مجله لوازم خانگی

آیا اشعه مایکروفر در دوران بارداری ضرر دارد؟ | تشعشعات مایکروویو

✅ آیا اشعه مایکروفر در دوران بارداری ضرر دارد؟ | تشعشعات مایکروویو، تاثیر اشعه‌های مایکروفر بر جنین و نوزاد ✅

افرادی که باردار هستند در این دوران باید از همه خطرها به دور باشند. در این دوران باید به توصیه‌های پزشکان و اهل علم عمل کنید، تا سلامت جنین و همچنین خودتان به خطر نیفتد. در این مطلب در مورد استفاده از مایکروفر در دوران بارداری صحبت می‌کنیم.

آیا گرم کردن غذا با مایکروفر در دوران بارداری ضرر دارد؟

تا به امروز تحقیقات و پژوهش زیادی در مورد این موضوع صورت نگرفته است، ولی بر اساس آخرین تحقیقاتی که صورت پذیرفته است، گرم کردن غذا با استفاده از دستگاه مایکروفر مخصوصاً با ظروف نامناسب موجب می‌شود، که مواد شیمیایی سمی زیادی به داخل آن وارد شود، که برای همه افراد مخصوصاً افرادی که باردار هستند، بسیار زیان خواهد داشت و احتمال مبتلا شدن به مقاومت در برابر انسولین و همچنین زیاد شدن فشار خون را به دنبال خواهد داشت و برای پیشگیری کردن از وارد شدن مقدار مواد شیمیایی زیان آور درون مواد غذایی که در مایکروفر گرم می شوند، نباید از ظروف نامناسب و پلاستیکی مخصوصاً از ظروفی که با استفاده از مواد بازیافتی تولید شده‌اند، استفاده کنید.

عوارض استفاده از مایکروفر در دوران بارداری

نتایج تحقیقات در مورد عوارض استفاده کردن از دستگاه مایکروفر در دوران بارداری، به این شرح است:

 • درصورتی که تشعشعات مایکروفر به بیرون از آن نفوذ کند، بسیار خطرناک خواهد بود. بنابراین زمانی که افراد باردار در نزدیکی دستگاه مایکروفر قرار بگیرند، برای آنها خطرناک خواهد بود.
 • وقتی درب ماکروفر آسیب دیده باشد، تشعشعات از مایکروفر به بیرون نشت خواهند کرد. در مایکروفرهای خراب و قدیمی، امکان بیرون آمدن امواج و تشعشعات ماکروفر خیلی بیشتر از دستگاه سالم است.
 •  اشعه‌های مایکروفر در دوران بارداری می‌تواند موجب سقط جنین، به دنیا آمدن جنین با وزن کم، مرگ سلولی و… شود.

استفاده از مایکروفر در دوران بارداری چه تاثیری بر جنین دارد

وقتی که مادران در معرض میدان الکترومغناطیسی قرار می‌گیرند، احتمال دارد نوزادان آنها از همان آغاز تولد، مبتلا به بیماری‌هایی نظیر آسم شوند. احتمال مبتلا شدن به بیماری آسم در کودکانی که در دوران جنینی در معرض میدان الکترومغناطیسی قرار داشته‌اند، در مقایسه با سایر افراد بسیار بیشتر بوده است.

