تعمیرات کولر آبی

روش راه اندازی کولر آبی در تابستان چگونه است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همانطور که می‌دانید سرویس کولر آبی در شروع فصل گرما از ضروریات نگهداری از کولر می باشد. امروزه کمتر کسی وجود دارد که با سرویس کولر آبی و ضروریات آن آشنایی نداشته باشد؛ در صورتی که تمایل دارید راه اندازی کولر آبی در شروع فصل گرما را خودتان انجام دهید؛ در این مقاله از ایبک امداد با ما همراه باشید تا نکات مهم را به شما آموزش دهیم.

به این نکته توجه کنید که در هنگام سرویس کولر آبی اگر متوجه خرابی در کولر شدید در صورت نداشتن مهارت، حتماً با تعمیرکار تماس بگیرید تا مشکل خرابی کولر را برطرف کند.

آموزش راه اندازی کولر آبی در فصل تابستان

وقتی هوا رو به گرم شدن می رود افراد به فکر راه اندازی دوباره کولر های آبی خود می افتند معمولاً این تصمیم را در اواسط بهار و یا اوایل فصل تابستان می گیرند البته با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیم جغرافیایی این بازه زمانی کمی با هم فرق می کند ولی چیزی که دارای اهمیت است آشنا شدن با روش راه اندازی کولر آبی می باشد برای اینکه کولر آبی خود را راه اندازی کنید باید اقداماتی را قبل از روشن کردن آن انجام دهید که جزو مراحل راه اندازی کولر آبی و سرویس آن می باشد این مراحل عبارتند از:

 • شستن بدنه داخلی کولر آبی
 • برداشتن درب های کولر
 • باز کردن شیر تخلیه آب
 • تمیز کردن و روغن کاری پمپ آب کولر
 • شستشو دادن فن و کفی کولر
 • تمیز کردن سبد پمپ آب کولر آبی
 • روغن کاری کردن یاتاقان ها و موتور
 • بررسی کردن تسمه پروانه کولر آبی
 • عوض کردن پوشال های کولر آبی
 • تنظیم کردن شناور کولر
 • بررسی کردن سیستم لوله کشی آب کولر آبی
 • راه اندازی برق کولر آبی

راه اندازی کولر آبی

شستن داخل کولر آبی

قبل از هرکاری باید به سراغ کولر آبی رفته و گرد و غبار دستگاه را که در داخل جمع شده مشاهده کنید اینکه مقدار کثیفی کولر شما چقدر است به این مربوط می‌شود که در زمستان چقدر موارد نگهداری کولر را رعایت کرده باشید مثلاً اگر از آن دسته افرادی هستید که با شروع فصل سرما فقط کولر را خاموش کرده و و هیچ مراقبتی از کولر خود نکرده اید حتماً در هنگام بازدید متوجه می شوید که کار های بسیار زیادی برای راه اندازی دوباره کولر باید انجام دهید.

البته اگر آب داخل کفی را هم تخلیه نکرده باشید امکان دارد کفی آسیب دیده و نیاز باشد که آن را تعویض کنید زیرا کفی کولر در اثر وجود آب برای طولانی مدت، پوسیده و زنگ زده می شود اگر تصور کنیم که شما آب داخل کولر را تخلیه نکرده باشید باید موارد زیر را انجام دهید:

 ۱- درب های کولر را بردارید.

برای تمیز کردن کولر آبی در مرحله اول، برق ورودی کولر را قطع کنید؛ سپس درب های کولر را بردارید. برای برداشتن درب کولر باید انگشتان خود را زیر دستگیره روی درب بگذارید و درب را به طرف بالا بکشید. درب از پایین بدنه جدا شده و می توانید با حرکت سریع درب را به طرف عقب کشیده و از بالای بدنه کولر، آن را جدا کنید این کار را برای باز کردن هر سه درب روی بدنه کولر انجام دهید.
درب های کولر را کنار بگذارید تا بعداً آن را بشویید.

۲- شیر تخلیه آب کولر آبی را باز کنید.

اگر داخل کفی را با دقت نگاه کنید یک شیر تخلیه پلاستیکی را در زیر آن مشاهده خواهید کرد که مهره آن هم به کفی پیچ شده است. برای اینکه آب های جمع شده را خارج کنید باید مهره را باز کنید. برای اینکه شیر تخلیه کولر را باز کنید یک دست خود را در روی قسمت بالای شیر و کفی کولر بگذارید و با دست دیگر هم مهره شیر تخلیه را از زیر کفی بپیچانید. باز کردن شیر تخلیه کار بسیار راحتی می باشد و می توانید به راحتی با دست آن را انجام دهید مگر اینکه در روی مهره شیر تخلیه، رسوبات جمع شده باشد که در این صورت هم باید از آچار استفاده کرده و شیر را باز کنید. فقط دقت داشته باشید شیر تخلیه پلاستیکی می باشد و نباید به آن فشار زیادی وارد شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش گام به گام تعمیر موتور کولر آبی | عیب یابی موتور کولر آبی

۳- پمپ آب را برداشته و آن را تمیز و روغن کاری کنید.

بعد از اینکه آب موجود در داخل کفی، کاملاً تخلیه شد شما باید قطعات داخل کولر را هم تمیز کنید یکی از این قطعات پمپ کولر می باشد. در پشت پمپ آب دو قسمت خار مانند قرار دارد که پمپ را در روی کولر نگه می دارد؛ برای اینکه پمپ آب را از روی بدنه کولر باز کنید باید ابتدا دو قسمت خوار مانند را به وسیله دست بگیرید و به طرف عقب بکشید، بعد از این کار پمپ آب را از شلنگ آب پخش کن، جدا کنید. این شلنگ به قسمت لوله ورودی پمپ آب کولر وصل شده است و آبی را که پمپاژ می شود به وسیله پمپ به توزیع کننده های آب در روی پوشال های کولر می رساند.

برای جدا کردن پمپ کولر از شلنگ آب پخش کن، لازم است تا شلنگ را از مکان اتصال به لوله ورودی پمپ با دست بگیرید و آن را بکشید تا در بیاید حالا به وسیله پیچ گوشتی کفی پمپ کولر را هم از آن جدا کنید و به وسیله دستمال و فرچه، جرم های روی آن را تمیز کنید.

حالا نوبت بدنه پمپ کولر است، رسوبات روی بدنه پمپ را هم به وسیله دستمال و فرچه سیمی تمیز کنید وقتی کارتان تمام شد پمپ کولر را روغن کاری کنید.

۴- سبد پمپ آب کولر آبی را تمیز و یا در صورت نیاز تعویض کنید.

در داخل بدنه کولر خود را نگاه کنید یک سبد پلاستیکی مشاهده خواهید کرد که پمپ آب کولر در آن قرار داده شده است. سالم بودن و همچنین تمیز بودن این سبد می تواند تأثیر بسزایی در عملکرد درست پمپ کولر و بازدهی کولر داشته باشد زیرا از وارد شدن اجسام خارجی مثل خرده های پوشال به داخل لوله ورودی پمپ جلوگیری می کند.

دقت کنید اگر سبد بشکند و یا از اجسام خارجی مانند پوشال پر شود می تواند باعث بالا نرفتن فشار در پمپ آب کولر و در نتیجه سوختن پمپ آب شود.
پس حتماً باید سبد پمپ را کاملاً تمیز کنید تا منفذ های سبد، برای عبور کردن آب به داخل پمپ آب، باز شود. اگر سبد پمپ دارای رسوبات زیادی باشد و یا شکسته شود باید آن را تعویض کنید.

 ۵- فن کولر و کفی آن را بشویید.

در این قسمت وقتی پمپ آب کولر را باز کرده و تمیز کردید نباید در روی کولر نصب کنید زیرا باید کفی کولر را هم تمیز کنید.
برای تمیز کردن کفی ابتدا باید فن و یا پروانه را با آب بشویید زیرا به طور معمول فن کولر آبی از گرد و خاک پر می‌شود و اگر قبل از راه اندازی کولر آبی، آن را تمیز نکنید در هنگام روشن شدن کولر، خاک ها وارد منزل می شود.
برای این منظور شلنگ را باز کنید و روی فن کولر بگیرید فقط دقت کنید که آب در روی موتور کولر که در بالا و نزدیک فن قرار دارد، نریزد وقتی خاک های روی فن را شستید به وسیله فرچه سیمی کف کولر را هم تمیز کنید و همچنین رسوباتی را که در روی شیر تخلیه جمع شده است بشویید.

همزمان سعی کنید خرده‌های پوشال و جرم های داخل کفی را به طرف تخلیه کولر یا همان آبریز هدایت کنید.
اگر بعد از اینکه کفی را تمیز کردید متوجه زنگ زدگی کفی شدید باید حتماً آن را تعمیر کنید اگر زنگ زدگی کم بود با رنگ زدن و یا عایق کاری کفی، می توان مشکل را برطرف کرد ولی اگر کفی پوسیده شده بود باید آن را تعویض کنید.
در انتها پمپ آب را در داخل سبد قرار دهید و شلنگ آب پخش کن را هم به لوله ورودی پمپ آب متصل کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نصب و راه اندازی کولر آبی | نحوه نصب کولر آبی

یاتاقان ها و موتور را روغن کاری کنید

همانطور که می دانید در بدنه کولر آبی قطعات الکتریکی و مکانیکی زیادی قرار داده شده است که موتور، پولی و یاتاقان هم از این دسته قطعات می باشند. برای اینکه کولر آبی شما روان کار کند بهتر است این قطعات را روغن کاری کنید زیرا در فصل سرما و کار نکردن کولر آبی، گرد و غبار در روی یاتاقان و موتور تجمع کرده است.
برای روغن کاری یاتاقان و موتور به روش زیر عمل کنید:

روغن کاری یاتاقان ها

اگر شما روغن کاری موتور را به موقع انجام ندهید احتمال سوختن موتور وجود دارد برای روغن کاری موتور ابتدا از یاتاقان شروع کنید کولر آبی دو یاتاقان دارد که هر کدام از آنها در دو طرف پروانه کولر قرار داده شده اند. در روی لبه هر یاتاقان سوراخ کوچکی با درپوش قرار گرفته که در همان قسمت روغن می ریزند.

کافی است که درپوش روغن را از یاتاقان برداشته و چند قطره روغن در آن بچکانید بعد از آن پروانه را به وسیله دست خود حرکت دهید تا روغن پایین برود و شما بتوانید دوباره چند قطره دیگر هم روغن در آن بریزید حالا اگر متوجه شدید که یاتاقان ها دچار شکستگی شده است باید آنها را تعویض کنید.

پوشال های کولر آبی را تعویض کنید.

سالم بودن و تمیز بودن پوشال ها در کارکرد کولر آبی بسیار موثر است و می تواند سرمایش و بازدهی آن را بالا ببرد و به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از اینکه از کولر آبی در تابستان استفاده کنید حتماً پوشال های آن را تعویض کنید. معمولاً پوشال کولر باید سالی یکبار تعویض شود.

تنظیم شناور کولر آبی

یکی دیگر از اجزای کولر آبی شناور است که آب داخل کفی را تنظیم می کند تا کولر زیاد آبگیری نکرده و آب از کفی جاری نشود برای اینکه از کار کرد درست شناور اطمینان پیدا کنید باید آب ورودی به دستگاه کولر آبی را باز کنید و برای مشاهده عملکرد صحیح شناور منتظر بمانید، اگر شناور سالم باشد و تنظیم آن درست باشد باید وقتی آب در داخل کفی به اندازه استاندارد می رسد بازویی شناور به طرف بالا آمده و جریان آب را قطع کند ولی اگر شناور درست تنظیم نباشد باید پیچ روی بازویی شناور را پیچانده تا تنظیم شود.

برزنت روی کولر آبی را بازبینی کنید.

در هنگام راه اندازی کولر آبی در فصل تابستان باید برزنت روی کولر بازبینی شود. برزنت به دلیل اینکه در تماس مستقیم با نور آفتاب می باشد ممکن است پوسیده شده و یا اینکه اتصال آن از کولر جدا شده باشد در این صورت باید برزنت کولر آبی را تعویض کنید.
اقدامات دیگری هم قبل از شروع فصل گرما و راه اندازی کولر آبی باید انجام دهید که عبارتند از:

 • از تراز بودن پایه های کولر مطمئن شوید.
 • بر روی کولر آبی سایبان نصب کنید.
 • عملکرد کلیدهای کولر آبی خود را بررسی کنید.
 • دریچه های کولر آبی را باز کنید.

راه اندازی کولر آبی

سخن پایانی

روش راه اندازی کولر آبی در تابستان می تواند بسیار مهم باشد زیرا اگر موارد کلیدی و مهم را رعایت نکنید بعد از مدتی مجبور خواهید شد کولر آبی خود را تعمیر کنید.
بعضی از افراد تصور می کند کولر آبی یک وسیله است که با فشار دادن دکمه خاموش و روشن راه اندازی خواهد شد، به هیچ وجه اینطور نیست زیرا در هنگام راه اندازی کولر حتماً باید تمام قطعات خارجی و داخلی دستگاه سرویس شود.

ما در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش راه اندازی کولر آبی آشنا کردیم تا اگر خودتان توانایی این کار را دارید به راحتی بتوانید کولر خود را راه اندازی کنید در صورتی که در این زمینه تجربه ای ندارید می توانید از تعمیرکار مجرب برای این کار کمک بگیرید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش راه اندازی کولر آبی در تابستان چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه شستن داخل کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا