مجله لوازم خانگی

راهنمای استفاده از همزن برقی کاسه دار

همزن های قدیمی دارای یک دسته، یک میله و یک سر هم زن بودند و تقریباً کار کردن با آنها بسیار سخت بود اما در دنیای امروز معمولا افراد جهت هم زدن تخم مرغ هم از همزن های قدیمی استفاده نمی کنند و به جای آنها همزن برقی کاسه دار و یا میکسر به بازار آمده است. همزن برقی یکی از وسایل بسیار کاربردی در آشپزخانه می باشد و افرادی که عاشق آشپزی و کیک درست کردن هستند به یک دستگاه همزن نیاز خواهند داشت. همزن برقی کاسه دار یک ابزار پرکاربرد و تخصصی جهت پخت انواع کیک، نان، بیسکویت، دسر، خمیر پیتزا و … می باشد.

قطعات مختلف همزن برقی کاسه دار

همزن برقی کاسه دار یکی از ابزار تخصصی برای افرادی می باشد که حرفه ای آشپزی می کنند. پیش از آنکه درباره نحوه استفاده کردن از همزن برقی کاسه دار صحبت کنیم لازم است قطعات مختلف و اجزای آن را بشناسید و بدانید که هر کدام چه کاربردی دارد؟ هر همزن برقی دارای یک بدنه، موتور، سه همزن، کاسه و دکمه های مختلف می باشد که این دکمه ها برای آزاد کردن همزن ها و همچنین انتخابگر سرعت هم زن هستند.

سری های مختلف همزن برقی کاسه دار

همزن برقی کاسه دار دارای سری های متنوع می باشد که هر کدام از آنها کاربرد خاصی دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

هم زن مسطح

این همزن جهت مخلوط کردن سنگین و یا نیمه سنگین، همزدن شکلات، خامه زنی، شیرینی، میت لوف، بیسکویت، پای و سیب زمینی پخته مورد استفاده قرار می گیرد.راهنمای استفاده از همزن برقی کاسه دار

همزن سیمی

از همزن سیمی برای ترکیباتی استفاده می شود که نیاز به هوا دارند مانند تخم مرغ و خامه غلیظ، سفیده تخم مرغ، کیک اسفنجی، خامه جوشیده، شکلات ها و مایونز

چنگک خمیر

از چنگک خمیر در همزن برقی کاسه دار جهت تهیه خمیر پیتزا، نان و رول استفاده می شود.

دکمه های مختلف روی همزن برقی کاسه دار

حتما بخوانید:   خدمات پس از فروش لوازم‌ خانگی ویرپول | نمایندگی لوازم خانگی ویرپول

همزن برقی کاسه دار دارای دو دکمه می باشد که دکمه اول برای آزاد کردن سری های همزن مورد استفاده قرار می گیرد و دکمه دوم برای تنظیم سرعت موتور دستگاه طراحی شده است. معمولاً سرعت همزن کاسه ای از ۳ تا ۶ درجه تنظیم شده و شما می توانید بر اساس نیاز خود و نوع مواد غذایی مختلف که داخل همزن قرار دارد، یکی از سرعت های چرخش موتور را انتخاب کنید.

کاسه میکسر

یکی دیگر از قطعات همزن برقی کاسه دار کاسه میکسر می باشد که این کاسه محلی برای ریختن مواد مختلف غذایی داخل آن می باشد. ظرفیت کاسه ها نیز متفاوت است و واحد آن ها با لیتر محاسبه می شود. به هنگام خرید یک همزن برقی کاسه دار از مواردی که باید به آن توجه کنید ظرفیت کاسه می باشد. دقت کنید که آن را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

راهنمای استفاده اصولی از همزن برقی کاسه دار

بعد از آنکه با قطعات همزن برقی کاسه دار آشنا شدید حالا نوبت آن می‌رسد که راهنمای استفاده درست از همزن برقی را بدانید و بتوانید به صورت اصولی از آن استفاده کنید. اگر به صورت دقیق و درست راهنمای استفاده از همزن برقی را بدانید به راحتی می تواند از تمامی قابلیت های این دستگاه بهره ببرید.

روش برداشتن و یا قرار دادن کاسه در همزن برقی چگونه است؟

یکی از قطعات بسیار مهم در همزن برقی، کاسه آن می باشد که استفاده درست از آن بسیار اهمیت دارد. در میکسرها نیازی نیست که کاسه را در دست خود بگیرید و باید آن را در جای مناسب خود قرار دهید و پس از آن اقدام به روشن کردن دستگاه کنید. sss 1 جهت قرار دادن کاسه همزن و یا برداشتن آن مراحل زیر را می توانید انجام دهید.

 • همزن برقی را خاموش کنید و از برق جدا نمایید.
 • اهرم قفل شونده همزن را در حالت unlock بگذارید و سر موتور دستگاه را به طرف عقب هدایت نمایید تا برای گذاشتن کاسه جا باز شود.
 • کاسه را در جای خود قرار دهید و جهت عقربه ساعت بچرخانید.
 • چنانچه قصد دارید کاسه را از جای خود بردارید فقط کافیست که آن را خلاف جهت عقربه ساعت چرخانده و از روی همزن بردارید.

تعویض تیغه ها و یا قرار دادن آنها در همزن برقی کاسه دار چگونه انجام می شود؟

مورد بعدی در راهنمای استفاده اصولی از همزن برقی کاسه دار نصب کردن تیغه ها و یا تعویض آنها می باشد. چنانچه می خواهید تیغه های همزن را تعویض کنید موارد زیر را انجام دهید.

 • ابتدا همزن برقی را از برق جدا کنید.
 • پس از آن سر موتور را به طرف بالا هدایت کنید و اهرم قفل کننده آن را روی unlock قرار دهید.
حتما بخوانید:   آشنایی با مهمترین کاربردهای زودپز در آشپزخانه

چنانچه قصد دارید تیغه را درون همزن قرار دهید باید طبق زیر عمل کنید.

 • همزن برقی را به طرف راست بچرخانید تا دستگاه در پین قلاب قرار گرفته و قفل شود.

چنانچه می خواهید تیغه همزن را جدا کنید طبق زیر عمل کنید.

 • تیغه همزن را به طرف بالا بفشارید.
 • پس از آن تیغه را به طرف چپ چرخانده و همزمان آنها را از محور خارج کنید.

روش تنظیم کردن فاصله میان همزن و کاسه آن در دستگاه چگونه است؟

اگر بین تیغه های همزن کاسه دار و کاسه فاصله زیادی باشد و تیغه نتوانند انتهای کاسه را کاملا پوشش دهد در واقع دستگاه نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد. بنابراین بهتر است این فاصله کم باشد.

 • دکمه کنترل سرعت همزن را روی حالت صفر قرار دهید و دستگاه را از برق جدا کنید.
 • سر موتور همزن را به طرف بالا برده و پیچ را خلاف عقربه ساعت بچرخانید تا زمانی که همزن بالاتر برود.
 • چنانچه می خواهید تیغه پایین‌ تر بیاید می توانید آن را در جهت عقربه ساعت بچرخانید تا تیغه به طرف پایین بیاید و به بخش انتهایی کاسه نزدیک شود.
 • تنظیم کردن فاصله بین کاسه و تیغه همزن بسیار مهم می‌باشد زیرا چنانچه تیغه به انتهای کاسه به صورت مداوم برخورد کند تیغه ها به زودی از بین رفته و مستهلک می شود.

روش نصب کردن و جدا کردن درپوش همزن برقی کاسه دار

درپوش همزن یکی دیگر از قطعاتی است که باید استفاده اصولی از آن را بدانید. درپوش همزن برقی می تواند از پاشیده شدن مواد غذایی به خارج جلوگیری کند. علاوه بر آن درپوش دارای یک دهانه می باشد که حین استفاده کردن از همزن می توان مواد غذایی را به آن اضافه کرد. برای آنکه درپوش را روی همزن قرار دهید موارد زیر را مطالعه نمایید.

 • دکمه کنترل را روی حالت صفر قرار دهید و همزن را به برق وصل کنید.
 • حالا باید درپوش را بر روی کاسه قرار دهید و آن را کاملا محکم کنید.
 • وقتی می خواهید درپوش را از جای خود بردارید دوباره دکمه کنترل باید روی حالت صفر قرار داده شود و همزن را از برق جدا کنید.
 • بخش جلویی درپوش همزن را از داخل کاسه به طرف بالا بکشید و درپوش را بردارید.

روش انتخاب بهترین سرعت برای همزن برقی کاسه دار

پس از آن که همه قطعات همزن برقی کاسه دار را روی هم سوار کردید و آماده استفاده شد می توانید مواد خمیر کیک و … را داخل کاسه ای بریزید و حالا باید سرعت مناسب برای هم زدن مواد را انتخاب کنید. نکته مهم این است که قبل از انتخاب سرعت مناسب باید همزن روی کمترین سرعت قرار بگیرد و کم کم سرعت آن افزایش پیدا کند. در ادامه بهترین سرعت ها جهت هم زدن مواد غذایی را توضیح می دهیم.

حتما بخوانید:   آیا اشعه مایکروفر بر جنین تاثیر مخرب دارد؟ | تاثیر مایکروویو در بارداری

STIR همزن مسطح

جهت تهیه خمیر و هم زدن همه ترکیب ها مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین جهت اضافه کردن مواد خشک و آرد به خمیر و افزودن مایعات می توان از این حالت همزن استفاده کرد.

Slow Mixing چنگک خمیر و همزن مسطح

از این حالت می توان برای هم زدن تندتر مواد غذایی و تهیه خمیر استفاده کرد. همچنین جهت میکس کردن خمیر و تهیه مخمر و خمیرهای سنگین و همچنین شکلات ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای ترکیب خمیر های آبدار و شل نیز بهتر است از این حالت استفاده شود.

Mixing/Beating همزن مسطح و سیمی

از این حالت می توان برای خمیرهای نیمه سنگین مانند شیرینی ها و همچنین ترکیب سفیده تخم مرغ و شکر استفاده کرد.راهنمای استفاده از همزن برقی کاسه دار این حالت سرعت متوسط دارد و برای میکس کردن کیک مناسب می باشد.

Beating/Creaming همزن مسطح و سیمی

جهت ترکیب کردن خمیر با سرعت زیاد می توان از این حالت استفاده کرد. همچنین خمیرهایی که نیاز به سرعت بالا برای ترکیبشان می باشد مانند کیک می توان همزن را روی این حالت قرار داد.

Whipping /Fast Beating همزن مسطح

جهت هم زدن سفیده تخم مرغ، خامه و خامه جوشیده مورد استفاده قرار می گیرد.

Fast Whipping همزن مسطح

جهت هم زدن خامه، سفیده تخم مرغ و همچنین سیب زمینی له شده می توان از این حالت استفاده کرد.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم تا با نگاهی ساده شما کاربران عزیز را با راهنمای استفاده کردن از همزن برقی کاسه دار آشنا کنیم. اگر قصد خرید یک همزن برقی کاسه دار دارید می توانید با مراجعه به نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم بهترین انتخاب را داشته باشید. قابلیت تنظیم سرعت، تعداد تیغه ها، محفظه نگهداری سیم، قابلیت شستشوی قطعات، جنس تیغه ها، جنس کاسه و وزن آن همه از مواردی هستند که باید به هنگام خرید همزن برقی به آنها توجه کنید. اگر میکسر و یا همزن برقی شما دچار اختلال و ایراد شده است برای تعمیر آن می‌توانید از تکنسین‌ های ایبک امداد کمک بگیرید.

31

راهنمای استفاده از همزن برقی کاسه دار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای استفاده از همزن برقی کاسه دار

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x