نکات مهم ایمنی برای استفاده از مایکروفر در دوران بارداری

 • تشعشعات مایکروفر نامرئی و بدون بو می‌باشند و نمی‌توان آن را با چشم دید و به راحتی تشخیص داد.
 •  افرادی که از مواد رادیو اکتیو استفاده می‌کنند، باید در مورد خطرات بیولوژیکی تشعشعات آن بر روی جنین مادر باردار، آگاهی و اطلاعات کافی داشته باشند.
 • وقتی از دستگاه مایکروفر در دوران بارداری استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید، که نشتی نداشته باشد.
 • برای استفاده از مایکروفر در دوران بارداری، پزشکان به مادران باردار توصیه می‌کنند، که غذا را وقتی داخل مایکروفر قرار دادند، از دستگاه فاصله بگیرند، تا در معرض میدان مغناطیسی قرار نداشته باشند.
 •   برای استفاده بهتر و راحت تر از دستگاه مایکروفر، می‌توانید راهنمای دستگاه خود و چگونگی استفاده از آن را مطالعه نمایید.
 •   سعی کنید طبخ کردن غذا و داغ کردن غذا را کمتر در دستگاه مایکروفر انجام دهید.
 •  چنانچه در سطح بسیار بالایی از امواج مایکروفر قرار بگیرید، موجب سوختگی و همچنین موجب نازایی و آب مروارید خواهد شد.
 •  تولید کنندگان دستگاه مایکروفر موظف هستند، که پوشش مناسبی برای درب دستگاه نظر داشته باشند، که موجب شود، تشعشعات از دستگاه به بیرون نشت نداشته باشد.
 •  برای اینکه اطمینان حاصل کنید درب ماکروفر به خوبی بسته شده است و ایمن می‌باشد، درب دستگاه خود را باز کرده و نواری کاغذی بر لبه در آن قرار دهید و درب مایکروفر را بر روی آن کاغذ ببندید. حالا کاغذ را بکشید، چنانچه درب مایکروفر خوب بسته نشده باشد، احتمال دارد تشعشعات به بیرون نفوذ کنند. حتی اگر مقدار این امواج بسیار پایین باشد، مطلوب نبوده و مضر خواهد بود.
 •   تنها چیزی که می‌تواند از نفوذ تشعشعات مایکروفر به داخل آشپزخانه جلوگیری کند، خوب بسته شدن و منطبق شدن صحیح درب مایکروفر است.
 • بیشترین آسیب‌هایی که افراد در هنگام استفاده از مایکروفر دچار آن می‌شوند، ناشی از سوختگی بر اثر تماس با ظرف‌های داغی است، که داخل دستگاه قرار داشته‌اند و یا همین طور مربوط به انفجار ظروف مایع در اثر حرارت زیاد بوده است و در موارد خیلی کمی این آسیب دیدگی‌ها در اثر تابش امواج بوده است که به علت سرویس دهی نامناسب و یا غیر استاندارد بودن دستگاه مایکروفر آنها رخ داده است. بنابراین همه این موارد مورد بررسی قرار دهید.
 •  پیشنهاد می‌شود در دوران بارداری، به جای استفاده کردن از دستگاه مایکروفر از روش‌های جایگزین، که سال‌ها مورد استفاده اکثر افراد قرار گرفته است و بی خطر بودن آنها ثابت شده است، استفاده کنید. برای اینکه مواد غذایی خود را دوباره گرم کنید، می‌توانید از فرهای معمولی استفاده کنید، تا از خطرات اشعه مایکروفر در امان باشید و خیالتان از این بابت راحت باشد. چون ثابت شدن بی خطر بودن امواج مایکروفر نیاز به پژوهش و تحقیقات بیشتری خواهد داشت و استفاده از مایکروفر و صدمات و آسیب‌های ناشی از آن، نوعی بی احتیاطی و رفتار غیر اصولی محسوب می‌گردد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیر لوازم خانگی اسمگ Smeg در تهران| نمایندگی رسمی

 

مایکروفر در بارداری

آیا اشعه مایکروفر سرطان‌زا است؟

وقتی انرژی از منبعی آزاد می‌شود، تشعشع می‌گویند. اشعه ایکس یکی از نمونه‌های انرژی تابشی می‌باشد. اما نور آن از بدن ما خارج می‌گردد. تحقیقات و پژوهش‌هایی که در مورد اشعه مایکروفر صورت گرفته است، هیچکدام سرطان زا بودن این دستگاه را نشان نمی‌دهند. چون پرتوهای مایکروفر غیر یونیزه بوده و آسیبی به سلول‌ها و بافت‌های بدن وارد نمی‌کند.

تاثیرات اشعه مایکروفر به چشم افراد

در مقابل تشعشعات مایکروفر برخی از اعضای بدن آسیب پذیر تر می‌باشند. چون این قسمت از بدن عروق بدنی خونی ندارد و فشار سلولی و گرما را نمی‌تواند از بین ببرد. به همین دلیل پیشنهاد می شود، وقتی که دستگاه مایکروفر شما روشن است، فاصله مناسب از آن داشته باشید و به کودکان خود بگویید که به غذا و نور دستگاه مایکروفر زیاد نگاه نکنند. برخی از محققان در مورد تاثیر به وجود آمدن آب مروارید در چشم افراد در مقابل قرار گرفتن امواج مایکروفر هم عقیده هستند و به این نتیجه رسیدند که اشعه های مایکروفر احتمال مبتلا شدن به بیماری آب مروارید را بیشتر می‌کنند.

چگونه از اشعه مایکروفر در امان باشیم؟

امروزه ما در معرض تشعشعات مایکروفر و رادیویی زیادی قرار داریم، که هیچ راه فرار و هیچ راهی برای در امان ماندن از آنها وجود ندارد. مانند امواجی که توسط تلفن همراه تولید می‌شود، در طولانی مدت مضر بوده و به افراد آسیب خواهد رساند، که هیچ راهی برای در امان ماندن از آن وجود ندارد. اما اگر از دستگاه مایکروفر استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود، که وقتی این دستگاه روشن است، فاصله مناسب و حداقل یک و نیم متر از این دستگاه فاصله داشته باشید و حتما باید نکات مهم ایمنی استفاده از مایکروفر را رعایت کنید و به داخل دستگاه و نور و غذای داخل آن خیره نشوید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر جارو شارژی لارنزا Larenza | خدمات نمایندگی جارو شارژی لارنزا

تاثیر اشعه مایکروفر در دوران بارداری بر افزایش ریسک بیش فعالی

تحقیقات انجام شده بر روی زنان باردار نشان می‌دهد که مادرانی که بیشتر در معرض میدان مغناطیسی بوده اند، فرزندان شان احتمال بیشتری دارد، که به اختلال بیش فعالی مبتلا شوند. این امواج از سیم‌های برق فشار بالا، برج‌های مخابراتی، دستگاه‌های وایرلس و … نشت می‌کنند. همچنین با افزایش خطر مبتلا شدن به بیماری سرطان و دیگر مشکلات پزشکی ارتباط مستقیم دارند. مادران باردار که نگران تاثیر این تشعشعات بر سلامت نوزاد و جنین خود هستند، باید تا جایی که امکان دارد به دور از این اشعه ها قرار بگیرند. بهترین راهکار همین حفظ فاصله مناسب است از امواج مغناطیسی می‌باشد. نوزادانی که مادر آنها در معرض این نوع اشعه قرار گرفته بودند، دو برابر بیشتر به بیش فعالی مبتلا شده‌اند.

 

مایکروویو در دوران بارداری

تاثیر امواج مایکروفر بر غذا

از عوامل مهمی که مواد غذایی ارزش غذایی خود را حفظ می‌کنند یا از دست می‌دهند، نحوه طبخ غذا می‌باشد. برای نمونه وقتی سبزیجات را می‌پزید، موجب می‌شود که ارزش غذایی آنها تا حد زیادی کاهش پیدا کند. چون مواد مغذی که در سبزیجات وجود دارد وارد آب می‌شود و بعد از تمام شدن پخت سبزیجات، آن آب دور ریخته می‌شود و بدین ترتیب مواد مغذی خود را از دست می‌دهد. اگر کلم بروکلی را آبپز کنید، گلوکوزینولات آن از بین خواهد رفت، اما اگر کلم بروکلی را به صورت بخارپز یا پخته شده در ماکروفر استفاده کنید، در این حالت گلوکوزینولات بیشتری خواهد داشت. ویتامین c در حرارت زیاد از بین می‌رود. با توجه به اینکه مواد غذایی وقتی زمان کمتری در مایکروفر قرار بگیرند، مواد مغذی موجود در آنها در زمان گرم شدن به وسیله مایکروفر از بین می‌روند. اگر مایکروفر سینی چرخان نداشته باشد، دمای قسمتی از غذا بیشتر از قسمت دیگر خواهد بود. قسمتی از غذا بیشتر در معرض امواج قرار خواهند گرفت و این موضوع یکی از نقاط ضعف دستگاه‌های مایکروفر قدیمی محسوب می‌گردد.

به جز زمان پخت، دمای پخت در دستگاه مایکروفر در حفظ ارزش غذایی مواد که در آن پخته می شود تاثیر دارد. با توجه به مطالبی که گفته شد، بیشتر افراد عقیده دارند که درست کردن غذا در دستگاه مایکروفر بهتر از دیگر روش‌های موجود است و موجب حفظ ارزش غذایی مواد می شود، اما برخی از دانشمندان معتقد هستند، که طبخ و گرم کردن غذا با استفاده از مایکروفر امکان دارد، که مواد مغذی را از بین برده و کاهش دهد. بنابراین باید گفت که استفاده از مایکروفر مضرات و محاسن خود را دارد.

آیا اشعه مایکروفر در دوران بارداری ضرر دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

تاثیر امواج مایکروفر بر روی مادران باردار

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا