تعمیرات مایکروفر

علل جرقه زدن در مایکروفر | فواید استفاده از ماکروفر چیست؟

علل جرقه زدن در مایکروفر چیست و چگونه میتوان آن را رفع کرد | ماکروفر در زندگی امروز چه کاربردی دارد؟

ظهور مایکروفر در وسایل خانگی انقلابی در قرن ۲۰ ام می باشد.نحوه کار مایکروفر ها به صورت انتشار امواج الکترومغناطیس با سرعت نور در دستگاه مایکروفر است که شما قادر به دیدن این امواج نیستید.ولی اگر می توانستید آن را مشاهده کنید به صور درخشش و تابش آن را مشاهده می کردید. کاربرد این وسیله خانگی برای گرم کردن و دادن حرارت به غذاها می باشد.که کاربرد آن به استفاده در خانه تان خلاصه نمی شود بلکه از آن حتی در کارخانجات صنعتی مانند کارخانه تولید سیب زمینی های فرآوری شده استفاده می کنند.حالا ممکن است برای شما پیش آمده  باشد که در هنگام استفاده از مایکروفر ناگهان جرقه بزند.این جرقه نشان از عملکرد نادرست مایکروفر شما دارد و علت آن می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.اگر شما در هنگام کار با مایکروفر متوجه چنین جرقه ای شدید حتما به تعمیرکار متخصص در این زمینه باید مراجعه کنید.

فواید استفاده از مایکروفر:

 • هنگامی که گشنه هستید این نکته برای شما بسیار حائز اهمیت است که غذا در کمترین زمان ممکن برای شما آماده شود. استفاده از مایکروفر ها سبب می شود تا در یک چهارم زمان لازم برای گرم شدن غذا، غذا گرم شود و بتوانید آن را میل کنید.
 • طعم غذا در مایکروفر حفظ شده و به علت اینکه زمان لازم برای گرم کردن غذا در مایکروفر کم است باعث می شود تا غذای تازه تری میل کنید.
 • استفاده از روش های سنتی و استفاده از اجاق برای گرم کردن عذاها باعث می شود تا مواد مغذی غذا از بین رود ولی استفاده از مایکروفر این مشکل را ندارد و مواد مغذی و ویتامین های غذایی معمولا حفظ می شوند.
 • در این وسیله خانگی به دلیل استفاده از امواج الکترمغناطیس برای گرم کردن غذا و زمان کمی که نیاز است سبب می شود تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود و از آن به صورت بهینه استفاده کنیم.
 • انواع و اقسام مواد غذایی را می توان در مایکرو فرها گذاشت و آن را گرم کرد.

ساختار کلی مایکروفر:

هر مایکروفر از ۴ قسمت تشکیل شده است:

 • مگنترون : این قسمت در مایکروفر وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی یا برق را به امواج الکترومغناطیس برعهده دارد.
 • رزونانس: این قسمت در مایکروفر کار اصلی گرم کردن غذا را برعهده دارد.
 • موجیر: این قسمت وظیفه ی هدایت امواج را به دیواره و بدنه مایکروفر بر عهده دارد تا مواد غذایی داخل مایکروفر گرم شوند. همچنین کنترل امواج در مایکروفر نیز در این قسمت انجام می شود.
 • محفظه اصلی : که محل قرار گیری غذا های مختلف برای گرم کردن می باشد.این قسمت از صفحات و دیوار های بازتابنده تشکیل شده است تا به طور مداوم با ورود امواج الکترو مغناطیس آن را بازتاب دهند و باعث گرم شدن غذا شوندو حرارت لازم برای آن ها را فراهم کنند.Microwave use

کاربرد های مایکروفر:

مواردی که می توان از مایکروفر استفاده کرد در موارد زیر خلاصه می شود:

