خدمات نظافتی

روش های از بین بردن لکه های مختلف از روی لباس

روش های از بین بردن لکه های مختلف از روی لباس|راهکارهای موثر برای پاک کردن لکه ها از لباس

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ایجاد لکه بر روی لباس ها بسیار ناراحت کننده می باشد. قبل از آنکه لباس‌های خود یا کودکانتان را به دلیل داشتن لکه دور بیاندازید، پیشنهاد می‌کنیم که چند راهکار موثر برای از بین بردن لکه ها را امتحان نمایید. توجه به نوع لکه و نوع پارچه لباس شما روش های گوناگونی وجود دارد، که می توان با استفاده از آنها لکه ها را پاک کرد.

نکات مهم برای پاک کردن لکه ها از لباس

  1. مهمترین مورد در پاک کردن لکه ها از لباس این است، که باید فوری اقدام کنید. هر چقدر که زودتر اقدام به تمیز کردن لکه ها از لباس کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. قبل از اینکه لکه روی لباس مورد نظر شما خشک شود، بهتر است که آن را پاک کنید.
  2. قبل از اینکه تمام لباس خود را با یک روش یا محلول بشویید، حتماً باید قسمتی از آن را تست کنید. در صورتی که به لباس شما آسیبی نرسید، می‌توانید آن را استفاده کنید.
  3. برای از بین بردن لکه های مختلف از روی لباس پیشنهاد می‌شود، که از پاک کننده هایی که دارای آنزیم هستند استفاده کنید. چون آنها برای تمیز کردن لکه ها و تجزیه کردن پروتئین ها ساخته شده اند.

پاک کردن لکه چمن از لباس

برای اینکه بتوانید لکه چمن را از لباس پاک کنید، مواد شوینده و پاک کننده را به صورت مستقیم بر روی لکه مالیده و پارچه را مالش دهید. برای از بین بردن رنگ هایی که احتمال دارد باقی مانده باشند، می توانید از سرکه سفید رقیق شده استفاده نمایید. دقت داشته باشید، که قبل از استفاده از این روش با استفاده از پنبه قسمت کمی از لباس را به سرکه آغشته کنید و پس از چند دقیقه دستمالی روی آن بکشید، اگر رنگ نداد، می‌توانید استفاده نمایید.

لکه چمن

پاک کردن لکه شکلات از لباس

در ابتدا از روی لباس شکلات اضافه را پاک کنید. پودر یا مایع را به صورت مستقیم بر روی لکه ریخته و با استفاده از مسواک نرم مواد شوینده را روی پارچه کشیده و پارچه را به صورت آرام به هم بمالید. چند دقیقه اجازه دهید، که این مواد روی لکه ها بمانند. بدون اینکه مواد شوینده را پاک کنید، با گرم ترین درجه آنها را شستشو دهید.

پاک کردن لکه آبمیوه از لباس

برای پاک کردن لکه آبمیوه از روی لباس ها آنها را درون آب سرد شسته و بر روی لکه آبمیوه به صورت مستقیم پودر را بریزید. لکه باید به صورت کامل با پودر پوشانده شود. اجازه دهید ۲۰ دقیقه روی لکه بماند. بدون اینکه پودر را پاک کنید، لباس های خود را شستشو دهید.

پاک کردن لکه خون از لباس

برخی از افراد گمان می‌کنند، که پاک کردن لکه خون بسیار سخت است. اما باید بگوییم که راهکارهای موثری برای این کار وجود دارد. برای اینکه بتوانید لکه خون را از روی لباس خود پاک کنید، باید آب اکسیژنه سه درصد استفاده نمایید. در صورتی که لکه خشک باشد، باید لکه خشک را با استفاده از نوک چاقو یا ناخن بخراشید و پس از آن کمی آب اکسیژنه به لکه بزنید و با آب شستشو دهید و پس از آن لباس خود را در ماشین لباسشویی قرار داده و بشویید. چنانچه از آب اکسیژنه پیش از خشک شدن لکه استفاده نمایید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تمیز کردن و ضدعفونی کردن لوازم آرایشی

یکی دیگر از روش ها برای از بین بردن لکه از روی لباس استفاده از جوش شیرین می باشد. روی لکه خون کمی جوش شیرین ریخته و بسابید و پس از آن لباس خود را با آب بشویید.

همچنین برای اینکه لکه خون را از لباس پاک کنید، لباس لکه دار را در  ظرفی که دارای آب نمک سرد است، خیسانده و پس از ۲۴ ساعت لکه های فوق را با مایع لباسشویی با استفاده از دست یا لباسشویی بشویید.

لکه خون

تمیز کردن لکه‌های روی یقه لباس

برای اینکه بتوانید لکه های روی یقه لباس خود را پاک کنید، حتماً نیاز به استفاده از لکه بر مخصوص یقه نیست. لکه‌هایی که بر روی یقه لباس ایجاد می‌شود، به صورت معمول زرد رنگ می‌باشد. برای اینکه بتوانید این لکه ها را از روی لباس سفید یا رنگی پاک کنید، باید مقدار کمی از شامپو بچه روی یقه ریخته و به یکدیگر خوب بمالید، تا یقه لباس به صورت کامل آغشته به شامپو شود. پس از پانزده الی سی دقیقه باید لباس را آبکشی نمایید.

تمیز کردن لکه رژ از لباس

از جمله لکه هایی که به راحتی تمیز نمی شود، لکه رژ لب می باشد. تمیز شدن لباس شما بستگی به جنس پارچه آن خواهد داشت. چنانچه لباس شما جنسش از ابریشم، کشمیر یا پشم باشد، پیشنهاد می گردد که تمیز کردن لباس خود را به خشکشویی بسپارید، تا بافت لباس شما آسیب نبیند. برای موارد دیگر از روی لباس در ابتدا لکه رژ لب را بخراشید. روی سطحی سفت چند دستمال کاغذی قرار داده و قسمتی از لباس که کثیف است را روی این دستمال ها قرار دهید و پس از آن مقداری مایع ظرفشویی را به پشت لکه بریزید. به وسیله مسواک، لکه را از طرف بیرون به سمت داخل بکشید. زمانی که صابونی و مرطوب شد، لباس را درون دستگاه لباسشویی قرار دهید. چنانچه پس از شستشو لکه روی لباس مانده بود، باید مراحل فوق را تکرار کنید. دقت داشته باشید، که پس از تمیز شدن لکه باید لباس خود را در لباسشویی بیندازید.

تمیز کردن لکه روغن اتومبیل از لباس

برای تمیز کردن لکه گریس یا روغن اتومبیل از لباس ها دل به شستن لباس ندهید. برای اینکه این لکه های سرسخت را پاک کنید، پیشنهاد می شود، که از موادی مانند پودر نشاسته و آرد ذرت استفاده نمایید. بر روی لکه روغن اتومبیل کمی پودر نشاسته ریخته و چند لحظه اجازه دهید که پودر نشاسته چربی را جذب نماید. سپس با استفاده از برس یا مسواک پودر را تمیز کنید. یک روش دیگر این است، که از اسپری های همه کاره برای پاک کردن لکه روغن اتومبیل از روی لباس استفاده نمایید. برای استفاده از این روش باید مقداری از اسپری را روی لکه اسپری نموده و پس از سی دقیقه لباس لکه شده را با پودر شستشو یا صابون دستشویی شستشو دهید. چنانچه لکه از بین نرفته است، باید این مراحل تکرار شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه لکه اتو را از روی لباس پاک کنیم | از بین بردن لکه لباس

تمیز کردن چربی طبیعی از لباس

به دلیل چربی که از بدن، صورت و کف سر ترشح می‌شود، روبالشتی ها پس از مدتی استفاده به نظر چرب می رسند. پاک کردن این لکه ها در صورتی که قدیمی شده باشند، سخت خواهد بود. برای اینکه بتوانید این چربی ها را تمیز کنید، پیشنهاد می شود از موادی مانند شامپو استفاده نمایید. روبالشتی های خود را در محلول آب و شامپو خیسانده و آبکشی نمایید.

استفاده از گچ سفید از دیگر راهکارها برای پاک کردن لکه چربی طبیعی می‌باشد. گچ سفید را روی این لکه ها بکشید و چند دقیقه صبر کنید. با استفاده از برس گچ را پاک کرده و روبالشتی را خوب بتکانید و پس از آن با آب و پودر ماشین بشویید. اگر روبالشتی شما سفید است، استفاده از مایع سفید کننده نیز ممکن خواهد بود. اما برای روبالشتی های رنگی نباید از سفید کننده استفاده کنید. برای تمیز کردن روبالشتی های رنگی می توانید از پودر های آنزیم دار استفاده نمایید.

پاک کردن لکه جوهر از لباس

روش پاک کردن لکه ماژیک یا لکه جوهر به نوع لکه و جنس لباس شما بستگی خواهد داشت. چنانچه جوهر خودکار بر روی لباس ریخته شده باشد، باید روی لکه چند دستمال توالت گذاشته و چند قطره الکل روی لکه بریزید. اگر لکه ایجاد شده بزرگ است، پانزده دقیقه الکل بر روی لکه بماند. پس از آن با استفاده از اسفنج یا پارچه ای تمیز الکل را پاک کنید. لباس خود را آبکشی کرده و در صورت باقی ماندن لکه دوباره باید این مراحل را انجام دهید و پس از اینکه لکه به صورت کامل پاک شد، با آب گرم لباس خود را آبکشی نمایید.

اگر لباس شما با جوهر روان نویس کثیف شده است، لباس را با آب سرد شسته و در آب گرم قرار دهید. روی لکه کمی پودر لباسشویی ریخته و آمونیاک اضافه کنید. محلی که لکه شده است را مالش داده و سی الی شصت دقیقه اجازه دهید، که خیس بخورد و پس از آن لباس را آبکشی کرده و با ماشین لباسشویی بشویید.

لکه

پاک کردن لکه قهوه از لباس

در صورتی که در لحظات اول لکه قهوه را از لباس تمیز کنید، کار شما بسیار راحت تر خواهد بود. اگر جنس پارچه شما از ترمه و ابریشم باشد، بهتر است که تمیز کردن لباس را به خشک‌شویی بسپارید. لباسی که لکه شده است را برای سه الی پنج دقیقه از طرف پشت لکه در زیر آب سرد بگیرید و مالش دهید. لکه های قهوه با انجام دادن این کار کمرنگ می شوند.

یکی دیگر از راهکارها این می‌باشد، که آب، سرکه سفید و پودر لباسشویی را به نسبت مساوی مخلوط نموده و خمیر را به دست آورید. قبل از اینکه از این ترکیب برای کل لباس استفاده کنید، قسمتی که دید ندارد را با آن امتحان نمایید و اطمینان حاصل نمایید، که به لباس شما آسیبی نمی رسد. در صورتی که رنگ لباس از بین نرفت، می‌توانید روی لکه خمیر را بمالید و با برس یا مسواک لکه را بسایید و پس از آن لباس خود را آبکشی کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش های از بین بردن لکه‌های مختلف از لباس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی روش های کاربردی برای از بین بردن لکه‌های لباس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا