تعمیرات سرمایش گرمایش

انواع شومینه جدید | شومینه های مدرن

تغییر چهره انواع شومینه برای استقبال از فصل سرما|دکوراسیون منزل، رنگ کردن شومینه

با فرارسیدن فصل های سردی مانند پاییز و زمستان استفاده از شومینه رواج بیشتری پیدا می کند. قبل از اینکه از شومینه استفاده شود بهتر است، که دستی به سر و روی آن کشیده شود و تغییراتی در آن ایجاد گردد. این کار موجب می شود، که در کنار شومینه لحظات خوش و خوبی را در کنار خانواده خود بگذرانید و از دیدن شومینه خود لذت ببرید.

شومینه سنگی

از جمله مصالح معمولی برای ساختن شومینه سنگ می باشد. سنگ ها در مقابل حرارت مقاومت خوبی دارند و گرما را به خوبی انتقال می دهند. به همین دلیل در دیوار خارجی شومینه می توانید از آن به راحتی و با خیال راحت استفاده نمایید. ظاهر و جنس سنگ ها بسیار متنوع است و شما می‌توانید از بین آنها با توجه به سلیقه خود انتخاب مناسبی را داشته باشید.

شومینه آجری

اگر بخواهید حس گرما را در محیط مورد نظر تقویت نمایید، می توانید شومینه های خود را توسط آجر های قرمز رنگ بپوشانید. برای خانه هایی که دارای دکوراسیون ایرانی هستند می توانید از آنها برای تزیین استفاده نمایید. آجر ها مصالح سنتی هستند. آجر ها در منازلی که دارای سبک روستیک هستند، حس و حال بسیار خوبی را ایجاد خواهند کرد. استفاده کردن از آجر های قرمز رنگ جلوه خوشایندی را در فضاهای مدرن نیز به وجود می آورد. در صورتی که شومینه آجری دارید و می‌خواهید تنوع در آن ایجاد نمایید، می‌توانید متناسب با بخش‌های دیگر دکوراسیون منزل خود، روی سطح آجر ها را رنگ آمیزی نمایید.

شومینه بتنی

برخی از افراد علاقه خاصی به پوشش بتنی دارند در این صورت شومینه های بتنی با سبک‌های گوناگون دکوراسیون خود به کار ببرید. هر شکل و فرمی را با توجه به ویژگی بتن می توانید به شومینه خود بدهید. در صورت استفاده از بتن حتی می توان برای این کار فرم های منحنی نیز در نظر گرفت.

شومینه شیشه‌ای و فلزی پیش ساخته

چنانچه در منزل خود شومینه ندارید و می‌خواهید، که از شومینه استفاده کنید، می توانید از شومینه هایی که از پیش ساخته شده‌اند استفاده نمایید. تنوع شومینه های فلزی در نحوه نصب و ظاهر بسیار زیاد است. افراد می‌توانند با توجه به شرایط محیط منزل و سلیقه خود جستجو کرده و مدل مورد نظر خود را انتخاب کنند. از انواع جذاب شومینه های از پیش ساخته شومینه های شیشه ای می‌باشد، که برای فضاهای مدرن بسیار مناسب خواهد بود. این شومینه ها با این که پیش ساخته هستند، ولی باید بدانید که نصب کردن این شومینه ها هم به کمی ساخت و ساز نیاز خواهد داشت. فقط شومینه هایی که بدون دودکش هستند نیاز به ساخت و ساز ندارند.

شومینه

در بالای شومینه می‌توانید شلف نصب کنید

ساخت و ساز کردن تنها راهکار برای ایجاد تغییرات در شومینه منزل شما نیست. افراد می‌توانند با خلاقیت ها و ایده های مقرون به صرفه و کوچک هم تغییراتی ایجاد نمایید. برای نمونه می توانید در اطراف شومینه تغییراتی را ایجاد کنید. نصب کردن شلف با اندازه ها و ابعاد گوناگون و مناسب یکی از راهکارها است. روی شلف نصب شده می توانید وسایل تزیینی و دکوری استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر و سرویس مشعل گازی موتورخانه شوفاژ

شومینه

در اطراف شومینه از وسایل تزیینی استفاده نمایید

خانواده ها معمولاً در فضای جلوی شومینه گرد هم می آیند. بنابراین این بخش با تمام جزئیات در برابر چشم های افراد است. در این بخش می توانید از وسایل تزیینی و دکوری زیبا استفاده نمایید، تا جلوه خوبی به آن بدهید. برای اینکه گرمای فضا بیشتر شود، استفاده از رنگ گرم پاییزی بسیار موثر است. پیشنهاد می شود از دکوری هایی استفاده کنید، که دارای ایده های پاییزی هستند.

یکی دیگر از راهکارها این است که در اطراف شومینه شمع هایی را روشن کنید. این کار موجب می‌شود، که فضا رومانتیک شده و دورهمی لذت بخش‌تر باشد. تاثیر آن را با یکبار امتحان کردن خواهید دانست و با استفاده از این شومینه های جذاب و زیبا گرم خواهید ماند.

تابلو و آینه در قسمت بالای شومینه قرار دهید

در صورتی که فضای منزل شما کوچک است می‌توانید آینه خود را در قسمت بالای شومینه نصب نمایید. نصب کردن آینه در فضاهایی که کوچکتر هستند، برای بزرگتر جلوه دادن آنها کمک کننده خواهد بود. بهتر است که اطراف شومینه خیلی خلوت نباشد، با توجه به اندازه دیواری که در بالای شومینه است می‌توانید از تابلوهای زیبا برای دکوراسیون آن قسمت استفاده نمایید.

شومینه

 

بالای شومینه ال سی دی نصب نمایید

اگر در فضای نشیمن شومینه دارید و در همان فضا تلویزیون را تماشا می کنید، شما قادر خواهید بود، که تلویزیون خود را به دیوار بالای شومینه نصب کنید، اما قبل از اینکه این کار را انجام دهید باید از عایق بندی شومینه اطمینان حاصل نمایید و مطمئن شوید، که حرارت شومینه به دستگاه شما آسیبی نخواهد رساند.

شومینه در دکوراسیون منازل چه جایگاهی دارد؟

شومینه ها در فصل های سرد سال بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند و حتی امکان دارد، که چیدمان منزل را با توجه به آن تغییر داده و صندلی ها و مبل را در اطراف شومینه قرار دهید، تا از گرما و حرارتی که شومینه تولید می کند، لذت ببرید در اکثر خانه ها شومینه به عنوان وسیله گرمایشی اصلی مورد استفاده قرار نمی گیرد و وسیله ای است، که به وسیله آن گرما نمایش داده می‌شود. در برخی اوقات شومینه سالن را فقط گرم می کند. شومینه ها در دکوراسیون داخلی خانه ها نقش بسیار سنگینی را دارند.

 •  شومینه شیک و مدرن دکوراسیون منزل را متحول خواهد کرد. برای اینکه شومینه بهتر به چشمه آید، در اطراف آن از مبلمان یک رنگ استفاده کنید. در صورتی که دکوراسیون منزل شما به سبک کلاسیک می باشد، می توانید از شومینه هایی که کلاسیک بوده و طبیعی تر و زیباتر هستند، استفاده نمایید.
 •  اگر معماری منزل به سبک مدرن می باشد شومینه هایی که ساده و ظریف هستند مناسب تر می باشند. شومینه هایی که کلاسیک هستند از آجرهای نسوز، سنگ های طبیعی و در مدل های مدرن تر از شیشه، سنگ های آنتیک، چدن و انواع گوناگون فریم‌های سنگی و چوبی ساخته می‌‌شوند.
 •   شومینه های مدرن تر را می توان با قرار دادن شمعدان، آینه، قاب عکس و تابلو تبدیل به کانون توجه نمود.
 • در برخی واقع می توان دو فضا را با استفاده از شومینه تفکیک کرد. برای نمونه مرز بین پذیرایی و حال یا از شومینه هایی که در وسط قرار می گیرند و اطراف آن باز است و محیط را تقسیم می کنند استفاده نمود. شومینه هایی که در وسط قرار می گیرند بسیار زیبا هستند و در محیط های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.
 •  به این نکته توجه داشته باشید، که از گل، مجسمه و شمع در حد میانه استفاده کنید. استفاده زیاد از این موارد زیبا نخواهد بود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تست فشار سیستم گرمایش از کف در تأسیسات گرمایشی

نکات ایمنی در استفاده از شومینه

 1.  قبل از اینکه شومینه را روشن نمایید و اطمینان حاصل کنید، که دمپر یا دریچه شومینه باز باشد. اگر دریچه شومینه بسته باشد، گازهایی که تولید می شود، به درون منزل شما برگشته و بسیار خطرناک خواهد بود. وقتی که دریچه شومینه باز باشد، شما احساس سرما را احساس خواهید کرد.
 2.  برای قطع و وصل کردن گاز باید شومینه به شیر جداگانه و ترموکوبل مجهز باشد. این موجب خواهد شد، که خطر نشت گاز کاهش پیدا کند.
 3.  آتشدان باید طوری ساخت گردد که گازهایی که از احتراق حاصل می شود به راحتی به خارج هدایت گردد و همچنین جهت دهنده‌ی گازهایی که از احتراق حاصل می‌شوند، در شومینه وجود داشته باشد.
 4.  اجاق و آتشدان شومینه باید به صورت کامل در زیر و راستای دودکش قرار بگیرد، تا گاز های خطرناک و سمی از طریق دودکش خارج شده و به درون فضای منزل وارد نشوند.
 5.  باید از دودکش هایی که قطر شان ۱۵ سانتی متر است، برای خارج شدن ایمن و آسان گاز های خطرناک و سمی استفاده شود.
 6. در آپارتمان ها و فضاهای کوچک بهتر است، که از شومینه های بخار دار و برقی استفاده گردد.
 7. باید دودکش شومینه به صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که کلاهک یا دودکش دچار آسیب‌دیدگی شده بودند، اقدامات لازم برای تعمیر و تعویض آنها انجام شود.
 8.  به این نکته توجه داشته باشید، که زرد سوختن شعله شومینه به این معنا خواهد بود، که گاز کربن مونوکسید تولید می شود. این گاز سمی است.
 9.  دقت داشته باشید، که دودکش شومینه باید تا بالای بام به صورت مستقیم امتداد داشته باشد.

سخن تکمیلی

در برخی مواقع افراد مایل هستند، که با فرا رسیدن فصل های سرد سال مانند فصل پاییز و زمستان تغییراتی در ظاهر شومینه خود ایجاد کنند. همانطور که گفته شد نیازی نیست که حتماً هزینه زیادی کرده و این کار را انجام دهید، بلکه می توانید با خلاقیت و انتخاب ایده های ظریف و مقرون به صرفه خواننده استفاده از شمع و نصب شلف و… تغییرات بی‌نظیر و زیبایی را انجام دهید. قبل از اینکه شومینه خود را روشن کنید، حتماً باید نکاتی که گفته شد را مورد بررسی قرار دهید، تا استفاده از این وسیله برای شما خطرناک و حادثه آفرین نباشد. در انتخاب شومینه خود باید به دکوراسیون منزل خود و میزان بودجه ای که دارید توجه داشته باشید و با توجه به آنها گزینه مناسب را انتخاب نمایید، چون استفاده از شومینه علاوه بر گرمادهی لازم، در دکوراسیون منزل نیز نقش بسزایی دارد.

تغییر چهره انواع شومینه برای استقبال از فصل سرما

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

تغییرات مناسب شومینه برای استقبال از فصل سرما

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا