تعمیرات تاسیسات برقی

روش سیم کشی و نصب آیفون صوتی در تأسیسات برقی

آیفون صوتی یکی از ساده ترین نوع آیفون ها است که با تمام سادگی امروزه توانسته است نیاز ساختمان های یک تا چندین طبقه یا واحد را برطرف کند. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم به نحوه سیم کشی و نصب آیفون صوتی بپردازم:

بخش های مختلف آیفون صوتی

آیفون های صوتی با هر برندی که باشند شامل قسمت های زیر می باشند:

ترانس یا منبع تغذیه آیفون صوتی

برق مورد نیاز آیفون جهت درب بازکن و زنگ از ترانس یا منبع تغذیه تأمین می شود. زمانی که شما برق 220 ولت به منبع تغذیه یا ترانس آیفون می دهید دو خروجی به شما تحویل می دهد.

یکی از خروجی ها 12 ولت DC می باشد که به قسمت های زنگ اخبار و مدار الکترونیکی متصل می شود. یک خروجی دیگر نیز از نوع 12 ولت AC را از منبع تغذیه دریافت می‌کنید و فقط جهت درب بازکن آیفون استفاده می شود.

ولتاژ مصرفی ترانس یا منبع تغذیه 9 ولت یا 12 ولت بوده به این دلیل که بعضی از گوشی های آیفون 9 ولت هستند و بعضی دیگر 12 ولت می باشند.

پنل بیرونی آیفون صوتی

پنل در خارج از ساختمان نصب می شود و قسمتی از آیفون صوتی است، که دکمه زنگ روی آن تعبیه شده و دارای میکروفون و بلندگو نیز می باشد.

 • تعدادی ترمینال و اتصال به پنل بیرون متصل شده اند و مخصوص قسمت صدای دستگاه می باشند. از ترمینال C جهت منبع تغذیه در آیفون صوتی استفاده می شود.
 • ترمینال های شماره منفی، مثبت و یک روی پنل بیرونی قرار گرفتند و ترمینال 1 را به شاسی درب بازکن باید اتصال دهید تا برق دار شده و بتواند زنگ آیفون را به صدا درآورد.
 • ترمینال های منفی و مثبت در پنل خارجی باید به ترتیب به منفی و مثبت DC منبع تغذیه دستگاه  متصل شوند.
 • هنگام اتصال دادن منفی و مثبت پنل دقت داشته باشید جای سیم ها را نباید اشتباه نصب کنید.اگر اشتباه کنید، مدار شما کار نمی کند.

آیفون صوتی

گوشی آیفون صوتی داخل واحد

اگر پشت قاب گوشی در منزل را دیده باشید، راهنمای سیم کشی در پشت آن مشخص خواهد بود که شباهت زیادی به سیم کشی پنل خارجی آیفون دارد.

 1. باید هنگام نصب، پشت گوشی ترمینال ها را به ترتیب به ترمینال های مشابه خود داخل منزل اتصال دهید.
 2. ترمینال D مختص زنگ اخبار ساختمان می باشد. چنانچه ترمینال یک پنل بیرونی به آن وصل شود این ترمینال برق دار می شود و با فشار دادن شاسی، زنگ داخل واحد به صدا در می آید.
حتما بخوانید:   آموزش روش کاربردی سیم کشی ساختمان از سقف
درب باز کن آیفون صوتی

چنانچه به مدار پشت قاب گوشی توجه کرده باشید دو ترمینال به نام های E و F در آنجا مشاهده می کنید. این ترمینال ها محل اتصال سیم های درب بازکن هستند.

 1. ترمینال های E و F در کلید یک پل دو سر شاسی می باشد که جهت اتصال درب بازکن باید شما از فاز خروجی 12 ولت AC به ترمینال F درب بازکن اتصال دهید.
 2. در این حالت برق به ترمینال E می رود و از آنجا موجب باز شدن درب بازکن می شود. سیم نول خروجی 12 ولت AC را به شکل مستقیم باید به ترمینال E متصل کنید.

سیم کشی آیفون صوتی

سیم کشی آیفون صوتی می تواند با توجه به نوع برند متفاوت باشد.

مثلاً آیفون های صوتی الکتروپیک 5 سیم دارد و آیفون های صوتی تابا دارای 6 سیم و 4 سیم می باشند. بنابراین نقطه مشترکی نمی توان در تمام آیفون ها پیدا کرد.

مدار سیم کشی آیفون

سیم های ارتباطی میان پنل خارجی و داخلی در آیفون صوتی در مدار سیم کشی آیفون می باشند. همچنین سیم های ترانس تغذیه و قفل درب بازکن نیز در مدار الکتریکی قرار گرفته اند. پنل گوشی آیفون یا داخلی یا پنل داخلی دارای 6 سیم می باشد که شامل ترمینال های زیر است. تمامی سیم های متصل شده به مدار، سیم کشی دستگاه را تشکیل می دهند.

بعد از اینکه پنل داخلی در گوشی آیفون متصل شدند از لوله برق عبور و به محل نصب پنل در قسمت جلوی درب ساختمان فرستاده می شوند و به ترمینال های پشت پنل متصل خواهند شد:

 1. ترمینال A: انتقال دهنده صدای پنل به گوشی داخل واحد
 2. ترمینال B: انتقال دهنده صدای گوشی به پنل پشت درب
 3. ترمینال C: منفی مشترک دستگاه
 4. ترمینال D: سیم زنگ آیفون
 5. ترمینال E: ترانس منبع تغذیه
 6. ترمینال F: قفل درب بازکن آیفون صوتی

روش نصب آیفون صوتی

قبل از اینکه به سیم کشی آیفون بپردازیم، لازم است تا ابتدا آیفون را در یک محل مناسب نصب کنید. همانطور که می دانید آیفون صوتی از چند بخش مختلف مانند ترانس تغذیه، قفل درب بازکن، پنل خارجی گوشی و پنل داخلی تشکیل شده است که هر یک در محل مخصوصی باید نصب شود.

طریقه نصب گوشی آیفون صوتی

گوشی را باید در محلی که قابل دسترسی باشد نصب کنید. بهتر است گوشی به آشپزخانه نزدیک باشد.

 • ارتفاع نصب را باید در حدود 150 سانتی متر از کف ساختمان در نظر بگیرید تا استفاده از آن برای تمام افراد راحت باشد. برای قرار دادن گوشی آیفون در روی دیوار باید براکت پشت گوشی را با پیچ و رول پلاک به دیوار متصل کنید.
 • هنگام خرید آیفون براکت در بسته بندی محصول پشت گوشی قرار دارد.
 • توجه داشته باشید براکت به کمک پیچ باید به درستی روی دیوار ثابت شده باشد.
 • اتصالات پشت گوشی را سیم کشی و گوشی روی براکت جا بزنید.
حتما بخوانید:   مشکلات رایج انواع درب برقی و نحوه عیب یابی آنها
نحوه نصب پنل آیفون صوتی

پنل آیفون صوتی را باید در داخل قوطی های توکار آیفون و روی دیوار بیرونی ساختمان در ارتفاع 140 سانتی متر از کف زمین نصب کنید.

 • هنگام خرید آیفون همراه پنل در داخل بسته بندی قوطی توکار نیز گذاشته شده است.
 • جهت نصب باید قوطی توکار را در دیوار جای دهید. چنانچه دیوار تکمیل و ساخته شده است، ابتدا باید ابعاد قوطی توکار را به خوبی اندازه گرفته و به وسیله هیلتی کنده کاری یا دستگاه فرز به همان اندازه، محل نصب روی دیوار را آماده کنید.
 • پس از آن باید سیم های آیفون را از شکاف داخل قوطی خارج کنید و قوطی را به کمک گچ یا سیمان در فضایی که آماده کرده اید نصب و محکم کنید.
 • در این مرحله سیم های آیفون را همانگونه که خواهیم گفت باید به ترمینال های موجود در پشت پنل متصل کنید، تا برق به پنل آیفون وارد و ارتباط بین پنل و گوشی برقرار شود.
نصب منبع تغذیه یا ترانس آیفون صوتی

محل قرار گیری ترانس باید دور از تابش مستقیم نور خورشید و رطوبت نصب شده و در فاصله کمی با پنل درب ساختمان قرار داشته باشد.

جهت نصب ترانس تغذیه از سیم افشان استفاده کنید و سیم های ترمینال منفی و مثبت ترانس را به ترمینال های منفی و مثبت پنل اتصال دهید.

نصب قفل درب بازکن آیفون صوتی

پشت درب ساختمان قفل درب بازکن را باید به صورتی نصب کنید که زنجیر از سمت زبانه قفل کوتاه تر باشد. هنگام نصب از سیم افشان کمک بگیرید و یکسر آن را به ترمینال قفل درب بازکن و یک سر دیگر آن را باید به پنل اتصال دهید.

نحوه سیم کشی آیفون صوتی

تا اینجا با روش سیم کشی دستگاه آشنا شده اید. در این بخش به شکل کامل تر نحوه سیم کشی را برای شما شرح می دهیم.

اگر آیفون صوتی شما دارای 6 رشته سیم باشد به کمک مراحل زیر می توانید آن را به خوبی سیم کشی کنید نحوه سیم کشی گوشی آیفون به این صورت است که باید سیم مسی فویل دار چند زوج تهیه کنید. مثلاً اگر ساختمان شما یک واحد باشد باید سیم 4 زوج تهیه کنید ولی قبل از اقدام به خرید سیم باید توجه داشته باشید که تعداد زوج سیم ها از حد نیازتان بالاتر باشد، تا چنانچه زمانی تصمیم گرفتید آیفون صوتی را با آیفون تصویری تعویض کنید، احتیاج نداشته باشید دوباره سیم کشی را از مرحله اول انجام دهید.

حتما بخوانید:   نحوه داکت کشی سیم کشی روکار برق ساختمان

طبق نقشه سیم کشی آیفون صوتی به این روش عمل کنید:

 1. انتقال سیم صدای گوشی را به ترمینال A اتصال دهید.
 2. سیم انتقال صدا به پنل بیرونی را به ترمینال B اتصال دهید.
 3. سیم منفی مشترک را به ترمینال C متصل کنید.
 4. سیم زنگ را به ترمینال D متصل کنید.
 5. یک رشته سیم افشان را از پایه مثبت 12 ترانس گرفته باید به ترمینال E متصل کنید.
 6. یک سیم افشان دیگر را به پایه F در سمت پشت پنل خارجی اتصال دهید و آن را به پایه A1 قفل درب بازکن ببندید.
نحوه سیم کشی پشت پنل آیفون صوتی

جهت تکمیل سیم کشی باید قسمت دیگر سیم را نیز به همان شکل به ترمینال های واقع در پشت پنل اتصال دهید. به این صورت که:

 1. سیم انتقالی صدا از پنل دستگاه به گوشی را باید به ترمینال A در پنل اتصال دهید.
 2. صدای انتقالی از گوشی به پنل را باید به ترمینال B در پشت پنل ببندید.
 3. رشته سیم زنگ را از داخل پنل داخلی به زیر شاسی زنگ در قسمت پشت پنل خارجی متصل کنید.
سیم کشی ترانس یا منبع تغذیه آیفون صوتی

اکنون باید به سراغ سیم کشی قفل درب بازکن و ترانس تغذیه در آیفون صوتی رفته و طبق مراحل زیر عملیات سیم بندی را انجام دهید:

 1. در سیم کشی گوشی باید یک سیم افشان را به ترمینال F در پشت گوشی متصل کنید و به پایه A1 قفل بازکن وارد کنید. خروجی را در قفل بازکن گرفته و به ترمینال منفی 12 ترانس متصل کنید.
 2. انتهای کار ترمینال های L و N منبع تغذیه و یا ترانس جریان 220 ولت شهری متصل کنید. به این ترتیب آیفون صوتی شما سیم کشی و نصب شده است می توانید با وصل کردن برق آیفون را تست کنید.

آیفون صوتی

جمع بندی

در این مقاله از نحوه سیم کشی و نصب آیفون صوتی مطالب مهمی را برایتان توضیح دادیم. توجه داشته باشید که انتخاب کوتاه ترین راه و کابل مناسب در افزایش صدای رسای دریافتی از آیفون صوتی بسیار مهم می باشد. چنانچه سوالی در خصوص سیم کشی و نصب آیفون صوتی دارید می توانید با قسمت پشتیبانی مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی سوالات شما باشند.

 

31

روش سیم کشی و نصب آیفون صوتی در تأسیسات برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه سیم کشی پشت پنل آیفون صوتی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x