تعمیراتتعمیرات یخچال

خارج نشدن یخ از یخساز یخچال دوو

دلایل کار نکردن و تعمیر کامل یخساز یخچال دوو

خارج نشدن یخ از یخساز یخچال دوو چه دلایلی می تواند داشته باشد؟ همانطور که می دانید امروزه یخساز، در یخچال های مدرن بسیار پر مصرف می باشد و اگر یخ از یخساز یخچال دوو شما خارج نشود باعث نگرانی و پریشانی شما خواهد شد. اگر با این مشکل روبرو شدید اصلا نگران نباشید ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل خارج نشدن یخ از یخساز یخچال دوو را توضیح خواهیم داد لطفاً با ما همراه باشید.

چه دلایلی باعث می شود که یخ از یخساز یخچال دوو خارج نشود؟

خارج نشدن یخ از یخساز

بدیهی است که یخ همیشه در یخچال آماده می باشد و ما هر وقت به یخ نیاز داشته باشیم می توانیم یخ را از یخساز تحویل بگیریم و مورد استفاده قرار دهیم البته این تا وقتی است که یخساز ما خراب نشده و ایراد پیدا نکرده باشد اگر شما متوجه شدید که یخ از یخچال بیرون نمی آید، احتمال دارد مشکلی در یخساز یخچال به وجود آمده باشد. به طور معمول یخساز ها در همه یخچال ها به یک شکل عمل می کنند و اگر از یخچال فریزر دوو شما یخ خارج نشد و با مشکل روبرو شد، معمولاً در یخچال های دیگر هم خارج نشدن یخ ، به همین دلیل خواهد بود. بعضی از دلایل به وجود آمدن این مشکل را برای شما بیان می کنیم این دلایل عبارت می باشند از:

 • به وجود آمدن ایراد در سیستم یخساز
 •  چسبیدن یخ ها به هم
 •  خرابی ترموستات یخچال
 •  نرسیدن آب به قسمت یخساز یخچال
 •  ایراد در مدول یخساز
 •  پایین نبودن دمای یخ ساز به اندازه لازم
 • و موارد دیگر…

۱- غیرفعال شدن بازوی کنترل دلیل خارج نشدن یخ از یخساز

اگر شما متوجه شدید که در قالب یخ هست، این می تواند به این معنی باشد که یخچال شما آب را می گیرد و منبع آب مشکلی ندارد پس مشکل مکانیکی یا الکتریکی می باشد این مشکل می تواند به این دلیل ایجاد شود که امکان دارد گاهی شما بطور اتفاقی بازوی کنترل را خاموش کرده باشید یا هنگام جابجایی مواد غذایی درون فریزر، به بازوی کنترل خورده و خاموش شده باشد این باعث می‌شود که یخ تولید نشود.

 راه حل:

اگر با این مشکل روبرو شدید باید ابتدا بازوی کنترل فلزی را بیابید و به سمت پایین آن را فشار دهید و در روی on قرار دهید.

۲- اگر یخ از یخساز یخچال دوو خارج نشد چه کار کنیم؟

اگر شما فعال بودن بازی کنترل را چک کردید و مطمئن شدید که بازوی کنترل فعال است و رو به پایین می باشد و قالب یخ را هم بررسی کردید و متوجه شدید که پر از یخ است ولی باز هم یخ از یخچال خارج نمی شود، این احتمال وجود دارد که مشکل از موتور یخچال فریزر دوو باشد یعنی یا در گیربکس یا اتصال الکتریکی مشکل داشته باشد. برای حل این مشکل می توانید به روش زیر عمل کنید:

 • شما در مرحله اول باید تمامی اتصالات الکتریکی رو چک کنید و از درست برقرار شدن آن اطمینان پیدا کنید برای این کار، یخچال را کمی جلو بکشید. شیر آب یخچال را ببندید قبل از هرکاری دوشاخه یخچال را از پریز برق جدا کرده و روی دیواره پشت یخچال فریزر بگذارید. به این صورت اتصال را جدا کنید و دوباره آن را وصل کنید از وصل بودن آن مطمئن شوید.
 • به صورت دستی همه یخ هایی را که در قالب یخ وجود دارد، از آب خارج کنید البته می توانید بگذارید تا به مدت تقریباً یک دقیقه در قالب بماند به این طریق یخ ها بهتر جدا می شوند
 • مجدداً برق یخچال را وصل کنید و بازوی کنترل یخچال را هم خاموش کنید یعنی بازی کنترل را پایین آورده و تقریباً ۱۰ ثانیه صبر کنید و بعد از آن قالب رو با آب پر کنید.
 • حدود ۳ تا ۴ ساعت صبر کنید تا یخ ها به حالت انجماد در آید و بعد از آن، چک کرده و ببینید آیا یخ از یخساز خارج می شود یا نه؟ اگر باز هم متوجه شدید که مشکل برطرف نشده و یا یخ خارج نمی شود به احتمال زیاد باید گیربکس یا موتور یخچال عوض شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  عوض کردن بک لایت های تلویزیون ایکس ویژن

۳- یخساز یخچال اصلاً یخ درست نمی کند.

احتمال دارد با بررسی متوجه شوید که یخساز یخچال شما به هیچ وجه یخ تولید نمی کند اگر شما دیدید که یخساز یخچال یخ تولید نمی کند و یا احتمالاً های کوچک تر از حد معمول همیشه، یخ درست می کند، احتمالا این مشکل به دلیل مسدود شدن طول خط عرضه، خواهد بود.

چرا طول خط عرضه مسدود می شود؟

دلایلی که باعث مسدود شدن طول خط عرضه می شود عبارت می باشند از :

دلیل اول: وجود آب یخ زده :

یکی از دلایل مسدود شدن و انسداد طول خط عرضه، آب یخ زده می باشد آب یخ زده احتمال دارد باعث پاره شدن لوله و حتی نشتی در آن هم بشود.

راه حل :

برای حل این مشکل و یخ زدگی در طول خط، می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 • در مرحله اول یخچال را کمی جلو بکشید و سپس دوشاخه را از پریز برق در آورید و آن را در جای مناسب بگذارید (می توانید آن را در پشت یخچال قرار دهید)
 • شیر را ببندید
 • یک ظرف را از آب گرم پر کنید و آرام روی خط آب بریزید البته می توانید با سشوار هم خط آب را یخ‌زدایی کنید یا اینکه هیچ کدام از این کارها را انجام ندهید بگذارید یخچال حدود دو ساعت خاموش بماند تا یخ درون خط آب، خود به خود آب شود
 •  در مرحله بعد دوباره یخچال را روشن کرده و دوشاخه را به برق بزنید و صبر کنید تا یخ در قالب پر شود اگر متوجه شدید با این کار، باز هم انسداد یا گرفتگی برطرف نشد در این صورت باید به یک تعمیرکار یخچال مراجعه کنید و خودتان از دستکاری کردن دستگاه خودداری کنید.
دلیل دوم: مسدود شدن فیلتر آب یخساز در یخچال دوو

اگر موارد بالا را بررسی کردید و مشکلی وجود نداشت احتمال دارد که انسداد در قسمت فیلتر آب یخچال دوو شما باشد.

 راه حل:

ابتدا فیلتر آب را پیدا کرده و آن را عوض کنید دقت داشته باشید فیلتر یخساز داخل یخچال قرار دارد. ( آنها را داخل یخچال قرار دادند تا یخ نزنند)

۴-  اگر مکعب های یخ، کوچکتر یا بزرگتر از حد باشد باعث خارج نشدن یخ از یخساز می شود.

اگر یخچال شما به درستی تنظیم نشده باشد باعث این خواهد شد که تکه‌های یخ کوچکتر یا بزرگتر از حد معمول از یخچال خارج شود برای حل این مشکل  به ترتیب زیر عمل کنید:

 • در مرحله اول برای تنظیم یخساز می توانید درپوش یخ ساز را از جای خود بردارید. درپوش یخساز، صفحه سفیدی است که در جلوی یخساز قرار دارد که به راحتی می توانید آن را بردارید اگر نتوانستید، از پیچ گوشتی استفاده کنید.
 • در  قسمت زیر این پوشش، پیچ و فنر وجود دارد که نشانگر مثبت و منفی دارند که این پیچ و فنر ها و نشانگر، دوز آب را کنترل خواهند کرد. اگر خواستید مقدار آب را در هر دوز، کم کنید، باید پیچ را به سمت نشانگر منفی و برعکس اگر خواستید دوز آب را زیاد کنید، باید دو پیچ را به طرف نشانگر مثبت بچرخانید
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت سوختن برد ماشین لباسشویی

۵- خرابی ترموستات

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث شود یخ از یخساز یخچال شما یخ خارج نشود، خراب شدن ترموستات می باشد. اگه متوجه شدید یخچال شما خیلی سرد و یا خیلی گرم است این موضوع باعث می شود که یخ ساز خوب کار نکند. همانطور که می دانید ترموستات داخل محفظه یخچال قرار گرفته است ابتدا ترموستات را پیدا کرده و چک کنید که آیا ترموستات فریزر هم مشکل پیدا کرده است یا نه؟ برای اینکار به یخ دست بزنید اگر یخ نرم است فریزر را کمی سرد تر و اگر یخ خیلی سفت است فریزر را مقداری گرم کنید.

 

۶- تراز نبودن یخساز یخچال

دقت داشته باشید همیشه تراز نبودن یخچال می تواند باعث وجود مشکلاتی در یخچال فریزر شود یکی از این مشکلات خارج نشدن یخ از یخساز یخچال می باشد. اگر یخچال تراز نباشد، یخساز هم تراز نخواهد بود و یخساز نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. برای اینکه متوجه شوید آیا یخچال تراز است یانه؟ می توانید از یک سطح حباب دار استفاده کنید سطح حباب دار را روی قسمت پایینی یخچال قرار دهید اگر متوجه شدید که یخچال تراز نیست به وسیله ی پایه ها، آن را تنظیم کنید تا یخچال تراز شود.

خارج نشدن یخ از یخساز

نتیجه گیری از دلایل خارج نشدن یخ از یخساز یخچال دوو

اگر شما در منزل خود یخچال دوو دارید احتمال دارد با این مشکل روبرو شده باشید که یخ از یخساز خارج نمی شود، ما در مقاله بالا از ایبک امداد برای شما دلایل خارج نشدن یخ از یخساز یخچال دوو را توضیح دادیم همانطور که گفتیم خارج نشدن یخ از یخساز یخچال دوو دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که عبارت می باشند از : ۱- به وجود آمدن ایراد در سیستم یخساز ۲- چسبیدن یخ ها به هم ۳-خرابی ترموستات یخچال ۴- نرسیدن آب به قسمت یخساز یخچال ۵- ایراد در مدول یخساز ۵- پایین نبودن دمای یخ ساز به اندازه لازم ۶- غیر فعال بودن بازی کنترل  ۷-خراب بودن و ایراد در موتور یا اتصالات الکتریکی یا گیربکس یخچال فریزر.

البته خارج نشدن یخ از یخساز، در همه یخچال فریزر ها می تواند دلایل مشابهی داشته باشد و تقریباً با یکدیگر فرق نمی کنند. اگر شما با این مشکل روبرو شدید، ابتدا خودتان موارد جزئی را بررسی کنید و اگر متوجه شدید که مشکل در موتور یا اتصالات الکتریکی یا گیربکس یخچال فریزر می باشد حتما برای رفع این مشکل به تعمیرکار یخچال مراجعه کنید تا از خرابی های بیشتر جلوگیری کرده باشید

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد

خارج نشدن یخ از یخساز یخچال دوو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای خارج نشدن یخ از یخساز یخچال دوو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا