تعمیرات اجاق گاز

روش های انتخاب و نگهداری از اجاق فر دار

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اگر عاشق آشپزی هستید و مدت زمان بسیاری را در آشپزخانه می گذرانید، باید همیشه وسایل مورد نیاز را در دسترس خود داشته باشید. از بهترین اجاق گازها، فر و همچنین مایکروفر گرفته تا انواع مختلف ابزار و ظروف مخصوص آشپزخانه. همچنین باید در نگهداری و مراقبت از این وسایل نیز تلاش زیادی نمایید. اجاق گاز یکی از مهم ترین وسایل در هر آشپزخانه ای است که باید بهترین نوع آن را در آشپزخانه خود داشته باشید. برای داشتن یک اجاق گاز مناسب باید در زمان خرید و در ادامه روش های انتخاب و نگهداری از اجاق فر دار را به خوبی بدانید.

تعمیر و نگهداری وسایل آشپزخانه شامل تمیز نمودن، نگهداری و مراقبت از دستگاه در فواصل زمانی مشخص و تعمیر لوازم در صورت بروز اولین مشکل فنی می باشد. اگر مشکل فنی کوچکی دیدید، اگر برای رفع آن اقدام کنید، در زمان طولانی تر با مشکلات بزرگتری و هزینه بری برای تعمیرات دستگاه مواجه نمی شوید.

داخل فر به علت قرار گرفتن انواع مختلف مواد غذایی می تواند محل جمع شدن میکروب و آلودگی باشد. بنابراین، مهمترین چیز در مورد نگهداری آن تمیز نگه داشتن فضای درونی اجاق گاز می باشد.

روش های انتخاب اجاق گاز فردار و نصب درست دستگاه

انتخاب فر باید طبق فضایی که در آشپزخانه دارید، باشد. بعضی از اجاق گازها، فر دارند که به صرفه خواهد بود. به سادگی فضایی در کنار کابینت ها خالی نمایید و اجاق گاز فر دارد خود را درون آن بخش قرار دهید. بعضی از آشپزخانه ها که اجاق گاز رومیزی دارند و باید فر جداگانه بخرید.در این مواقع باید، بسته به بودجه و جایی که در آشپزخانه خود دارید، باید یک انتخاب منطقی داشته باشید و بین فر تو کار یا رو میزی یکی از بهترین ها را انتخاب نمایید.

اکنون که فر مورد نظر خود را انتخاب نموده اید، باید محل مناسب آن را نیز تعیین کرده و برای قرار دادن اجاق گاز آماده کنید. بعضی از فرها برقی می باشند و بعضی دیگر از مدل های این دستگاه گازی هستند. برای مدل برقی فر باید جایی را انتخاب کنید که فقط یک پریز برق داشته باشد. اما برای نوع گازی-الکتریکی باید هم لوله کشی گاز و هم پریز برق را آماده کنید.

ابتدا از سالم بودن لوله گاز و سالم بودن پریز برق مطمئن شوید.

به لیست ارائه دهندگان خدمات موجود در دفترچه درون بسته بندی اجاق گاز دسترسی پیدا کنید و برای نصب فر با نزدیکترین نماینده تماس بگیرید. به هیچ وجه اقدام به نصب کالا به تنهایی نکنید، زیرا همه شرایط، خدمات بعد از فروش و ضمانت نامه دستگاه نقض می گردد.

روش های انتخاب و نگهداری از اجاق فر دار

نگهداری درست از اجاق گاز فر دار چگونه است

 1. فر بسیار حساس است و در صورت نگهداری و جابجایی نادرست، دستگاه آسیب دیده و به خوبی کار نخواهد کرد.
 2. موقعی که تصمیم به استفاده از فر را برای پخت و پز دارید باید یک برنامه درست و متناسب با نوع مواد غذایی درون فر به آن بدهید. زمان مورد نیاز پخت، قدرت مورد نیاز و دمای پخت و پز و غیره را باید بر طبق مواد غذایی که قصد پخت آن را داریم تنظیم گردد.
 3. مقدار غذایی که در فر می گذارید نباید از ظرفیت مجاز بیشتر باشد.
 4. وقتی درب فر باز است، چیزی روی آن نگذارید به شیشه و درب آن آسیب می رساند.
 5. فرهای برقی را نباید با دست خیس باز کرد، زیرا خطر آسیب به شما افزایش می یابد.
 6. اگر بوی گاز از فر استشمام کردید باید سریعا فر را خاموش کرده و گاز را ببندید. بعد از بستن گاز باید با یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید تا برای بررسی و تعمیر اجاق گاز فر دار شما اعزام شود.
 7. اگر بعد از روشن کردن فر گاز متوجه گرم نشدن دستگاه شدید، خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید. به تعمیرکار بسپارید تا دستگاه را بررسی کرده و تعمیر نماید.
 8. هنگام نصب و برداشتن توری های کف، مراقب باشید که به بدنه درونی دستگاه فر آسیبی و خط و خشی وارد نشود. ظرف هایی را که برای استفاده درون اجاق فر در نظر گرفته نشده اند در فر قرار ندهید.
 9. ظرف های مناسب برای پخت و پز در فر از جنس فلز، شیشه، ظرف های سرامیک و چینی می باشد. تابه هایی با دسته های از جنس پلاستیکی و باکلیتی را نمی توان در فر استفاده کرد.
 10. از ظرف های پلاستیکی برای پخت و پز در فر استفاده نباید کرد.
 11. در موقع دیدن ریزترین ترک بر روی درب شیشه از روشن نمودن فر گاز اکیدا خودداری کنید.
 12. دقت کنید که کودکان تنظیمات فر را تغییر ندهند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر کردن اجاق گاز سامسونگ | راهنمای تعمیرات اجاق گاز سامسونگ

چگونه اجاق فر را نظافت کنیم

 1. باید درون اجاق فر را بعد از هر بار پخت و پز با دقت و به خوبی تمیز نمایید.
 2. برای تمیز کردن اجاق گاز نباید از مواد شوینده شیمیایی و قوی استفاده کرد. برای نظافت این فر ها فقط کافی می باشد که یک ظرف پر از آب جوش را درون دستگاه قرار داده و مدتی اجازه دهید تا درون فر گاز شما مرطوب شود.
 3. در ادامه باید مقداری آب لیمو و جوش شیرین را با هم مخلوط نمایید و به کمک یک تکه اسفنج نرم درون فر گاز خود را به آرامی تمیز نمایید. برای تمیز کردن درون اجاق گاز نباید از اسفنج زبر استفاده کنید زیرا باعث آسیب به سطح درونی فر شده و خط و خش ایجاد می نماید.
 4. یکی دیگر از پاک کننده های قوی و موثر برای تمیز کردن فضای درون اجاق فر سرکه می باشد.
 5. بعضی از افراد برای پاک کردن و نظافت سطوح استیل از نوشابه های گاز دار استفاده می نمایند. نوشابه ها تمامی جرم های موجود روی سطوح استیل را از بین می برد و باعث براقیت هر چه بیشتر این سطوح می شود.
 6. اگر درون فر گاز شما زیاد آلوده و چرب نیست می توانید به راحتی با استفاده از یک دستمال مرطوب درون دستگاه را پاک کنید.
 7. اما اگر درون اجاق فر دار شما بیشتر از اندازه کثیف و چرب بود باید با استفاده از مواد شوینده مناسب اقدام به شستشوی فر خود نمایید.
 8. سینی را از فر خارج نموده و در محلولی که از آب و مایع شوینده درست کرده اید، قرار دهید تا غذای چسبیده به سطح آن تمیز شود.
 9. تورهای فلزی که درون فر قرار دارند و آلوده هستند، در صورت تمیز نبودن آلودگی را به مواد غذایی دیگر منتقل می نمایند. برای شستشو دادن توری ها از فر، آنها را ابتدا باید در محلول تهیه شده از آب و مایع ظرفشویی بریزید و بعد از گذشت مدت زمان نیم ساعت توری ها را به خوبی بشویید. اگر همچنان احساس می کنید به اندازه کافی تمیز نیست، آن را با یک برس شستشو یا اسکاچ نرم به خوبی شستشو دهید.
 10. پس از تمیز کردن فضای درونی فر، باید اطراف دستگاه و درب آن را تمیز کرده و کاملاً بپوشانید تا به مرور زمان آلودگی همه سطح فر را نپوشاند.
 11. بهتر می باشد در هنگام نظافت فر را از برق جدا کنید تا از خطرات مربوط به برق گرفتگی جلوگیری شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات اجاق گاز بوش BOSCH | راهنمای تعمیرات

چگونه اجاق فر را نظافت کنیم

برای آشپزخانه شما چه نوع اجاق گازی مناسب است

آیا آشپزخانه منزل شما کوچک است و قصد دارید از فرهای توکار نصب شده در بین کابینت ها استفاده نمایید؟
آیا فر توکار مجزا دارید و حالا به دنبال اجاق گاز های رو کابینتی یا مدل های صفحه ای اجاق گاز می باشید؟
بیشتر افراد اجاق گازهای مبله مستقل را برای منزل خود انتخاب می نمایند که می توانند بدون فر و یا دارای فر باشند. تصمیمات مختلفی بر اساس سلیقه افراد و همچنین چیدمان آشپزخانه و به ویژه فضایی که در اختیار دارید برای قرار دادن اجاق گاز، گرفته می شود.

بهتر می باشد که قبل از خریدن اجاق گاز خود به فضایی که در آشپزخانه خود دارید و نحوه چیدمان آن فکر کنید یا برای خرید لوازم جدید خود آماده تغییر دکوراسیون بزرگ در آشپزخانه باشید.

همچنین در موقع انتخاب اجاق گاز باید به تعداد اعضای خانواده و به ویژه تعداد شعله های آتش که برای پخت و پز نیاز دارید، دقت زیادی داشته باشید.
اگر خانواده کوچکی دارید، معمولا اجاق گازهایی با تعداد ۲ یا ۳ شعله برای آشپزخانه شما کافی است و نیازی ندارید که از مدل های ۵ یا ۶ شعله که فضای زیاد تری را در آشپزخانه به خود اختصاص می دهند، را خریداری کنید.

نتیجه گیری

توصیه ما به شما این است که در فواصل زمانی کمتر و دفعات بیشتر اجاق فر خود را تمیز نمایید. با استفاده از این روش دستگاه شما آلودگی ها و چربی  های زیادی را به خود نمی گیرد و نظافت دستگاه برای شما آسان تر می شود.

بهتر می باشد که برای نظافت فر از مواد شوینده شیمیایی و قوی استفاده ننمایید. برای اینکه امکان دارد این مواد درون دیواره های فر باقی بماند و در اثر گرم شدن دستگاه باعث ایجاد گاز های سمی شود و سلامتی افراد را به خطر اندازد.

برای سرویس و نگهداری از اجاق گاز های فردار خود باید از افراد متخصص استفاده نمایید. مرکز ایبک امداد یکی از مراکزی می باشد که انواع خدمات سرویس را در محل مشتری ارائه می دهد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش های انتخاب و نگهداری از اجاق فر دار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

روش های انتخاب و نگهداری از اجاق فر دار

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا