مجله لوازم خانگی

راهنمای استفاده از زودپز برقی ناسا الکتریک| بررسی قطعات زودپز برقی

یکی از وسایل بسیار پرکاربرد که امروزه در آشپزخانه‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد و جهت پخت و پز فوری مواد غذایی بسیار کار آمد می‌ باشد زودپز برقی است. زودپز دستگاهی می‌ باشد که به کمک فشار بخار بالا طبخ مواد غذایی را انجام می‌ دهد. در واقع زودپز برقی قابلیت تنظیم زمان پخت مواد غذایی را دارد و از آن می‌ توان به صورت آرام پز هم جهت پخت مواد غذایی استفاده نمود. شاید صدای سوت زودپز و یا بوی مطبوع غذا برای شما خاطره خوبی را تداعی کند. روزگاری زودپزهای قدیمی پادشاه آشپزخانه بودند اما امروز جای خود را به زودپزهای برقی داده‌ اند. یکی از این دستگاه‌ های بسیار پرکاربرد زودپز برقی ناسا الکتریک می‌ باشد.

آشنایی با اساس کار زودپز برقی

همانطور که گفتیم زودپزهای برقی جایگزین زودپزهای قدیمی شده‌ اند. همانطور که می‌ دانید زودپزهای قدیمی همیشه خطراتی هم به دنبال داشتند و بسیاری از افراد برای استفاده کردن از آنها دچار تردید می‌ شدند و احساس نا امنی می‌ کردند. زودپز برقی در حقیقت یک وسیله برای پخت و پز فوری مواد غذایی می‌ باشد که به کمک فشار بخار زیاد آب این کار را انجام می‌ دهد. زودپز از یک بدنه اصلی، دیگ پخت، درب زودپز، درپوش داخلی، واشر نشتی گیر، سوپاپ تخلیه بخار، سوپاپ اطمینان و … تشکیل شده است. با نصب کردن درست همه این قطعات روی هم می‌ توانید به آسانی از زودپز برقی خود استفاده کنید. اساس کار زودپزهای برقی به این شکل است که با تولید بخار و افزایش دادن نقطه جوش می‌ توانند پخت سریع مواد غذایی را انجام دهند. زودپزها بر حسب نوع کارکرد به دو نوع تقسیم بندی می‌ شوند. زودپز رو گازی و زودپز برقی

 • زودپزهای گازی و یا همان زودپزهای قدیمی روی گاز گذاشته می‌ شدند ولی زودپز برقی به وسیله جریان برق کار می‌ کنند.

راهنمای استفاده از زودپز برقی ناسا الکتریک| بررسی قطعات زودپز برقی

 • در حقیقت زودپزهای قدیمی یک لوله برای تخلیه بخار اضافی داشتند اما زودپز برقی یک سوپاپ فنری برای تخلیه بخار دارد و در واقع سوپاپ اطمینان به شمار می‌ آید که با تخلیه سریع فشار به حفظ ایمنی دستگاه کمک خواهد کرد.

قسمت‌ ها و قطعات مختلف زودپز

زودپز برقی ناسا الکتریک یکی از دستگاه‌ های پخت و پز مواد غذایی می‌ باشد که از قطعات و اجزای متفاوتی تشکیل شده است. این قطعات را می‌ توان به صورت زیر نام برد:

 • بدنه اصلی زودپز
 • دیگ داخلی زودپز
 • درب زودپز
 • در پوش داخلی
 • واشر نشتی
 • قابلمه پخت
 • کابل

جهت اطمینان از حفظ ایمنی در زودپز کافی است که مواد غذایی را داخل قابلمه آن بریزید و دیگ را درون محفظه زودپز قرار دهید. یک المنت و همچنین صفحه گرمایشی داخل محفظه وجود دارد که با روشن کردن زودپز و متصل کردن آن به جریان برق المنت روشن شده و همچنین صفحه گرمایشی آن تولید گرما می‌ کند در نتیجه دیگ داخلی بر روی صفحه گرمایشی قرار گرفته، داغ می‌ شود و شروع به جوشیدن خواهد کرد. ابزار جانبی همراه زودپز معمولاً ملاقه و کفگیر است که جنس آنها از پلاستیک می‌ باشد و جهت جلوگیری از ایجاد خراش برای قابلمه قرار داده شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش گام به گام تعمیرات بخارشو ال جی LG

میزان متناسب آب بر حسب میزان مواد غذایی

یکی از موارد مهمی که هنگام استفاده کردن از زودپز لازم است به آن دقت نمایید میزان درست آب و تناسب آن با مواد غذایی می‌ باشد. لازم است به میزان آب و اندازه مواد غذایی که داخل قابلمه وجود دارد دقت کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است مواد غذایی سر ریز شده و یا بسوزد. با در نظر گرفتن نوع مواد غذایی می‌ توانید میزان آب را تنظیم نمایید. بعضی از غذاها مثل حبوبات پس از آنکه پخته می‌ شوند حجمشان زیاد شده و چندین برابر می‌ شود و همین موضوع باعث می‌ شود که غذا داخل قابلمه سرریز شود. بنابراین به خط ماکسیمم که بر روی قابلمه پخت درج شده است دقت کنید و بیشتر از آن قابلمه را پر نکنید.  همچنین مراقب باشید که آب داخل قابلمه خیلی هم کم نباشد زیرا ممکن است که مواد غذایی بسوزد.

نکات ایمنی باز کردن درب زودپز برقی ناسا

زودپز برقی ناسا الکتریک به شیوه خاصی باز می‌ شود و جهت استفاده درست از آن باید شیوه باز کردن درب آن را بلد باشید. جهت جلوگیری از خطراتی که ممکن است پیش آید لازم است که فشار بخار زودپز کاملاً تخلیه گردد.

 • پس از آنکه درب زودپز را بستید دو شاخه آن را به پریز برق وصل نمایید و اجازه دهید که آب داخل زودپز بجوشد و شروع به بخار شدن کند.
 • بخار آبی که ایجاد می‌ شود مقدار فشار داخل دیگ زودپز را افزایش می‌ دهد و با گذشت زمان میزان بخار آب بیشتر خواهد شد و همچنین فشار زودپز بالاتر می‌ رود.

راهنمای استفاده از زودپز برقی ناسا الکتریک| بررسی قطعات زودپز برقی

 • پس از آنکه میزان فشار بخار درون محفظه زودپز به سطح و اندازه مشخصی رسید مواد غذایی درون قابلمه شروع به پخت می‌ کنند.
 • وقتی که فشار بخار درون قابلمه از سطح معینی بیشتر شود به صورت خودکار سوپاپ تخلیه بخار اقدام به خالی کردن بخار اضافی خواهد نمود.
 • چنانچه سوپاپ تخلیه بخار کار نکند و فشار بخار خیلی زیاد شود سوپاپ اطمینان وارد عمل شده و فشار بخار اضافی درون قابلمه را تخلیه می‌ کند.
 • در حقیقت همین تولید بخار و ذخیره کردن فشار بخار درون دیگ پخت موجب پخت مواد غذایی خواهد شد.

روش استفاده درست از زودپز برقی ناسا الکتریک

همانطور که گفتیم زودپز برقی دستگاهی همه فن حریف و همه کاره می‌ باشد که با توجه به برنامه پخت فوری و متنوع می تواند سرعت آشپزی را افزایش دهد و همچنین در زمان صرفه‌ جویی کند. علاوه بر آن طعم و ارزش مواد غذایی را حفظ می‌ نماید. استفاده راحت از زودپز در کنار ایمنی زیادی که دارد زودپزهای برقی را به یکی از دستگاه‌ های محبوب در آشپزخانه تبدیل نموده است. داخل زودپز مواد غذایی با فشار بسیار بالایی پخته می‌ شوند و همین موجب می‌ شود که سموم مواد غذایی کاهش پیدا کند. در انتخاب مواد غذایی که داخل زودپز می‌ پزید باید دقت کنید زیرا غذاهایی مانند ماکارونی و غلات به علت آنکه پس از پخته شدن لعاب و کف زیادی ایجاد خواهند کرد موجب انسداد دریچه تخلیه بخار و همچنین سوپاپ اطمینان می‌ شوند به همین خاطر پختن این نوع از مواد غذایی در زودپز کار درستی نیست.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  طریقه صحیح نگهداری فرش اضافه | افزایش طول عمر فرش

انواع مختلف زودپز برقی و گازی

زودپزها را می‌ توان بر اساس منبع انرژی آنها به دو دسته تقسیم کرد: زودپز گازی و زودپز برقی. زودپزهای برقی برای منبع انرژی خود از جریان برق استفاده می‌ کنند و در قیاس با زودپز گازی، قابلیت‌ ها و امکانات پیشرفته‌ تری دارند. زودپز برقی سیستم امنیتی بالایی دارد و استفاده کردن از آن بسیار راحت می‌ باشد. زودپز برقی دارای قابلیت تنظیم مدت زمان و همچنین قابلیت تنظیم برنامه‌ های مختلف پخت مواد می باشد. برخی از مدل‌ های زودپز هستند که چند کاره بوده و برنامه‌ های پخت متنوعی دارند و همچنین قابلیت پخت مواد غذایی با تاخیر را نیز دارند.

نکات ایمنی برای استفاده کردن از زودپز برقی

درست است که زودپز برقی ایمنی بسیار بالایی دارد ولی باز هم باید به هنگام استفاده کردن از آن نکاتی را رعایت نمایید.

 • قبل از نخستین نوبت استفاده کردن از زودپز حتماً واشر درب و قابلمه پخت و همه اجزای زودپز که قابلیت جدا شدن را دارند باز کنید و آن را با آب و مواد شوینده کاملاً شست و شو دهید.
 • پیش از شروع کار با زودپز از سالم بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید.
 • چنانچه بدنه زودپز و یا بدنه دیگ پخت دچار ترک و یا شکستگی شده باشد نباید هرگز از آن استفاده کنید زیرا خطرات جدی به همراه خواهد داشت.
 • زودپز برقی چند کاره قابلیت پخت سریع مواد غذایی را دارد و علاوه بر آن می‌ توان مدت زمان پخت را تنظیم نمود.
 • برخی از زودپزها چندگانه هستند و به عنوان بخارپز و سرخ کن هم می‌ توان از آنها استفاده کرد.

راهنمای استفاده از زودپز برقی ناسا الکتریک| بررسی قطعات زودپز برقی

 • واشر نشتی‌ گیری که در زودپز قرار دارد از سر رفتن غذا جلوگیری خواهد کرد بنابراین از سالم بودن آن هم مطمئن شوید.
 • دریچه تخلیه بخار را چک کنید و از عدم انسداد آن مطمئن شوید.
 • نکته مهم دیگر در استفاده از زودپز برقی ناسا الکترییک این است که هرگز بیشتر از دو سوم و یا کمتر از یک سوم حجم ظرف را از آب پر نکنید زیرا می‌ تواند باعث سر ریز شدن و یا سوختن مواد غذایی داخل زودپز شود.

کلام پایانی

یکی از دستگاه‌ هایی که امروزه در بیشتر آشپزخانه‌ ها وجود آن ضروری می‌ باشد زودپز برقی است. زودپز برقی ناسا الکتریک یکی از بهترین و با کیفیت‌ ترین زودپزهای موجود در بازار می‌ باشد. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی این زودپز پرداختیم و نکات مهمی را که باید به هنگام استفاده کردن از زودپز ناسا الکتریک رعایت کنید را بیان نمودیم. با مطالعه این مطالب می‌ توانید بسیار راحت و اصولی از زودپز برقی خود استفاده نمایید. چنانچه در مورد روش استفاده از زودپز برقی ناسا الکتریک و یا تعمیر آن سوالی داشتید کارشناسان ایبک امداد می توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

راهنمای استفاده از زودپز برقی ناسا الکتریک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای استفاده از زودپز برقی ناسا الکتریک، بررسی قطعات زودپز برقی

امتیاز کاربر: ۴.۲۳ ( ۲ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا