تعمیرات یخچال

چگونگی تعویض فیلتر آب در ساید بای ساید ال جی

روش تعویض فیلتر آب ساید بای ساید ال جی

در چند دهه اخیر پیشرفت چشمگیری در تمام صنایع در جهت بهره وری بیشتر و بهینه از ابزار و وسایل و همچنین پیشبرد زندگی به شکلی آسان تر و با کیفیت تر روی داده است. وسایل آشپزخانه نیز از جمله یخچال فریرزها نمونه بارز و پر استفاده از این وسایل هستند که برند ال جی یکی از برترین تولید کننده های انواع مختلف آن در سراسر جهان است.

چنانچه که می دانید یکی از ویژگی ها و امکانات ایده آل در یخچال فریزرها وجود آب سرد کن می باشد که متصل به درب آن است. استفاده از آب سرد کن در یخچال با مزیت های فراوانی همراه است؛ از جمله اینکه از هدر رفت انرژی پیشگیری می کند و در مدل های جدید که مستقیم یه شیر آب شهری متصل می شوند و دارای فیلتر هستند با تصفیه آب، سلامت آب را حفظ می کند و کیفیت آن را افزایش می دهد.

برای اینکه یخچال فریزر ال جی و یا سایر برندها در نوع ساید بای ساید و … بتواند به خوبی آب را تصفیه کند نیاز به تعویض فیلتر دارد. فیلتر یخچال که نام دیگر آن فیلتر ساید بای ساید است آب وارد شده به یخچال را تصفیه می کند. در یخچال های ساید بای ساید ال جی که به طور مستقیم به آب شهری وصل می شوند، فیلتر در داخل یا خارج از یخچال نصب می شود و عمل تصفیه توسط آن انجام می شود، باید توجه داشت که فیلتر قطعه ای مصرفی است به همین منظور در مقاله پیش رو مراحل تعویض فیلتر آب ساید بای ساید ال جی مورد بررسی قرار می گیرد.

زمان مناسب تعویض فیلتر آب ساید بای ساید ال جی

برای آگاهی از زمان تعویض فیلتر آب ساید بای ساید ال جی بهتر است دفترچه راهنمای آن را مطالعه کرد، البته بیشتر کارشناسان توصیه می کنند که فیلتر  آب باید در بازه زمانی ۶ تا ۹ ماه تعویض شود.

جدای از اینها عواملی دیگر وجود دارند که بر زمان تعویض فیلتر آب تاثیر گذار هستند، در این مورد می توان به مواردی هم چون میزان استفاده از آب سرد کن، مقدار رسوبات و آلودگی موجود در آب اشاره کرد؛ چرا که به هر میزان استفاده از آب سرد کن بیشتر باشد و یا اینکه مقدار رسوبات یا آلودگی در آب شهری بیشتر باشد باید زودتر نسبت به تعویض فیلتر آب یخچال ساید ال جی اقدام نمود.

باید اشاره کرد در بیشتر یخچال های ساید بای ساید تولید شده توسط برند ال جی چراغی مخصوص فیلتر آب بر روی صفحه دیجیتال دستگاه اختصاص یافته است که روشن شدن آن (اغلب به رنگ قرمز) نشان دهنده زمان تعویض فیلتر است، البته کم شدن فشار آب خروجی از آب سرد کن و یا یخ نیز از نشانه های زمان تعویض این فیلتر است.

توصیه می شود که فیلتر آب در زمان مناسب تعویض شود چراکه فیلتر از ورود آلودگی های شیمیایی و میکروبی، گل و لای، ذرات کوچک، کلر و ترکیبات کلر به داخل آب آشامیدنی جلوگیری می کند، بنابراین برای حفظ عملکرد یخچال در این مورد و همچنین بهره مندی از آب سالم باید فیلتر را به موقع عوض کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از یخچال مای تگ | عیب یابی و تعمیر در منزل

انواع فیلتر آب در ساید بای ساید ال جی

انواع متفاوتی از فیلتر آب با توجه به مدل برای یخچال های ساید بای ساید ال جی وجود دارد. به طور کلی این فیلتر ها در یکی از دو دسته فیلترهای آب خارجی و فیلترهای آب داخلی قرار می گیرد.

محل قرارگیری فیلترهای خارجی یا بیرونی یخچال ساید بای ساید در پشت دستگاه قرار دارد، همچنین این فیلتر دارای قابلیت متصل شدن به شیر آب شهری را دارد. فیلترهای داخلی در سایدهای ال جی نقش تکمیلی دارند و به طور معمول در محل خود داخل یخچال نصب می شوند.

مراحل تعویض فیلتر آب داخلی ساید بای ساید ال جی

برای تعویض فیلتر آب داخلی در یخچال ساید بای ساید ال جی باید به ترتیب زیر عمل نمود:

 1. بستن شیر آب ورودی

برای این کار ابتدا باید مقداری یخچال را جلو کشید و سپس با توجه به مسیر شلنگ ورودی آب که معمولا به رنگ سفید است، شیر را پیدا و آن را بست.

 1. خارج کردن آب باقی مانده در یخچال

در این مرحله باید یک ظرف را در زیر شیر یا همان قسمت برداشت آب قرار داد و با فشار دادن پدال آن باقی مانده آب را از یخچال خارج کرد.

 1. باز کردن درب یخچال، جهت تعویض فیلتر داخلی

پس از باز کردن درب یخچال ساید بای ساید ال جی باید محل فیلتر آب آن را پیدا کرد، در این مورد  با توجه به مدل یخچال می توان به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه دارد.

باید توجه داشت در برخی از مدل ها محفظه فیلتر در سمت راست و بالای داخل یخچال قرار گرفته است.

 1. فشار دادن PUSH

در این مرحله باید دکمه PUSH بر روی محفظه فیلتر را فشار داد و درب را به سمت پایین کشید.

 1. خارج کردن فیلتر قدیمی

در این مرحله می توان فیلتر آب را به سادگی خارج نمود،  البته باید توجه داشت در برخی از مدل ها فیلتر برای خارج شدن به یک نیم چرخش نیاز دارد.

 1. آماده سازی فیلتر جدید

فیلتر جدید را باید از بسته بندی خارج و آن را آماده کرد.

 1. قرار دادن فیلتر جدید

در این مرحله کافی است فیلتر جدید در محل فیلتر قدیمی قرار بگیرد (البته در برخی از مدل ها برای بستن فیلتر جدید به یک نیم چرخش نیاز است).

 1. بستن درب

پس از قرار دادن فیلتر جدید بایستی فیلتر ساید را به سمت بالا برده و درب محفظه را بسته تا صدای بسته شدن شنیده شود.

 1. باز کردن شیر آب

در اینجا باید شیر آب را باز و یخچال ساید بای ساید ال جی را به مکان خود بازگرداند.

 1. خاموش کردن چراغ فیلتر

در نهایت باید دکمه reset را به مدت ۳ ثانیه نگه داشت تا چراغ فیلتر خاموش شود و یا رنگ آن به سبز تغییر کند.

فیلتر آب داخلی

 • پیش از زمان تعویض فیلتر آب بهتر است دفترچه راهنمای کاربرد ساید بای ساید با دقت مورد مطالعه قرار گیرد، همچنین توصیه می شود در صورت لزوم از خدمات نمایندگی های سرویس یخچال های ال جی برای تعویض فیلتر یا دیگر سرویس ها استفاده شود.
 • باید توجه داشت که حدود ۱۰ لیتر از آب اولیه پس از تعویض فیلتر آب یخچال ساید بای ساید ال جی برای نوشیدن و مصرف خانگی مناسب نیست و نباید از آن در این دو مورد استفاده نمود.

مراحل تعویض فیلتر آب خارجی در یخچال ساید بای ساید ال جی

برای تعویض فیلتر آب بیرونی در یخچال های ساید بای ساید ال جی باید اقدامات زیر را به ترتیب انجام داد:

 1. جلو کشیدن یخچال
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات تعمیر یخچال ساید بای ساید چه گزینه‌هایی است؟

برای دسترسی به پشت یخچال و فیلتر بیرونی باید یخچال را مقداری جلو کشید.

 1. بستن شیر آب

در مرحله دوم باید آب ورودی به فیلتر را از طریق بستن شیر آب ورودی قطع نمود.

 1. خارج کردن فیلتر خارجی با توجه به حالت آن

در این مرحله با توجه به حالت فیلتر که در یکی از انواع زیر قرار می گیرد، باید فیلتر را خارج نمود؛

  • فیلتر آب با اتصال مهره ای: جهت خارج نمودن شلنگ از این نوع از فیلتر تنها کافی است که مهره آن باز شود. البته توصیه می شود در حالاتی که مهره سفت شده است، شلنگ در محل ورود به فیلتر بریده شود.
  • فیلتر آب با اتصال میله ای: در این مورد برای خارج کردن شلنگ آب از فیلتر باید از یک پیچ گوشتی تخت استفاده کرد و شلنگ را به خارج از فیلتر هدایت نمود.
  • فیلتر آب فیتینگی: جهت خارج نمودن این نوع از فیلتر تنها کافی است ضامن بیضی شکل روی فیلتر (محل ورود شلنگ آب) به سمت داخل فشار داده شود تا فیلتر آزاد گردد.

در این مرحله همچنین باید قسمتی از شنگ که داخل فیلتر قرار گرفته را به صورت عمودی برش داد و از سلامت شلنگ آّب اطمینان حاصل کرد.

 1. نصب فیلتر جدید

در این مرحله باید فیلتر خارجی جدید را که بر روی آن عبارات INLET (به معنای محل نصب آب ورودی به فیلتر) و OUTLET (به معنای محل خروجی آب از فیلتر) نوشته شده است به درستی در محل فیلتر قبلی داد.

در این مرحله باید موارد زیر را نیز انجام داد:

 • باید یک ظرف در قسمت آب خروجی از فیلتر قرار بگیرد و سپس شیر آب باز شود.
 • با توجه به نوع فیلتر (الیافی یا کربنی) باید اجازه داد که به مقدار ۵ تا ۱۰ لیتر آب از فیلتر خارج شود.
 • شیر آب بسته شود.
 • شلنگ خروجی از فیلتر خارجی (این شلنگ به یخچال وصل و آب مورد نیاز آن را تامین می کند) در محل خود قرار بگیرد.
 1. قرار دادن فیلتر خارجی بر روی نگه دارنده

در پشت یخچال ساید بای ساید مکانی برای قرار دادن این فیلتر نصب شده لذا باید پس از وصل کردن شلنگ خروجی فیلتر را در این محل نصب جای داد.

 1. باز کردن شیر آب ورودی

در این مرحله باید یخچال را به مکان اولیه خود باز گرداند و شیر آب را نیز باز کرد.

 1. هواگیری فیلتر

در مرحله آخر باید با فشار دادن پدال آب خروجی نسبت به هواگیری فیلتر اقدام کرد. برای این کار باید چهار بار پدال آب به مدت تقریبی ۳۰ ثانیه در هر مرتبه فشار داده شود.

فیلتر آب بیرونی

در پایان باید اشاره کرد که چنانچه فیلتر آب در ساید بای ساید ال جی و یا هر برند دیگر، اگر در زمان مناسب خود تعویض نشود ممکن است اثرات منفی را برای استفاده کننده از آن به دنبال داشته باشد، از جمله عدم انجام تصفیه به دلیل اشباع شدن مواد داخلی فیلتر، رشد باکتری و در نتیجه آلودگی آب و همچنین کاهش میزان فشار آب و در نتیجه ایجاد اختلال در عملکرد شیر برقی و یا حتی سوختن آن. بنابراین توصیه می شود در صورت نیاز و در کوتاهترین زمان ممکن نسبت به تعویض فیلتر آب اقدام گردد.

چگونگی تعویض فیلتر آب در ساید بای ساید ال جی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونگی تعویض فیلتر آب در ساید بای ساید ال جی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا