تعمیرات یخچال

آموزش استفاده از یخچال حایرHaier

دفترچه راهنمای روش استفاده درست از یخچال فریزر حایر | راه اندازی و تنظیم

حایر نیز یکی از تولیدکنندگان چندملیتی لوازم خانگی است که دفتر مرکزی این برند در چین است، اما مهم ترین نکته ای که در تولید یخچال های این برند مورد استفاده قرار گرفته است این است که از موتورهای آلمانی در ساخت یخچال حایر استفاده می شود که مصرف کنندگان آن نیز بسیار راضی از از این محصول هستند. شاید به تازگی یخچال فریزر حایر خریداری کرده باشید و برای راه اندازی و استفاده از آن نیاز به اطلاعات بیشتری داشته باشید، پس در مقاله آموزش استفاده از یخچال حایر با ما همراه باشید.

محتوا پنهان

نحوه راه اندازی و نصب یخچال حایر

پس از قرار دادن یخچال در جای خود و تراز نمودن آن برای عملکرد بهتر، نوبت به اتصال به برق و نصب نمودن یخچال حایر در جای خود می رسد. برای آموزش نصب کردن یخچال، می توانید دستورالعمل های راه اندازی و نصب یخچال حایر را در ادامه این مقاله دنبال کنید:

 • بعد از تحویل گرفتن یخچال خواهید دید که همه قطعات درونی و بیرونی آن به صورت جدا به شما تحویل داده شده است که می توانید در دفترچه راهنمای فارسی یخچال حایر، نحوه قرارگیری آسان این قطعات را بررسی کنید.
 • برای راه اندازی و نصب یخچال حایر خود می توانید این قسمت ها را از حباب بند خود جدا کرده و کشوها را از زیر در جای خود قرار دهید سپس قفسه ها را در جای خود قرار دهید.
 • همچنین باید طبقه ها را داخل درب یخچال حایر خود قرار دهید.
 • بعد از این مرحله می توانید دمای یخچال خود را تنظیم کرده و یخچال حایر را به برق وصل کنید، برای این کار بهتر است از محافظ برق استفاده کنید.

مناسب ترین مکان برای نصب یخچال حایر کجاست

یکی از مهم ترین مرحله های رعایت الگوی استفاده صحیح از یخچال ها، انتخاب محل مناسب برای یخچال است که در دفترچه راهنمای استفاده از یخچال حایر در این باره توضیحاتی داده شده است. برای این منظور می توانید از دستورالعمل های زیر برای انتخاب مکان مناسب برای قرار دادن یخچال حایر استفاده کنید:

 • اگر فضای داخل کابینت برای یخچال خود ندارید، بهتر است سطحی صاف و بدون بلندی برای یخچال خود انتخاب کنید.
 • اگر در بخشی از سطح مورد نظر برای یخچال شما برآمدگی یا فرورفتگی وجود دارد، بهتر است این سطح را با وسایل کمکی صاف کنید تا از افتادن یخچال خود جلوگیری کنید.
 • به این نکته توجه کنید که یخچال حایر شما باید در فضایی دور از سایر وسایل مولد حرارت و احتراق مانند سماور گازی و … قرار گیرد.
 • سعی کنید فاصله های استاندارد بین یخچال و دیوار و همچنین کابینت های اطراف دستگاه را به درستی رعایت کنید. در دفترچه راهنمای یخچال حایر بهترین میزان برای این فاصله ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته شده است.
 • توجه داشته باشید که یخچال شما باید در مکانی قرار گیرد که نور مستقیم خورشید نباشد.
 • این یخچال را در جایی قرار دهید که درهای آن به آسانی و به طور کامل باز شوند.

استفاده از یخچال حایر

روش تراز کردن یخچال حایر چگونه است

بعد از اینکه یخچال خود را تحویل گرفتید و مکان مناسبی را برای قرار دادن آن انتخاب کردید، کار بعدی که باید انجام دهید این است که یخچال خود را تراز کنید. با انجام درست این کار می توانید کارایی دستگاه خود را افزایش دهید. نحوه تراز کردن یخچال حایر را در دفترچه راهنمای برای شما توضیح داده ایم:

