دکوراسیون داخلی

مبل لاوست و تمام نکات مربوط به آن

در زمان حاضر مبلمان یکی از اصلی ترین و پرجلوه ترین وسایل در دکوراسیون و همچنین خانه ها می باشد که در انواع سبک، طرح و مدل تولید و به بازار عرضه می شود. یکی از مدل های پرطرفدار، شیک و زیبای مبلمان خانه، مبل لاوست است که به طور معمول به عنوان مبلی عاشقانه شناخته می شود.

به طور کلی مبل لاوست دارای ظاهری شیک و کلاسیک می باشد که در طی زمان نه تنها ساختار و محبوبیت خود را حفظ کرده بلکه نام و ساختار آن نیز در یاد افراد ماندگار شده است. این نوع از مبل تکمیل کننده مبلمان خانه و برای نشستن راحت دو نفر طراحی شده است از این رو میان زوج های جوان طرفداران بسیاری دارد.

با اینکه مبل لاوست بسیار محبوب است اما در برخی مناطق کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و حتی می توان گفت کمتر شناخته شده است، از این رو در مقاله پیش رو تلاش شده است تا مطالبی سودمند در مورد این گونه از مبل گردآوری شود.

مبل لاوست

مبل لاوست (Love seat)، با نام های مبل عاشقانه، خواستگاری و یا مبل بوسه و … گونه ای مبل دو نفره، عریض و بدون پشتی است که در دو طرف آن دو دسته بلند برای تکیه دادن قرار می گیرد.

جدای از نام، ظاهر این مبل به گونه ای است که دو نفر می توانند راحت بر روی آن بنشینند، از این رو می توان به این نتیجه دست یافت که طرفدار اصلی این مبل زوج های جوان هستند.

در حالت معمول مبل لاوست دارای ابعادی بزرگتر از مبل یک نفره و کوچکتر از مبل یا کاناپه دو نفره با طول ۱۰۰ تا ۱۸۰ سانتی متر و مقدار متوسط آن ۱۵۰ سانتی متر می باشد.

معرفی مبل لاوست

تاریخچه مبل لاوست

تاریخچه ساخت و پیدایش این گونه از مبل به پیش از قرن هجدهم میلادی و به احتمال زیاد کشور فرانسه بر می گردد. زمانی که زنان اشرافی پیراهن هایی با دامن های حجیم و پر چین به تن می کردند این گونه از مبل انتخابی ایده آل برای نشستن خانم ها و در تناسب با پوشش آن ها بود.

با گذشت زمان کاربرد مبل لاوست اندکی تغییر کرد و در زمان ملکه ویکتوریا به مکانی برای ملاقات و قرارهای عاشقانه و به عبارتی دو نفره تبدیل شد چرا که لاوست این امکان را به افراد می دهد که بتوانند در فاصله ای نزدیک و صمیمی در فضای پذیرایی و یا حتی اتاق خواب رو به روی هم بنشینند.

در زمان حاضر با توجه به تغییر سبک زندگی، انواع مختلفی از مبل های لاوست تولید و به بازار عرضه می شود که می توانند تکمیل کننده مبلمان در پذیرایی و نشیمن با ابعاد مختلف و حتی اتاق خواب باشند.

محبوبیت مبل لاوست

از جمله دلایل محبوبیت لاوست در زمان حاضر می توان به موارد نام برده در زیر اشاره کرد:

 • زیبایی و ایجاد احساسات عاشقانه

یکی از فاکتورهای اصلی انتخاب و ماندگاری لاوست افزون بر زیبایی ایجاد فضایی سرشار از عشق است، بنابراین طبیعی است که افراد برای زنده نگه داشتن احساسات عاشقانه خود به دنبال وسایلی مرتبط با آن باشند، که در این رابطه می توان گفت مبل لاوست یکی از مناسب ترین و بهترین انتخاب ها بدین منظور است.

 • نداشتن محدودیت در استفاده
پیشنهاد آی‌بک امداد :  اصول فنگ شویی آینه در منزل | بهترین مکان برای قرار دادن آینه

عدم محدودیت در مکان استفاده یکی از برتری ها برای انتخاب مبل های لاوست است چرا که بدون محدودیت می توان از انواع آن در تناسب با سبک چیدمان داخلی در فضای اتاق پذیرایی، نشیمن، اتاق خواب و … استفاده کرد.

 • متناسب با انواع فضا به ویژه فضاهای کوچک

همان گونه که در ابتدا در مورد مبل های لاوست گفته شد، فضای اندکی را در مقایسه با دو عدد مبل تک نفره و یا حتی کاناپه های دو نفره به خود اختصاص می دهند، این مزیت باعث می شود که بتوان در فضای های بسیار کوچک و آپارتمانی از این مبل به جای گزینه های دیگر برای تکمیل مبلمان استفاده کرد.

البته در اینجا باید اشاره کرد که استفاده از مبل لاوست در فضاهای بزرگ نیز محدودیتی ندارد.

 • تنوع بالا در طرح و رنگ

این گونه از مبل در انواع سبک، طرح و رنگ در تناسب با انواع سبک و سلیقه تولید و به بازار عرضه می شود.

ویژگی های مبل لاوست

انواع مبل لاوست

آشکار است که تنوع سلیقه و انتخاب در دهه های اخیر بیشتر شده و نسبت به قبل افزایش داشته است. بنابراین طبیعی است که افراد به هنگام گزینش و خرید مبل لاوست به دنبال مدل ها و طرح هایی خاص مطابق با انتظار باشند.

به طور عمده مبل های لاوست در تناسب با انواع سبک دکوراسیون و چیدمان در انواع طرح و رنگ تولید می شوند که در ادامه مورد معرفی قرار می گیرد:

 • لاوست سلطنتی و یا کلاسیک

مبل لاوست کلاسیک و یا سلطنتی همانند دیگر مبل ها و المان های سبک سلطنتی و کلاسیک دارای نمایی پر زرق و برق همراه با بدنه و اسکلتی چوبی و حتی کنده کاری یا منبت کاری شده است.

در ساختار این مبل از چوب هایی به رنگ کرم و قهوه ای و یا طلایی همراه به منبت کاری استفاده می شود و روکش های به کار رفته در آن اغلب در تناژ رنگ های کرم-قهوه ای، طلایی، زرشکی، آبی و سرمه ای می باشد.

این گونه از لاوست بهترین انتخاب برای تکمیل مبلمان سلطنتی و کلاسیک در فضای پذیرایی و یا حتی استفاده در کنار سرویس خواب های سلطنتی می باشد.

لازم به ذکر است چنانچه مبلمان خانه از نوع استیل (در سبک کلاسیک یا سلطنتی) باشد می توان برای تکمیل دکوراسیون از لاوست استیل-سلطنتی استفاده کرد.

 • لاوست راحتی و یا اسپرت

افرادی که از مبلمان به سبک مینیمال، مدرن و یا اسپرت استفاده می کنند طبیعی است که به هیچ عنوان به سراغ لاوست های سلطنتی و کلاسیک نروند.

مبل لاوست راحتی و اسپرت انتخابی مناسب برای افرادی است که در دکوراسیون خود از مبلمان راحتی در سبک های مدرن و مینیمال استفاده می کنند، آشکار است که لاوست های تولید شده برای استفاده در این سبک ها داراس ظاهری ساده و خالی از زرق و برق، کنده کاری و گره هستند.

از نظر طرح و رنگ باید اشاره کرد که لاوست های راحتی دارای تنوع بیشتری در طرح و رنگ هستند چرا که محدودیت های مبلمان سلطنتی و کلاسیک را ندارند به همین دلیل به سادگی می توان از آن در فضای پذیرایی و اتاق خواب در کنار سایر وسایل بهره گرفت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای کامل خرید مبل چرمی

در اینجا باید اشاره کرد که به هر میزان مبل راحتی لاوست به سمت سادگی پیش برود، به سبک اسپرت نزدیک تر می شود به گونه ای مبل لاوست ساده تر مدرن تر و حتی اسپرت تر از نوع راحتی آن است.

 • لاوست دارای پشتی

برخی از انواع لاوست نیز وجود دارد که دارای پشتی هستند، تفاوت این گونه از مبل با کاناپه نزدیک بودن ابعاد و اندازه های آن به لاوست است و همین امر باعث می شود که آن ها را در دسته مبل های لاوست قرار دهند.

 از جمله مزیت های لاوست پشتی دار آن است که با حذف فضای میان دو نفر (نقطه مقابل کاناپه) فضای کمتری را به خود اختصاص می دهد و از سوی دیگر امکان قرار گرفتن دو نفر را نزدیک به هم و به شکلی صمیمی تر فراهم می آورد، همچنین در فضا های کوچک و نقلی نیز می توان به راحتی از آن بهره گرفت.

مبل لاوست مدرن

مکان قرار گیری مبل لاوست

با اینکه می توان مبل لاوست را همراه با دیگر اجزای مبلمان و یا حتی جداگانه انتخاب و خریداری کرد اما تهیه آن بدین معنا نیست که در چیدمان الزاما در کنار دیگر اجزا قرار بگیرد.

برای قرار دادن لاوست در فضای خانه می توان افزون بر قرار دادن آن در کنار دیگر مبل ها به ایده های زیر نیز توجه کرد:

 • می توان مبل لاوست را در ضلعی از خانه و در کنار یک پنجره ای بزرگ با منظره دل انگیز قرار داد.
 • قرار دادن لاوست در کنار کتابخانه و یا قفسه های بزرگ کتاب نیز انتخاب مناسبی برای افراد اهل مطالعه می باشد.
 • اتاق خواب نیز یکی از مکان هایی است که زوج های جوان برای گفتگو و نشستی صمیمی از مبل لاوست استفاده می کنند.
 • افزون بر این ها می توان لاوست را در دیگر قسمت های خانه بدون محدودیت برای تکمیل دکوراسیون و به منظور نشست و گفتگویی صمیمی قرار داد.

بررسی تفاوت مبل لاوست با شزلون

در طی متن به تفاوت مبل لاوست با دیگر انواع مبل اشاره شد، اما در اینجا باید اشاره کرد که انواع دیگری از مبل به نام شزلون وجود دارد که برخی ممکن است آن را با لاوست اشتباه بگیرند چرا که شزلون از نظر ساختاری با لاوست شباهت هایی دارند.

مبل های شزلون با هدف استراحت در حالت نیمه خوابیده و دراز کش طراحی و ساخته شده است و در حقیقت تک نفره می باشد این نوع از مبل نیز مانند لاوست بدون پشتی است و تفاوت ساختاری آن با لاوست در حذف و یا کوتاه شدن یکی از دسته های کنار آن می باشد که آن را برای استراحت مناسب می کند.

انتخاب مبل لاوست

در پایان، با مطالعه این مقاله و آشنایی با مبل لاوست می توان به شکل ساده تری به انتخاب مبلمان پرداخت و از کاربرد آن در فضای خانه بهره گرفت و همچنین به شکل بهتری نسبت به طراحی و چیدمان خانه اقدام کرد.

 

مبل لاوست و تمام نکات مربوط به آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مبل لاوست و تمام نکات مربوط به آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا