خدمات ساختمان

روش نصب منبع آب و لوله کشی آن | روش نصب فلوتر

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

کمبود فشار آب در ساختمان‌ های امروزی و همچنین نیاز به تامین شدن آب در موارد بحرانی موجب می‌ شود که بیشتر افراد به دنبال به کار گرفتن یک منبع ذخیره آب در ساختمان خود باشند. نصب منبع آب و راه اندازی کردن مخازن همیشه هم نباید به کمک پمپ آب خانگی انجام شود. انتخاب یک منبع مناسب برای ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین لوله کشی آن باید به صورت اصولی و صحیح انجام شود.

نصب منبع آب در ساختمان

نصب منبع آب در ساختمان و در محیط‌ های سر بسته، دارای استحکام کافی، صاف و دور از نور خورشید، در منطقه قابل دسترس و امن باید انجام شود. در ادامه نکات دیگری که برای نصب منبع آب باید به آن توجه شود بیان می‌ کنیم.

 • عموماً در محیط‌ هایی مانند انباری، موتورخانه، پارکینگ و یا اتاق تاسیسات می‌ توان منبع آب و یا تانکر را نصب کرد. البته چنانچه از پیش مکانی را جهت نصب منبع آب مد نظر قرار نداده‌ اید و یا فضای کافی برای آن در اختیار ندارید، باید پیش از خریداری کردن منبع ذخیره آب مکانی را در حیاط یا زیر پله ساختمان جهت قرار دادن پمپ در نظر بگیرید.
 • رفاه حال ساکنین ساختمان از نظر تردد و سروصدای زیاد پمپ باید مورد توجه قرار گیرد و این مورد از مهمترین نکات برای تعیین مکان نصب منبع ذخیره آب در ساختمان به شمار می‌ آید.
 • یکی دیگر از نکات مهم برای نصب تانکر داخل ساختمان و یا در طبقات پایین‌ تر این است که جهت تامین آب ساختمان به یک پمپ آب خانگی هم نیاز می‌ باشد. مگر آنکه خانه در باغ و یا طبقه همکف و یا ویلایی باشد و تانکر آب در ارتفاع مشخصی قرار گرفته باشد.
 • بعد از مشخص شدن مکان منبع آب لازم است اقدام به خرید تانکر شود که در ادامه مطلب روش انتخاب منبع مناسب را نیز بیان خواهیم نمود.
 • تانکر ذخیره آب معمولاً دارای دو جنس پروپیلن و گالوانیزه می‌ باشند که امروزه به علت استحکام بیشتر و شرایط جابجایی ساده‌ تر و علاوه بر آن طول عمر بیشتر، معمولاً از تانکر پروپیلن استفاده می‌ کنند.
حتما بخوانید:   از درب کرکره ای اتوماتیک در چه ساختمان هایی استفاده می شود؟

روش نصب منبع آب و لوله کشی آن | روش نصب فلوتر

 • به طور معمول تانکر و یا منبع ذخیره آب باید از درب پارکینگ و یا اتاق به طرف داخل هدایت شود و یا اینکه به وسیله طناب آن را به پشت بام انتقال داد. بنابراین این نکته مهم را هم فراموش نکنید که پیش از خرید منبع آب به نحوه حمل و نقل آن هم دقت نمایید.
 • زیر پایه تانکر را باید سنگ یا تخته قرار دهید که از سطح زمین بالاتر باشد.
 • تانکر باید طوری قرار گرفته باشد که در مواقع اضطراری بتوان به بدنه تانکر و لوله‌ های آن دسترسی پیدا کرد.

