تعمیرات پکیج و آب گرمکنتعمیرات

چگونگی نصب دودکش آبگرمکن دیواری

چگونه دودکش آبگرمکن دیواری را نصب کنیم ؟

نکات برگزیده مطلب
  • ما در این مقاله سعی داریم تا هر آنچه که در مورد نصب دودکش آبگرمکن دیواری نیاز دارید در اختیار شما قرار دهیم.
شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

[dropcap]ب[/dropcap]

راه اینکه نصب دودکش آبگرمکن دیواری را بیاموزیم ابتدا باید با این سیستم گرمایشی آشنا شویم. تمام آبگرمکن‌هایی که سوخت آن ها گاز طبیعی یا گاز پروپان مایع (LP) است به سیستم تهویه نیاز دارند. احتراق به فرآیند سوزاندن گاز گفته می شود که گرما و گازهایی از جمله مونوکسید کربن بسیار سمی می باشد تولید می کند. در اکثر موارد نوع سیستم تهویه به نوع آبگرمکن وابسته است. در کلیه آبگرمکن ها از یک هواکش یا لوله که به آن دودکش نیز گفته می شود برای خروج گازهای سمی از آبگرمکن به محیط بیرون استفاده می‌ گردد. آبگرمکن‌های گازی و پروپان، برای احتراق به جز هواگیری کردن به تأمین هوا هم نیاز دارند. در اینجا است که آگاهی از روش های نصب دودکش آبگرمکن دیواری اهمیت پیدا می‌کند.

مواردی که باید در مورد ایمنی آبگرمکن دیواری رعایت شود

در زمان نصب دودکش آبگرمکن دیواری باید دودکش مناسب انتخاب شود. دودکش استاندارد ، مکش بیشتر و سطح مقطعی خوبی دارد و هرچه دودکش بلند تر باشد امکان این که سطح مقطعی آن بگیرد کمتر است.

دودکش استاندارد
یکی از مهمترین نکات در مورد لوله دودکش آبگرمکن دیواری، جنس لوله است. جنس جداره‌ی دودکش چون روی مکش دودکش تأثیر مهمی دارد به همین علت باید با کیفیت و صیقل داده، شده باشد. توصیه می شود ارتفاع دودکش آبگرمکن دیواری ۵ متر باشد تا گازهای حاصل از احتراق به خوبی خارج شوند.

قطر دودکش آبگرمکن دیواری به تناسب سیستم آبگرمکن انتخاب می شود. اگر ابعاد این دو با هم هماهنگ نباشند، می‌توان با کمک ورق آلومینیومی یا پشم شیشه، قطر لوله را تنظیم نمود. در اکثر مواقع در هنگام نصب دودکش آبگرمکن دیواری تلاش می‌ گردد تا اندازه قطر لوله دودکش با قطر کلاهک تعدیل تناسب داشته باشد.

آبگرمکن دیواری

 

اندازه مناسب دودکش آبگرمکن دیواری

با نظر به استانداردها، باید قطر دودکش آبگرمکن دیواری ۱۵ سانتی‌متر باشد تا دوده به طور مطلوب تخلیه شود. چنانچه شما فضای مناسب برای جریان هوا را دارید و دودکش دوجداره را ترجیح می دهید می توانید دودکش‌هایی با قطر ۱۰ سانتی‌متر هم انتخاب کنید.

شاید برای شما سؤال شود که دودکش دوجداره چیست؟ این مدل دودکش‌ها به تازگی وارد بازار شده اند و مشتریان زیادی را پیدا کرده‌اند. در این مدل دودکش‌ها برای احتراق از اکسیژن داخل منزل استفاده نمی‌شود و اکسیژن مورد نیاز از فضای بیرون خانه تأمین می گردد. فایده بزرگ این مدل دودکش‌ها این است که هوای فضای داخل خانه با کیفیت باقی می ماند و خطری افراد خانواده را تهدید نمی کند.

اصولاً محل نصب آبگرمکن دیواری در آشپزخانه‌ها است ولی راه اندازی آبگرمکن دیواری در بالکن هم رایج است که برای نصب باید نکات ایمنی را رعایت نمود. مکانی که در آن آبگرمکن دیواری نصب می‌ گردد باید بیش از ۶۰ سانتی‌متر مربع باشد. به این دلیل که در فضای کم، هوای لازم برای احتراق آبگرمکن تأمین نمی شود.

قطر دودکش

مکان مناسب برای نصب آبگرمکن دیواری

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه ی تعمیر کردن پوسیدگی بدنه یخچال

در زمان نصب دودکش آبگرمکن دیواری فراموش نکنید که سوراخ‌های دودکش می‌تواند از مکش آبگرمکن پیشگیری نماید و موجب می شود که جریان به سمت پایین حرکت نماید و خطر مسمومیت با مونوکسید کربن افراد حاضر را تهدید کند. برای پیشگیری از این مسئله ، می‌توان آبگرمکن را به بزرگ‌ترین سوراخ دودکش رسانده و بقیه سوراخ ها را بپوشانید. توصیه می شود حتما هرساله دودکش آبگرمکن دیواری خود را چک کنید که ترک یا نشتی نداشته باشد.
آبگرمکن نباید بر سطوح چوبی و قابل اشتعال نصب شود. اگر آبگرمکن دیواری را روی بالکن نصب کردید حتما در فصل سرما برای پیشگیری از یخ‌زدگی آبگرمکن، آن را عایق‌بندی نمایید. قسمت های اصلی آبگرمکن عبارتند از شیر اطمینان، کلاهک، بشقابک حرارتی و سه راهی که حتما باید سر جای خود نصب گردند.
یکی از نکات ایمنی مهم آبگرمکن دیواری این است که آبگرمکن و هود نباید دودکش مشترک داشته باشند. اگر گاز منزل پرفشار است بهتر است که از گاورنر استفاده نمایید. لوله‌های نوع خرطومی یا شیلنگ با فشار ضعیف برای اتصالات آب آبگرمکن مناسب نیستند.

مکان مناسب نصب آبگرمکن

مراحل نصب دودکش آبگرمکن دیواری

در شروع کار پیشنهاد می‌کنیم اگر در مورد نصب کردن دودکش آبگرمکن دیواری دانش کافی ندارید بهتر است از کمک یک متخصص استفاده کنید. پیش از هر کاری باید لوله دودکش را اندازه گیری کرده و برش بزنید. طول دودکش باید با فاصله بخش ورودی دودکش به سقف و فاصله نقطه خروجی دود آبگرمکن شما تناسب داشته باشد. طبق نظر متخصصان، شیب ۲ درصد برای خروج گازهای آبگرمکن مناسب است تا دود و گازها به طور تضمینی خارج شوند.

۱- چگونگی نصب بخش اصلی دودکش آبگرمکن دیواری

در این مرحله از کار، لوله مستقیماً با استفاده از پیچ‌های ۹ سانتی‌متری و در فاصله های ۷ تا ۱۰ سانتی‌متری به دودکش متصل می‌ گردد. رعایت فاصله های مناسب در آینده از نشتی گاز پیشگیری می کند.

۲- نصب کردن دودکش در نقطه اتصال دریچه خروجی گاز آبگرمکن

دودکش با پیچ ۹ سانتی به دریچه خروجی دود آبگرمکن متصل می‌شود. در این مرحله از کار باید اطمینان حاصل کنید که دودکش مستقیماً روی کلاهک آبگرمکن نصب گردد و آخر دودکش لزوماً باید کلاهک داشته باشد تا آبگرمکن دیواری در هوای بارانی و باد و طوفان ایمن بماند. حتما برای نصب دودکش آبگرمکن دیواری از یک زانویی استفاده کنید.

یک نکته مهم در مورد لوله دودکش آبگرمکن دیواری این مسئله است که حتماً درون لوله دودکش را بررسی نمایید تا اطمینان حاصل کنید که مسیر لوله انسداد نداشته باشد. لوله دودکش را به حدی وارد دودکش اصلی نمایید که از خروج گازها جلوگیری نکند.

نصب دودکش

مکان های ممنوعه برای نصب آبگرمکن دیواری

از نکات ایمنی مهم آبگرمکن دیواری مکان نصب آن است. توصیه می شود آبگرمکن را در مکان هایی که هواکش و تهویه کافی ندارد نصب نکنید. به هیچ وجه آبگرمکن دیواری را در حمام و اتاق خواب قرار ندهید چون خطرناک است. آبگرمکن حتما در فضاهای بزرگ که تهویه مناسب دارند نصب شود. آبگرمکن دیواری را در انباری های کوچک با جریان هوای کم، راه اندازی نکنید.

مکان راه اندازی آبگرمکن دور از دسترس کودکان باشد. هرگز رختکن مکان مناسبی برای نصب آبگرمکن نمی باشد چون احتمال رخ دادن آتش سوزی و خفگی وجود دارد. آبگرمکن را در محیط های متروکه و دارای مواد سوختنی و قابل اشتعال نصب ننمایید. توصیه می شود آبگرمکن را در محیطی که سقف بلند دارد نصب کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات کولر گازی فیلیپس

موردی که همیشه در هنگام نصب آبگرمکن باید به آن توجه داشته باشید این است که آبگرمکن و بخاری از وسایلی هستند که می توانند سلامت شما و خانواده شما را تحت شعاع قرار دهد ، اگر دودکش آبگرمکن به درستی نصب نشود و گازهای سمی وارد محیط خانه شما شوند ممکن است در نیمه شب خطرات جبران ناپذیری را همراه داشته باشد، همیشه در نصب دودکش های آبگرمکن و بخاری شدیداً دقت کنید، وجود کوچکترین فضای باز در میان اتصالات این لوله ها خطرناک است و باید با دقت بالا نصب آن را دنبال کنید.

بعد از نصب برای تست بهترین کار این است ، زمانی که دستگاه در حال کار کردن است دست خود را به لوله دودکش بزنید و در صورت گرم بودن لوله دودکش متوجه نصب درست آن خواهید شد، البته دقت کنید این گرما باید متناسب با حجم کارکرد دستگاه شما باشد و در صورتی که کارکرد دستگاه در حد بالا است گرمای دودکش هم باید بیشتر باشد.

در هنگام نصب مورد دیگری که باید به آن دقت کنید این است که اتصالات بصورت کامل درون لوله ها فرو برود، طوری که در صورت جابجا شدن های کوچک مثل برخورد به دودکش این اتصالات قطع نشود و لوله ها از اتصالات جدا نشوند، در نهایت هم برای آخرین قسمت خروجی دودکش همیشه درپوش قرار دهید تا از ورود حیوانات و پرندگان به داخل آن جلوگیری کنید، چون در چنین صورتی هم جان یک پرنده راه در خطر انداخته اید هم سلامت جان خود را ، چرا که ممکن است مسیر دودکش مسدود شود و گازهای سمی که باید از دودکش خارج شوند از داخل دستگاه به بیرون نفوذ کنند.

سخن پایانی

دودکش آبگرمکن دیواری باید برای این وسیله مناسب باشد و آبگرمکن و هود نباید لوله مشترک داشته باشد. گازهای سمی که از آبگرمکن خارج می شوند برای سلامت افراد خانواده بسیار خطرناک هستند و باید اطمینان حاصل کنید که هنگام نصب دودکش آبگرمکن دیواری تمام نکات ایمنی رعایت شده باشد. مکان نصب آبگرمکن دیواری باید هواکش و تهویه مناسب داشته باشد. همچنین آبگرمکن دیواری در محیط‌های بسته و کوچک نصب نگردد. در زمینه نصب کردن آبگرمکن دیواری در بالکن با توجه به زیر صفر رفتن دمای بیرون در فصل سرما بهتر است پیش از آغاز فصل سرما آبگرمکن دیواری را عایق بندی کنید. اگر آشپزخانه را به عنوان مکان نصب آبگرمکن دیواری در نظر گرفتید توجه داشته باشید که آبگرمکن شما از دیوار کناری ۱۵ سانتی‌متر و از دیواری روبروی آن ۱ متر فاصله داشته باشد.

در این مقاله در مورد چگونگی نصب دودکش آبگرمکن دیواری و نکات ایمنی مربوط به آن صحبت نمودیم. نصب کردن آبگرمکن یک کار تخصصی است که باید توسط افراد متخصص انجام شود. در انتخاب مکان نصب آبگرمکن دیواری دقیق باشید تا آبگرمکن دیواری شما ایمن باشد. برای نصب کردن آبگرمکن دیواری خود می‌توانید از نیرو های متخصص آبگرمکن ایبک کمک بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چگونگی نصب دودکش آبگرمکن دیواری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش چگونگی نصب دودکش آبگرمکن دیواری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا