تعمیرات اجاق گاز

نکات مهم نصب انواع اجاق گاز | نحوه نصب اجاق گاز

نکات مهم نصب انواع اجاق گاز | نحوه نصب اجاق گاز، انتخاب مکان مناسب برای نصب اجاق گاز

در هنگام نصب اجاق گاز باید با نکات مهم ایمنی آن آشنایی داشته باشید. در صورتی که اجاق گاز خود را تازه تهیه نموده‌اید و یا به مکان جدید منتقل کردید، باید در مورد نحوه نصب اجاق گاز اطلاعات کافی داشته باشید. یکی از وسایلی که در آشپزخانه بسیار پرخطر می‌باشد اجاق گاز می‌باشد. به همین دلیل باید در زمان نصب و استفاده از آن دقت کافی داشته باشید و استانداردهای مربوطه را رعایت کنید.

انواع اجاق گاز

بهتر است قبل از اینکه در مورد نکات مربوط به نصب اجاق گازها صحبت شود، در مورد مدل‌های اجاق گاز اطلاعاتی داشته باشید و بدانید که کدام یک از مدل‌ها برای آشپزخانه شما مناسب‌تر و بهتر است و نحوه نصب آنها به چه صورت است؟ انواع اجاق گازها به صورت کلی به دو دسته تو کار و مبله تقسیم می‌شوند.

طریقه نصب کردن اجاق گاز مدل مبله

اجاق گازهای مبله همان اجاق گازهای قدیمی می‌باشند که در خانه‌های قدیمی‌تر پیدا می‌شوند. اما امروزه فرم و شکل آنها عوض شده و جدیدتر می‌باشند. این گازها ارتفاعشان در حدود ۸۴ الی ۸۸ سانتی‌متر است. پایه‌های اجاق گازهای مبله معمولا قابلیت تنظیم شدن و رگلاژ شدن را دارند.

برای اجاق گازهای مبله ارتفاع مناسب با سطح کابینت در حدود ۸۶ سانتی‌متر می‌باشد. عرض اجاق گازهای مبله در مدل‌های گوناگون مختلف است و با یکدیگر متفاوت می‌باشند. برای نمونه اجاق گازهای چهار شعله عرضشان بین ۶۰ الی ۷۰ سانتی‌متر می‌باشد. عرض اجاق گازهای ۵ شعله بین ۸۰ تا ۹۰ سانتی‌متر است.

اجاق گاز مبله

اندازه مناسب کابینت برای نصب کردن انواع اجاق گاز

اجاق گازهای توکار به اجاق گازهایی گفته می‌شود که محل قرارگیری آنها درون کابینت است. به این گازها گاز صفحه‌ای نیز می‌گویند. این گازها ضخامتی در حدود ۵ سانتی‌متر دارند و در دو مدل مستطیل و بیضی در بازار وجود دارند.

اجاق گازها در مدل‌های مختلف تولید و عرضه می‌گردند که اندازه هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت است. در هنگام خرید اجاق گاز باید به ابعاد آنها توجه کافی داشته باشید. در مورد نصب هر کدام از این اجاق گازها و اندازه مناسب در ادامه توضیحات لازم داده خواهد شد.

طریقه نصب کردن اجاق گاز توکار دو شعله

معمولاً از اجاق گازهای دو شعله برای آبدارخانه‌ها و اماکن اداری استفاده می‌کنند. عرض این اجاق گازهای دو شعله در حدود ۳۰ سانتی‌متر و عمق آنها ۵۰ سانتی‌متر می‌باشد. برای اینکه اجاق گازهای دو شعله را نصب کنید، حدود ۴ سانتی‌متر کمتر از این اندازه ها از هر طرف صفحه کابینت برش داده شود.

اجاق گاز

نصب اجاق گاز توکار ۵ شعله

اجاق گازهای توکار ۵ شعله در آشپزخانه‌ها از جمله پرمصرف‌ترین مدل‌های گاز می‌باشد که شعله‌های آن برای آشپزی کردن به حالت استاندارد می‌باشد. عمق گازهای ۵ شعله حدود پنجاه سانتی‌متر و عرض آنها در حدود ۸۶ سانتی‌متر می‌باشد. برای نصب کردن این اجاق گازها باید از این اندازه‌ها ۴ سانتی‌متر کمتر صفحه کابینت برش بخورد. اجاق گازهای توکار با جنس‌های متفاوتی در بازار وجود دارد و در دو مدل شیشه‌ای و استیل وجود دارد که هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات مفید و کلیدی برای نگهداری از فر اجاق گاز | نظافت و نگهداری اجاق گاز

نحوه نصب کردن اجاق گازهای صفحه‌ای بر روی کابینت

برای نصب کردن اجاق گازهای صفحه‌ای بهتر است که از افراد سرویس کار کمک بگیرید. مراحل نصب این اجاق گازها بر روی کابینت بدین ترتیب می‌باشد:

  1. افراد سرویس کار با استفاده از درزبند مخصوص لاستیکی که در اجاق گاز قرار دارد، لبه‌های اجاق گاز را بر روی کابینت می‌چسباند.
  2. برای نصب اجاق گازها از نوارچسب‌ها استفاده می‌شود. چون این کار موجب می‌شود که اجاق گاز های رومیزی اتصال بهتری به کابینت داشته باشند.
  3. وقتی  که نصب اجاق گاز انجام شد، سرویس کار با دقت شعله‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد و با کف رقیق از نشتی نداشتن گاز اطمینان حاصل می‌کند. در صورتی که نشت گاز وجود داشته باشد آن را برطرف خواهد کرد.

طریقه بستن شلنگ اجاق گاز

برای اینکه شلنگ گاز را ببندید، باید یک طرف شلنگ را به لوله کشی گاز و طرف دیگر را به وسیله گاز سوز خود متصل نمایید. وقتی که به صورت محکم اتصال را انجام دادید، برای اطمینان خاطر باید از بست‌های فلزی استفاده کنید. پس از اتصال بست‌های فلزی با استفاده از کف باید اطمینان حاصل کنید، که نشت گاز در محل اتصالات وجود نداشته باشد.

از نکات ایمنی بسیار مهم در هنگام نصب اجاق گازها این است که به جنس شلنگ‌های گازی که استفاده می‌کنید، دقت کافی داشته باشید. برای اتصال شلنگ به اجاق گاز حتماً باید از شلنگ‌های مخصوص این کار استفاده نمایید. همچنین باید دقت داشته باشید که شلنگ در معرض حرارت وسایل گاز سوز مانند اجاق گاز نباشد.

در صورتی که شلنگ‌های شما لاستیکی است، پیشنهاد می‌شود پس از گذشت چند ماه آنها را مورد بررسی قرار دهید و از سوراخ نداشتن آنها اطمینان حاصل کنید.

باید بدانید که از شلنگ‌های بسیار طولانی و بلند به هیچ عنوان نباید استفاده کنید. حداکثر طول شلنگ اجاق گاز نباید بیشتر از یک و نیم متر باشد. هر چقدر که طول شلنگ گاز بیشتر باشد، خطرات احتمالی مانند نشت گاز، آتش سوزی و گاز گرفتگی بیشتر خواهد بود.

محل مناسب شیر گاز

محل نصب شیر گاز می‌تواند پایین‌تر از صفحه گاز و یا درون کابینت باشد. بهتر است که در زمان طراحی کردن کابینت‌ها این مکان را در نظر بگیرید. چنانچه این مکان در نظر گرفته نشود، مجبور می‌شوید که کابینت را سوراخ کرده و شلنگ را از آن عبور دهید. از نصب کردن شیر گاز در سطوحی که شیبدار هستند پرهیز کنید.

فاصله مناسب و استاندارد شیر گاز از اجاق باید در حدود ۵ متر باشد. لوله‌ای که مورد استفاده قرار می‌گیرد بهتر است که از جنس لوله‌های مسی باشد و برای فاصله های بیشتر بهتر است که از لوله‌های فولادی که مخصوص گاز شهری هستند استفاده نمایید.

فاصله اجاق گاز با سینک و یخچال

در مورد فاصله میان سینک و یخچال با اجاق گاز باید بدانید که در اصول دکوراسیون و چیدمان استاندارد منزل یک مثلث طلایی وجود دارد که رعایت کردن این موضوع موجب می‌شود که علاوه بر زیباتر شدن کارایی و ایمنی در آشپزخانه‌ها نیز بیشتر شود. فاصله مناسب بین اجاق گاز و سینک و یخچال در حدود دو تا دو و نیم متر است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر کردن اجاق گاز گوفر | نمایندگی تعمیرات اجاق گاز گوفر

فاصله هود از اجاق گاز

یکی دیگر از نکات مهمی که در هنگام نصب اجاق گازها باید به آن توجه داشته باشید، فاصله مناسب و استاندار میان هود و اجاق گاز می‌باشد. حداقل فاصله میان هود و اجاق گاز باید هفتاد سانتی‌متر باشد تا حرارتی که توسط اجاق گاز تولید می‌شود، به موتور هود آسیب نرساند.

کاربرد سیم ارت اجاق گاز

از جمله نکات کلیدی و مهم دیگر در هنگام نصب اجاق گازها توجه کردن به سیم ارت و اتصالات الکتریکی اجاق گاز می‌باشد. استفاده از سیم ارت در اجاق گاز موجب می‌شود که از برق گرفتگی جلوگیری شود. وقتی که نصب اجاق گاز انجام می‌شود، باید سیم ارت به زمین وصل شود و هنگامی که قصد دارید اجاق گاز را جدا کنید در آخرین مرحله باید سیم ارت را جدا کنید.

مهمترین استانداردها برای نصب اجاق گاز

  • اولین نکته ایمنی که در هنگام نصب اجاق گاز باید به آن توجه شود انتخاب مکان مناسب برای نصب این وسیله می‌باشد. اجاق گاز نباید در کنار پنجره نصب گردد چون وزش باد شدید موجب خاموش شدن شعله‌های آن خواهد شد.
  • با توجه به استاندارد شرکت ملی گاز فاصله استاندارد میان اجاق گاز و شلنگ گاز باید حداقل ۳۱ سانتی متر و حداکثر در حدود ۵۳ سانتی‌متر باشد.
  • یکی دیگر از نکات ایمنی بسیار مهم در هنگام نصب اجاق گازها استفاده از شلنگ‌های مناسب گاز و نحوه بستن آنها می‌باشد. برای محکم کردن اتصالات باید از بست‌های فلزی استفاده شود.
  • فاصله اجاق گاز با دیوارهای اطراف از دیگر نکات ایمنی است که باید در هنگام نصب اجاق گاز به آن توجه داشته باشید. وقتی که اجاق گاز را نصب می‌کنید، باید از دیوار پشتی در حدود ۵ سانتی‌متر و از دیوارهای مجاور حدود ۱۰ سانتی‌متر فاصله داشته باشد.

نصب اجاق گاز

نصب ظرفشویی زیر اجاق گاز صفحه‌ای

وقتی که در آشپزخانه فضای محدودی وجود دارد باید به این نکته توجه کنید که از همه فضاها به بهترین نحو استفاده کنید. زیر گاز صفحه‌ای برخی افراد ماشین ظرفشویی را نصب می‌کنند تا با این کار از فضاها به نحو احسنت کنند. باید توجه داشته باشید که در صورتی که ماشین ظرفشویی در زیر اجاق گاز صفحه‌ای نصب شود، احتمال خراب شدن دستگاه شما در طولانی مدت وجود خواهد داشت. چون ماشین ظرفشویی با حرارت ایجاد شده از اجاق گاز گرم می‌شود.

بنابراین پیشنهاد می‌شود که ماشین ظرفشویی در کنار اجاق گاز نصب نگردد، اما برخی از کارشناسان معتقد هستند که حرارت اجاق گاز به طرف پایین منتقل نمی‌گردد. بنابراین در این رابطه مشکلی به وجود نمی‌آید.

سخن تکمیلی

در هر آشپزخانه اجاق گاز وجود دارد. در برخی مواقعی که اجاق گاز تازه خریداری می‌شود و یا از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌شوید، باید نصب اجاق گاز را انجام دهید. در هنگام نصب اجاق گازها باید به نکات مهم ایمنی توجه داشته باشید. از جمله وسایل پرخطر اجاق گازها می‌باشند. چون با برق و گاز کار می‌کنند. بنابراین بهتر است که برای نصب اجاق گازها از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا این کار به صورت صحیح و اصولی انجام شود.

نکات مهم نصب انواع اجاق گاز | نحوه نصب اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش نصب انواع اجاق گاز به صورت استاندارد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا