تعمیرات آسانسورتعمیرات

نحوه تعویض لامپ داخل کابین آسانسور

آموزش نحوه تعویض لامپ داخل کابین آسانسور

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

استفاده از آسانسور برای ساختمان های چند طبقه بسیار ضرورت دارد. با اینکه مردم زمان زیادی را در کابین آسانسور  نمی مانند، اما لازم می باشد در همان مدت کوتاه نیز ایمن و سلامت گذرانده شود. روشنایی که به‌واسطه لامپ در کابین آسانسور وجود دارد، باعث راحتی و ایمنی کاربران می شود اگر لامپ داخل کابین آسانسور خراب شد حتماً باید آن را تعویض کنید. در این مقاله از ایبک امداد شما را با چگونگی تعویض لامپ داخل کابین آسانسور آشنا می کنیم، با ما همراه شوید.

 

لامپ آسانسور

لامپ آسانسور

نورپردازی و روشنایی داخل آسانسور بسیار مهم می باشد داخل کابین آسانسور باید نور خوب و کافی داشته باشد تا کاربران در آن احساس امنیت و آرامش داشته باشند. برای روشنایی داخل کابین آسانسور به طور معمول از لامپ های توکار که در سقف تعبیه می‌شود استفاده می کنند این درست است که زمان ماندن داخل کابین طولانی نیست ولی همین زمان کم هم باید روشنایی مناسبی داشته باشد زیرا این موضوع روی کاربران تاثیر زیادی داشته و احساس امنیت می‌کنند. آسانسور ها به دلیل اینکه دائم در حال حرکت می باشند طبیعتاً لرزش زیادی هم دارند و باید از لامپ های برای روشنایی استفاده کرد که ضد لرزش هستند تا زود خراب نشوند و عمر بالایی داشته باشند. در آسانسور های مسکونی و تجاری سقف باریکی دارند به همین دلیل نورپردازان ترجیح می‌دهند که از لامپ های ال ای دی که ضد لرزش هستند برای سقف استفاده کنند. امروزه به دلیل توجه بسیار به تزیینات داخل کابین، امکان دارد نورپردازی در سقف خیلی پیچیده باشد و برای تعویض لامپ آسانسور نیاز به متخصص باشد. ولی لامپ های ال ای دی بسیار ساده بوده که خودتان می توانید آن را تعویض کنید.

از چه سیستم نور پردازی برای روشنایی داخل کابین استفاده کنیم؟

احتیاج به روشنایی در آسانسور مقداری با دیگر مناطق تفاوت دارد. چون آسانسور ها سقف باریک دارند و همواره در حال حرکت هستند، روی بدنه آنها لرزش هایی بوجود می آید. روی سقف باریک آسانسور نصب نورهای تو کار دشوار است.برای غلبه کردن بر این چالش باید نورپردازی در ارتفاع پایین انتخاب کنید.

متخصصان این فن معمولا از لامپ های ال ای دی استفاده می کنند، چون این لامپ ها نسبت به لامپ های قدیمی  دارای بدنه ی باریک تری می باشند. لرزشی که در آسانسور ایجاد می شود، بر روی طول عمر این لامپ ها اثر می گذارد. اگر شما می خواهید طول عمر لامپ آسانسور شما بیشتر باشد و کمتر مجبور به تعویض آن باشید، باید از لامپ هایی که ضد لرزش هستند استفاده کنید.

بهترین لامپ ضد لرزش لامپ های LED هستند. این لامپ ها نسبت به سیستم روشنایی عمر بسیار طولانی تری در برابر حرکت و لرزش دارند، و می توانند، بدون اینکه به اقدامات خاصی، جهت نگهداری و تعمیر نیاز داشته باشند تا ۵۰۰۰۰ ساعت به خوبی کار کنند. به همین دلیل استفاده از لامپ های LED نیاز به تعویض لامپ داخل کابین آسانسور را خیلی کاهش داده است.