 • مطمئن شوید که تنظیم صحیح یخچال گاز آن را به درستی به گردش در می آورد و این به تنظیم دمای صحیح یخچال شما کمک می کند، به همین دلیل در قسمت های اول دفترچه راهنمای یخچال حایر درباره ی آن توضیح داده شده است.
 • سعی کنید فضای صاف و هموار زیر یخچال را برای تراز نمودن یخچال انتخاب کنید.
 • برای تنظیم ارتفاع یخچال با استفاده از پایه ها می توانید آن ها را سفت یا شل تر ببندید.
 • در بعضی از مدل های دستگاه ساید بای ساید برند حایر مشاهده می شود که یخچال هم پایه دارد و هم کاستور. برای تنظیم آن‌ها، پایه‌ها را در اندازه استاندارد تنظیم کنید تا بلند شوند، سپس وقتی غلتک‌ها از روی سطح زمین بالا آمدند، آن‌ها را قفل کنید.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات یخساز یخچال اسنوا SNOWA

معرفی کلی دکمه ها و کلیدهای یخچال حایر

گاهی اوقات امکان دارد لازم باشد دمای یخچال خود را کم یا زیاد کنید، یا حتی امکان دارد لازم باشد بعد از انجام کاری در یخچال خود زنگ هشدار را خاموش کنید. در این صورت باید از کلیدها و دکمه های یخچال خود آگاهی کامل داشته باشید و بدانید که برای انجام هر کاری باید کدام دکمه را فشار دهید. البته تمامی معانی و جای درست هر یک از این دکمه ها را به آسانی می توانید در دفترچه راهنمای یخچال حایر خود بخوانید. در ادامه این مقاله تمامی دکمه ها و کلیدهای یخچال حایر را توضیح داده ایم:

کلید های روی یخچال حایر معنی کلید های یخچال حایر
fridge با این گزینه دمای یخچال تنظیم می شود.
freezer با این گزینه دمای فریزر تنظیم می شود.
+/- با این گزینه دمای یخچال و فریزر را می توان بالا و پایین کرد.
home با این دکمه به گزینه های نمایشگر دستگاه دسترسی پیدا می کنید.
mute با این گزینه می توان هشدار یخچال را غیر فعال کرد.
reset با این گزینه می توان تنظیمات یخچال را ریست کرد.
holiday از این گزینه می توان برای مسافرت های کوتاه مدت استفاده کرد.
lock با این گزینه می توانید دکمه ها و کلید های یخچال را قفل کرد.
alarm با این گزینه می توانید هشدار یخچال را غیر فعال کنید.

دمای یخچال حایر چگونه تنظیم می گردد؟

یخچال و فریزر حایر دارای نمایشگر دیجیتال هستند و ابتدا باید تعیین کنید که آیا می خواهید دمای یخچال یا کابین فریزر را تنظیم کنید. ابتدا باید دکمه باز کردن قفل را به مدت 3 ثانیه نگه دارید تا گزینه تنظیم دما را پیدا کنید. بعد از آن با انتخاب گزینه Refrigerator می توانید دمای یخچال را تنظیم کنید و با گزینه freezer می توانید دمای قسمت فریزر دستگاه را تنظیم نمایید. هر بار که دکمه های بالایی را فشار دهید یک درجه افزایش می یابد و با دکمه های پایین یک درجه کاهش می یابد.

مطلع باشید که وقتی دما را تنظیم می کنید، دمایی که تنظیم کرده اید روی صفحه نمایش نشان داده می شود. بعد از انجام دادن تنظیمات دمای درون یخچال نمایش داده می گردد و موتور یخچال شروع به کار می کند و با توجه به مقدار تنظیم شده دما را کم یا زیاد می کند.

انتخاب دمای مناسب برای یخچال حایر در فصل های زمستان و تابستان

برای اینکه دمای مناسب برای یخچال حایر در فصل های زمستان و تابستان انتخاب کنید می توانید مرحله های زیر را دنبال نمایید:

استفاده از یخچال حایر

 • قبل از انتخاب درجه سردی یخچال حایر در فصل های تابستان و زمستان بهتر است برای اعمال تنظیمات صحیح این قسمت از راهنمای فارسی یخچال حایر استفاده نمایید.
 • این دما برای قسمت فریزر ساید بای ساید در فصل تابستان منهای 18 درجه مناسب است و برای قسمت یخچال شما می توانید درجه را روی منهای 5 تنظیم کنید.
 • دمای قسمت یخچال برند حایر در فصل زمستان باید روی عدد منفی 1 باشد و همچنین این دما برای قسمت فریزر منهای 16 مناسب می باشد.

قبل از سفر با یخچال حایر چه باید کنیم

اگر می‌خواهید برای مدت طولانی به مسافرت بروید و نمی‌دانید چگونه در این مدت از یخچال خود نگهداری کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • بهترین کار این است که یخچال خود را به طور کامل از برق جدا کنید.
 • قبل از کشیدن یخچال از برق به نکته های زیر توجه نمایید:
 • ابتدا تمام مواد غذایی را از یخچال خالی کنید.
 • یخچال فریزر را کاملا خالی کنید.
 • سپس آب مخزن آبسردکن را خالی کنید.
 • همه قسمت های یخچال را چک کنید. در مواقع وجود برفک یا یخ، از سشوار برای آب کردن آن استفاده نمایید.
 • سیم برق را ناگهانی جدا نکنید.

چگونه در هنگام اثاث کشی یخچال حایر را جا به جا کنیم

یخچال ها از قطعات کوچک و حساسی تشکیل شده اند که در صورت جا به جایی نادرست ممکن است آسیب ببینند. برای جابجایی یخچال حایر می توانید نحوه جابجایی یخچال حایر را که در زیر به شما معرفی کرده ایم را مطالعه کنید:

 • هشدار در مورد آسیب در قسمت های مختلف راهنمای کاربری یخچال حایر فارسی ذکر شده است.
 • به منظور جلوگیری از آسیب دیدن یخچال در زمان جابجایی، بهتر است این یخچال را مانند زمان خرید همراه با یونولیت و بسته بندی جا به جا کنید.
 • برای جلوگیری از خط و خش، می توانید یخچال حایر خود را با پارچه یا حباب بسته بندی کنید.
 • دقت کنید چون گاز مبرد دارد نباید به صورت افقی جا به جا شود و باید به صورت عمودی و در نهایت با زاویه 30 درجه جا به جا شود.
حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال بهی

استفاده از یخچال حایر

چگونه یخچال حایر را تمیز کنیم

نظافت یخچال حایر مانند سایر برندها در کارایی و کیفیت عملکرد آن نقش اساسی دارد، به همین منظور در بخش های مختلف دفترچه راهنمای فارسی روش استفاده از یخچال حایر درباره ی این موضوع توضیح داده شده است. برای تمیز نمودن یخچال حایر مراحلی که در ادامه برای شما گفته ایم را به صورت دقیق انجام دهید:

 • برای تمیز کردن اولیه یخچال حایر، بهتر است ابتدا مواد غذایی داخل یخچال و فریزر را خارج کنید.
 • پس از آن باید کف یخچال خود را با استفاده از حوله و محصول تمیز کننده تمیز کنید.
 • با درآوردن و شستن طبقات داخل درب یخچال می توانید آنها را تمیز کنید. برای این شستشو می توانید از مواد شوینده و آب ولرم استفاده کنید.
 • پس از آن، بدنه یخچال خود را تمیز کنید و با استفاده از یک حوله و مواد شوینده مانند پاک کننده سطوح یا آب ولرم با جوش شیرین آن را تمیز کنید.
 • بهترین کار این است که به صورت دوره ای بخش های پشتی یخچال حایر را تمیز نمایید تا از ورود گرد و غبار  درون موتور و پشت یخچال جلوگیری شود.

روش تمیز نمودن لوله های کندانسور یا توری در پشت یخچال حایر

حتما تا به حال لوله های مشکی پشت یخچال خود را دیده اید، این لوله ها کندانسور یخچال هستند، گاهی اوقات مشاهده می شود که اگر پشت یخچال را تمیز نکنید و گرد و غبار پاک نکنید این لوله ها کار خود را به درستی انجام ندهند و یخچال به درستی کار نمی کند در یخچال برودت ایجاد نمی کند. برای تمیز کردن پشت یخچال حایر می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 • برای زدودن گرد و غبار از لوله های شبکه که محل دقیق آن را در دفترچه راهنمای فارسی یخچال حایر مشاهده می کنید، باید یخچال را کمی به سمت جلو حرکت دهید و سپس با دستمال تمیز کنید.
 • پس از مرحله ی قبل می توانید با استفاده از برد بسیار نزدیک جارو شارژی یا جاروبرقی، ذرات گرد و غبار باقی مانده را در اطراف این لوله ها جمع آوری کنید.

روش تمیز نمودن بخش فاضلاب و رفع گرفتگی زهکشی یخچال حایر چگونه است

در داخل و پشت تمامی یخچال ها محفظه ای تعبیه شده است که برای تخلیه آب از عملیات یخ زدایی تعبیه شده است. به این اتاقک تخلیه یا ناودان یا فاضلاب یخچال گفته می شود که گاهی اوقات به دلیل تمیز نشدن مسدود می شود. تمام شد، برای تمیز کردن قسمت فاضلاب یخچال و رفع گرفتگی یخچال حایر می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

تمیز کردن یخچال حایر

 • برای تمیز نمودن این بخش از یخچال می توانید از یک شی میله ای شکل که انعطاف پذیری دارد مانند میله بافندگی یا یک سیخ نازک استفاده کنید و سیخ را درون این قسمت از یخچال قرار دهید تا در صورت مسدود شدن باز شود.
 • بعد از آن باید یک قیف را در زهکش یخچال حایر قرار دهید و آب جوش بریزید تا چسبندگی و ذرات چسبیده به این قسمت از بین برود تا مسیر آب یخ زدایی بازگردد.
 • اگر این مکان را در یخچال خود نمی بینید، می توانید از تصویر آن در دفترچه راهنمای یخچال فارسی حایر برای پیدا کردن آن استفاده کنید.

روش های آسان برای خوشبو کردن یخچال حایر

روش های مختلفی برای از بین بردن بو از یخچال حایر وجود دارد که در ادامه در مورد آن ها توضیح داده ایم:

 • یکی از راه های رفع بوی بد یخچال و فریزر استفاده کردن از قطعات سیب زمینی می باشد.
 • برای استفاده از این روش کافیست، پوست یک سیب زمینی خام را بگیرید و در ظرفی در یخچال قرار دهید.
 • لیمو از دیگر مواد طبیعی می باشد که دارای خاصیت اسیدی است و برای نظافت محیط داخلی یخچال بسیار کار آمد است.
 • لیمو را قاچ کرده و در ظرفی بریزید. سپس این ظرف را در یخچال قرار دهید.
 • اگر دلتان می خواهد یخچال بوی خوبی بدهد، عصاره وانیل هم یک پیشنهاد عالی برای شما می باشد.

ماندگاری مواد غذایی در یخچال حایر چقدر می باشد

اگر غذاهای مختلف به مدت طولانی در یخچال نگهداری شوند، خراب می شوند. بنابراین باید زمان نگهداری مواد غذایی در یخچال را بدانید.

انواع غذاها زمان نگهداری از مواد غذایی در یخچال
گوشت چرخ کرده تازه نصف روز
گوشت مرغ تازه و غیر منجمد ۷۲ ساعت
انواع کالباس و سوسیس ۳۰ روز
انواع نوشابه گازدار به مدت ۶ ماه
انواع آبمیوه به مدت 2 سال
انواع مدل های سس به مدت 6 ماه
انواع مربا و نوشیدنی به مدت 2 سال
سرکه به مدت 4 سال
شیر تازه حداکثر تا 3 روز
انواع پنیر ها به مدت 6 ماه
انواع شیرینی تر حداکثر تا 3 روز
انواع کیک خشک به مدت 1-2 ماه

چگونه از یخساز یخچال حایر استفاده کنیم و روش راه اندازی یخساز

استفاده و راه اندازی یخساز یخچال برند حایر بسیار ساده است و مصرف کنندگان به راحتی می توانند این کار را انجام دهند. برای این کار ابتدا باید شیر آب را به یخچال خود وصل کنید. سپس می توانید از دکمه روشن/خاموش برای روشن یا خاموش کردن یخساز یخچال حایر خود استفاده کنید. در برخی از مدل های دیگر این یخچال اهرم مخصوصی برای فعال سازی یخساز قرار داده شده است که می توانید از آن استفاده کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از یخچال گرنیه Gorenje

یکی دیگر از ویژگی های سیستم یخساز این می باشد که می توانید انواع مدل های قالب یخ را با استفاده از دکمه های یخچال ایجاد کنید و در صورت نیاز سیستم یخساز گارنیر را نیز خاموش کنید. برای اینکه این کار را انجام دهید، باید دکمه توقف را فشار دهید یا اهرمی را که قبلا پایین آورده بودید دوباره به سمت بالا حرکت دهید.

چگونه فیلتر آب یخچال حایر را تعویض نماییم

در بعضی از مدل های ساید بای ساید حایر، فیلتر های یخچال در قسمت جلویی دستگاه در پایین یخچال قرار می گیرد. در این دستگاه ها برای عوض کردن فیلتر یخچال حایر باید دکمه کنار فیلتر را فشار داد تا فیلتر دستگاه آزاد شود. سپس فیلتر را بردارید. بعد از آن لازم است پوشش پلاستیکی را از بالای فیلتر جدا کنید. حالا درب فیلتر جدید را با فلش رو به بالا قرار دهید. شما باید فیلتر را در محفظه قرار دهید و آن را فشار دهید.

در بعضی دیگر از مدل های دستگاه یخچال ساید هایر فیلتر داخل درب یخچال قرار می گیرد. ابتدا در را باز نمایید و به قسمت فیلتر در عرض درب دقت کنید. با فشار دادن روی قسمت پایینی این محفظه می توانید این قطعه را باز نمایید. حالا فیلتر را حدود 45 درجه بکشید تا از در خارج شود. حالا فیلتر را بدون چرخاندن آن بیرون بکشید. برای قرار دادن فیلتر جدید، بدون چرخاندن فیلتر به همین ترتیب عمل کنید.

تعمیر یخچال حایر

چگونه تنظیم مجدد فیلتر آب یخچال حایر را انجام دهیم

همانطور که قبلا در بخش معرفی کلیدها و گزینه های یخچال حایر به شما گفتیم، می توانید فیلتر آب یخچال حایر را طبق مراحل زیر ریست کنید:

 • در دفترچه راهنمای فارسی یخچال حایر خود ممکن است با قسمتی که وظیفه کنترل کیفیت آب را بر عهده دارد، یعنی فیلتر آب برخورد کنید و گاهی اوقات به دلیل عملکرد نامناسب، آب یخچال شما را کدر و ناهموار کند.
 • اما در این مواقع اصلا نترسید چون با ریست کردن می توانید این مشکل را حل کنید ابتدا دکمه هوم را فشار دهید و بعد از باز شدن بخش منو دستگاه دکمه آب را فشار دهید سپس کلید ریست دکمه را به مدت 5 ثانیه فشار دهید.

چگونه لامپ یخچال حایر را تعویض کنیم

چراغ های یخچال ممکن است تا زمانی که از کار بیفتند برای ما چیز مهمی نباشند، اما با فضای تاریک یخچال و این واقعیت که نمی توانیم غذای از یخچال پیدا کنیم، به اهمیت آنها پی می بریم. در مدل های یخچال های قدیمی برند حایر شاهد حضور لامپ ها از نوع رشته ای  هستیم که بعد از پیشرفت تکنولوژی از لامپ های ال ای دی استفاده شده است، محل دقیق این لامپ ها در راهنمای فارسی استفاده از یخچال حایر مشخص شده است. روی دیوار پشت و برای تعویض آن می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 • تمامی این لامپ ها چه رشته ای و چه LED دارای محفظه شیشه ای هستند.
 • اگر لامپ مشکلی داشت باید این محفظه را برداریم و لامپ را از پشت در بیاوریم و نسبت به تعویض آن اقدام کنیم.
 • برای برداشتن لامپ های رشته ای می توانید این کار را با دست انجام دهید و برای حذف لامپ های ال ای دی می توانید با کاردک به خودتان کمک کنید و پس از برداشتن ال ای دی لامپ جدید را در آنجا قرار دهید.

نحوه استفاده از صفحه نمایش یا نمایشگر در یخچال ساید بای ساید حایر

 • برای مشاهده دمای یخچال و فریزر خود می توانید از این صفحه استفاده کنید.
 • همچنین می توانید خطاها و خطاهای سیستمی یخچال خود را در این صفحه مشاهده کنید. در مورد معنی و وضوح آنها می توانید به راهنمای فارسی استفاده از یخچال حایر مراجعه کنید.

چگونه عمر مفید یخچال حایر را افزایش دهیم

برای ما افزایش عمر مفید یک دستگاه به این معنی است که آن دستگاه بیشتر کار می کند. برای این کار بهتر می باشد که از موارد ذکر شده در راهنمای فارسی استفاده از یخچال حایر که در زیر برای شما آورده ایم استفاده کنید:

 • یکی از مهم ترین راه های افزایش دهنده عمر مفید یخچال حایر را می توان توجه به نظافت آن دانست، همانطور که در بخش های قبلی به طور کامل برایتان شرح دادیم بعضی اوقات بی توجهی به یخچال آسیب های جبران ناپذیری را به همراه دارد.
 • علاوه بر این، پیروی از الگوی استفاده صحیح، عمر یخچال شما را افزایش می دهد.
 • اگر به نکاتی که در این مقاله برای شما بیان کرده ایم توجه کنید می توانید عمر مفید یخچال حایر خود را افزایش دهید.

راهنمای استفاده از یخچال حایر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله راهنما استفاده از یخچال حایر را یاد می گیرید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا