ایرانگردی

معرفی دریاچه ارواح نوشهر | موقعیت جغرافیایی دریاچه ارواح چگونه است؟

بهترین زمان سفر به دریاچه ارواح | مسیر دسترسی دریاچه ارواح

دریاچه ارواح نوشهر یکی از مناطق زیبا و بکر استان مازندران است که جزء برجسته ترین مکان های دیدنی نوشهر به حساب می آید. این دریاچه در اطراف خود جنگل های بسیار زیبا دارد که برای تفریح و گردش بهترین منطقه محسوب می شود. دریاچه ارواح نوشهر به دلیل موقعیت جغرافیایی فوق العاده خود هنوز بکر و دست نخورده مانده که در ارتفاعات جنگلی، این دریاچه واقع شده است.

دریاچه ارواح نوشهر

یکی از عجیب ترین مکان های دیدنی استان مازندران دریاچه ارواح نوشهر است که به نام دریاچه ممرز نیز شناخته شده است. این دریاچه در حد فاصل شهر نور به نوشهر قرار گرفته و در ارتفاعات جنگلی واقع شده است.

این مکان دیدنی در استان مازندران سالانه افراد زیادی را برای گردش و تفریح جذب خود می کند. در اطراف دریاچه ارواح درختان توسکا و ممرز واقع شده که علت نامگذاری دریاچه به علت درخت ممرز است. یکی از جاذبه های منحصر به فرد استان مازندران دریاچه ارواح بوده که به دلیل مکان دیدنی عجیب گردشگران زیادی دارد.

 در موقعیت این دریاچه درختانی شکسته، آب باتلاقی و وجود مه سبب شده تا یکی از اسرارآمیز ترین مکان های دیدنی مازندران را به دریاچه ارواح اختصاص دهند. این دریاچه دارای ۷۰۰ متر طول و ۳۰۰ متر عرض است.

درختان ممرز موجود در اطراف این دریاچه در طی سال های بسیار گذشته شکسته و پوسیده شده اند، همچنین این درختان ریشه هایی از خاک بیرون آمده دارند. با وجود شرایط طبیعی منطقه دریاچه ارواح زیبایی خاصی در آن نهفته است.

در زمان های بسیار دور این منطقه دشتی بسیار وسیع که از درختان ممرز و توسکا پوشیده شده، بوده است. بعد از مدتی به دلیل روان شدن آب در این دشت باتلاقی ایجاد شده که به مرور سبب ایجاد دریاچه شده است.

ویژگی دریاچه ارواح

دریاچه ارواح به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود از زیبایی فوق العاده ای برخوردار است. از این رو می توان به عنوان زیباترین و عجیب ترین دریاچه مازندران از آن نام برد. این دریاچه جزء مناطق حفاظت شده استان مازندران است که به دلیل عدم دسترسی کم انسان طبیعت این منطقه دست نخورده است.

دریاچه ارواح یکی از مناطق امن برای حفاظت از گونه های در حال انقراض به شمار می رود. با وجود ویژگی های متعدد، این منطقه توانسته توجه گردشگران زیادی را به خود جلب نماید. دریاچه ارواح با لقب هایی همچون ترسناک، وهم آلود و اسرارآمیز قابل شناخت است که تماشایی ترین منطقه طبیعی در استان مازندران به شمار می رود.

با وجود مه در این منطقه زیبایی بسیار زیادی ایجاد می شود که بسیار حیرت انگیز خواهد بود زمانی که مه به بالاترین حد خود می رسد، تصاویری خارق العاده به نمایش گذاشته می شود. دریاچه ارواح نوشهر جزء آثار ملی بوده که نام آن را می توانید در فهرست آثار ملی ایران مشاهده کنید.

موقعیت جغرافیایی دریاچه ارواح

دریاچه ارواح در مسیر نور به نوشهر واقع شده و در ۴۷ کیلومتری شهر نوشهر و در نزدیکی روستای صلاح الدین کلا قرار دارد. اگر از مسیر نور به نوشهر قصد رفتن به این منطقه را دارید می توانید از چند مسیر به این منطقه بکر برسید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دیلمان کجاست و چه مناطق دیدنی دارد ؟

یکی از مسیرهای دریاچه ارواح جاده رویان به بلده است که با وصل شدن به جاده دریا بیشه و مسیر جاده ونوش می توانید به جنگل های حفاظت شده این منطقه برسید. در مسیر جاده ونوش می توانید به قسمت نگهبانی دریاچه ارواح برسید و از زیبایی های منطقه لذت ببرید.

شما برای رفتن به این دریاچه به راحتی می توانید از نگهبانی وارد شوید، البته اگر زمانی که شرایط آب و هوایی مساعد نباشد، اجازه ورود نخواهید داشت. بعد از پیمودن ۱۵ کیلومتر در جاده خاکی حالا می توانید با ماشین های آفرود و یا پیاده به ادامه مسیر بپردازید.

برای پیاده روی تقریبا باید ۲۰ دقیقه در مسیر خاکی پیش روید تا به منطقه زیبای دریاچه برسید. زمانی که به قسمت نگهبانی رسیده اید در صورت بسته بودن دروازه می توانید نگهبان را صدا بزنید تا برای ورود دروازه را باز کنند. البته برای عبور کردن ماشین های آفرود باید از محیط بانی مجوز رسمی داشته باشید.

صدای دریاچه ارواح

زمانی که به منطقه دریاچه ارواح رسیده اید با کمی سکوت می توانید از صدای نجوای پرندگان لذت ببرید. در اطراف این دریاچه جانداران مختلفی زندگی می کنند که صدای آواز و تکاپوی آنها به هنگام سکوت در فضای جنگل به گوش می رسد.

در اطراف این دریاچه می توانید بکرترین جنگل های هیرکانی مازندران را مشاهده کنید و از صدای جریان زندگی حیوانات لذت ببرید.

حیوانات موجود در دریاچه ارواح

دریاچه ارواح به دلیل شرایط طبیعی و جنگلی خود پناهگاه بسیاری از حیوانات وحشی است. این دریاچه با حفظ اکوسیستم خود محل زندگی آبزیان همچون ماهی، وزغ ها و مارها خواهد بود. در فصل های سرد سال جانوران وحشی برای در امان ماندن از سرما به این منطقه که حالت جنگلی دارد مهاجرت می کنند.

در کنار این دریاچه می توانید سگ های وحشی، روباه و گراز را مشاهده کنید، بنابراین از پیاده روی به تنهایی در این منطقه جدا خودداری کنید. البته برای گشت و گذار و تفریح گردشگران محیط هایی امن وجود دارد که توسط نگهبانی به شما نشان داده می شود.

دریاچه ارواح نوشهر

بهترین زمان سفر به دریاچه ارواح

دریاچه ارواح معمولا در تمامی فصل های سال زیبایی بسیار بالایی دارد که در تمامی روزهای سال می توانید از این منطقه زیبا دیدن کنید. البته زمانی که شرایط آب و هوایی مساعد نباشد امکان ورود را ندارید، زیرا جاده ها لغزنده و گلی هستند.

در فصل پاییز به دلیل مسیر خاکی دریاچه ارواح مسیر گلی و باتلاقی بوده که امکان گردش را کمی دشوار می کند. در صورتی که قصد سفر به این منطقه را در فصل های سرد سال دارید، حتما از لباس های گرم و چکمه های بلند استفاده نمایید.

زیبایی منطقه دریاچه ارواح در فصل بهار بسیار حیرت انگیز است، زیرا به دلیل سرسبز بودن منطقه و شرایط آب و هوای مناسب بهترین زمان برای سفر محسوب می شود. در زمان بارندگی به دلیل مسیر خاکی رانندگی کمی سخت بوده، زیرا جاده ها لغزنده هستند.

بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه ۶ ماه اول سال تا اواسط پاییز است، زیرا در فصل های زمستان و پاییز به دلیل بارش باران و برف ممکن است شرایط کمی دشوار به نظر برسد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ماسوله کجاست ؟ مناطق دیدنی ماسوله

دریاچه ارواح نوشهر چه امکاناتی دارد؟

این دریاچه بسیار زیبا در میان جنگل های بکر مازندران واقع شده که به دلیل بافت های جنگلی دست نخورده از زیبایی فوق العاده ای برخوردار است. به دلیل بکر بودن این دریاچه جانوران زیادی در این مکان زندگی می کنند که در هنگام بازدید از دریاچه باید جوانب احتیاط را رعایت کنید.

در اطراف این دریاچه امکانات رفاهی وجود ندارد، بنابراین در صورتی که قصد گردش به این منطقه را دارید، باید تمامی وسایل و مواد غذایی لازم را همراه خود ببرید. در زمان گشت و گذار و تفریح در این منطقه حواستان باشد به هیچ عنوان زباله ای را باقی نگذارید. زیرا با توجه به طبیعت دست نخورده منطقه، آلودگی شدیدی ممکن است ایجاد گردد و زیبایی آن را از بین ببرد.

با آلوده کردن محیط دریاچه می توانید خسارت سنگینی به اکوسیستم این منطقه وارد کنید. بنابراین تمامی زباله ها را جمع آوری کنید و با خود ببرید.

در سفر به دریاچه ارواح با خود چه ببریم؟

  • برای رفتن به این دریاچه بهتر است ابتدا از سالم بودن وسایل نقلیه خود اطمینان خاطر کسب کنید، زیرا در صورت خرابی ممکن است شرایط را برایتان دشوار کند.
  • برای بازدید از این منطقه حواستان باشد به صورت گروهی و دسته جمعی راهی شوید. زیرا به دلیل شرایط خطرناک منطقه ممکن است خسارت هایی ایجاد گردد.
  • زمانی که در فصل های سرد سال به دیدن این دریاچه می روید، حتما تجهیزات ایمنی کاملی را برای خود به همراه داشته باشید. وجود چکمه و بارانی از لوازم ضروری برای سفر به این منطقه در فصل های سرد سال هستند.
  • همچنین اگر قصد کمپ کردن در این منطقه را دارید باید از چادر و وسایل کمپ استفاده کنید.

سفر به دریاچه ارواح

مکان های دیدنی اطراف دریاچه ارواح

در اطراف دریاچه ارواح جاذبه های دیدنی بسیاری وجود دارد که توصیه می شود در هنگام سفر به مازندران حتما از این مناطق دیدن کنید. دریاچه ارواح در میان جنگل های بسیار زیبای شمال ایران واقع شده که با داشتن شرایط آب و هوایی مساعد بهترین انتخاب برای گردش است.

با سفر به این منطقه می توانید خاطره ای خوب و خوش را برای خود رقم بزنید. یکی از مکان های دیدنی اطراف دریاچه ارواح پارک جنگلی سی سنگان است که در فاصله ۱۷ کیلومتری دریاچه ارواح واقع شده است.

این پارک جنگلی به دلیل داشتن شرایط و امکانات تفریحی و رفاهی، بهترین منطقه در اطراف دریاچه ارواح است. پارک جنگلی سی سنگان در فاصله کمی با دریا قرار دارد که شما می توانید هم از محیط دریایی منطقه و هم جنگلی آن بهره ببرید.

در ساحل پارک سی سنگان می توانید از تفریح ها و ورزش های زیادی مثل جت اسکی، قایق سواری و یا والیبال ساحلی استفاده کنید.

نتیجه گیری

دریاچه ارواح نوشهر به دلیل موقعیت جغرافیایی خود توانسته سالانه گردشگران زیادی را از سراسر کشور به خود جذب کند. این دریاچه از آرامش، بسیار بالایی برخوردار است. از این رو بهترین گزینه برای تفریح و گردش یک روزه محسوب می شود. چنانچه تجربه گشت و گذار در این دریاچه را داشته اید، خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید.

دریاچه ارواح نوشهر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی دریاچه ارواح نوشهر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا