خدمات ساختمان

مقایسه سقف کناف با رابیتس | رابیتس و کناف چه تفاوتی با هم دارند؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

از جمله موارد مهمی که در ساختمان سازی اهمیت دارد، سقف است. سقف داخلی ساختمان در نمای آن تاثیر بسزایی دارد. بنابراین لازم است حین ساخت و ساز به سقف آن توجه ویژه ای داشته باشید. یکی از موارد مهم در حین طراحی سقف ساختمان مقایسه سقف کناف با رابیتس است. شاید شما هم برایتان سوال باشد که رابیتس بهتر است یا کناف؟ برای چه مناطقی کناف نمی توان استفاده نمود؟

رابیتس چیست

رابیتس یا راویز یک نوع صفحه یا توری فولادی است که برای زیرسازی گچ کاری در سقف ها و دیوارهای ساختمان ها استفاده می شود. رابیتس با انجام فرآیند پرسکاری و کشش بر روی ورق های گالوانیزه تولید می شود. رابیتس می تواند در انواع مختلف با تعداد ستون های متفاوت تولید شود. رابیتس دارای مزایا و معایب خاص خود است. برخی از مزایای رابیتس عبارتند از:

 • سرعت بالای اجرا
 • دسترسی آسان به مصالح
 • امکان استفاده از طرح های مختلف
 • مقاومت در برابر آتش، تغییر دما و ضربه

در کنار مزایای بالای رابیتس لازم است معایب آن را نیز در نظر داشته باشید تا بتوانید در خصوص اجرا یا عدم اجرای آن تصمیم گیری کنید. از جمله معایب رابیتس عبارتند از:

 • هزینه بالای گچ کاری
 • محدودیت های جغرافیایی و آب و هوایی
 • افزایش وزن ساختمان

 کناف چیست

کناف یک نام تجاری و در واقع نام خانواده و مؤسسه ای با فعالیت هایی در سطح بین المللی و ویژگی های ممتاز است. این شرکت انواع مصالح ساختمانی را تولید و به فروش می رساند. محصولات این کمپانی به دلیل کیفیت خوب، سازگاری با محیط زیست و دوام بالا بسیار مشهور هستند.

کناف بر مبنای ماده معدنی گچ تولید می شود. در این محصول طی یک فرایند صنعتی به صفحاتی مقاوم تبدیل می شود. این صفحات دارای هسته گچی بوده و سطح و لبه های طولی آنها با کاغذ محکم مخصوص پوشانده شده است.

صفحات روکش دار گچی در چهار نوع تولید میشوند: معمولی RG، مقاوم در برابر رطوبت MR، مقاوم در برابر حریق FR، مقاوم در برابر حریق و رطوبت

کناف را می توان در ساخت و ساز های خشک (بدون استفاده از آب) به کار برد. از کناف برای درست کردن طرح های جذاب و مختلف بر روی سقف های کاذب و دیوارها استفاده می شود. کناف دارای خصوصیات عایق حرارتی، عایق صوتی، ضد حریق، ضد لک، قابل شستشو و قابل فرم دادن با حرارت است.

مقایسه سقف کناف با رابیتس

در مبحث مقایسه سقف کناف با رابیتس می توان گفت که تفاوت عمده رابیتس و کناف عبارتند از:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع رنگ آمیزی سطوح مختلف | چگونه سطوح مختلف ساختمان را رنگ کنیم؟

مقاومت سازه ای

سقف کاذب کناف در برابر زلزله مقاوم می باشد، چون از صفحات گچی روکش دار تشکیل شده است که سبک و انعطاف پذیر هستند. رابیتس در برابر زلزله ضعیف می باشد، چون از ورقه های فلزی مشبک و لایه ضخیم گچ پوشانده شده است که سنگین و سخت هستند.

سرعت اجرا

سقف کناف سرعت اجرای بالا دارد و مهمترین عیب آن احتیاج به نیروی متخصص می باشد. رابیتس کاری در سه مرحله (جوشکاری، بستن صفحات رابیتس و گچکاری) انجام می شود و زمان بیشتری نسبت به کناف نیاز دارد.

هزینه اجرا

هزینه اجرای هر دو نوع سقف کاذب تقریباً نزدیک به هم می باشد. اما بسته به نوع و کیفیت مواد مصرفی، ممکن است تفاوت های جزئی وجود داشته باشد.

وزن

سقف کاذب کناف سبک تر از رابیتس است، چون از صفحات گچی روکش دار تشکیل شده است. رابیتس دارای وزن بالاتری است، چون از ورقه های فلزی مشبک و لایه ضخیم گچ پوشانده شده است. وزن پایین کناف باعث می شود تا خسارت های ناشی از بلایای طبیعی مانند زلزله، در نمای داخلی ساختمان، کاهش یابد.

طرح و زیبایی

سقف کاذب کناف طرح و زیبای بالاتر از رابیتس دارد. کناف در اشکال، رنگ ها و الگوهای مختلف تولید می شود و امکان استفاده از نورپردازی های دکوراتیو در کناف کاری قابل اجرا است. رابیتس در طرح های خلاقانه تر کمی کوتاهی دارد.

عایق حرارتی

در خصوص مقایسه سقف کناف با رابیتس می توان گفت سقف کاذب کناف عایق حرارتی خوبی است، چون گچ دارای خاصیت عایق حرارتی بالا است. رابیتس عایق حرارتی ضعیفی است، چون فلز دارای خاصیت هدایت حرارتی بالا است.

عایق صوتی

سقف کاذب کناف عایق صوتی خوبی است، چون گچ دارای خاصیت جذب صدا است. رابیتس عایق صوتی ضعیفی است، چون فلز دارای خاصیت انعکاس صدا است.

ضد حریق

سقف کاذب کناف ضد حریق است، چون گچ دارای خاصیت ضد حریق و ضد اشتعال است. رابیتس ضد حریق نیست، چون فلز دارای خاصیت انتقال حرارت و اشتعال است.

کناف بهتر است یا رابیتس

چگونگی نصب رابیتس یا کناف

نصب رابیتس یا کناف مطابق با مراحل زیر انجام می شود.

آماده سازی زمینه

در این مرحله، باید سطح سقف یا دیوار را از هرگونه آلودگی، رطوبت، ترک و ناهمواری پاک کنید. همچنین باید از سطح سقف یا دیوار فاصله مناسبی را برای قرار دادن قاب فلزی یا چوبی تعیین کنید. این فاصله بستگی به نوع و ضخامت صفحات رابیتس یا کناف دارد.

نصب قاب فلزی یا چوبی

در این مرحله، باید با استفاده از پیچ و مهره، میخ، سیم مفتول و چسب، قاب فلزی یا چوبی را روی سقف یا دیوار نصب کنید. قاب فلزی یا چوبی باید به شکل شطرنجی باشد و از هر طرف حدود ۶۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد. قاب فلزی یا چوبی باید با سطح سقف یا دیوار هم تراز باشد.

نصب صفحات رابیتس یا کناف

در مرحله نصب صفحات، باید با استفاده از برش کننده، صفحات رابیتس یا کناف را به اندازه مورد نیاز ببرید و با استفاده از پیچ و مهره یا میخ، آنها را به قاب فلزی یا چوبی متصل کنید. صفحات رابیتس یا کناف باید به شکل منظم و بدون فضای خالی کنار هم قرار بگیرند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  افزایش فشار آب خانه بدون نیاز به پمپ و برق

پرکاری درز و روکش کاری

در این مرحله، باید با استفاده از مواد مناسب، درز و فضای خالی بین صفحات رابیتس یا کناف را پر کرده و سطح صفحات را با روکش های مناسب پوشانده کنید. هدف از این کار جلوگیری از نفوذ آب و هوا به داخل صفحات و بهبود ظاهر آنها است.

مقاومت کناف بهتر است یا رابیتس؟

کناف و رابیتس دارای مقاومت های مختلف هستند که در پاسخ های قبلی به آنها اشاره کردم. برخی از موارد مهم عبارتند از:

مقاومت سازه ای

در مبحث مقایسه سقف کناف با رابیتس باید گفت که کناف در برابر زلزله مقاومتر از رابیتس است، چون سبک و انعطاف پذیر است. رابیتس در برابر زلزله ضعیف تر از کناف است، چون سنگین و سخت است.

مقاومت در برابر حرارت، صدا و ضربه

رابیتس مقاوم تر از کناف در برابر حرارت، صدا و ضربه است، چون از فلز و لایه ضخیم گچ تشکیل شده است. کناف ضعیفتر از رابیتس در برابر حرارت، صدا و ضربه است، چون از صفحات گچی روکشدار تشکیل شده است.

مقاومت در برابر حریق

کناف ضد حریق است، چون گچ دارای خاصیت ضد حریق و ضد اشتعال است. رابیتس ضد حریق نیست، چون فلز دارای خاصیت انتقال حرارت و اشتعال است.

 کناف یا رابیتس

رابیتس سنگینتر است یا کناف؟

در مبحث مقایسه سقف کناف با رابیتس مسئله ای که بسیار مهم است، وزن آنهاست. رابیتس وزن بیشتری دارد یا کناف؟ وزن مخصوص رابیتس حدود ۲۵ کیلوگرم بر متر مربع و وزن مخصوص کناف حدود ۱۰ کیلوگرم بر متر مربع است. پس رابیتس سنگینتر از کناف است.

این تفاوت در وزن به دلیل تفاوت در جنس و ضخامت صفحات رابیتس و کناف است. رابیتس از ورقه های فلزی مشبک و لایه ضخیم گچ پوشانده شده است. کناف از صفحات گچی روکشدار تشکیل شده است .

البته این نظر بر اساس وزن مخصوص هر دو نوع سقف کاذب است و شما می توانید بر اساس نیاز و سلیقه خود تصمیم بگیرید.

جمع بندی

در این مطلب سعی کرده ایم مقایسه سقف کناف با رابیتس را به شکلی واضح توضیح دهیم. حال می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که برای ساختمان خود از سقف کناف استفاده کنید یا رابیتس؟

چنانچه قصد اجرای سقف یا به طور کلی نیاز به هر گونه خدمات ساختمانی دارید، می توانید از ایبک امداد کمک بگیرید.  ایبک امداد با در اختیار داشتن نیروهایی متخصص و حرفه ای اقدام به ارائه خدمات ساختمانی از صفر تا صد می نماید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مقایسه سقف کناف با رابیتس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقایسه سقف کناف با رابیتس

امتیاز کاربر: ۲.۸۸ ( ۱۷ نتایج)

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

 1. چرا از اسم کناف استفاده میکنید .چرا نمیگید .باتیس .چرا نمیگید ارمسترانگ .چرا نمیگید یو اس جی .چرا نمیگید هرند .؟.چون همه اینها شبیه هم هستند وهر کدام ریشه در اسم یک برند دارند!!؟.چرابه دستمال کاغذی میگید: کلنکس ؟؟چرا به چای کیسه ای فوری میگید نپتون .نمیگید پروتون؟.با ید بجای کناف بگویید گچبرگ .زیر مجموعه ساخت وساز خشک .شاسی کشی گالوانیزه .مدت بیست سال مشاورین مهندس وطراحها در پای نقشه های ابنیه بجای بکاربردن سقف کاذب مشبک یا سقف کاذب با گچبرگ مینویسندکناف ونقشه های ساختمانهای اداری که در تهران کشیده وترسیم میشه وبه شهرستان ها تکلیف میشه ناظرین براساس وجود نام کناف پیمانکاران را الزام به استفاده از مصالح با برند کناف میکنند .مثل این که بجای کلمه شیر الات بنویسند (کی دبلیو سی) مگه میشه ؟؟ اگر نمیشه پس چرا بجای سقف کاذب با گچبرگ یا درای وال .مینویسید کناف.بجای لوله بنویسید نیوپایپ!؛ ادم خوبه اگر میخواد مهندس بشه .ادبیان واملا انشا هم یاد داشتخ باشه .آیین نگارش ..اگر کار یک پیمانکار به دادگاه بکشه برای استفاده از متریال شک وشبهه به وجود میاد اونجا هر مهندس ناظری بیاذ نظر بده میگه چون نوشته کناف حتما باید برند کناف میبوده .من خودم به این مشکل برخوردم .شانسی که آوردم یک مهندس باجربزه باسواد اگاه ناظر عالی تهران بود در شهرستان به داد من رسید این متن برای مهندسین بی توجه وبی مسولیت بی خیال نوشتم بخونید، باسواد باشید.

 2. من بعنوان استادکار رابیتس پیشنهاد میدم چونکه درسته هزینه بیشتری داره ولی مقاومت رابیتس نسیت به کناف تاسالها طولانی دوام اوره

 3. این مقایسه نبود ،تبلیغ کنار بود ،اهل فن میدونن رابیتس روش گچ میاد از کنف محکمتره ، مقاومتش تو زلزله وحرارت و رنگ پذیری این وکلا وان کجا

 4. قشنگ معلومه که اومده تبلیغ برای کناف من که ۲۵ سال کارم اینه خندم گرفت از حرفهاش آخه کدام عقل سلیم میگه کناف ضد حریقه ولی رابیتس نیست درسته رابیتس مقداری هزینه بر هست ولی از نظر استحکام وکیفیت اصلا قابل مقایسه با کناف نیست خیلی خیلی بهتر هست

 5. بنظرم حرفاشون یخورده از واقعیت دوره بنده سالها با کناف کار کردم بعد یکی دوسال درزهای کناف ترک میخوره ..بنظر من رابیتس خیلی بهتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا