مجله لوازم خانگی

آیا اشعه مایکروفر بر جنین تاثیر مخرب دارد؟ | تاثیر مایکروویو در بارداری

روش استفاده اصولی از مایکروفر در دوران بارداری | استفاده از هواپز در دوران بارداری

ممکن است به این موضوع فکر کنید که ماکروفری که پیش از بارداری از آن به طور روزمره برای گرم کردن مواد غذایی، آب کردن یخ غذاها و …. بهره می گرفتید، در دوران بارداری برای جنین شما مضر است یا نه؟ مسلماً آگاه هستید که بارداری دوره ای است که بایستی از هرگونه خطرات احتمالی کناره گیری کنید. ممکن است احساس کنید مجبور به رعایت کردن قوانین سفت و سختی هستید و در بین آنها گیر کرده اید. ولی باید بدانید که رعایت کردن آنها هم به نفع شما و هم به نفع جنین شماست، و بهتر است آنها را تا پایان بارداری رعایت کنید. حال باید دید در میان این نکاتی که باید رعایت شود، تاثیر اشعه ماکروفر بر جنین به چه صورت است و آیا اصلاً تاثیری بر جنین دارد؟

تاثیر اشعه ماکروفر بر جنین

همانگونه که مطلع هستید، مراقبت و حفظ سلامت جنین در دوره بارداری زنان رابطه مستقیمی با رژیم غذایی مناسب، داروها و لوازم الکترونیکی که مادر باردار از آنها استفاده می کند، دارد. در نتیجه اطلاع داشتن مادر باردار از تاثیر به کارگیری فناوری ها و ابزارهای متفاوت در این برهه از زندگی دارای اهمیت بسیاری است. به دلیل مخاطرات به کارگیری ماکروفر بهتر است که تا جای ممکن از این دستگاه در دوره بارداری استفاده نشود.

مطالعات و تحقیقات نشان داده اند که دستگاه ماکروفر که در خانه ها برای طبخ غذا استفاده می شود، می تواند برای جنین مخاطره آمیز باشد، به ویژه چنانچه فرد باردار از دستگاه های قدیمی استفاده می کند و یا استفاده درستی از آن نمی شود. دستگاه ماکروفر، اشعه های الکترومغناطیسی ضرربخشی را در محیط می پراکند که قادر هستند به جنین آسیب برسانند و حتی در برخی شرایط ممکن است سبب سقط جنین شوند.

چنانچه تشعشعات این دستگاه انتشار پیدا کنند، ممکن است مضررات زیادی را در پی داشته باشند. امواج دستگاه ماکروفر تا برد 12 سانتیمتر می رسند، در نتیجه برای مادران باردار قرار گرفتن در مجاورت آن می تواند برای جنین شان مشکل ساز شود.این امواج می توانند باعث مرگ سلولی، عقیمی، سوء تغذیه در نوزادان، آسیب های ژنتیکی و در نهایت سقط جنین شوند.

حتما بخوانید:   آموزش تعمیرات چرخ گوشت بیم BEEM

تاثیرات مخرب استفاده از مایکروویو در بارداری بر جنین

نتایج پژوهش های اخیر صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد که نوزادان مادرانی که در مجاورت میدان الکترومغناطیسی قرار گرفته بودند، از زمان تولد به آسم کودکان مبتلا بوده اند. بر طبق این پژوهش درصد ابتلا به آسم در نوزادانی که مادر آنها در مجاورت سطوح بالایی از میدان الکترومغناطیسی قرار گرفته اند نسبت به دیگر نوزادان بیشتر است.

تاثیر اشعه مایکروفر در دوران بارداری بر افزایش ریسک پیش فعالی

پژوهش های صورت گرفته بر روی مادران باردار نشان می دهد که مادرانی که در مجاورت میدان مغناطیسی قرار دارند، احتمال بیشتری دارد که نوزادانشان به اختلال بیش فعالی مبتلا شوند. تاثیر اشعه ماکروفر بر جنین دارای اهمیت بالایی می باشد. از همین رو بیشتر دانشمندان در تلاش هستند تا بتوانند راهکارهایی را بیابند که از اثرات این اشعه ها بر روی جنین بکاهند.

این امواج از سیم های برق فشار قوی، دکل های مخابراتی، دستگاه های وایرلس و … ساطع می شوند. علاوه براین با بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری سرطان و سایر مشکلات پزشکی دارای ارتباط مستقیمی هستند.

زنان بارداری که اضطراب اثرات این تشعشات را بر سلامت جنین و نوزاد خود دارند، بایستی تا حتی الامکان از این اشعه ها فاصله بگیرند. مناسبترین راه حل برای برطرف کردن نگرانی در رابطه با تاثیر اشعه ماکروفر بر جنین، رعایت فاصله متناسب از این امواج مغناطیسی است. نوزادانی که مادران آنها در مجاورت این گونه اشعه ها قرار دارند، دو برابر بیشتر به بیش فعالی مبتلا می شوند.

تاثیر اشعه ماکروفر بر جنین

پیشنهاداتی برای استفاده از مایکروفر در دوران بارداری

چنانچه مطمئن نیستید که استفاده از ماکروفر برای جنین شما مضر است یا نه، بهتر است موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

 • پرتوهای ماکروفر نامرئی هستند و قابل رویت و شناسایی نیستند.
 • افرادی که از مواد رادیواکتیوی استفاده می کنند بایستی از مخاطرات بیولوژیکی جنین در ارتباط با پرتوهای ماکروفر اطلاع داشته باشند.
 • از نداشتن نشتی در دستگاه ماکروفر خود اطمینان حاصل کنید.
 • بعضی از پزشکان براین باورند که برای جلوگیری از تاثیر اشعه ماکروفر بر جنین و آسیب رسیدن به جنین، تا حد ممکن به دستگاه ماکروفر نزدیک نشوید.
 • برای احتیاط بیشتر و مراقبت از جنین خود دفترچه راهنما و دستورالعمل های به کارگیری دستگاه را با دقت بخوانید.
 • برای طبخ غذا و گرم کردن مواد غذایی در ماکروفر برای طولانی مدت اجتناب کنید.
 • به داشتن علامت استاندارد و معتبر بودن دستگاه توجه کنید.
 • برای ایمنی بیشتری خود و جنین تان، غذا را در ظرف های پلاستیکی گرم نکنید. چراکه پلاستیک قابلیت ذوب شدن دارد و می تواند با غذا ترکیب شود.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر اتو بخار هاردستون Hardstone | نمایندگی تعمیر اتو هاردستون

استفاده از هواپز به جای ماکروفر در دوران بارداری

وسیله هایی همچون بخار پز و ….. طعم غذا را از بین می برند و چنانچه غذایی با روغن کم و یا بدون روغن همچون سیب زمینی و یا ماهی را با آنها بپزید، از طعم و مزه خوبی برخوردار نخواهند بود. ولی هواپزها از بهترین وسیله ها برای پختن غذاهای با کالری کم و یا بی روغن هستند و طعم و مزه غذا در زمان پخت در آنها حفظ می شود.

پیش از اینکه در رابطه با استفاده از هواپز در دوران بارداری حرف بزنیم، بهتر است بدانیم اصلاً هواپز چگونه دستگاهی است. درحقیقت، هواپزها از محصولات نوینی برای طبخ غذاهای مختلف هستند. این دستگاه ها دارای یک لامپ هالوژنی هستند و امواج نوری تولید می کنند، که سبب ایجاد حرارت می شود.

علاوه براین یک فن هوا، گرما را در درون ظرف به گردش در می آورد تا قسمت های مختلف غذا به طور یکسان پخته شوند. این وسیله برای تهیه غذاهای بدون روغن و با کالری کم بسیار مناسب است. به نحوی که طعم و مزه غذا نیز در این آنها در زمان پخت از بین نمی رود. از همین رو، به دلیل اینکه امواج این دستگاه ها از نوع امواج نوری است، استفاده از آنها در زمان بارداری ضرری نداشته و به راحتی می توانید از آن به جای ماکروفر استفاده کنید.

خطرات دیگر امواج مایکروفر برای انسان

قرارگیری در مجاورت سطوح بالایی از امواج الکترومغناطیسی ماکروفرها علاوه بر تاثیر بر روی جنین، می تواند سبب سوختگی های دردناک شود. همچنین قادر است به دلیل حساسیت عدسی چشم ها به این امواج، به آنها آسیب های زیادی وارد سازد. بد نیست بدانید بنابر گفته های سازمان غذا و دارو، سوختگی، آب مروارید و نازایی موقتی از پیامدهای محتمل قرارگرفتن در معرض اشعه ماکروفر است.

امواج ماکروفر شباهت بسیار زیادی به امواج گوشی های همراه دارند و نوعی از امواج غیر یونیزه به حساب می آیند. یعنی این قسم از اشعه ها توانایی از بین بردن ساختار مولکولی هر چیزی را ندارند. درنتیجه برای اطمینان از این مورد که درب ماکروفر شما نشتی ندارد و هیچ اشعه ای از آن به بیرون نشت نمی کند می توانید این موضوع را مد نظر قرار دهید.

حتما بخوانید:   مرکز تعمیرات اتو دلونگی Delonghi

درب ماکروفر را باز کرده و نواری کاغذی داخل درب آن بگذارید و درب را به همان صورت ببندید. بعد کاغذ را به سمت خود بکشید. چنانچه درب ماکروفر لغزید بدین معنی است که درب به خوبی بسته نشده است و ممکن است اشعه های ماکروفر به بیرون نشتی پیدا کنند.

تاثیر اشعه ماکروفر بر جنین

اقداماتی برای کاهش یا رفع اثرات مخرب امواج بر روی جنین

زنان باردار با تغییر در سبک زندگی خود و مراعات کردن چند نکته ابتدایی و ساده می توانند از تاثیر اشعه ماکروفر بر جنین کاسته و همچنین با رعایت این نکات از جنین خود در مقابل مخاطرات این امواج محافظت کنند.

 • مقدار شدید بودن امواج الکترومغناطیس را در محیط هایی که روزانه بیشتر با آنها سروکار دارید، اندازه گیری کنید و تا حد ممکن به مدت کمتری در این محیط های دارای سطوح بالای امواج الکترومغناطیس حضور داشته باشید.
 • چنانچه می توانید تا حد ممکن وسیله های الکترونیکی را از مکان استراحت خود دور و حتی حذف کنید. جهت کاستن از میزان شدت میدان الکترومغناطیسی از سوئیچ های کاهنده این امواج کمک بگیرید.
 • تا آنجا که می توانید از تلفن همراه در زندگی روزمره خود در این دوران کمتر استفاده کنید.
 • برای متصل شدن به اینترنت از کابل های اترنت آن هم تنها در زمان هایی که ضرورت وجود دارد استفاده کنید و مودم های بی سیم را حذف کنید.
 • حدالامکان به کارگیری لوازم الکترونیکی را به صفر برسانید و برای لوازم الکترونیکی خود از تجهیزات جانبی بی سیم استفاده نکنید.
 • چنانچه ساختمان شما در نزدیکی برج های مخابراتی و سایر میدان های این امواج قرار دارد به کمک لوازم ایمن سازی ساختمانی می توانید از میزان این امواج بکاهید.

جمع بندی

دوران بارداری یکی از دوره های حساس و حیاتی در زندگی زنان است که علاوه بر مادر، جنین هم نیاز به مراقبت های ویژه دارد. رعایت مواردی که در سلامت هردوی این عزیزان ضروری به حساب می آید، را باید انجام داد. در حالت کلی، هیچگونه تحقیق صد درصدی برای اثبات مضر بودن اشعه ماکروفر بر جنین وجود ندارد. ولی بهتر است نکاتی که در این مطلب برای شما بیان شد، را رعایت کنید تا از آسیب های احتمالی به جنین و فرزند آینده تان جلوگیری کنید.

31

تاثیر اشعه ماکروفر بر جنین

مجموع امتیاز

اشعه ماکروفر بر جنین چه تاثیری دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x