تعمیرات پکیج و آب گرمکن

پرشر سوئیچ هوا چیست؟ آموزش روش تعویض پرشر هوا در پکیج

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در گذشته بیشتر خانواده ها جهت تامین گرمایش و آب گرم از موتورخانه یا آبگرمکن استفاده می‌کردند اما امروزه پکیج ها جای سیستم های قبلی را گرفته اند. پکیج می تواند در تمام فصل های سال به تامین آب گرم منزل بپردازد و همچنین در فصل زمستان آب گرم مورد نیاز را جهت چرخش در رادیاتورها تامین کند. پکیج ها از نظر محل نصب، ماده سوخت، مخزن دار یا بدون مخزن بودن به مدل‌های گوناگونی تقسیم می شوند. قطعات مهمی در پکیج وجود دارد که هر کدام عملکرد مخصوص به خود را دارد. یکی از این قطعات مهم پرشر سوئیچ هوا می باشد که وظیفه کنترل فن را در پکیج به عهده دارد. پرشر هوا در پکیج به قدری مهم است که به هنگام سرویس پکیج این قطعه نیز مورد بررسی کامل قرار می گیرد و تست سلامت از آن گرفته می شود. در این مقاله از ایبک امداد درباره پرشر سوئیچ هوا توضیحات کامل داده ایم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

پرشر سوئیچ هوا چیست و چه عملکردی دارد؟

پرشر سوئیچ هوا از قطعه های مکانیکی در پکیج محسوب می‌شود و محل قرار گرفتن آن بالای محفظه احتراق و نزدیک فن می باشد. عمده وظایف پرشر سوئیچ هوا کنترل کارکرد فن است. این قطعه نوعی سوئیچ فشار محسوب می شود و وظیفه آن کنترل احتراق و عملکرد فن می باشد به همین خاطر سالم بودن این قطعه در پکیج از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورتی که پرشر خراب شود در واقع سیستم گرمایش شما کار نخواهد کرد به همین خاطر از پرشر سوئیچ هوا به عنوان سیستم هشدار دهنده و ایمنی در پکیج نام برده می شود. اگر فن پکیج به درستی کار نکند و نتواند دود را کاملاً از سیستم خارج کند سوئیچ هوا وارد عمل می‌شود و پکیج را غیر فعال می کند. فن و پرشر سوئیچ هوا از طریق شلنگی سیلیکونی که به ونتوری فن وصل است به هم متصل می باشند. پرشر سوئیچ هوا چیست؟ آموزش روش تعویض پرشر هوا در پکیجوظیفه پرشر در پکیج به قدری مهم است که تست آن در دو مرحله انجام می شود. همانطور که گفتیم علت آن نیز افزایش ایمنی و کارکرد درست فن می باشد تا از بروز اتفاقات خطرناک پیشگیری کند.

اهمیت عملکرد پرشر سوئیچ هوا در پکیج ها

روش کار پکیج طوری است که باید در آن ها عمل احتراق صورت گیرد که این احتراق با ایجاد دود همراه می باشد و لازم است که این دود به محیط بیرون هدایت شود. اگر دود در محیط داخلی باقی بماند می تواند باعث بروز حوادث خطرناکی شود. برای آنکه دود بتواند از طریق دودکش به بیرون هدایت شود فنی داخل پکیج تعبیه شده است. فن با تولید جریان هوا می تواند دودی که از احتراق حاصل شده است را به محیط بیرون انتقال دهد. پرشر در پکیج عملکرد فن را کنترل می کند و اگر فن دچار خرابی شود و یا با مشکلی مواجه شود خیلی سریع پکیج را غیرفعال کرده و از انتقال دود به محیط منزل جلوگیری خواهد کرد. حال اگر پرشر دچار مشکلی ‌شود پس عملاً نظارتی بر کارکرد فن نیز وجود ندارد و در صورتی که فن دچار خرابی شود دود به محیط داخل منزل وارد شده و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد. با همه مواردی که در بالا گفته شد متوجه شدید که پرشر سوئیچ هوا از اصلی ترین قطعات پکیج محسوب می‌شود و سلامت آن در سرویس پکیج باید کاملاً مورد بررسی قرار گیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید پکیج و رادیاتور | مزایای پکیج خوب

روش تست پرشر سوئیچ هوا چگونه است؟

همانطور که در مطالب بالا گفته شد پرشر سوئیچ هوا از مهمترین قطعات موجود در پکیج می باشد و در سرویس پکیج حتماً باید از سلامت اطمینان حاصل شود زیرا بروز مشکل در این قطعه می تواند بسیار خطرآفرین باشد و دود و گازهای سمی به محیط منزل وارد خواهند شد. برای انجام تست پرشر هوا نخستین کاری که باید انجام دهید جدا کردن لوله آنتی کنداکس می باشد این لوله به فن متصل است. پس از آن باید دو سر سوکت را که به پرشر متصل است جدا کنید و جریان آن را به وسیله اهم متر اندازه گیری کنید در این شرایط باید اهم متر عدد صفر را نشان دهد زیرا جریان قطع است. پس از آن باید دهانه لوله را در دهان خود قرار دهید و تمامی هوای درون لوله را بکشید. اگر پرشر سالم باشد در این حالت باید مدار دوباره وصل شود در غیر این صورت باید بدانید که پرشر پکیج شما خراب است و قبل از آن که دوباره دستگاه راه اندازی کنید باید پرشر تعویض شود.

در زمان روشن بودن پکیج چگونه می توان از سالم بودن پرشر مطمئن شد؟

چنانچه پکیج شما روشن است و در حال فعالیت می باشد و می خواهید پرشر را تست کنید باید اهم متر را به مدار وصل کنید. وقتی که پکیج روشن است مدار پرشر باید بسته باشد و وقتی که پکیج خاموش است مدار پرشر باید باز باشد. پرشر سوئیچ هوا چیست؟ آموزش روش تعویض پرشر هوا در پکیجدر این شرایط پرشر سوئیچ هوا سالم است در غیر این صورت باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. در ادامه مطلب علائم نشان دهنده خرابی پرشر سوئیچ هوا را بررسی می کنیم.

نشانه های خراب شدن پرشر سوئیچ هوا در پکیج چیست؟

همانطور که در قسمت های قبل گفتیم پرشر قطعه ای در پکیج می باشد که از اهمیت زیادی برخوردار است و چنانچه خراب شود باید هر چه سریع‌تر پکیج را خاموش کرده و با یک تکنسین ماهر جهت بررسی مشکل و سرویس پکیج تماس بگیرید. گاهی اوقات با انجام تست می‌توانید متوجه خراب شدن پرشر شوید اما در بیشتر مواقع خراب شدن پرشر با نشانه هایی همراه است که چنانچه آنها را مشاهده کردید می توانید به خراب شدن آن شک کنید. در ادامه مطلب این علائم و نشانه‌ها را معرفی می‌کنیم تا با مشاهده آن هرچه سریعتر پکیج را خاموش کنید.

 • قبل از آنکه فن شروع به کار کند برد پکیج ابتدا سالم بودن پرشر را مورد بررسی قرار می‌دهد تا مطمئن شود که پرشر سالم است یا خیر. زیرا وظیفه پرشر کنترل عملکرد فن می باشد و اگر پرشر سالم باشد فن روشن خواهد شد و چنانچه دچار مشکلی باشد اجازه کار کردن به فن را نمی دهد. پس یکی از نشانه های خراب شدن پرشر روشن نشدن فن می باشد.
 • اگر فن روشن است باید لوله آنتی کنداکس را از جای خود جدا کنید و هوای داخل آن را بکشید در این صورت جرقه را مشاهده خواهید کرد ولی اگر جرقه زن عمل نکرد به احتمال زیاد پرشر دچار خرابی شده است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای آبگرمکن برفاب | ایرادات و خرابی های رایج آبگرمکن

گاهی اوقات با وجود اینکه پرشر هوا سالم است بازهم پکیج روشن نخواهد شد و عملکرد درستی ندارد در این مواقع ممکن است احتمالات زیر وجود داشته باشد.

 • ممکن است برد کنترل در پکیج خراب شده باشد در چنین شرایطی رله فن کار خود را به درستی انجام نمی دهد و در نتیجه آن پرشر هوا درست کار نمی کند و قطع و وصل نمی شود.
 • شلنگ های ونتوری و سیلیکونی سوراخ شده اند.
 • شیپوری یا ونتوری توسط آلودگی و جرم ها کثیف و مسدود شده اند در نتیجه توان لازم جهت به کار انداختن پرشر هوا را ندارند.

با توجه به عواملی که گفته شد نمی توان با مشاهده علائم خرابی در پرشر هوا از سالم بودن یا خراب بودن این قطعه اطمینان حاصل کرد بنابراین برای آنکه بتوانید از سالم بودن پرشر اطمینان حاصل کنید لازم است که تست آن را انجام دهید.

چگونه پرشر هوا را تعویض کنیم؟

چنانچه پس از مشاهده نشانه های خرابی در پرشر هوا متوجه شدید که این قطعه دچار ایراد اساسی شده است باید نسبت به برطرف کردن مشکل اقدام کنید و آن را تعویض کنید. نکته قابل توجه این است که پرشر به هیچ عنوان قابل تعمیر شدن نیست و چنانچه با مشکلی مواجه شود تنها راه حل آن تعویض پرشر می باشد. برای تعویض این قطعه در پکیج لازم است مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا قاب پکیج را باز کنید و آن را کنار بگذارید.
 • محل قرار گرفتن پرشر هوا بالای محفظه احتراق می باشد شما باید به بالای بدنه دسترسی کامل داشته باشید.
 • دو شلنگ سیلیکونی و دو فیش برق به پرشر هوا متصل هستند. جهت اقدام به تعویض پرشر باید اتصال این قطعه به شلنگ و فیش برق قطع شود و پس از آن اقدام به جدا کردن پرشر پکیج کنید.
 • برای آنکه بتوانید پرشر جدید را به پکیج نصب کنید باید به نشانه مثبت و منفی روی بدنه پرشر کاملا دقت کنید.
 • وقتی که شلنگ سیلیکونی را به پرشر هوا متصل می کنید باید دقت کنید که شلنگ دهش به ورودی مثبت و شلنگ مکش به ورودی منفی متصل شود.

پرشر سوئیچ هوا چیست؟ آموزش روش تعویض پرشر هوا در پکیج

 • پس از انجام مراحل بالا پکیج را روشن کنید و فیش اهم متر را به پرشر متصل کنید تا به بررسی عملکرد پرشر هوا بپردازید.
 • چنانچه عملکرد درستی داشته باشد اهم متر باید عددی را نشان دهد تا وجود جریان برق را اعلام کند.
 • پس از تایید این مرحله فیش اهم متر را از پرشر جدا کنید و فیش برق را به پرشر متصل کنید.
 • در این شرایط مشاهده خواهید کرد که پکیج دوباره روشن خواهد شد.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی یکی از قطعات مهم در پکیج به نام پرشر سوئیچ هوا پرداختیم و نکاتی در مورد نشانه های خراب شدن آن و همچنین نحوه تعویض آن را بیان کردیم. امیدواریم با مطالعه مطالب بالا چنانچه با مشکلی در پکیج منزل خود مواجه شدید بتوانید به تشخیص علت و برطرف کردن مشکل بپردازید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

پرشر سوئیچ هوا چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

پرشر سوئیچ هوا چیست؟ آموزش روش تعویض پرشر هوا در پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا