تعمیرات سرمایش گرمایشتعمیرات

نحوه عایق بندی صدا برای موتورخانه منزل و ساختمان چگونه است؟

موتورخانه یکی از پر سر و صدا ترین مکان هایی است که عایق بندی صدا برای موتورخانه بسیار ضرورت دارد. اگر صدای موتور خانه تمرکز  شما را به هم می زند و اجازه نمی دهد آرامش به خانه یا محل کارتان بازگردد، اصلاً نیازی به تحمل نیست. در دنیای امروز موتورخانه ها یکی از مفیدترین قسمت های ساختمان هستند. در این قسمت تجهیزات و امکانات زیادی وجود دارد که هر کدام انرژی و صداهای زیادی تولید می کنند. بهترین راه حل برای جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش صدای این قطعه عایق صوتی موتورخانه است.

در حال حاضر یکی از مهمترین دغدغه های ما صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از مصرف و اتلاف انرژی است. به دلیل وجود تجهیزاتی مانند بویلر، دیگ، مبدل حرارتی و … در موتورخانه، ضایعات و مصرف انرژی در این بخش بالاست. عایق بندی صدا برای موتورخانه یکی از روش هایی است که باعث صرفه جویی در انرژی حرارتی و کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی صوتی در ساختمان ها می شود.

عایق بندی صدا برای موتورخانه

عایق بندی صدا چیست؟

علاوه بر آلودگی های زیست محیطی، آلودگی صوتی نیز به یکی از مهم ترین دغدغه های دنیای امروز تبدیل شده است. آلودگی صوتی در محیط اطراف ما می تواند اثرات منفی بر سلامت روان ما داشته باشد و کیفیت زندگی ما را تا حد زیادی به خطر بیندازد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، عایق صدا می تواند راه حل مناسبی باشد. عایق صوتی به موادی اطلاق می شود که صداهای محیط اطراف را کاهش داده و آنها را جذب می کند تا صداهای مزاحم و آزاردهنده ناشی از محیط هایی مانند موتورخانه را دفع کند. استفاده از عایق صوتی خود یکی از موضوعاتی است که تأثیر زیادی در عایق بندی صدا برای موتورخانه و مقابله با آلودگی صوتی دارد.

همانطور که گفته شد عایق صدا یکی از محصولاتی است که برای از بین بردن صداهای مزاحم استفاده می شود. این عایق انواع مختلفی دارد و می توان از آن برای به حداقل رساندن صداهای غیرعادی استفاده کرد. این امر با استفاده از عایق صدا در دیوارها به دست می آید. این عایق ها برای جذب صدا استفاده می شوند و می توانند صدا را جذب یا در برخی موارد دفع کنند. در هر دو حالت صدا به ما نمی رسد و باعث جذب صدا می شود. عایق صدا به طور گسترده ای برای کاهش صداهای مزاحم و آلودگی صوتی استفاده می شود.

به طور کلی چندین راه اساسی برای کاهش صدا وجود دارد:

  • فاصله بین منبع و گیرنده را افزایش دهید
  • استفاده از موانع صوتی برای انعکاس امواج صوتی
  • استفاده از عایق برای جذب انرژی امواج صوتی
  • استفاده از مولدهای صوتی فعال ضد صدا

عایق صدا برای قسمت های مختلف موتورخانه

عایق صوتی لوله ها: عایق های لوله به طور معجزه آسایی در از بین بردن صدا موثر بوده و به طور ویژه برای انواع لوله های ساختمان ساخته و تولید می شوند. همچنین نصب و اجرای این عایق ها بسیار راحت و آسان بوده و بدون تخصص خاصی به راحتی قابل اجرا می باشد. عایق صوتی لوله باید در برابر آتش، آب و رطوبت بسیار مقاوم باشد. عمر مفید این عایق ها معمولاً بالای ۳۰ سال در نظر گرفته می شود و معمولاً از لایه هایی با ساختار سلول بسته برای این کاربرد استفاده می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش استفاده از کولر گازی در زمستان

فوم های پلیمری با ساختار سلول بسته، فوم های نفوذپذیری هستند که با ساختار منحصر به فرد خود از عبور صدا و حرارت جلوگیری می کنند. در تولید این فوم ها حباب های گاز ایجاد شده در پایه مایع کاملا مایع را احاطه کرده و گازها در داخل هر یک از حباب ها قرار می گیرند. عایق های الاستومری در این دسته قرار می گیرند. در این عایق ها منافذی برای جذب صدا وجود ندارد و بیشتر از فوم های سلولی آن را جذب می کند.

عایق بندی منبع موتورخانه: عایق حرارتی منبع موتورخانه یکی از انواع روش های مرسوم صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی در موتورخانه می باشد. اما امروزه با توجه به اهمیت عایق صوتی تلاش می شود تا عایق مورد استفاده برای موتورخانه قابلیت صوتی داشته باشد. بنابراین امروزه استفاده از عایق های سنتی مانند پشم شیشه و پشم سنگ در منبع موتورخانه ها کمتر توصیه می شود. بیشتر منابع با استفاده از عایق های الاستومری عایق بندی می شوند. اگرچه هزینه این عایق ها نسبت به عایق های سنتی گرانتر است، اما استفاده از آنها به دلیل کارایی بهتر و کاربرد دوگانه بیشتر توصیه می شود.

انواع عایق های صوتی مورد استفاده در موتورخانه

عایق صوتی شانه تخم مرغ: این نوع عایق صوتی یکی از انواع عایق هایی است که برای آکوستیک کردن دستگاه ها و عایق بندی صدا برای موتورخانه و پمپ آن استفاده می شود. این عایق ها ساختار داخلی سلول بسته دارند و به عنوان عایق حرارتی نیز استفاده می شوند. معمولاً عایق های صوتی شانه تخم مرغی چسبانده می شوند و نصب آن ها بسیار ساده و آسان است. نکته ای که در نصب و اجرای عایق صوتی شانه تخم مرغی باید به آن توجه شود این است که قسمت تخم مرغی یا شش ضلعی شانه باید رو به منبع صدا باشد. این نوع اجرای عایق صوتی جایگزین بسیار مناسبی برای عایق های سنتی و قدیمی مانند پشم شیشه و پشم سنگ می باشد و به دلیل مزایایی مانند عمر مفید بالای ۳۰ سال، ضد آب و ضد حریق، انعطاف پذیری فوق العاده، وزن سبک و راحتی . در نصب بسیار محبوب است.

عایق صوتی یونولیتی: عایق صوتی یونولیتی چگالی بالایی دارد و به عنوان عایق صدا در مکان های پر سروصدا مانند عایق بندی صدا برای موتورخانه استفاده می شود. این عایق ها بیشتر برای عایق کاری دیوارها، سقف و کف موتورخانه استفاده می شوند و جزو گزینه های کم هزینه برای جلوگیری از انتقال صدا هستند. این عایق ها معمولاً در مرحله ساخت و ساز ساختمان نصب می شوند.

موتورخانه چگونه عایق بندی می شود؟

همانطور که گفته شد اجرای عایق بندی صدا برای موتورخانه به منظور جلوگیری از اتلاف بی مورد انرژی و بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف آن انجام می شود. برای ایجاد این امکان باید از اتلاف حرارت در تمامی قسمت های ساختمان جلوگیری کرد و از گرمای حاصل از گرمایش مرکزی ساختمان فقط در اتاق ها برای تامین گرمای مورد نیاز ساختمان استفاده کرد. به همین دلیل است که می گوییم عایق بندی صدا برای موتورخانه امری ضروری است. در طی مراحل عایق کاری لوله های موتورخانه ابتدا قطر لوله توسط خود مقره اندازه گیری می شود و سپس عایق را با توجه به اندازه به دست آمده برش داده و جدا می کنیم، در مرحله بعد عایق برش خورده دور آن پیچیده می شود. لوله را با یک سیم نرم  به دور آنهایی که می خواهیم می پیچیم. همچنین استفاده از فولاد ضد زنگ روی لوله ها را فراموش نکنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خاموش کردن یخساز یخچال دوو و ضدعفونی کردن آن

برای اینکه لوله ها شکل و ظاهر خود را حفظ کنند به سراغ مقوا می رویم و مقوا را به کمک چسب های کاغذی دور لوله می پیچیم و سپس می چسبانیم. برای جلوگیری از خیس شدن مقوا، یک تکه پلاستیک دور لوله می چسبانیم. در این مرحله بعد از پلاستیک، از پارچه برای عایق کمک گرفته و پارچه را حدود پنج تا شش سانتی متر بیشتر از قطر لوله برش می دهیم و آن را روی مخازن و لوله ها می کشیم. پس از خشک شدن پارچه، بر اساس اینکه نوع لوله ما آب گرم یا آب سرد است، رنگ روغنی مناسب با نوع لوله ها را انتخاب می کنیم و شروع به رنگ آمیزی لوله ها می کنیم که آخرین مرحله عایق صوتی موتورخانه است.

عایق بندی صدا برای موتورخانه

هزینه عایق کاری موتورخانه چقدر است؟

همانطور که می بینید عایق بندی صدا برای موتورخانه یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از کاهش صدای تجهیزات برقی و مصرف سوخت است که در حال حاضر افراد زیادی از این روش یا راه حل استفاده می کنند. کاملاً بدیهی است که وقتی می خواهید دستگاهی را تعمیر یا سرویس کنید، پس از در نظر گرفتن کیفیت و صحت کار تعمیرکار، اطلاع از قیمت و هزینه انجام آن کار برای شما بسیار مهم است. باید بدانید که بدون بازدید و بررسی موتورخانه توسط کارشناسان نمی توان قیمت دقیق و هزینه نهایی را اعلام کرد. اما در این بین عوامل مختلفی بر این هزینه ها تأثیر می گذارد که به شرح زیر است:

  • ضخامت لوله های موتورخانه یکی از عوامل موثر در قیمت عایق صوتی موتورخانه می باشد و هر چه ضخامت لوله ها بیشتر باشد هزینه تمام شده نیز افزایش می یابد.
  • مدت زمان کار
  • پوشش عایق با ورق آلومینیوم و …
  • مواد مورد استفاده در عایق کاری (حجم مواد)

کلام پایانی

یکی از مشکلات استفاده از موتورخانه ها، آلودگی صوتی بالای آنها است. برای مقابله با آلودگی صوتی در این قسمت از ساختمان می توان با استفاده از راهکاری مانند عایق بندی صدا برای موتورخانه ، آن را به عایق صوتی مجهز کرد. با این کار صداهای ناشی از تجهیزات مورد استفاده در موتورخانه به محیط اطراف گریل می رسد و نمی تواند آرامش را از ساکنان ساختمان سلب کند. عایق بندی صدا برای موتورخانه هم برای حفظ انرژی گرمایشی و هم برای جذب صدای این قسمت برای مقابله با آلودگی صوتی کاربرد دارد که باید توسط افراد ماهر و با تجربه انجام شود.

نحوه عایق بندی صدا برای موتورخانه چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش نحوه عایق بندی صدا برای موتورخانه چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا