تعمیراتتعمیرات یخچال

دلایل اتومات نکردن یخچال فریزر

عوامل اتومات نکردن یخچال فریزر چه می باشد ؟

یکی دیگر از رایج ترین مشکلاتی که برای شما ممکن است اتفاق بیفتد اتومات نکردن و یکسره کار کردن یخچال است . این مشکل اضافه بر آسیب زدن به یخچال، باعث افزایش و بالا رفتن مصرف برق خواهد شد . ما در این مقاله از ایبک امداد به بررسی و حل مشکل علت اتومات نکردن یخچال می پردازیم .

روند اتومات کردن یخچال چیست ؟

اتومات نکردن یخچال

ترموستات در یخچال وظیفه ی اتومات کردن را بر عهده دارد . وظیفه ی اصلی ترموستات در یخچال تنظیم دمای یخچال و ثابت نگه داشتن دمای آن است . این قطعه از یخچال اتومات کردن را به صورت خودکار انجام می دهد . این قطعه فرمان قطع شدن یا از سرگیری کارکرد طبیعی بخچال را به موتور ارسال می کند . هر زمان یخچال فریزر نتوانست به درستی فعالیت خود را انجام دهد و با تغییرات دمای داخل روشن و خاموش نشود ، میگوییم که یخچال فریزر اتومات نمی کند .

دلایل اتومات نکردن یخچال چه چیزی می باشد ؟

۱ . کم بود سرما و نشست گاز ، علت اتومات نکردن یخچال
  • نشست گاز ، در برخی از یخچال های قدیمی به صورت برفک زدن نیمی از جایخی و یا قسمت مشخصی از جایخی اتفاق می افتد . در این هنگام یخچال را از برق بکشید ، بگذارید تا برفک ها به طور کامل آب شوند ، بعد از آن یخچال را دوباره به برق متصل کنید . اگر که سرمای یخچال نرمال نبود یا بیشتر از حد معمول سرد بود ، باید از یک متخصص کمک بگیرید .
  • همانطور که گفتیم، کم بودن سرما و نشت گاز می تواند علت اتومات نکردن یخچال باشد . اگر که یخچال شما جدید است و نوع برفکی ، در آن یک صفحه ی سرما در بخش داخلی یا بخش انتهایی یخچال وجود دارد ، اگر متوجه شدید که این قسمت خیس است و یا قسمتی از آن برفک زده و یا اینکه این صفحه به طور کلی برفک ندارد ، به این معناست که گاز یخچال شما کم می باشد ، اگر سرمای یخچال کم باشد این اتفاق خواهد افتاد .
  • یخچال های نسل جدید و مدل های جدید کم تر با این مشکل روبه رو می شوند
۲ . خراب شدن ترموستات

اگر که سرمای یخچال مناسب است و در دمای یخچال دچار تغییری ایجاد نشده ، احتمال دارد که ترموستات یخچال به مشکل خورده باشد ، خراب شدن ترموستات یکی از دلایل اتومات نکردن یخچال است . اگر که برخی از مواد غذایی مانند تخم مرغ و ماست و … در یخچال یخ می زنند نشانه خرابی ترموستات است .

۳ . کاهش قدرت موتور یخچال

اگر که علت اتومات نکردن یخچال ، کاهش قدرت موتور باشد ، یخچال سرمای نسبتا مناسب و خوبی را دارد و موتور یخچال سر و صدای زیادی می کند و باعث می شود که یخچال اتومات نکند .

۴ . کثیفی لوله های کندانسور و کویل

یکی دیگر از دلایل یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن، کثیفی کویل و لوله های کندانسور می باشد . این کویل ها در قسمت پشتی یخچال است و بخش بسیار مهمی از چرخه ی سرما سازی یخچال را نیز تشکیل می دهد .

یکی از وظایف کندانسور آزاد سازی گرمای گاز مبرد یا گاز خنک کننده در حین برگشتن این نوع گاز ها به کمپرسور از طریق سیم پیچ های خود به بیرون، است. بودن فضای مناسب در یخچال ها برای گردش هوا موجب می شود که یخچال ها بتوانند لوله های کندانسور را خنک کنند . اگر که لوله های کندانسور کثیف باشند ، گاز مبرد در این لوله ها به خوبی نمی تواند خنک شود ، اگر که مبرد گرم باشد یخچال نمی تواند با آن کار کند ، و در آخر باعث می شود یخچال اتومات نکرده و  یکسره کار کند .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای کدهای ارور در یخچال فریزر ویرپول Whirlpool | رفع کدهای ارور در یخچال فریزر ویرپول
۵. خرابی هیتر دیفراست یا تایمر یخ زدایی

برای اینکه یخ زدایی در یخچال به شکل دوره ای انجام شود تایمر دیفراست باید وارد این چرخه بشود و هیتر را در زمان مشخصی وارد سیکل کنید ، وقتی که این تایمر نیز دچار خرابی شود ، هیتر وظیفه ی خود را نیز انجام نخواهد داد و باعث ایجاد برفک روی کندانسور می شود و وقتی که برفک ها به موقع از بین نروند ، مسیر چرخش هوا خواهد گرفت و این اتفاق باعث اتومات نکردن و یکسره شدن یخچال می شود .

اگر اشکالی هم در هیتر یخ زدایی به وجود بی آید می تواند از علت های اتومات نکردن یخچال باشد . اگر که هیتر درست کار نکند باعث می شود که برفک ها بر روی لوله ها بماند و از چرخش هوا در لوله جلوگیری کند و در نتیجه باعث یکسره کار کردن و اتومات نکردن یخچال شود.

خراب شدن موتور فن کندانسور

فن کندانسور می تواند هوا را بر روی سیم پیچ های کندانسور چرخانده و هوای سرد به وجود آورد و سپس این هوای سرد را به محفظه هدایت کند. اگر فن کندانسور خراب شود یخچال فریزر قدرت زیادی برای کشیدن هوای سرد نخواهد داشت کمپرسور برای اینکه کار نکردن موتور فن را جبران کند مجبور می شود به طور مداوم کار کند و این باعث یکسره کار کردن یخچال فریزر خواهد شد.

چگونه موتور فن کندانسور را آزمایش کنیم؟

اتومات نکردن یخچال

 

برای این منظور ابتدا دوشاخه برق یخچال را از پریز جدا کنید تا یخچال خاموش شود یخچال را کمی جلو بکشید تا بتوانید به سیم پیچ ها ی پشت دستگاه دسترسی پیدا کنید. سپس پره های فن کندانسور را به آرامی با دست بچرخانید اگر موتور فن کندانسور خراب باشد پره های فن به راحتی نمی چرخد و این باعث اتومات نکردن یخچال خواهد شد. اگر پره های فن کندانسور سالم باشد، شما می توانید آن را به راحتی با دست بچرخانید.

۷-خراب شدن لاستیک دور درب یخچال

یکی از دلایل اتومات نکردن یخچال، خرابی لاستیک دور درب یخچال می باشد اگر لاستیک دور درب یخچال خراب باشد باعث می شود که سرما از یخچال خارج شده و گرمای بیرون وارد یخچال می شود زیرا یخچال یک درز بند پلاستیکی دارد که باعث خواهد شد هوای سرد از یخچال خارج نشود به مرور زمان و در اثر فرسوده شدن احتمال دارد که این لاستیک دچار چسبندگی و یا دچار پارگی و آسیب شده باشد و این احتمال وجود دارد که موجب یکسره کار کردن یخچال شود زیرا یخچال گرم شده و موتور برای سرد کردن یخچال به طور مداوم کار می کند برای حل این مشکل شما باید لاستیک درب یخچال را همیشه بررسی کنید و اگر دچار پارگی و یا پوسیدگی شده بود آن را تعویض کنید و در صورت کثیفی آن را با محلول آب و صابون به وسیله یک پارچه نرم تمیز کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  4 علت اصلی چکه کردن آب از کولر آبی
۸- خرابی درب جایخی

یکی از دلایل اتومات نکردن یخچال می تواند خراب شدن درب جایخی باشد اگر این درب خراب شود باعث خواهد شد که سرمای فریزر به قسمت پایین منتقل شده و مواد غذایی یخ بزند این مورد هم می‌تواند باعث یکسره کار کردن یخچال شده تا از گرم شدن فریزر جلوگیری کند.

۹-خرابی در برد اصلی یخچال فریزر

در یخچال فریزرهای جدید، خرابی در برد اصلی می‌تواند باعث اتومات نکردن یخچال باشد اگر برد اصلی دستگاه شما خراب شد بررسی آن را حتماً به شخص مجرب بسپارید زیرا این کار نیاز به تخصص بالایی دارد.

۱۰- گرم بودن محیط قرارگیری یخچال فریزر

اگر متوجه شدید که یخچال فریزر شما به طور یکسره کار می کند، محیط قرارگیری یخچال را کاملاً بررسی کنید و بعد از آن می توانید به سراغ بخش‌های دیگر بروید. زیرا یکی از ساده ترین مشکلی که باعث یکسره کار کردن یخچال فریزر می شود، بالا رفتن دمای محیط اطراف دستگاه است زیرا اگر یخچال شما در محیط گرم قرار داده شده باشد باعث می‌شود که موتور برای خنک کردن یخچال به طور یکسره کار کند.

البته اگر شما یخچال را در جایی قرار دهید که در معرض نور خورشید باشد باعث می شود که یخچال اتومات نکرده و به طور یکسره کار کند و یا اگر شما مواد غذایی را در حالت داغی در یخچال بگذارید یا اینکه درب یخچال را زیاد باز و بسته کنید این موارد هم باعث یکسره کار کردن یخچال خواهد شد.

۱۱- خاموش کردن طولانی یکی از دلایل اتومات نکردن یخچال فریزر

اگر شما یخچال را برای مدتی طولانی استفاده نکنید و سپس آن را به برق بزنید باعث می شود که یخچال فریزر به طور یکسره کار کند زیرا در صورت خاموشی در مدت طولانی،  موتور یخچال فریزر باید بیشتر کار کند تا دمای لازم را برای دستگاه ایجاد کند به همین دلیل موتور  به طور یکسره کار می کند. البته اگر شما یخچال فریزر جدید خریداری کرده باشید این مورد در یخچال فریزر جدید هم صدق خواهد کرد، احتمال دارد یک روز مداوم یخچال فریزر کار کند تا بتواند به سرمای لازم برسد اگر بعد از یک روز متوجه شدید که یخچال همچنان کار می کند، بهتر است که موارد دیگر را برای یافتن مشکل بررسی کنید.

۱۲- خرید یخچال فریزر جدید یکی از دلایل اتومات نکردن آن

همانگونه که در بالا برای شما توضیح دادیم اگر شما یخچال فریزر جدید خریداری کرده باشید و آن را به برق بزنید به طور معمول ۲۴ ساعت طول خواهد کشید تا فضای داخل یخچال سرد شود یعنی ۲۴ ساعت باید به طور مداوم موتور یخچال کار کند تا یخچال به دمای مطلوب برسد اگر شما بعد از ۲۴ ساعت متوجه شدید که هنوز موتور یخچال خاموش نشده، باید دلایل دیگر را برای اتومات نکردن یخچال فریزر چک کنید.

نتیجه گیری :

در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل اتومات نکردن یخچال فریزر را توضیح دادیم اگر این موارد را بررسی کردید و مشکل را یافتید برای حل مشکل حتما به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید و اگر عیب آن سطحی بود می توانید خودتان آن را برطرف کنید ولی دقت داشته باشید بررسی در خرابی لوازم یخچال حتماً نیاز به تعمیر کار دارد تا از آسیب های جدی به دستگاه جلوگیری شود.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد

عواملی که باعث اتومات نکردن یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه موتور فن کندانسور را آزمایش کنیم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا