تعمیرات مایکروفر

چگونه مشکلات مایکروویو را در منزل حل کنیم؟

یکی از لوازم مهم و پرمصرف در آشپزخانه مایکروویو است که اگر خراب شود می‌تواند فرایند آشپزی شما را مختل کند. بعضی از ایرادات مایکروویو جزئی است و شما می‌توانید به راحتی آن را در منزل تعمیر کرده و مشکل را برطرف کنید. بعضی از کاربران شناخت کافی نسبت به این دستگاه نداشته و نمی‌توانند ایرادات آن را رفع کنند به همین دلیل تلاش کردیم لیستی از خرابی‌های مایکروویو را که شما می‌توانید در خانه آن را تعمیر کنید، آماده کنیم.

دلیل جرقه زدن مایکروویو چیست؟

ممکن است در هنگام استفاده از مایکروویو متوجه شوید که در داخل دستگاه جرقه ایجاد شده است. باید بدانید که جرقه زدن یکی از مشکلات رایج در مایکروویو است و به معنی این نیست که دستگاه شما خراب شده است. اگر مایکروویو جرقه زد به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا دستگاه مایکروویو خود را خاموش کنید و دو شاخه را از پریز برق جدا کنید.
 • مایکروویو را چک کنید و غذاهایی را که درون آن گذاشته‌اید با دقت نگاه کنید.
 • اگر ظرف‌های آلومینیومی و فلزی در داخل دستگاه قرار داده‌اید ممکن است ایجاد جرقه کند.
 • خوراک‌های نیمه آماده که در داخل دستگاه قرار داده اید را با دقت نگاه کنید و ظروف آن را بررسی کنید تا فلزی نباشد.

سوختگی دیود، اتصالی و خراب شدن رنگ دیواره دستگاه هم ممکن است باعث جرقه در مایکروویو شود. این جرقه‌ها معمولاً عملکرد دستگاه را مختل می کند و گاهی ممکن است باعث آتش گرفتن و سوختن دستگاه شود.

چرا مایکروویو در هنگام کار کردن متوقف می شود؟

گاهی شما غذا را در داخل مایکروویو گذاشته و تنظیمات را هم انجام می‌دهید، وقتی دکمه شروع را زدید، بعد از چند ثانیه دوباره متوجه خواهید شد که دستگاه به حالت اولیه برگشته و متوقف شده است. اگر این مشکل برایتان پیش آمد در مرحله اول سوئیچ درب را چک کنید، زیرا برای روشن شدن دستگاه باید درب کاملاً بسته شده باشد تا مایکروویو گرم شود. خراب شدن قطعات سوئیچ درب و گرمای بیش از اندازه و همچنین نقص فنی، می‌تواند باعث ایجاد این مشکل شود. اگر در صفحه کلید لمسی مایکروویو شما مشکلی ایجاد شود باعث خواهد شد که دستگاه در هنگام کار کردن از کار بیفتد و متوقف شود. بعضی از مایکروویوها دارای دکمه و دستگیر هستند ولی مدل‌های جدیدتر، دارای صفحه لمسی بوده که از جهت تکنولوژی حساس‌تر و پیشرفته‌تر می‌باشند. اگر مدتی است که مایکروویو شما در هنگام کار کردن متوقف شده و از کار می‌افتد، احتمال دارد اتصالی در قسمت صفحه لمسی آن ایجاد شده باشد.

مایکروویو

چرا سینی مایکروویو نمی‌چرخد؟

صفحه گردان در داخل مایکروویو می‌گردد و باعث می‌شود غذا گرم شده و به طور یکنواخت بپزد. نچرخیدن سینی شیشه‌ای به دلیل موتور چرخنده است که در قسمت زیر آن قرار گرفته است. اگر سینی در مایکروویو نچرخد، باعث می‌شود غذا نپخته و گرم هم نشود. برای اینکه متوجه شوید سینی مایکروویو نمی‌چرخد، باید ابتدا دستگاه را از برق بکشید و سینی را هم بیرون بیاورید و پنل زیر سینی را به آرامی باز کنید، سپس موتور را با کمک یک مولتی متر چک کنید.

البته گاهی ممکن است نچرخیدن صفحه گردان به دلیل ظروف بزرگی باشد که در روی آن قرار داده‌اید. قبل از اینکه غذا را به داخل دستگاه بگذارید باید اندازه آن را چک کنید. اگر اندازه ظرف استاندارد نبود ممکن است لبه‌های ظرف به دیواره مایکروویو گیر کند و از چرخیدن صفحه گردان جلوگیری کند. همچنین باید محل اتصال موتور چرخنده و سینی را هم بررسی کنید. اگر کاملاً به هم متصل نشده باشند ممکن است سینی از حرکت بایستد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر ماکروفر در پاسداران|خدمات تعمیر ماکروفر در محل

چرا مایکروویو روشن نمی‌شود؟

گاهی ممکن است شما در هنگام کار کردن با دستگاه مایکروویو، دکمه‌های آن را فشار بدهید ولی متوجه شوید که مایکروویو شما روشن نمی‌شود. دلایل زیادی باعث بروز این مشکل می‌شود که باید بررسی کنید:

 •  در مرحله اول دستگاه مایکروویو را از برق بکشید و از سلامت پریز و اتصالات کابل مطمئن شوید. گاهی ممکن است دستگاه هیچ مشکلی نداشته باشد، و ایراد از پریز باشد که برق را به مایکروویو نمی‌رساند.
 • در مرحله بعد باید سوئیچ درب دستگاه را چک کنید. وقتی که شما درب مایکروویو را می‌بندید سوئیچ به اجزای دیگر دستگاه یک سیگنال می‌فرستد و باعث وصل شدن جریان برق می‌شود، ولی اگر سوئیچ خوب بسته نشده باشد، برق در داخل مایکروویو جریان پیدا نمی‌کند.
 • سوئیچ درب مایکروویو دارای ترمینال‌هایی است که شما می‌توانید به وسیله مولتی متر آنها را کنترل کنید.
 •  اگر متوجه شدید که اتصال برقرار است یعنی سوئیچ مشکلی نداشته و درست کار می‌کند ولی اگر با بستن درب مایکروویو متوجه شدید که درب کاملاً چفت نمی‌شود، بدین معنی است که سوئیچ مایکروویو مشکل پیدا کرده و باید آن را عوض کنید.
 • در صورتی که سوئیچ درب مشکلی نداشت باید فیوز حرارتی را چک کنید. فیوز حرارتی از زیاد گرم شدن مایکروویو جلوگیری می‌کند و دمای دستگاه را به اندازه معینی ثابت نگه می‌دارد.
 • در صورتی که فیوز حرارتی با مشکل روبرو شده و یا خراب شود مایکروویو شما به دلیل امنیتی روشن نخواهد شد.
 • برای اینکه این قطعه را تعمیر کنید مایکروویو را از برق درآورید، سپس کابین دور دستگاه را به آرامی باز کنید. حالا فیوز را پیدا کنید. به وسیله یک مولتی متر جریان برق را در داخل این قطعه چک کنید.
 • اگر متوجه شدید که مولتی متر جریان برق را نشان نمی‌دهد یعنی فیوز خراب شده و باید آن را عوض کنید.

چرا فن دستگاه برعکس کار می‌کند؟

ممکن است وقتی درب دستگاه را باز می‌کنید، فن آن کار کند و وقتی هم که درب را می‌بندید فن از کار می افتد، این یعنی فن مایکروویو شما برعکس کار می‌کند. باید برای حل این مشکل به دنبال خرابی سوئیچ درب مایکروویو باشید. برای اینکه سوئیچ درب را بررسی کنید، باید از یک ولتاژ سنج کمک بگیرید.

دلایل صدای زیاد در مایکروویو چیست؟

در صورتی که سینی گردان درست در کف ماکروویو گذاشته نشده باشد، باعث می‌شود سینی درست نچرخد و سر و صدا در دستگاه ایجاد شود. اگر مطمئن شدید که سینی به درستی در کف مایکروویو قرار گرفته باید قطعات اصلی مایکروویو یعنی موتور و مگنترون را بررسی کنید. موتور و مگنترون جزو قطعات بسیار گران مایکروویو هستند، پس قبل از اینکه آنها را تعویض کنید، باید حتماً با یک متخصص مشورت کنید.

چرا مایکروویو گرم نمی‌کند؟

در صورتی که غذا را در داخل مایکروویو قرار داده‌اید و زمان و قدرت لازم را هم تعیین کردید ولی وقتی درب دستگاه را باز می‌کنید و می‌خواهید از آن استفاده کنید، متوجه می‌شوید غذا داغ نشده است، تعجب نکنید زیرا این مورد یکی از مشکلات رایج در مایکروویو است. مهمترین ‌‌‌‌‌‌‌ دلیلی که باعث بروز این مشکل می‌شود خراب شدن مگنترون است. مگنترون برای تولید فرکانس از ولتاژ بالایی استفاده می‌کند. اگر مایکروویو بدون غذا و خالی روشن شود ممکن است مگنترون بسوزد. وقتی مگنترون می‌سوزد شما نمی‌توانید آن را تعمیر کنید و حتماً باید مگنترون را عوض کنید. مایکروویوها به وسیله تابش پرتو الکترومغناطیسی، آب و غذا را گرم می‌کنند ولی گاهی ممکن است این امواج به دلیل دیود ولتاژ زیاد، غذا را گرم نکند.

برای این منظور مایکروویو خود را از برق بکشید و قاب آن را بیرون بیاورید و سپس نازل دیود ولتاژ را تخلیه کنید. می‌توانید به وسیله یک مولتی متر جریان داخل دیود را چک کنید. اگر متوجه شدید که در داخل دیود جریان کمی وجود دارد، یعنی مگنترون سالم است و احتیاجی نیست آن را عوض کنید. خرابی درب سوئیچ هم مانع منتقل شدن گرما به غذای شما خواهد شد. در این صورت ممکن است دستگاه روشن شود ولی غذای شما را گرم نکند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه افزایش طول عمر مایکروفر | نگهداری اصولی از مایکروفر

چرا در مایکروویو لامپ می‌سوزد؟

یکی از قسمت‌های با اهمیت و مهم در مایکروویو لامپ است. وقتی شما درب دستگاه را باز می‌کنید چراغ آن روشن خواهد شد. این چراغ در تمام مدت پخت غذا روشن است و شما می‌توانید به وسیله روشنایی لامپ، در داخل دستگاه مراحل پخت را مشاهده کنید.  در صورت سوختن لامپ، می‌توانید یک لامپ جدید خریداری کرده و آن را تعویض کنید.

اگر متوجه شدید که لامپ کم نور است، باید اتصالات دستگاه را چک کنید. لامپ در قسمت خازن قرار دارد گاهی ممکن است مشکل جدی در قسمت خازن باعث شود لامپ دستگاه کم نور شود. باید این نکته را بدانید که لامپ مایکروویو ممکن است در حالت‌های مختلفی پرنور و یا کم نور باشد. مثلاً اگر مایکروویو در حالت یخ زدایی باشد، لامپ کم نورتر از وقتی است که مایکروویو در حالت پختن غذا است.

چرا دکمه مایکروویو از کار افتاده است؟

وقتی غذا را در داخل مایکروویو قرار می‌دهید و درب آن را هم می‌بندید، بعد از فشار دکمه، متوجه می‌شوید که دستگاه شما روشن نشده و هیچ عکس العملی از آن نمی‌بینید. ممکن است دکمه‌ها سفت شده و یا از کار افتاده باشند. این مشکل فقط یک دلیل می‌تواند داشته باشد و آن این است که پنل لمسی در پشت دکمه‌های مایکروویو خراب شده و از کار افتاده باشد. اگر شما مهارتی کمی در این مورد داشته باشید می‌توانید پنل لمسی را جدا کنید و به راحتی آن را عوض کنید. البته توصیه می‌کنیم برای عوض کردن قطعات در مایکروویو حتماً از یک متخصص کمک بگیرید.

چرا درب مایکروویو بسته نمی‌شود؟

ممکن است غذا را در داخل دستگاه بگذارید و درب آن را هم ببندید ولی بعد از مدت کوتاهی متوجه شوید که درب مایکروویو دوباره باز شده است. مشکل باز شدن درب دستگاه مایکروویو می‌تواند به اهرم قفل یا مجموعه چفت درب مربوط شود. این مجموعه از دکمه ای درست شده که به طرف صفحه کنترل دستگاه فشار می‌آورد و با بلند کردن قلاب‌ها به شما این امکان را می‌دهد که درب را باز کنید. اگر قسمت محوری اهرم در قفل شکسته باشد، مسلماً قلاب‌ها بلند نمی‌شوند.

چرا نمایشگر مایکروویو از کار افتاده است؟

ممکن است هرچه تلاش کنید نتوانید تنظیمات خود را در روی دستگاه اعمال کنید و صفحه نمایش دستگاهتان کار نکند. در این صورت حتماً برد اصلی مایکروویو خراب شده است ولی اگر اطلاعات ناقصی در روی صفحه نمایش می‌بینید، پس ممکن است مشکل از صفحه نمایش مایکروویو باشد. گاهی مشکل با از برق کشیدن مایکروویو به راحتی برطرف می شود و صفحه نمایش درست کار می کند ولی اگر با از برق کشیدن و دوباره به برق زدن، مشکل همچنان باقی بود، بهتر است مایکروویو را تعمیر کنید.

مایکروویو

سخن پایانی

مایکروویو یک دستگاه مهم و پرکاربرد در تمام آشپزخانه ها است که خراب شدن آن می‌تواند فرایند آشپزی را مختل کند. دقت داشته باشید که قطعات مایکروویو بسیار خاص و کمیاب است و گاهی بسیار گران قیمت، پس در تعمیر آن باید دقت زیادی داشته باشید. اگر مهارتی در مورد تعمیر مایکروویو ندارید توصیه می‌کنیم برای عیب یابی و تعمیر این دستگاه حتماً به تعمیرکار مجرب و ماهر مراجعه کنید.

 

چگونه مشکلات مایکروویو را در منزل حل کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل صدای زیاد در مایکروویو چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا