خدمات ساختمان

مقایسه سقف کناف با رابیتس | رابیتس و کناف چه تفاوتی با هم دارند؟

از جمله موارد مهمی که در ساختمان سازی اهمیت دارد، سقف است. سقف داخلی ساختمان در نمای آن تاثیر بسزایی دارد. بنابراین لازم است حین ساخت و ساز به سقف آن توجه ویژه ای داشته باشید. یکی از موارد مهم در حین طراحی سقف ساختمان مقایسه سقف کناف با رابیتس است. شاید شما هم برایتان سوال باشد که رابیتس بهتر است یا کناف؟ برای چه مناطقی کناف نمی توان استفاده نمود؟

رابیتس چیست

رابیتس یا راویز یک نوع صفحه یا توری فولادی است که برای زیرسازی گچ کاری در سقف ها و دیوارهای ساختمان ها استفاده می شود. رابیتس با انجام فرآیند پرسکاری و کشش بر روی ورق های گالوانیزه تولید می شود. رابیتس می تواند در انواع مختلف با تعداد ستون های متفاوت تولید شود. رابیتس دارای مزایا و معایب خاص خود است. برخی از مزایای رابیتس عبارتند از:

  • سرعت بالای اجرا
  • دسترسی آسان به مصالح
  • امکان استفاده از طرح های مختلف
  • مقاومت در برابر آتش، تغییر دما و ضربه

در کنار مزایای بالای رابیتس لازم است معایب آن را نیز در نظر داشته باشید تا بتوانید در خصوص اجرا یا عدم اجرای آن تصمیم گیری کنید. از جمله معایب رابیتس عبارتند از:

  • هزینه بالای گچ کاری
  • محدودیت های جغرافیایی و آب و هوایی
  • افزایش وزن ساختمان

 کناف چیست

کناف یک نام تجاری و در واقع نام خانواده و مؤسسه ای با فعالیت هایی در سطح بین المللی و ویژگی های ممتاز است. این شرکت انواع مصالح ساختمانی را تولید و به فروش می رساند. محصولات این کمپانی به دلیل کیفیت خوب، سازگاری با محیط زیست و دوام بالا بسیار مشهور هستند.

حتما بخوانید:   رفع نشتی آب از لوله پلاستیکی و فلزی

کناف بر مبنای ماده معدنی گچ تولید می شود. در این محصول طی یک فرایند صنعتی به صفحاتی مقاوم تبدیل می شود. این صفحات دارای هسته گچی بوده و سطح و لبه های طولی آنها با کاغذ محکم مخصوص پوشانده شده است.

صفحات روکش دار گچی در چهار نوع تولید میشوند: معمولی RG، مقاوم در برابر رطوبت MR، مقاوم در برابر حریق FR، مقاوم در برابر حریق و رطوبت

کناف را می توان در ساخت و ساز های خشک (بدون استفاده از آب) به کار برد. از کناف برای درست کردن طرح های جذاب و مختلف بر روی سقف های کاذب و دیوارها استفاده می شود. کناف دارای خصوصیات عایق حرارتی، عایق صوتی، ضد حریق، ضد لک، قابل شستشو و قابل فرم دادن با حرارت است.

مقایسه سقف کناف با رابیتس

در مبحث مقایسه سقف کناف با رابیتس می توان گفت که تفاوت عمده رابیتس و کناف عبارتند از:

مقاومت سازه ای

سقف کاذب کناف در برابر زلزله مقاوم می باشد، چون از صفحات گچی روکش دار تشکیل شده است که سبک و انعطاف پذیر هستند. رابیتس در برابر زلزله ضعیف می باشد، چون از ورقه های فلزی مشبک و لایه ضخیم گچ پوشانده شده است که سنگین و سخت هستند.

سرعت اجرا

سقف کناف سرعت اجرای بالا دارد و مهمترین عیب آن احتیاج به نیروی متخصص می باشد. رابیتس کاری در سه مرحله (جوشکاری، بستن صفحات رابیتس و گچکاری) انجام می شود و زمان بیشتری نسبت به کناف نیاز دارد.

هزینه اجرا

هزینه اجرای هر دو نوع سقف کاذب تقریباً نزدیک به هم می باشد. اما بسته به نوع و کیفیت مواد مصرفی، ممکن است تفاوت های جزئی وجود داشته باشد.

وزن

سقف کاذب کناف سبک تر از رابيتس است، چون از صفحات گچي روكش دار تشكيل شده است. رابيتس دارای وزن بالاتری است، چون از ورقه های فلزی مشبك و لايه ضخيم گچ پوشانده شده است. وزن پایین کناف باعث می شود تا خسارت های ناشی از بلايای طبيعی مانند زلزله، در نمای داخلی ساختمان، كاهش يابد.

طرح و زيبایی

سقف کاذب کناف طرح و زيبای بالاتر از رابيتس دارد. كناف در اشكال، رنگ ها و الگوهای مختلف تولید می شود و امكان استفاده از نورپردازی های دكوراتيو در كناف كاری قابل اجرا است. رابيتس در طرح های خلاقانه تر كمی كوتاهی دارد.

حتما بخوانید:   روش های بهینه سازی مصرف انرژی در منزل

عایق حرارتی

در خصوص مقایسه سقف کناف با رابیتس می توان گفت سقف کاذب کناف عایق حرارتی خوبی است، چون گچ دارای خاصیت عایق حرارتی بالا است. رابيتس عایق حرارتی ضعیفی است، چون فلز دارای خاصیت هدایت حرارتی بالا است.

عایق صوتی

سقف کاذب کناف عایق صوتی خوبی است، چون گچ دارای خاصیت جذب صدا است. رابيتس عایق صوتی ضعیفی است، چون فلز دارای خاصیت انعکاس صدا است.

ضد حريق

سقف کاذب کناف ضد حريق است، چون گچ دارای خاصیت ضد حريق و ضد اشتعال است. رابيتس ضد حريق نيست، چون فلز دارای خاصیت انتقال حرارت و اشتعال است.

کناف بهتر است یا رابیتس

چگونگی نصب رابیتس یا کناف

نصب رابیتس یا کناف مطابق با مراحل زیر انجام می شود.

آماده سازی زمینه

در این مرحله، باید سطح سقف یا دیوار را از هرگونه آلودگی، رطوبت، ترک و ناهمواری پاک کنید. همچنین باید از سطح سقف یا دیوار فاصله مناسبی را برای قرار دادن قاب فلزی یا چوبی تعیین کنید. این فاصله بستگی به نوع و ضخامت صفحات رابیتس یا کناف دارد.

نصب قاب فلزی یا چوبی

در این مرحله، باید با استفاده از پیچ و مهره، میخ، سیم مفتول و چسب، قاب فلزی یا چوبی را روی سقف یا دیوار نصب کنید. قاب فلزی یا چوبی باید به شکل شطرنجی باشد و از هر طرف حدود 60 سانتیمتر فاصله داشته باشد. قاب فلزی یا چوبی باید با سطح سقف یا دیوار هم تراز باشد.

نصب صفحات رابیتس یا کناف

در مرحله نصب صفحات، باید با استفاده از برش کننده، صفحات رابيتس يا كناف را به اندازه مورد نياز ببريد و با استفاده از پيچ و مهره يا ميخ، آنها را به قاب فلزی يا چوبی متصل كنيد. صفحات رابيتس يا كناف بايد به شكل منظم و بدون فضای خالی كنار هم قرار بگيرند.

پرکاری درز و روكش كاری

در اين مرحله، بايد با استفاده از مواد مناسب، درز و فضای خالی بين صفحات رابيتس يا كناف را پر كرده و سطح صفحات را با روكش های مناسب پوشانده كنيد. هدف از اين كار جلوگيری از نفوذ آب و هوا به داخل صفحات و بهبود ظاهر آنها است.

حتما بخوانید:   آشنایی با انواع بازسازی ساختمان | فرق بازسازی و نوسازی بنا

مقاومت کناف بهتر است یا رابیتس؟

کناف و رابیتس دارای مقاومت های مختلف هستند که در پاسخ های قبلی به آنها اشاره کردم. برخی از موارد مهم عبارتند از:

مقاومت سازه ای

در مبحث مقایسه سقف کناف با رابیتس باید گفت که کناف در برابر زلزله مقاومتر از رابیتس است، چون سبک و انعطاف پذیر است. رابیتس در برابر زلزله ضعیف تر از کناف است، چون سنگین و سخت است.

مقاومت در برابر حرارت، صدا و ضربه

رابیتس مقاوم تر از کناف در برابر حرارت، صدا و ضربه است، چون از فلز و لایه ضخیم گچ تشکیل شده است. کناف ضعیفتر از رابیتس در برابر حرارت، صدا و ضربه است، چون از صفحات گچی روکشدار تشکیل شده است.

مقاومت در برابر حریق

کناف ضد حریق است، چون گچ دارای خاصیت ضد حریق و ضد اشتعال است. رابیتس ضد حریق نیست، چون فلز دارای خاصیت انتقال حرارت و اشتعال است.

 کناف یا رابیتس

رابیتس سنگینتر است یا کناف؟

در مبحث مقایسه سقف کناف با رابیتس مسئله ای که بسیار مهم است، وزن آنهاست. رابیتس وزن بیشتری دارد یا کناف؟ وزن مخصوص رابیتس حدود 25 کیلوگرم بر متر مربع و وزن مخصوص کناف حدود 10 کیلوگرم بر متر مربع است. پس رابیتس سنگینتر از کناف است.

این تفاوت در وزن به دلیل تفاوت در جنس و ضخامت صفحات رابیتس و کناف است. رابیتس از ورقه های فلزی مشبک و لایه ضخیم گچ پوشانده شده است. کناف از صفحات گچی روکشدار تشکیل شده است .

البته این نظر بر اساس وزن مخصوص هر دو نوع سقف کاذب است و شما می توانید بر اساس نیاز و سلیقه خود تصمیم بگیرید.

جمع بندی

در این مطلب سعی کرده ایم مقایسه سقف کناف با رابیتس را به شکلی واضح توضیح دهیم. حال می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که برای ساختمان خود از سقف کناف استفاده کنید یا رابیتس؟

چنانچه قصد اجرای سقف یا به طور کلی نیاز به هر گونه خدمات ساختمانی دارید، می توانید از ایبک امداد کمک بگیرید.  ایبک امداد با در اختیار داشتن نیروهایی متخصص و حرفه ای اقدام به ارائه خدمات ساختمانی از صفر تا صد می نماید.

31

مقایسه سقف کناف با رابیتس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقایسه سقف کناف با رابیتس

امتیاز کاربر: 2.88 ( 17 نتایج)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

3.4 8 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
7
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x