 • پخت انواع و اقسام مواد غذایی بدون آنکه طعم و ویتامین های آن ها از بین رود.
 • استرلیزه کردن مواد غذایی: به این صورت که امواج الکترومغناطیس در آن ها تا عمق مواد غذایی فرورفته و آب میان بافتی آن ها را تبخیر می کنند و این عمل سبب می شود تا رشد باکتری ها به حداقل برسد.
 • یخ زدایی که یکی از کاربرد های رایج مایکروفر است این یخ زدایی و حداقل کردن دمای مواد غذایی ظرف مدت چند دقیقه انجام می پذیرد.
 • خشک کردن : شما به جای اینکه به طور مثال میوه ها را در جلوی آفتاب پهن کنید تا خشک شوند به راحتی می توان در مایکروفر این کار را انجام دهید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه برطرف کردن بوی نامطبوع از درون مایکروفر | راهکارهایی جهت تمیز کردن مایکروفر

دلایل جرقه زدن مایکروفر:

جرقه زدن مایکروفر دلایل مختلفی دارد ولی این اتفاق در مایکروفر به عنوان زنگ هشداری برای شما می باشد که قطعه ای در مایکروفر شما معیوب است و باید آن را تعویض کنید یا در بهترین حالت قطعه خراب است و باید آن را تعمیر کنید.پس ابتدا مایکروفر را بررسی کنید تا به درستی علت آن را دریابید و این کار را با بررسی قطعات مختلف در مایکروفر انجام دهید.

پس به طور کلی جرقه زدن مایکروفر به دلیل کارکرد نادرست آن می باشد و باید علت آن بررسی شود. گاهی می توان علت آن به خاطر عدم مراقبت ها و تمیزکاری های لازم بعد از گرم کردن غذا دانست یعنی بعنوان مثال شما بعد از گرم کردن مایعات متوجه پاشیدن آن در محفظه مایکروفر تان نبودید یا در هنگام گرم کردن مواد غذایی در آن چربی حاصل از گرم شدن مواد غذایی محفظه ی آن را کثیف کرده و تمامی این علت ها سبب شده است تا مایکروفر شما به درستی عمل نکند و با ایجا جرقه به شما نشان دهد که قطعه ای خراب است و نیاز به تعمیرکار دارد.

برای رفع مشکل جرقه زدن در مایکروفر یکی از نکات دیگری که باید به آن توجه کنید این است که محل جرقه زدن مایکروفر را بررسی کنید معمولا محل هایی که در مایکروفر احتمال دارد که جرقه بزند شامل فیلتر اشعه میکا،المنت سقف یا کف ،ریل چرخ و قسمت هایی مانند جوجه گردان است یعنی به طور کلی قسمت ها و قطعاتی که احتمال پاشیدن مایعات و غذا به آن ها وجود دارد. حتما در هنگام مواجه با چنین مواردی با یک تعمیر کار متخصص مشورت کنید و به نمایندگی های رسمی سر بزنید تا مشکل را حل کنید.

حال علل جرقه زدن مایکروفر را در موارد زیر می توان خلاصه کرد:

۱-از بین رفتن لعاب دستگاه در مایکروفر:

از بین رفتن لعاب و فلز درون مایکروفر می تواند باعث ایجاد جرقه در مایکروفر شود.علت این امر ممکن است این باشد که در هنگام تمیز کردن مایکروفر مثلا با سیم ظرفشویی تکه ای از آن داخل مایکروفر جا مانده و باعث ایجاد جرقه در مایکروفر شده است. راه حل آن این است که محفظه داخلی مایکروفر را به دقت بررسی کنید و هر گونه آشغال و کثیفی را از داخل آن پاک کنید.

