مجله ساختمان

منظرسازی مدرن یا فضای سبز مدرن چیست؟ | محوطه سازی مدرن

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

منظر سازی مدرن که به عنوان محوطه سازی مدرن هم شناخته شده است، فقط یک نوع نگاه نمی‌باشد، بلکه آن را می‌توان به عنوان یک فلسفه نیز دانست. فضای سبز مدرن با استفاده از خطوط تمیز و مشخص رویکردی معمارانه و اشکال زاویه‌دار معرفی می‌گردد و به عنوان یکی از روش‌های طراحی بیشتر ایجاد فضای زیبا را دنبال می‌کند تا اینکه فقط درخت این فضا را تأمین نماید.

در اکثر مواقع منظرسازی مدرن و محوطه سازی برای تکمیل یک ساختار معماری مانند ساختمان یا منزل انجام می‌شود. برخی از زمینه‌ها وجود دارند که به معماران این امکان را می‌دهند که طراحی فضای سبز مدرن را همانطور که دوست دارند، دقیقاً طراحی کنند و محیط زیبا و هنری منحصر به فرد به وجود آورند.

تاریخچه فضای سبز یا منظرسازی مدرن

به صورت کلی باید بدانید که منظرسازی مدرن از شاخه‌های هنری به وجود نیامده است. بلکه با استفاده از ترکیب تعدادی از تأثیرات زیبایی شناسی به وجود آمده است. در این میان می‌توان اینگونه گفت که طراحی‌هایی در قرون وسطا انجام شده است، در طراحی و ساخت فضای سبز مدرن نقش اساسی داشته است. به ویژه تضادها و اشکال هندسی چشمگیری که در پروژه‌های معماران برجسته آن دوره مشاهده می‌گردد.

معماری زبره کاری یا بروتالیسم هم عنصر دیگری می‌باشد که در طراحی فضای سبز مدرن و باغچه ویلا مشاهده می‌شود. به ویژه در مواقعی که استفاده از مصالحی مانند بتن در سنگ‌های طبیعی مشاهده می‌شود، رد این سبک را می‌توان به خوبی احساس کرد. بهتر است بدانید که بتن در مقایسه با مصالح دیگر قیمت کمتری دارد و به همین علت می‌توان با بودجه کمتر در برنامه‌ریزی شهری با خیالی آسوده روی آن حساب باز کرد.

یکی دیگر از منابع، طراحی صنعتی می‌باشد که در منظره سازی مدرن و طراحی فضای سبز نقش اساسی داشته است و به راحتی می‌توان در ساختمان‌ها و کارخانه‌های قدیمی رد پای آن را مشاهده کرد.

اصول طراحی فضای سبز مدرن

به صورت کلی می‌توان گفت فضای سبز مدرن یا همان محوطه سازی مدرن به سه عنصر اصلی مصالح، طراحی و همچنین عملکرد بستگی دارد. مصالح و طراحی شامل نمای سبز مدرن شما است و در فضا تأثیر زیادی دارد. همچنین اهمیت آن را در کنار سبک‌های قدیمی‌تر محوطه سازی می‌توان مورد مقایسه و بررسی قرار داد.

حتما بخوانید:   مراحل رنگ کردن رادیاتور شوفاژ | زمان رنگ کردن رادیاتور شوفاژ

در صورتی که اهمیت بخش عملکرد را بخواهیم بررسی کنیم، باید بگوییم که معمولاً طراحی فضای سبز مدرن به دنبال باز تعریف طریقه استفاده از فضای بیرون می‌باشد. به همین علت طراحی فضای سبز مدرن نمی‌تواند محوطه سازی مدرن خود را زودتر از روش‌های سنتی تر پیاده کند. اکثر افراد باغبان مقابله زیادی به این موضوع داشته‌اند، اما امروزه اکثر فضاهای سبز به عنوان مکان‌های رفت و آمدی و عبور و مروری شناخته می‌شوند و مردم بسیار کم با آنها مشغول می‌شوند.

بدیهی است که این مورد را نمی‌توان با فضاهایی که افراد در آن زندگی می‌کنند یا محوطه سازی ویلا به هیچ عنوان نتوان مقایسه کرد. به همین علت نیز می‌توان اینگونه گفت که طراحی فضای سبز مدرن یا همان محوطه سازی مدرن تا حدی در مقایسه با روش‌های دیگر بیشتر توجه به زیبایی شناسی دارد.

از جمله عناصر محوطه سازی مدرن می‌توان به خطوط مستقیم، تمیز و صاف، تعادل، استفاده محدود از رنگ‌ها و ترکیب دقیق بافت‌ها اشاره نمود. در این روش از طراحی برخلاف طراحی‌های سنتی‌تر بیشتر از رنگ‌های خنثی استفاده می‌کنند و این موضوع نیز تأکید بر طراوت و سبزی گیاهان و گل‌ها را افزایش می‌دهد.

در این نوع از منظرسازی رویکرد مدرن نسبت به استفاده از مصالح مشخصی مانند راهروهای بتنی، سنگ فرش، حصارهای ساخته شده از فلز، دروازه‌های فلزی راه راه و… تأکید دارد. به همین علت امکان دارد که استفاده نکردن از ترکیب سنگ و چوب در این روش، برای اکثر افراد عجیب به نظر آید. با این حال افراد می‌توانند با کمک المان‌هایی مانند مجسمه‌هایی از سنگ طبیعی، وجود درختچه‌ها و درخت‌های زیبا این عناصر را جبران کنند.

طراحی فضای سبز مدرن یا محوطه سازی مدرن فقط به زیبایی فضا توجه ندارد، بلکه ایجاد مقاومت و پایداری نیز از عناصر مهم در این روش از منظرسازی است. به ویژه در ناحیه‌هایی که افراد ساکن در آنها نسبت به تغییرات آب و هوایی واکنش زیادتری دارند. در این حالت جمع آوری آب باران، انرژی باد، انرژی خورشیدی و… همه و همه در طراحی فضای سبز مدرن مورد توجه قرار می‌گیرند و در آن گنجانده می‌شوند.

سنگ فرش‌ها و پیاده‌روها در فضای سبز مدرن

در محوطه سازی مدرن طراحی پیاده‌روها کمی جسورانه به نظر می‌آید. چون در این طراحی سنگ فرش‌ها کاملاً زاویه‌دار و متقارن می‌باشند و برخلاف سبک‌های دیگر به هیچ عنوان متریال ارگانیکی یا اشکال منحنی ندارند. سنگ فرش‌ها بیشتر از سنگ آبی تراش خورده و بتن ریخته شده ساخته می‌شوند. پیاده‌روها در محوطه سازی مدرن معمولاً بلند بوده و برای ساختمان‌ها و خانه‌هایی کاربرد دارند که بر روی سکو و چوب ساخته شده‌اند.

حتما بخوانید:   فلزات مورد استفاده در صنعت ساختمان

در فضای سبز مدرن عنصر آب چه ویژگی‌هایی دارد؟

به صورت کلی تمرکز طراحی فضای سبز مدرن بر موقعیت‌های جزئی و جزئیات بسیار چشمگیر می‌باشد. در این روش عنصر آب جایگاه مهمی داشته و امکان دارد که در یک استخر عمیق و بزرگ و یا حتی حوض طبیعی مشاهده نمایید. نکته بسیار مهم این است که نه تنها در طراحی فضای سبز مدرن زیبایی عنصر آب مورد توجه قرار می‌گیرد، بلکه پایداری چشم انداز محیط را نیز ارتقا می‌دهد.

فضای سبز مدرن

انتخاب گیاهان در محوطه سازی مدرن

در منظرسازی و طراحی مدرن در مقایسه با روش‌های سنتی‌تر اغلب به تنوع بالای گیاهان کمتر توجه می‌شود و به حفظ طراوت گیاهان و نگهداری آنها اهمیت بیشتری داده می‌شود. در این روش معمولاً مالچ‌ها و شن‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که سطح زیادی از فضای سبز مدرن را اشغال می‌کنند. به همین علت باید گیاهانی انتخاب شود که سازگاری زیادی با این متریال‌ها داشته باشند.

باید سعی شود که درختانی انتخاب گردد که خیلی بزرگ نباشند و نیاز به هرس چندانی نداشته باشند. به طور معمول گیاهان بارور انتخاب‌های مناسب و خوبی محسوب می‌شوند. با این حال باید دقت داشته باشید که این گیاهان در فضاهای مربوط به راهروها ناهماهنگی و شلوغی ایجاد خواهند کرد. بنابراین در صورتی که می‌خواهید از این گیاهان بارور استفاده نمایید، باید آنها را به فضاهایی دورتر از راهروها و در فضاهای وسیع‌تر انتقال دهید.

محدودیت‌هایی که در محوطه سازی مدرن وجود دارند، موجب می‌شود که از خلاقیت در نگهداری از گیاهان متنوع جلوگیری گردد. با این حال افراد می‌توانند گیاهان مورد نظر خود را در گلدان‌های مناسب کاشته و آنها را در فضای سبز مورد نظر نگهداری نمایند.

ایده‌های طراحی فضای سبز مدرن

طراحی فضای سبز مدرن با طراوت هندسی از فضاهای باز و خطوط تمیز ترکیب می‌شوند تا فضاهای معاصر و مدرن در این فضاها ایجاد گردد. برای طراحی فضای سبز مدرن می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده نمایید:

کاشی چمن

در این شیوه چمن، بتن و گیاهان دیگر با یکدیگر ترکیب شده و طرح‌های مختلفی مانند مستطیل و مربع ایجاد می‌کنند. برای پر کردن فضاهای مستطیلی می‌توان از گیاهان مختلف مانند آویشن نخود استفاده کرد.

حتما بخوانید:   فرش وینتیج چیست؟ | انواع فرش وینتیج

یکی دیگر از مزایای استفاده از این ایده این است که تقسیم بندی حیات به این صورت موجب بزرگتر دیده شدن فضا می‌شود. افراد می‌توانند به راحتی حیاط مدرن را با استفاده از کاشی و چمن به وجود آورند و چمن کاری ایجاد کرده و یک اثر هنری به وجود آورند. لازم نیست که با ‌سبک‌های سنتی محدود شوید، می‌توانید با اندازه‌های مختلف مرزها را فشار داده و خطوط بین عناصر طبیعی و بتنی را محو نمایید.

در برخی مواقع سنگ یکسان کننده بزرگ است. در مسیر پله‌های سنگی برای یک حرکت منحصر به فرد می‌توانید حیات را به بخش‌های چمن و شن تقسیم نمایید و پس از آن آنها را با استفاده از مسیر سنگی به یکدیگر متصل نمایید تا همه آنها را به این ترتیب هم گره بزنید. پس از اضافه کردن گیاهان برای محوطه سازی مدرن یا طراحی فضای سبز مدرن، فضای باقیمانده را می‌توانید با سنگ و سنگریزه پر کنید.

فضای سبز مدرن

استفاده از صندلی در طراحی فضای سبز مدرن

صندلی‌ها یا مبل‌هایی که در فضای باز قرار می‌گیرند، باید راحتی و دوام زیادی داشته باشند. در فضاهای مدرن به ویژه در مواقعی که فاقد چمن هستند، صندلی به عنوان یک مرکز مهم محسوب می‌شود که علاقه به طراحی را برای آن افزایش می‌دهد.

حتی بالکن‌های بسیار کوچک را نیز می‌توان به منظره و فضاهای زیبا تبدیل کرد. در حالی که برنامه‌ریزی برای قرار دادن سنگ ماسه، چمن و سنگ چالش برانگیز است، اضافه کردن گیاهان بزرگ در محوطه سازی مدرن یا طراحی فضای سبز مدرن فرصت‌های جدیدی را ایجاد خواهد کرد.

سخن تکمیلی

چنانچه از محوطه سازی مدرن یا طراحی فضای سبز مدرن در قسمت‌های مختلف مانند حیاط خانه استفاده شود، موجب می‌شود که امید به زندگی و روحیه افراد بالاتر رود. استفاده از ایده‌های مختلف برای این کار موجب آرامش خاطر و آسایش در زندگی افراد می‌شود.

امروزه اکثر افراد مایل هستند که با طراحی فضای سبز متناسب با سبک زندگی امروزی منزل خود را به فضایی بی‌نظیر و لوکس تبدیل کنند و به این ترتیب موجب ارتقای روحیه خود شوند. محوطه سازی مدرن یکی از روش‌های طراحی است که علاوه بر تأمین فضای سبز به زیبایی آن نیز توجه دارد. در این شیوه از خطوط صاف و تمیز استفاده می‌شود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

منظره سازی مدرن یا فضای سبز مدرن چیست؟ | محوطه سازی مدرن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

طراحی فضای سبز مدرن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x