روش انتخاب منبع آب مناسب برای ساختمان

یکی از مهمترین دغدغه‌ هایی که قبل از نصب مخزن می‌ تواند ذهن افراد را درگیر کند، انتخاب ظرفیت مناسب برای آن می‌ باشد. منبع آب در ظرفیت‌ های متنوعی به بازار عرضه شده است و همین موضوع می‌ تواند انتخاب را کمی دشوار کند. چنانچه بخواهید منبع آب مناسبی برای ساختمان خود انتخاب کنید باید به مهم‌ ترین نکته که مقدار مصرف خانوار می‌ باشد دقت نمایید و بر همان اساس و تعداد افراد ساکن در ساختمان اقدام به خرید ظرفیت مناسبی نمایید. به عنوان مثال تصور کنید آپارتمانی دارای ۸ واحد می‌ باشد و هر نفر به صورت میانگین میزان ۲۵۰ لیتر آب مصرف می‌ کند. اگر چهار نفر در هر واحد ساکن باشند جمعیت کل آپارتمان ۳۲ نفر خواهد بود و با محاسبه می‌ توانیم متوجه شویم که این ساختمان به ۸۰۰۰ لیتر آب نیاز دارد ولی در تمام ساعات شبانه روز هم آب مصرف نمی‌ شود. برای محاسبه دقیق ظرفیت منبع آبی که ساختمان شما نیاز دارد می‌ توانید از کارشناسان آی بک امداد هم کمک بگیرید.

لوله کشی منبع آب در ساختمان

پس از آنکه تانکر را در مکان درست خود قرار دادید، ممکن است به نصب پمپ آب هم نیاز پیدا کنید. در ادامه مطلب در مورد لوله کشی منبع آب در ساختمان که به دو صورت بدون پمپ و و با پمپ می‌ باشد صحبت خواهیم کرد.

روش نصب منبع آب بدون پمپ

یکی از نکات مهم برای نصب منبع آب در حالت بدون پمپ توجه به محل نصب تانکر می‌ باشد که حتماً باید در ارتفاع بیشتر نسبت به شیر مصرفی قرار داشته باشد. اگر به این نکته توجه نشود استفاده کردن از آب منبع امکان‌ پذیر نخواهد بود. چنانچه این نکته مهم را مورد توجه قرار دهید، جهت نصب منبع آب و لوله کشی بدون پمپ می‌ توانید طبق مراحل زیر پیش بروید.

 • اتصالات منبع آب را ببندید.
 • تانکر ذخیره آب دارای یک سوراخ در بالا و یک سوراخ در پایین می‌ باشد.
 • یک اتصال برنجی از این سوراخ‌ ها به طور معمول بیرون زده است که معمولا در تانکر برنجی پروپیلن و در تانکر گالوانیزه به شکل لوله گالوانیزه وجود دارد.
 • در منبع پروپیلن اتصالات تانکر آب باید در قسمت پایینی آن و به کمک مهره مخصوص و واشر محکم بسته شود. داخل تانکر اتصال دیگری نیاز ندارد.
حتما بخوانید:   انتخاب فرش مناسب برای ورودی خانه

روش نصب منبع آب و لوله کشی آن | روش نصب فلوتر

 • نوار تفلون در قسمت جلویی، به علت نیاز به متصل شدن به دیگر اتصالات باید روی دنده اتصال مورد استفاده قرار گیرد.

روش نصب فلوتر در منبع آب

 • روش نصب فلوتر در منبع آب به این شکل است که این قطعه باید در قسمت بالایی و داخل تانکر وصل شود.
 • به کمک یک ماژیک باید محل اتصال خروجی و ورودی مخزن را مشخص کنید.
 • با گردبر باید محلی که مشخص کرده‌ اید را سوراخ نمایید.
 • سوراخی که ایجاد می‌ کنید باید از اندازه فیتینگ حداقل ۵ میلیمتر بزرگتر باشد تا اتصال بتواند به راحتی داخل آن جا بگیرد.
 • تراشه‌ هایی که به خاطر مته کردن جمع شده‌ اند را از منبع بیرون بیاورید تا به جریان آب وارد نشوند.
 • واشر لاستیکی فیتینگ را داخل آن قرار دهید و فیتینگ را درون سوراخ بگذارید. حالا از یک طرف دیگر باید مهره را با دقت و به آرامی ببندید.

روش لوله کشی اصولی منبع آب

اگر از پیش در محل نصب تانکر لوله کشی ساختمان انجام شده باشد، یک شاخه از آن باید به بالای تانکر متصل شود. برای انجام آن می‌ توانید از یک سه راهی نیز استفاده کنید. چنانچه در محل نصب منبع لوله کشی آب نبود نخست باید لوله آب سرد اصلی را تا پای تانکر ببرید. پس از آن از یک سه راهی استفاده کنید. یک طرف آب را به سمت ورودی و در قسمت بالای تانکر قرار دهید. از شیر یک طرفه و دریچه‌ ها می‌ توانید استفاده کنید. دریچه جهت قطع کردن ورودی آب در موارد اضطراری می‌ باشد و از شیر یک طرفه جهت جلوگیری از برگشتن آب در شرایط قطع شدن آب شهری به کار گرفته می‌ شود. از بوشن و یک مغزی باید استفاده شود و لوله را به ورودی منبع و همچنین پشت شیر شناور متصل نمایید. برای قطع کردن ورودی آب به درون لوله مصرفی در مواقع اضطراری یک دریچه به شیر ورودی هم باید بسته شود. روشی که در بالا گفتیم ساده‌ ترین راه برای لوله کشی منبع آب بدون پمپ می‌ باشد. این روش فقط مناسب ذخیره آب می‌ باشد و برای تامین کردن آب ساختمان گزینه مناسبی نیست.

حتما بخوانید:   موتور آسانسور ایتالیایی | بررسی مزایا و معایب موتور ایتالیایی

تفاوت لوله کشی منبع آب بدون پمپ و با پمپ

از تفاوت‌ های لوله کشی منبع ذخیره آب با پمپ آب خانگی و لوله کشی منبع ذخیره آب بدون پمپ می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • نیازی به قرار دادن تانکر و یا منبع در ارتفاع بیشتر نسبت به شیر مصرفی نخواهد بود.
 • در هر طبقه از ساختمان می‌ توانید آب را با فشار مناسب و مقدار خوبی دریافت کنید.
 • برای آنکه پمپ هوا نگیرد می‌ توانید آن را از سطح تانکر کمی بالاتر نصب نمایید.
 • یکی دیگر از نکات مهم این است که چنانچه از پیش در خانه مخزن آب وجود داشت با نصب پمپ آب می‌ توانید به تامین آب ساختمان نیز بپردازید.

هزینه نصب منبع و پمپ آب

در پایان صحبت‌ ها می‌ خواهیم در مورد اجرت نصب منبع و پمپ آب صحبت کنیم. همانطور که می‌ دانید هزینه‌ ها هر روز در حال افزایش هستند و نرخ ثابتی ندارند اما ما به شما این اطمینان خاطر را می‌ دهیم که در مجموعه آی بک امداد با مناسب‌ ترین هزینه و روش‌ های اصولی می‌ توانید به نصب منبع آب و پمپ در ساختمان خود بپردازید.روش نصب منبع آب و لوله کشی آن | روش نصب فلوتر تمامی هزینه‌ ها در این مرکز خدماتی بر اساس نرخ اتحادیه می‌ باشد و در واقع می‌ توانیم بگوییم که هزینه نهایی مربوط به لوله کشی و نصب منبع آب بر اساس قیمت مخزن اتصالات و لوله‌ ها و پمپ آب محاسبه می‌ شود.

سخن پایانی

نصب منبع آب در هر بخشی از ساختمان می تواند صورت گیرد. نکته بسیار مهم در مورد آن لوله کشی منبع و اتصال آن به لوله کشی ساختمان می‌ باشد تا آب ذخیره شده بتواند به راحتی در دسترس ساکنین ساختمان قرار گیرد. در این مقاله از آی بک امداد روش نصب منبع آب بدون پمپ و پمپ دار را توضیح دادیم و همچنین به بررسی نحوه لوله کشی آن پرداختیم. بهتر است نصب منبع آب را به افراد متخصص و حرفه‌ ای واگذار کنید تا در سریع‌ ترین زمان و با کیفیت عالی بتوانند این کار را انجام دهند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش نصب منبع آب و لوله کشی آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش نصب منبع آب و لوله کشی آن، روش نصب فلوتر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x