نحوه تعویض لامپ داخل کابین آسانسور

لامپ آسانسور2

اگر لامپ آسانسور بصورت مداوم روشن بماند، ویا از لامپ‌هایی که مرغوب نیستند، جهت روشنایی در آسانسور استفاده شود، لامپ خیلی زود خراب می شود و نیاز به تعویض لامپ داخل کابین آسانسور پیدا می کنیم. استاندار EN  ۸۱-۲۰ بطور واضح برای شما توضیح می دهد که روش ایجاد نورپردازی و  روشنائی داخل کابین آسانسور چگونه می باشد. قبل از اقدام برای ایجاد روشنایی درون کابین آسانسور،  باید این استاندارد را بررسی کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  7 دلیل سرد نکردن یخچال پارس و راه های برطرف کردن آن

نورافکن LED، چراغ های از نوع پانل LED و چراغ های LED معمولا برای تولید روشنایی درون آسانسور مورد استفاده قرار می گیرند. و این سیستم‌ ها ی مجهز به این تکنولوژی، ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از دیگر لامپ ها در مصرف برق، صرفه جویی می کنند. حداقل باید در آسانسور دو واحد روشنایی بطور موازی به یکدیگر وصل باشند. در این حالت اگر یکی از این دو لامپ خراب شود، دیگری به کار خود ادامه داده و روشنایی مورد نیاز را تامین می کند. تمام آسانسور ها باید به سیستم نور پردازی اضطراری مجهز باشند. به این صورت که، اگر برق قطع شد آسانسور مشکل نورپردازی و روشنایی نداشته باشد و کار بر در تاریکی نماند.

در کابین آسانسور علاوه لامپ سقف می بایست کابین دارای یک سیستم روشنایی اضطراری هم باشد تا چنانچه به هر دلیلی برق آسانسور قطع شد کاربری که در داخل کابین مانده است در تاریکی مطلق نماند. استفاده از نور کافی در کابین وجود داشته باشد. در دستورالعمل های ایمنی باید همیشه سطح روشنایی موجود در داخل کابین ۱۰۰ لوکس باشد ولی در بعضی از آسانسور ها میزان نور در کابین از ۱۵۰ تا ۲۰۰ لوکس هم به چشم می‌خورد. بعضی آسانسورها به شکلی طراحی شده اند که لامپ همیشه به صورت مداوم روشن است ولی بر اساس استاندارد تمام آسانسور ها برای نورپردازی در آسانسور باید بر اساس استاندارد انجام شود، در این صورت است که وقتی برق قطع می شود آسانسور مشکل روشنایی ندارد و کاربران در تاریکی نمی مانند.

مراحل تعویض لامپ آسانسور

برای تعویض لامپ داخل کابین آسانسور اول باید لامپ قدیمی را از جایش در بیاورید، نیازی به باز کردن سقف نیست البته این فقط مختص به لامپ های هالوژن در سقف است. می توانید لامپ قبلی را با یک جسم نوک تیز باز کنید و از جایش در بیاورید.  لامپ در سقف آسانسور است، باید مراقب باشید تا زمان باز کردن لامپ به رنگ صدمه نزنید.قسمت فنر دار لامپ را بگیرید و آنرا بیرون بیاورید. موقع فشار دادن و گرفتن فنر مراقب  باشید که دستتان را نگیرد، زیرا درد بسیاری دارد. بعد از خارج کردن محفظه  از سقف آسانسور، باید لامپ را چند مرتبه بچرخانید و از محفظه بیرون بیاورید، حالا لامپ جدید را درون محفظه قرار دهید. برای اینکه محفظه را درون سقف آسانسور بگذارید اول سیم هایی که خارج شده از سقف را دوباره درون سقف قرار دهید. قبل شروع تعویض لامپ کابین آسانسور، مراقب باشید که لامپ روشن نباشد، چون اگر لامپ روشن باشد، زمان تعویض ممکن است نور موجود باعث شود، نتوانید جای آنرا بخوبی تشخیص دهید. باید فنرها را کنار لامپ بگذارید و محفظه را درون سقف قرار دهید.

آیا باید برای تعویض لامپ درون آسانسور از متخصص کمک بگیریم؟

در جواب این سوال باید بگوییم خیر، چون تعویض کردن لامپ درون کابین آسانسور کار بسیار راحتی می باشد خودتان هم می‌توانید آنرا بخوبی انجام دهید. ولی اگر کارهای فنی را دوست ندارید یا نگران هستید که نتوانید بدرستی  از عهده کار بر بیاید، از متخصص کمک بگیرید. حتما از لامپ با کیفیت و خوب، برای داخل کابین آسانسور استفاده کنید تا هم روشنایی خوبی برای کابین باشد و هم عمر طولانی تری نسبت به لامپ های قدیمی داشته باشد.

برق و روشنایی در آسانسور

لامپ آسانسور3

روشنایی و برق آسانسور به واسطه یک کابل به کنتور عمومی متصل می باشد که این کابل پنج رشته دارد و برق آسانسور را تامین می کند. این کنتور عمومی معمولا در ساختمان های مسکونی دارای سه فاز می‌باشد و تمام ساکنین ساختمان هم در هزینه‌های آن سهیم هستند و این کنتور ها در کنار سایر کنتور ها و در تابلو کنترل نصب می گردد. آسانسورهای با توان موتور ۵/۵ کیلوبایت و یا کمتر که ظرفیت حمل ۴ تا ۶ نفر را به عهده دارند از کابل ۶*۵ استفاده می گردد و همچنین برای آسانسورهایی که ۵/۹ کیلو وات معمولا ظرفیت حمل ۱۰ نفر را دارا هستند از کابل ۱۰*۵ استفاده می شود، و از این کابل پنج رشته سیم یک رشته برای نول، سه رشته برای برق های سه فاز و رشته بعدی برای ارت استفاده می شود.به عبارتی این پنج رشته از کنتور عمومی نشأت می گیرد و با لوله برق فولادی نسوز به داخل چاله آسانسور هدایت می شود و از آنجا هم به سمت بالا و دقیقا تا موتورخانه ادامه پیدا می‌کند، و به تابلو برق سه فاز متصل می شود. این لوله های فولادی یا برق نسوز که کابل ۵ رشته ای دارد دقیقا از داخل آن رد می شود، باید به فاصله ی هر دو متر به دیواره چاله آسانسور به طور کامل و محکم متصل شود. اما مورد دیگر که خیلی مهم می باشد، به دلیل اینکه تابلو برق نزدیک درب ورودی موتورخانه نصب می شود باید کابل اصلی مقدار کمی بلند تر در نظر گرفته شود که در آینده مشکلی پیش نیاید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای روش استفاده از مایکروفر فریجیدر Frigidaire

مصرف برق آسانسور چقدر است؟

دقیقاً در ارتفاع ۱۴۰ سانتی متری از کف موتورخانه تابلو قدرت نصب می شود، یک تابلو کوچک موجود است که شامل کلید گردان صفر، سه چراغ و یک قرار است، و شما می توانید با چرخاندن کلید گردان برق تمام سیستم به جز پریز ها و برق روشنایی را قطع کنید، تابلوی قدرت می تواند تامین کننده برق سه بخش از آسانسور باشد. این بخش ها شامل: اتاق موتورخانه آسانسور، برق چاله برق، پریز های چاله آسانسور برق، تابلو های کنترل موتور آسانسور می باشند.در چاهک، نصب چراغ روشنایی به گونه‌ای است که تمام چراغ ها باید حفاظ داشته باشند و جایی که در آن آسانسور نصب می شود در طبقه اول یک عدد چراغ روشنایی نصب می شود و برای آسانسور هایی که دوبله هستند هر کدام به صورت مجزا چراغ روشنایی نصب می گردد. و یک کلید تبدیل برای آن تعبیه می‌شود که یکی در تابلو برق سه فاز در داخل موتور خانه آسانسور و دیگری کنار درب طبقه آسانسور می باشد. طبق نقشه برق آسانسور تمام کابل های تجهیزاتی و تمام سیم ها که از کف موتورخانه رد می شود باید در یک کانال که داخل بتن  تعبیه شده، قرار بگیرند.

روشنایی آسانسور حداقل باید چقدر باشد؟

روشنایی در کف اتاق آسانسور و همچنین روی نمراتور داخل کابین باید ۵۰ لوکس باشد ولی یک نکته ای که در روشنایی آسانسور خیلی مهم می باشد این است که روشنایی، باید به وقت حرکت آسانسور، لحظه توقف و لحظه‌ای که در کابین آسانسور باز می شود به صورت یکنواخت باشد. برای تامین روشنایی و نورپردازی کابین آسانسور می توانید از انواع مختلف لامپ استفاده کنید. در گذشته از لامپ رشته‌ای و بعدها از لامپ مهتابی استفاده می شد، که امروزه اغلب از لامپ های ال ای دی در کابین آسانسور استفاده می شود. اگر برای روشنایی در کابین آسانسور از لامپ های رشته ای استفاده شود، لازم است حداقل از دو لامپ که به شکل موازی وصل شدن استفاده کنید.

در این مقاله از ایبک امداد شما را با انواع لامپ و روشنایی آسانسور و نحوه تعویض لامپ آسانسور آشنا کردیم.امیدواریم توانسته باشیم برای شما مطالب آموزنده را آموزش دهیم.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آموزش نحوه تعویض لامپ داخل کابین آسانسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش نحوه تعویض لامپ داخل کابین آسانسور-لامپ آسانسور-سیستم نور پردازی برای روشنایی داخل کابین،مراحل تعویض لامپ آسانسور-مصرف برق آسانسور چقدر است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا