.

قطعات شیر اجاق گاز

یکی از ضروری ترین وسایل آشپزخانه اجاق گاز می باشد. گاز های رومیزی و معمولی از اجزای مختلفی ساخته شده اند. هر قسمت از اجزا در عملکرد دستگاه نقش بسیار مهمی دارد. آشنایی شما با هر یک از قطعات اجاق گاز کمک بسیاری به خرید اجاق گاز، نگهداری، استفاده و همچنین نحوه تمیز کردن دستگاه خواهد کرد. شناخت درست از قطعات و استفاده صحیح از اجاق گاز باعث می شود عمر دستگاه شما افزایش پیدا کند.

قطعات اجاق گاز عبارت است از:

 • پایه و بدنه
 • محور داخلی شیر
 • ولوم شیر اجاق گاز
 • اهرم مکانیکی شیر اجاق گاز
 • فنر اجاق گاز
 • فندک اجاق گاز
 • درپوش اجاق گاز

شیر اجاق گاز

 

دلایل سفت شدن شیر اجاق گاز

شیر اجاق گاز از چند قسمت متفاوت تشکیل شده است. چنانچه هر کدام دچار ایراد شود ممکن است منجر به سفت شدن شیر اجاق گاز شود. در این بخش چند مورد از آنها را برایتان توضیح می دهیم:

 • خرابی درپوش
 • خرابی فنر شیر
 • گیر کردن شفت
 • خرابی و ایراد درپوش شیر اجاق گاز
 1. چرب شدن درپوش می تواند منجر به مشکل در این قطعه شود. باید درپوش را برداشته و میله داخلی آنرا بررسی کنید.
 2. گرفتگی کاور یکی رایج ترین دلیل سفت شدن شیر اجاق گاز است.
 3. اگر میله داخلی به راحتی می چرخد حتماً مشکل از درپوش است.
 4. کمی آنرا به سمت جلو فشار دهید و سپس پوشش را بیرون آورید.
 5. در بعضی از اجاق گاز ها دور درپوش شیر از یک یراق پلاستیکی استفاده شده است. در این حالت یراق را خارج کنید و بعد درپوش شیر اجاق گاز را بیرون بکشید.
 6. می توانید از نوک چاقو کمک بگیرید.
 7. نوک چاقو را زیر لبه درپوش قرار دهید و به آرامی آنرا بلند کنید و بیرون بکشید.
 • مشکل فنر شیر اجاق گاز
 1. اجاق گاز ها از آلومینیوم یا برنج تشکیل می شوند.
 2. اگر نزدیک آب یا رطوبت باشند ممکن است دچار زنگ زدگی شوند.
 3. در حین تمیز کردن اجاق گاز همیشه مراقب باشید، اجاق را خیس نکنید و از شستن دستگاه جداً خودداری کنید.
 4. اگر فنرهای دستگاه دچار خوردگی شوند شیرها به راحتی نمی چرخند.
 5. حتماً نیاز است فنرها را تعویض کنید.
 6. چنانچه فنرها سالم بود و فقط زنگ زدگی داشت می توانید آنها را تمیز کنید.

برای تمیز کردن زنگ زدگی از مقداری جوش شیرین و سرکه استفاده کنید. چند دقیقه فنر ها را داخل خمیری که از جوش شیرین و سرکه درست کرده اید قرار داده و پس از مدتی آنرا آبکشی کنید.

از ترکیب آب لیموی تازه، نمک و سرکه هم می توانید برای اکسید زدایی استفاده کنید به این شکل که فنرها را به نمک آغشته کنید و سپس در محلول آب لیمو و سرکه قرار دهید و سپس بعد از چند دقیقه بشویید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات اجاق گاز کارینو|مشکلات رایج اجاق گاز کارینو

نوشابه دارای اسید فسفریک می باشد و برای از بین بردن زنگ زدگی مؤثر می باشد. می توانید فنرها را چند دقیقه در نوشابه بگذارید تا زنگ زدگی آنها برطرف شود.

 • گیر کردن شفت اجاق گاز
 1. شایع ترین دلایل سفت شدن شیر دستگاه محور داخلی آن می باشد.
 2. برای مطمئن شدن از این موضوع پوشش را باید بردارید.
 3. میله را بچرخانید.
 4. چنانچه میله نچرخید مشکل از میله داخلی است.
 5. ممکن است گریس یا چربی باعث آسیب دیدن شفت شده باشد.

ولوم شیر اجاق گاز

باید با یک مسواک یا برس کوچک شفت داخلی را جرم گیری و چربی زدایی کنید. شیر های اجاق گاز را هر چند وقت یکبار چربی زدایی کنید. برای اینکار می توانید از اسپری هایی که قابلیت چربی زدایی در فلزات را دارند استفاده کنید. بهتر است این محلول را روی شفت اسپری کرده و سپس با مسواک خوب تمیز کنید و در انتها با یک پارچه مرطوب شفت را پاک کنید و درپوش را در جای خود قرار دهید. چنانچه پس از انجام مراحل ذکر شده باز هم شیر اجاق گاز سفت بود ممکن است مشکل از داخل باشد باید از تعمیرکار کمک بگیرید.

روش تعویض شیر و ولوم اجاق گاز

ممکن است دلیل خرابی شیر دستگاه ایراد در ولوم باشد. ولوم ها طرح ها و انواع مختلفی دارند. ولوم های فلزی، پلاستیکی و …. در اجاق گاز ها گنجانده شده است. ممکن است به دلایل مختلفی مانند استفاده از مواد بی کیفیت، عدم استفاده صحیح از ولوم ها یا چیدمان نامناسب در زمان ساخت، ولوم ها آسیب ببینند.

برای استفاده صحیح از ولوم های اجاق گاز می توانید از محافظ ولوم استفاده کنید. ولوم ها نزدیک به شعله گاز هستند، باید حرارت را به صورتی تنظیم کنید که حرارت زیاد باعث ایجاد خرابی در ولوم ها نشود.

یکی از دلایل سفت شدن شیر اجاق گاز می تواند خراب شدن ولوم باشد. اگر ولوم های اجاق گاز شما از جنس مرغوب نیست می توانید آنها را دور ریخته و ولوم های استیل خریداری کنید که بسیار با دوام و با کیفیت می باشد.

مشکلات رایج اجاق گاز

برای آشپزی راحت و خوب علاوه بر تأمین مواد غذایی باید وسایل و امکاناتی را در اختیار داشته باشید، که مهمترین این امکانات اجاق گاز می باشد. اجاق گاز هم مانند دیگر لوازم خانگی ممکن است دچار مشکلات و خرابی شود. با رعایت یک سری نکات می توانید از خرابی این وسیله پرکاربرد جلوگیری کنید. در زمان استفاده از اجاق گاز یکی از مواردی که باید رعایت کنید تمیز کردن چربی و مواد غذایی ریخته شده روی اجاق و کلید های دستگاه می باشد. چنانچه چربی ها را پاک نکنید باعث مسدود شدن و گرفتگی در سوراخ های مشعل می شود. همچنین باعث می‌شود ارتفاع شعله ها کاهش پیدا کند. از مشکلات رایج در اجاق گازها می توان به خاموش شدن شعله، روشن نشدن مشعل ها، دود کردن شعله، زرد سوختن شعله و … اشاره کرد.

خاموش شدن شعله اجاق گاز

در اجاق گاز یکی از قطعات بسیار مهم ترموکوپل نام دارد که ایمنی دستگاه را تأمین می کند. هنگام سر رفتن غذا روی اجاق و سر شعله ترموکوپل خاموش می شود و موجب بستن مسیر گاز می شود تا گاز در داخل آشپزخانه تجمع نکند و باعث ایجاد آتش سوزی در آشپزخانه نشود. اگر در اجاق گاز خود با مشکل روشن نماندن شعله و یا خاموشی شعله روبرو شدید باید ترموکوپل را بررسی کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیر اجاق گاز امرسان Emersun

 

روشن نشدن مشعل های اجاق گاز

چنانچه با زدن فندک یا کبریت کشیدن و چرخاندن ولوم اجاق روشن نشود. باید دقت کنید با چرخش ولوم باید صدای فندک را بشنوید و بوی گاز را حس کنید اگر بوی گاز به مشام شما نرسید مشکل از سیستم احتراق است. مطمئن باشید سوراخ های مشعل یا پیلوت دچار گرفتگی شده است. برای رفع این مشکل باید از برس و میله نازک استفاده کنید و نازل پیلوت را تمیز کنید اگر مشکل برطرف نشد باید نازل پیلوت را تعویض کنید. بهتر است از تعمیرکار کمک بگیرید.

 

دود کردن شعله اجاق گاز

یکی از مشکلات رایج در اجاق گاز ها دود کردن شعله می باشد. اگر اجاق گاز کثیف و پر از چربی باشد، با داغ شدن بیش از اندازه این چربی ها اجاق گاز هم دود می کند. گاهی که اجاق کثیف نیست و شما دستگاه را روشن می کنید و با دود کردن شعله مواجه می شوید باید بدانید به دلیل افزایش پیدا کردن گاز نسبت به هوا می باشد. حتماً از تعمیرکار کمک بگیرید.

زرد سوختن شعله اجاق گاز

یکی از نشانه های ایراد در اجاق گاز رنگ زرد شعله می باشد. در حالت عادی رنگ شعله باید آبی باشد. رنگ شعله اگر آبی باشد باید بدانید اجاق گاز شما سالم است و اجاق گاز به درستی کار می کند.

گاهی ممکن است روی سر شعله چربی ریخته باشد و کثیف شدن سر شعله می تواند باعث زرد سوختن شعله شود. در اینصورت می توانید با پاک کردن سر شعله ها این مشکل را برطرف کنید.

اگر شعله زرد باشد باید صفحه تنظیم را باز کنید و فاصله بین لوله رابط و نازل را تنظیم کنید تا مشکل بر طرف شود. بهتر است از تعمیرکار کمک بگیرید.

شیر اجاق گاز

کم بودن شعله اجاق

در بیشتر مواقع کم بودن شعله اجاق گاز به دلیل گرفتگی و مسدود شدن سر شعله با چربی ها و مواد غذایی است. برای برطرف کردن این مشکل باید اجاق گاز را بطور اصولی تمیز کنید. از یک برس سیمی برای تمیز کردن سر شعله ها استفاده کنید تا تمام منافذ بخوبی تمیز شوند. می توانید از ترکیب سرکه و جوش شیرین برای جرم گیری سر شعله های اجاق گاز استفاده کنید.

سر شعله ها را درون محلول سرکه و جوش شیرین قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. سپس سر شعله ها را از داخل محلول خارج کرده و با آب شستشو دهید.

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که تعمیر اجاق گاز کار هر کسی نیست در صورت خرابی و ایجاد مشکل بهتر است پس از بررسی مشکلات توسط متخصص ماهر، تعمیر دستگاه را به آنها بسپارید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید. در این مقاله از ایبک امداد از نحوه تعویض شیر اجاق گاز و همچنین قطعات داخلی دستگاه مطلبی را برایتان بیان کردیم. چنانچه سؤالی برایتان پیش آمد می توانید در بخش دیدگاه ها با کارشناسان ما در ایبک امداد در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش تعویض شیر اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل سفت شدن شیر اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا