تعمیرات سرمایش گرمایش

نحوه تنظیم ارتفاع مناسب شعله پکیج | روش های تست شیر گاز پکیج

شیر گازی پکیج چیست؟ | نحوه تنظیم شعله پکیج | تنظیم شعله بلند و کوتاه پکیج

یکی از اصولی ترین مسائلی که در خصوص زمان سرویس پکیح اهمیت دارد، تنظیم ارتفاع مناسب شعله پکیج است. در صورتی که شعله آن کم یا زیاد باشد مشکلاتی را در پی خواهد داشت. برای حل این مشکل موارد و نکاتی را که در خصوص تنظیم شعله پکیج مورد توجه بوده است را در این مقاله از ایبک امداد بیان کردیم. با ما همراه باشید.

شیر گازی پکیج چیست؟

یکی از قطعات مهمی که در جهت افزایش کارایی پکیج زمینی و دیواری در این دستگاه استفاده شده است، شیر گازی پکیج می باشد. این شیر دقیقا زیر محفظه احتراق پکیج دیواری قرار دارد که وظیفه آن اتصال و قطع جریان گاز می باشد.
روش کار شیر گاز به این صورت است که با روشن شدن پکیج برد دستگاه، برق مورد نیاز را به انتهای کویل های شیر گاز فرستاده و بدین ترتیب شیر باز شده و محفظه احتراق جریان گاز ایجاد می شود. در این مرحله شمعک فعال شده و در نهایت شعله در پکیج ایجاد می شود.
شیر گاز در پکیج با جریان برق 220 ولت فعال می شود و معمولاً جنس آن از آلومینیوم می باشد. خود شیر دارای دو شیر برقی است که ارتفاع شعله را در پکیج تنظیم می کند. پکیج های ایران رادیاتور و بوتان از شیر گاز 848 sit و شیر گاز tim استفاده می کنند.

عملکرد شیر گازی پکیج چگونه است؟

شیر گاز پکیج شامل 3 عدد بوبین است که یکی از آنها برق 12 ولت و دو بوبین دیگر با جریان 220 ولت کار می کنند. اتصال و قطع جریان گاز از طریق بوبین های 220 ولتی شیر گازی انجام می شود. با کمک بوبین 12 ولت یا منبع تغذیه DC می توان ارتفاع شعله را تنظیم کرد.
پس به طور خلاصه می توان شیر گاز را در پکیج اینگونه معرفی کرد، که این قطعه وظیفه دارد جریان گاز را در پکیج تنظیم کند و از طرفی شعله داخل پکیج را نیز کنترل می کند.
همچنین به  خاطر کنترل جریان گاز به پکیج، شیر گاز می تواند در صورت بروز ایراد با قطع جریان گاز، اجاق گاز را خاموش کند که این امر ایمنی پکیج را تضمین می کند.
در نظر داشته باشید که تحت هیچ شرایطی امکان تعمیر شیر گاز پکیج وجود ندارد. زیرا قطعات آن توسط سازنده به صورت پلمپ شده به بازار عرضه می شود. تنها اقدامی که می توان برای حل مشکل شیر گاز پکیج انجام داد، تعویض بوبین های شیر گاز و دیگری ماژوله نمودن شعله پکیج با استفاده از بوبین 12 ولتی این قطعه می باشد.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از کولرهای گازی آاگ AEG | نصب و راه اندازی کولرگازی آاگ

نحوه تنظیم شعله پکیج

ارتفاع شعله کوتاه یا بلند پکیج ممکن است باعث اختلال در عملکرد آن شود. با این حال، می توانید از کد خطای دستگاه متوجه این مشکل شده و قبل از وارد شدن آسیب جدی به مبدل و سایر اجزای پکیج، آن را برطرف کنید.
یکی از مهم ترین نکات، توجه به کد خطای پکیج است. در صورتی که ارتفاع شعله داخل پکیج از حد مجاز بیشتر باشد، خطای گرمای بیش از حد مبدل بر روی دستگاه نمایش داده می شود و اگر ارتفاع شعله کمتر از مقدار استاندارد باشد، متوجه می شوید که کد خطای مرتبط با نقص شعله روی پنل این دستگاه ظاهر می شود.
اگر با کد خطایی مواجه شدید که نشان می دهد ارتفاع شعله در پکیج تنظیم نشده است، می توانید شعله بلند و شعله کوتاه پکیج را بر اساس روش زیر تنظیم کنید.

اولین شرط مهم در تعیین بلندی و کوتاهی شعله در پکیج این است که دستگاه در حالت تابستانی روشن باشد. زیرا در این حالت شعله های بلند و کوتاه را به صورت مجزا در اختیار خواهید داشت.

تنظیم شعله کوتاه

زمانی که می خواهید شعله پکیج را تنظیم کنید، دمای دستگاه را در حالت ماکزیمم قرار دهید. سپس شیر آب گرم خانه را باز می کنیم تا شعله تشکیل شود. همزمان با باز کردن شیر آب شمعک پکیج فعال شده و شعله را در حالت ماکزیموم پخش می کند.

شعله کوتاه پکیج به صورت پیش فرض در حالت زمستانه قرار دارد. به این صورت که وقتی پکیج را در حالت زمستانه تنظیم می کنید، ابتدا دستگاه در شعله بلند روشن شده و سپس در حالت شعله کوتاه قرار می گیرد. از آنجا که شعله کوتاه پیش نیاز شعله بلند است، ابتدا به سراغ تنظیم شعله کوتاه پکیج می رویم.

  • برای این کار ابتدا باید پکیج را در حالت تابستانه تنظیم نمایید سپس اتصال شیلنگ ماژوله را از دستگاه قطع کنید و یکی از فیش های شیر ماژوله را جدا می کنید.
  • توجه داشته باشید که دو طرف شیر ماژوله یا بوبین ماژوله به برق 24 DC متصل است. به همین دلیل در صورتی که سر فیش ماژوله را به بدنه پکیج متصل کنید، یا دو سر فیش ماژوله به یکدیگر برخورد کنند، باعث جرقه زدن و سوختن برد پکیج می شود.
  • در این مرحله برای تنظیم شعله کوتاه پکیج به یک پیچ گوشتی و آچار نیاز است. روی شیر گازی یک مهره از جنس برنج تعبیه شده است. با کمک آچار مهره را ثابت نموده و پیچ داخل آن را با کمک پیچ گوشتی بچرخانید. با چرخاندن آرام پیچ گوشتی به سمت بالا می رود و می توانید شعله کوتاه را تنظیم نمایید.
  • در صورتی که پیچ را موافق با عقربه های ساعت بچرخانید، ارتفاع شعله کوتاه زیاد می شود و چرخاندن پیچ بر عکس جهت عقربه های ساعت ارتفاع آن را کم می کند.
  • به صورت استاندارد ارتفاع شعله کوتاه در پکیج باید به اندازه یک سوم ارتفاع محفظه احتراق باشد. بنابراین پیچ ماژوله را به سمتی بچرخانید که ارتفاع آن به مقدار یک سوم ارتفاع محفظه احتراق برسد.
حتما بخوانید:   شیوه تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی

البته ناگفته نماند که پیچ شیر ماژوله نباید بیشتر از نیم دور چرخانده شود، چرا که ممکن است پیچ از حالت تنظیم استاندارد خارج شود و تنظیم مجدد آن بسیار سخت خواهد بود.

تنظیم ارتفاع مناسب شعله پکیج

تنظیم شعله بلند

جهت تنظیم شعله بلند پکیج باید یکی از شیرهای آب گرم مورد استفاده در ساختمان را باز کنید. در این حالت شعله پکیج با ارتفاع بسیار بالایی روشن می شود. اگر ارتفاع شعله بیش از دو سوم ارتفاع محفظه احتراق باشد، به این معنی است که شعله بالا نیاز به تنظیم دارد.
برای تنظیم شعله بالا کافی است پیچ شیر ماژوله دستگاه را با پیچ گوشتی گرفته و مهره برنجی را باز کرده و با آچار محکم کنید. در صورتی که مهره برنجی را به سمت راست بچرخانید، ارتفاع شعله بلند افزایش می یابد و چرخاندن مهره برنجی به سمت چپ باعث کاهش ارتفاع شعله می شود.
اما به یاد داشته باشید که در حالت استاندارد ارتفاع شعله بلند پکیج دو سوم ارتفاع محفظه احتراق است.

روش تست شیر گاز پکیج

برای تنظیم شعله پکیج ابتدا باید از سالم بودن شیر گاز آن مطمئن شوید. به طور کلی در صورت سالم بودن شیر گاز پکیج در هنگام اشتعال شعله ایجاد می شود. اما در برخی موارد نیز مشاهده شده که با وجود سالم بودن این قطعه در هنگام اشتعال شعله ای تولید نمی شود. البته در این مواقع احتمال خرابی برد پکیج وجود دارد که نیاز به عیب یابی و تعویض دارد.
اما قبل از اینکه برد پکیج را تعمیر کنید، باید مطمئن شوید که برق به شیر گاز می رسد. به همین دلیل، باید ابتدا آن را تست کنید.
شیر گاز پکیج را می توان به 3 روش زیر تست کرد:

تست مدار الکترونیکی

جهت بررسی مدار الکترونیکی شیر گاز پکیج به یک مولتی متر نیاز است. با استفاده از مولتی متر می توان بوبین شیر گاز و سیم پیچی های آن را تست نمایید.
روی شیر گاز 4 عدد پایه وجود دارد که یکی از آنها به ارت یا اتصال به بدنه معروف است. برای بررسی اتصال سیم پیچ شیر گاز و بدنه شیر، مولتی متر باید روی حالت buzzer یا بوق ممتد تنظیم شود و یک پایه مولتی متر به ترتیب روی محل اتصال به بدنه و پایه دیگر روی پایه دیگر قرار گیرد.

حتما بخوانید:   سیستم گرمایش از کف چیست ؟ بهترین لوله برای گرمایش از کف

اگر در حین اتصال یک بوق ممتد از مولتی متر شنیده شود به معنای این است که سیم پیچ به بدنه شیر وصل شده و در نتیجه کل شیر گاز باید با یک شیر جدید تعویض شود.

تست مدار مکانیکی

روش دوم تست شیر گاز پکیج به عنوان آزمایش مدار مکانیکی شناخته می شود. در این روش ابتدا باید سیم فاز به صورت موازی به روکش های بالا و پایین پایه بوبین متصل شود. اما قبل از آن مطمئن شوید که برق در شیر گاز وجود ندارد.
سپس سیم نول را به پایه پایین متصل می کنید و برق را وصل می کنید. بعد از آن در قسمت شیر ورودی گاز فوت می کنید.

اگر شعله به درستی تنظیم شده باشد و در خروجی گاز مانعی وجود نداشته باشد، گاز باید خارج شود.

تست مدولار

در تست مدولار روش کار به این صورت است که تست را در زمان کار کردن دستگاه و همزمان با اتصال به برق انجام می دهند. برای اجرایی کردن تست مدولار باید برق ورودی را به مدولار کم و زیاد نموده و به این ترتیب شیر گاز پکیج و عملکرد آن را سنجید.

تنظیم ارتفاع مناسب شعله پکیج
B2M84R man working on a gas boiler. Image shot 2008. Exact date unknown.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله بیان نمودیم، زمانی که پکیج با عدم تنظیم فشار گاز مواجه می شود، شعله نمی تواند به خوبی تشکیل شود و مشکلاتی در عملکرد پکیج ایجاد می کند. به همین دلیل لازم است تا با طریقه تنظیم ارتفاع مناسب شعله پکیج آشنا باشید تا بتوانید در مواقع نیاز ارتفاع شعله را کم یا زیاد کنید.

ما در این مطلب به راهنمای آموزش تنظیم شعله پکیج پرداختیم و تنظیم فشار حداقل و حداکثر گاز پکیج را بیان نمودیم. با این وجود توصیه می کنیم در صورتی که با سیستم پکیج آشنایی کامل ندارید، هرگز خودتان برای تنظیم آن اقدام نکنید.

برای این کار می توانید از مجموعه تخصصی ایبک امداد کمک بگیرید. پرسنل و متخصصین این مجموعه به صورت تمام وقت اقدام به ارائه خدمات در محل مورد نظر شما می نمایند. جهت ارتباط می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید.

 

 

تنظیم ارتفاع مناسب شعله پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های تنظیم ارتفاع مناسب شعله پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا