تعمیرات کولر آبی

راهکارهایی برای افزایش سرمای کولر آبی

آیا شما هم با مشکل کم بودن سرمای کولر آبی مواجه هستید؟ آیا راهکارهای افزایش دادن سرمای کولر آبی را می‌ دانید؟ روش‌ های مختلفی جهت افزایش دادن سرمای کولر آبی وجود دارد که از آن جمله می‌ توانیم به تعویض پوشال، قرار دادن کولر زیر سایبان، شست و شوی کولر و … اشاره کنیم. همه این کارها بسیار ساده هستند و خودتان می‌ توانید در خانه و با هزینه کمی انجام دهید. اما چنانچه قطعات مهم کولر شما دچار خرابی شده بودند و نیاز به سرویس داشتند حتماً باید از افراد با تجربه کمک بگیرید.

نکات ضروری در مورد افزایش دادن سرمای کولر آبی

چنانچه کولر آبی شما دارای سرمای کافی نمی‌ باشد و در پی راهکارهایی جهت افزایش دادن آن هستید می‌ توانید مطابق با مراحل زیر پیش بروید. مهم‌ ترین توصیه ما به شما این است که اجازه ندهید که کولر شما زیر نور مستقیم خورشید به مدت طولانی قرار بگیرد. همچنین از نفوذ نور خورشید به داخل خانه و خروج باد به محیط خارج جلوگیری نمایید.

 • شست و شوی دوره‌ ای کولر آبی
 • قرار دادن دستگاه زیر سایبان و در جای خنک
 • جلوگیری از هدر رفتن باد خنک کولر
 • بررسی آب داخل دستگاه
 • روشن کردن پمپ قبل از موتور
 • سرویس دوره‌ ای کولر
 • روشن کردن کولر با دور تند
 • ریختن یخ داخل سینی کولر

شست و شوی دوره‌ ای کولر آبی

قبل از آنکه فرایند شست و شوی کولر آبی را شروع کنید بهتر است بخش‌ های مختلف کولر را بررسی کرده و از سالم بودن کابل‌ ها و سیم‌ های مختلف آن که به کولر متصل می‌ باشند مطمئن شوید. شست و شوی کولر به صورت دوره‌ ای و هر چند وقت یک بار کافی می‌ باشد. دقت کنید که نباید دائم کولر را شست و شو دهید زیرا می‌ تواند موجب زنگ زدگی و همچنین پوسیدگی قطعات آن شود. جهت شست و شوی کولر آبی اقدامات زیر می‌ تواند به شما کمک کند.راهکارهایی برای افزایش سرمای کولر آبی

 • خارج کردن پوشال‌ ها از کولر
 • باز نمودن شیر تخلیه در کولر آبی
 • شست و شوی محفظه داخلی دستگاه
 • شست و شوی محفظه کولر به کمک سرکه
 • از بین بردن رسوبات کف محفظه کولر
 • بررسی کردن قطعات مکانیکی کولر
 • تعویض پوشال‌ های قدیمی با پوشال جدید
حتما بخوانید:   روش عوض کردن کفی کولر آبی | ویژگی های یک کفی کولر آبی خوب

قرار دادن کولر در محل خنک و استفاده از سایبان

نصب نمودن کولر در محل مناسب و یا استفاده از سایبان جهت ایجاد سایه می‌ تواند یکی از روش‌ های بسیار کاربردی جهت افزایش دادن سرمای کولر باشد. وقتی که کولر آبی را روشن می‌ کنید موتور آن به طور پیوسته کار می‌ کند و بدیهی است که موتور بعد از چندین ساعت داغ خواهد شد. اگر کولر در معرض نور خورشید قرار گرفته باشد و یا در جایی باشد که هوا به خوبی در آن رد و بدل نشود از گردش هوا ممانعت کرده و موتور داغ می‌ شود. بنابراین جهت جلوگیری کردن از این مشکل بهتر است که یک سایبان خریداری کرده و کولر را زیر آن قرار دهید. همچنین بهتر است که کولر روی پشت بام و در فضای باز قرار داده شود. استفاده از سایبان جهت جلوگیری از داغ شدن موتور کولر می‌ باشد. در نتیجه سرمای باد کولر افزایش پیدا کرده و بسیار خنک می‌ شود.

جلوگیری از هدر رفتن باد خنک کولر

یکی دیگر از راهکارهایی که می تواند برای افزایش دادن سرمای کولر بسیار موثر باشد جلوگیری از هدر رفتن باد خنک کولر می‌ باشد. نگه داشتن باد خنکی که توسط کولر تولید شده است در فضای داخلی اتاق می تواند یکی از روش‌ های بسیار موثر برای افزایش دادن سرمای کولر آبی باشد. البته دقت کنید که همیشه یک محفظه کوچک جهت رد و بدل شدن هوا باید در محل وجود داشته باشد ولی بقیه درب و پنجره‌ ها را ببندید تا راه نفوذ گرما به داخل و خروج سرما به خارج بسته شود. همچنین باید وضعیت کانال کولر و برزنت های روی آن را هم بررسی نمایید. گاهی اوقات با فرسوده شدن برزنت ها و یا اتصالات مقدار زیادی از سرمای کولر هدر می‌ رود.

بررسی کردن آب درون تشتک کولر آبی

خالی بودن تشتک دستگاه نمی‌ تواند موجب از کار افتادن موتور شود ولی به مرور زمان موجب تولید باد گرم خواهد شد. کولر آبی با مصرف آبی که درون آن وجود دارد می‌ تواند سرما را انتقال داده و چنانچه آب به مقدار کافی برای این فرایند وجود نداشته باشد بنابراین باد گرم تولید خواهد شد. تولید باد گرم به وسیله کولر آبی بسیار آزار دهنده می‌ باشد و با گذشت زمان می‌ تواند به کولر هم آسیب وارد کند.

حتما بخوانید:   فواید و مضرات کولر آبی برای سلامتی انسان چیست؟

روشن نمودن پمپ قبل از موتور

برای آنکه پوشال‌ های کولر آبی بهتر خیس شوند و تولید باد سرد کنند بهتر است ۵ تا ۱۰ دقیقه پیش از روشن نمودن موتور پمپ دستگاه را روشن کنید. با این کار علاوه بر اینکه داخل تشتک پر از آب می‌ شود پوشال‌ ها هم به خوبی خیس می‌ شوند. این مورد می‌ تواند باعث تولید هوای سرد و افزایش سرمای کولر شود.

سرویس دوره‌ ای کولر آبی

کولر آبی بیشتر در فصل‌ های گرم سال مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به همین خاطر قبل از آنکه تابستان شروع شود و در فصل بهار بهتر است که کولر سرویس دوره‌ ای شود. سرویس نمودن کولر آبی باعث جلوگیری از خرابی آن، سوختن پمپ آب و سوختن موتور دستگاه می‌ شود. در نتیجه این مورد می‌ تواند به صورت مستقیم در افزایش دادن سرمای کولر تاثیر گذار باشد.راهکارهایی برای افزایش سرمای کولر آبی پمپ کولر و دینام هر دو از قطعات مهم سازنده کولر آبی هستند و وظیفه آنها تولید هوای سرد و چرخش آب می‌ باشد بنابراین چنانچه این دو قطعه خراب شوند و مورد بررسی قرار نگرفته باشند می توانند به دستگاه آسیب وارد کرده و در عملکرد آن اختلال ایجاد کنند. برای آنکه دینام عمر بیشتری داشته باشد و آسیب نبیند بهتر است که دستگاه بیشتر از ۷ ساعت به طور مداوم روشن نماند و پس از ۷ ساعت روشن ماندن آن بهتر است یک ساعت به دستگاه استراحت دهید.

جایگزین کردن پدهای سلولزی به جای پوشال

تبدیل کولر پوشالی با جایگزین کردن پد سلولزی به جای پوشال کار خیلی دشواری نیست و برای انجام این کار فقط باید پوشال کولر آبی را با پدهای سلولزی تعویض نمود. پس از تعویض دستگاه شما از کولر پوشالی به کولر سلولزی تبدیل می‌ شود و سرمای آن نیز بیشتر خواهد شد. از نظر قیمت می‌ توانیم بگوییم که پوشال خیلی به صرفه‌ تر از سلولز است ولی کاربرد سلولز برای تولید سرمای بیشتر و همچنین حساسیت کمتر قابل مقایسه با پوشال نیست. همچنین پدهای سلولزی مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

روشن کردن کولر با دور تند

یکی دیگر از ترفندها جهت افزایش دادن سرمای کولر آبی این است که با دور تند دستگاه را روشن کنید. این کار می‌ تواند به افزایش دادن سرمای کولر کمک کند. پس از آنکه پمپ کولر را روشن کردید ۵ تا ۱۰ دقیقه اجازه دهید که پوشال‌ ها کاملاً خیس شوند و بعد از آن دور تند را بزنید و پس از چند دقیقه دوباره دور دستگاه را کند کنید. در گذشته معمولاً در ساخت کولرهای آبی بیشتر از خازن استفاده می‌ شد و این وسیله وظیفه افزایش دادن دور کولر را داشت ولی امروزه شرکت‌ های سازنده کولر در ساخت و طراحی کولر از قطعه خازن استفاده نمی‌ کنند به همین خاطر چنانچه پس از روشن کردن دستگاه آن را روی دور تند بگذارید می تواند موجب افزایش دادن دور کولر شود.

حتما بخوانید:   آیا می توان پمپ آب کولر آبی را تقویت کرد ؟

ریختن یخ درون سینی کولر

یکی دیگر از راهکارها که می‌ تواند باعث افزایش دادن سرمای کولر تا حد زیادی شود ریختن یخ داخل سینی کولر می‌ باشد. این ترفند به علت کاهش دادن دمای آب درون سینی می باشد. در فصل‌ های گرم سال آب داخل سینی قبل از آنکه به کولر وارد شود و پیش از پروسه خنک شدن ولرم و یا گرم می‌ شود. شما با کمک یخ می‌ توانید دمای آب را تا حد زیادی کاهش دهید و به افزایش دادن سرمای کولر کمک کنید.

قطعاتی که در افزایش سرمای کولر تاثیر گذار هستند

کولرهای آبی از قطعات مختلفی تشکیل شده‌ اند که هر کدام از آنها دارای عملکرد خاصی می‌ باشند مانند پوشال، تسمه، شناور، پروانه و … چنانچه هر کدام از این اجزا عملکرد خوبی نداشته باشند فرایند سرمایش دستگاه تحت تاثیر قرار گرفته و به خوبی عمل نمی‌ کند.راهکارهایی برای افزایش سرمای کولر آبی

 • پمپ آب: وظیفه این قطعه انتقال دادن آب به پوشال جهت خنک کردن محیط می باشد.
 • شناور: وظیفه تنظیم کردن آب داخل کولر را بر عهده دارد.
 • تسمه و پروانه: پروانه دستگاه به کمک تسمه به موتور آن متصل می‌ شود و با چرخیدن دینام پروانه هم حرکت می‌ کند و موجب انتقال هوا به محیط می‌ شود.
 • دریچه: دریچه‌ وظیفه انتقال هوا به کولر را بر عهده دارد.

سخن آخر

جهت افزایش دادن سرمای کولر می‌ توانید از راهکارهای مختلفی استفاده نمایید. برخی از این روش‌ ها گاهی اوقات تاثیر گذار می‌ باشند و گاهی اوقات نیز تاثیر زیادی ندارند. راهکارهایی مثل شست و شوی کولر، قرار دادن دستگاه زیر سایبان، تعویض پوشال‌ ها و … از این دسته موارد می‌ باشند. چنانچه همه این کارها را انجام دادید و تاثیر زیادی در افزایش سرما مشاهده نکردید بهتر است که از تعمیرکاران و سرویس کاران کولر آبی کمک بخواهید.

31

راهکارهایی برای افزایش سرمای کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهایی برای افزایش سرمای کولر آبی، جایگزین کردن پد سلولزی بجای پوشال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x