همانطور که قبلاً هم توضیح دادیم مایکروفر ها  با استفاده از امواج الکترومغناطیس،غذای شما را گرم می کنند عریان بودن فلز موجود در محفظه و نداشتن لعاب سبب می شود تا  الکترون ها حول محور سرگردان بمانند و ایجاد جرقه کنند. توصیه می شود تا حتما به سرعت به بررسی این موضوع بپردازید چون در دراز مدت می تواند باعث آسیب به دیواره های محفظه و حتی آتش‌سوزی شود. در هنگام مواجه با چنین مشکلاتی حتما با یک تعمیرکار متخصص تماس گرفته و موضوع را پیگیری کنید.همچنین در حین تمیز کردن مایکروفر مواظب باشید تا به بدنه آن آسیب نرسانید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چه ظروفی را نمی توان در مایکروویو گذاشت | لیست ظروف قابل استفاده در مایکروفر

۲-وجود مشکل در پوشش هادی امواج مگنترون مایکروفر:

یکی دیگر از علل ای که می تواند باعث آُسیب به مایکروفر و ایجاد جرقه در آن شود وجود مشکل و خرابی در پوشش هادی امواج مگنترون است. خروجی امواج رادیویی در مایکروفر دارای پوشش محافظی هستند که گاهی خرابی آن باعث عدم کارکرد درست مایکروفر می شود. وظیفه این امواج هدایت گرما و متمرکز سازی آن ها در داخل مایکروفر می باشد تا از پاشیدن موادغذایی به بدنه محفظه مایکروفر جلوگیری کند. حال اگر مشاهده کردید که بدنه مایکروفر شما آلوده به چربی و موادغذایی می باشد می تواند علت آن همین مورد باشد.the best cheap microwaves LG MG44S 300x300 1

۳- مشکل دیود در مایکروفر:

دیود ها در مایکروفر همراه با یک ترانس با ولتاژ بالا و خازن ، ولتاژ لازم برای مگنترون را برای فراهم کردن حرارت لازم جهت پخت غذا و متمرکز سازی آن انجام می دهند. گاهی اوقات مشکل در یکی از این قسمت ها باعث می شود تا ولتاژ درست به مگنترون نرسد و باعث ایجاد جرقه در مایکروفر و عدم کارکرد درست مایکروفر شوند.

۴-سوختگی در دیواره و بدنه مایکروفر:

یکی دیگر از علل ای که می تواند باعث آسیب به مایکروفر و ایجاد جرقه در آن شود وجود سوختگی در بدنه یا دیواره ی آن می باشد. دیواره و کف در مایکروفر دو قسمت مهم در مایکروفر می باشد که بیشترین احتمال بروز سوختگی نیز در این قسمت ها وجود دارد حال اگر با سوختگی در این دو قسمت مواجه شدید حتما از کنار آن به راحتی گذر نکنید و سعی کنید این مشکل را حل کنید. رفع نکردن این مشکل ممکن است باعث شود تا در آینده آسیب های جدی تری به مایکروفر شما وارد شود و حتی باعث آتش‌سوزی در آن شود.توصیه می شود که به هیچ عنوان از وسایل و ظروف فلزی در داخل مایکروفر استفاده نکنید تا بتوانید از سوختگی و ایجاد جرقه در محفظه مایکروفر تان جلوگیری کنید.

۵- خراب بودن فن همزن مایکروفر:

همزن سینی مایکروفر وظیفه ی چرخاندن سینی مایکروفر را دارد تا این حرارت تولید شده از امواج الکترومغناطیس کامل به تمام قسمت های غذا برسد و غذا به طور کامل گرم شود. گاهی خراب بودن این فن همزن سبب می شود که مایکروفر کارکرد درستی نداشته باشد و ایجاد جرقه از نشانه های آن باشد.

بنابریان بسیار اهمیت دارد تا این قطعه سالم باشد تا هم کارکرد مناسب مایکروفر بهم نخورد و هم اینکه باعث ایجاد جرقه در مایکروفر نشود.در صورت وجود مشکل در این زمینه هم حتما با تعمیرکار متخصص در این زمینه صحبت کنید و سریعا مشکل را حل کنید.

اگر این مشکل سریعاً پیگیری نشود باعث می شود تا در دراز مدت آسیب های جدی تر به مایکروفر شما وارد شود و حتی باعث آتش‌سوزی و ایجاد خسارت برای شما کند.

کاربرد مایکروفر و علل جرقه زدن آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کاربرد مایکروفر | علل جرقه زدن در مایکروفر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا