تعمیرات یخچال

دلایل خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر | جلوگیری از خرابی یخچال

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد. در صورتی که درب یخچال را باز کرده و متوجه شدید که آب درون بطری به اندازه کافی خنک نیست، مشخص خواهد شد که یخچال شما عملکرد مناسبی ندارد و نمی‌تواند به خوبی خنک کند. خنک نکردن یخچال در صورتی که به دلایل جزئی و ساده باشد، می‌توانید خودتان آنها را برطرف نمایید. اما اگر مشکل به وجود آمده مربوط به قطعات اصلی یخچال است، پیشنهاد می‌شود که یخچال شما توسط تکنسین مورد بررسی قرار بگیرد.

دلایل خنک نکردن یخچال

خنک نکردن یخچال یعنی حالتی می‌باشد که یخچال در حال کار کردن است، اما دما را نمی‌تواند به اندازه کافی کاهش دهد. وقتی که یخچال سرمایش کافی نداشته باشد، موجب خواهد شد که مواد غذایی که در آن قرار گرفته است، در مدت زمان بسیار کمتر دچار فساد شود و فشار بیشتری بر روی قطعات مختلف مانند موتور آن وارد شود و کمپرسور مجبور باشد که به صورت یکسره کار کند. در این صورت مشکلات زیادی برای یخچال ایجاد خواهد شد.

سرد نکردن یخچال دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد. برای اینکه یخچال عملکرد مناسبی داشته باشد، از مجموعه‌ای تشکیل شده است که اگر هر کدام از این اجزا دچار ایراد و خرابی شوند، عملکرد آنها به هم خورده و شما شاهد گرم بودن درون یخچال خواهید بود.

دمای یخچال تنظیم نیست

در برخی مواقع دلیل خنک نکردن یخچال و یا یخ نزدن فریزر به علت تنظیم نادرست دمای یخچال می‌باشد. در صورتی که یخچال شما از نوع قدیمی است، تنظیم دما با استفاده از ترموستات ولومی انجام می‌شود اما در مدل‌های جدیدتر با استفاده از صفحه دیجیتال و کلیدها انجام می‌شود.

عدم گردش هوا و وجود مانع

در یخچال‌ها فن‌ها و دریچه‌های هوایی تعبیه شده است که وظیفه گردش هوا و جریان انداختن هوا در درون محفظه یخچال را بر عهده دارند. در صورتی که بسته‌های بزرگ و حجیم مواد غذایی را به گونه‌ای قرار دهید که برای دریچه‌ها و فن‌ها مانع باشد، گردش هوا در یخچال به صورت درست اتفاق نخواهد افتاد و موجب می‌شود که دمای یخچال یکنواخت نباشد. در نتیجه می‌توان اینگونه گفت که وجود مانع و عدم گردش هوا یکی از دلایل خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر می‌باشد.

خنک نکردن یخچال

برد الکتریکی خراب است

خرابی و ایراد داشتن برد الکتریکی نیز می‌تواند سبب خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر شود. خرابی برد سبب مختل شدن عملکرد تمام قطعات یخچال خواهد شد. همانطور که گفته شد در مواقعی که قطعات اصلی مانند برد الکتریکی دچار ایراد و خرابی می‌شوند، بهتر است که تکنسین متخصص یخچال شما را مورد بررسی قرار داده و تعمیرات مربوط به برد را انجام دهند. چون این قطعه بسیار حساس است و عیب یابی و تعمیر آن نیاز به دانش تخصصی خواهد داشت.

داخل یخچال مقدار زیادی مواد غذایی قرار داده‌اید

در صورتی که درون یخچال شما مواد غذایی زیادی وجود داشته باشد، به گونه‌ای که از ظرفیت آن بیشتر باشد، مواد روی هم کیپ شده و به صورت فشرده قرار خواهند گرفت. در این صورت گردش هوای سرد درون یخچال امکان‌پذیر نخواهد بود و به کمپرسور یخچال فشار زیادی وارد می‌شود و یخچال جوابگو نخواهد بود. در نتیجه موجب گرم شدن داخل یخچال می‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه ماندگاری مواد غذایی را در یخچال افزایش دهیم؟

لاستیک دور درب یخچال کثیف است

یکی دیگر از دلایل سرد نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر، کثیفی لاستیک درب آن می‌باشد. به مرور زمان امکان دارد که لاستیک‌های درب یخچال دچار آلودگی و کثیفی شوند و این موجب می‌شود که درب دستگاه به صورت خوب بسته نشود.

برای اینکه از بروز این مشکل پیشگیری نمایید، باید لاستیک درب یخچال خود را به صورت مرتب با کمک آب گرم و اسفنج تمیز کنید. همچنین بخش‌هایی از یخچال که با این لاستیک در تماس هستند را به خوبی پاک کنید. از تمیز کننده‌های ساینده، پدهای شست و شو، برس‌ها، اسپری‌های تمیز کننده یا مایعات قابل اشتعال نباید برای این کار استفاده نمایید.

کویل‌های کندانسور کثیف هستند

کویل‌های کندانسور در قسمت پشت یخچال قرار دارند و در مواقعی که کثیف می‌شوند، یخچال نمی‌تواند به خوبی خنک کند. یکی از موارد مهم در نگهداری یخچال این است که حداقل هر ۶ ماه یک بار سیم پیچ‌های کندانسور را به خوبی تمیز کنید. در صورتی که در منزل شما حیوان خانگی وجود دارد، باید در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر اقدام به تمیز کردن کویل‌های کندانسور نمایید.

یخچال به صورت تراز قرار نگرفته است

یخچال‌ها برای اینکه عملکرد درستی داشته باشند باید حتماً به صورت تراز قرار بگیرند.‌در صورت تراز نبودن یخچال امکان دارد که درب دستگاه شما به صورت خوب بسته نشود و در نهایت شما شاهد خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر خواهید بود. چنانچه دلیل مشکل به وجود آمده تراز نبودن یخچال است، می‌توانید با تراز کردن یخچال خود مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید.

گاز یخچال کم شده است

یکی از دلایل شایع خنک نکردن یخچال کمبود گاز یا نشت گاز ممبرد می‌باشد. برای اینکه مشکل به وجود آمده را برطرف کنید، باید از مراکز تخصصی تعمیرات لوازم خانگی کمک بگیرید. در این صورت یخچال شما به صورت صحیح و اصولی عیب یابی و تعمیر خواهد شد.

سنسور محیطی یا ترموستات خراب است

در مدل‌های قدیمی‌تر ترموستات تنظیم دمای درون یخچال را انجام می‌دهد. اما در یخچال‌های جدیدتر تنظیم دما با استفاده از سنسور محیطی انجام می‌شود. طبیعی است در صورتی که این دو دچار خرابی شوند، فضای داخل یخچال گرم خواهد بود. همچنین در برخی موارد خرابی و ایراد داشتن ترموستات یا سنسور یخچال سبب یکسره کار کردن موتور دستگاه خواهد شد. در نهایت امکان دارد که موتور یخچال بسوزد و دیگر یخچال نتواند خنک کند.

خرابی کمپرسور و رله

کمپرسور یخچال گاز را به مایع تبدیل می‌کند. چنانچه رله یا کمپرسور دچار ایراد و خرابی شوند، موتور قادر به کار کردن نخواهد بود و در مواقعی که موتور کار نمی‌کند، یخچال نمی‌تواند سرمایش کافی ایجاد کند. در این صورت مواد غذایی در مدت زمان بسیار کم فاسد خواهند شد و دیگر قابل استفاده نخواهند بود.

فن اواپراتور خراب است

در صورتی که فن اواپراتور ایراد یا خرابی داشته باشد، می‌تواند یکی از دلایل خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر باشد. این فن، سرما را از قسمت فریزر به سمت یخچال هدایت می‌کند. به همین علت در مواقعی که آسیب دیده است، موجب می‌شود که یخچال نتواند به خوبی خنک کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دمپر یخچال چیست و چه وظیفه ای دارد؟

نکات مهم برای جلوگیری از خرابی یخچال

استفاده از یخچال‌ها امروزه موجب زندگی راحت‌تر شده‌اند به گونه‌ای که در هر خانه‌ای یک یخچال وجود دارد و افراد به راحتی می‌توانند مواد غذایی مورد نظر را برای مدت زمان طولانی‌تر نگهداری کنند. برای اینکه بتوانید از خرابی و تعمیر یخچال جلوگیری نمایید، می‌توانید به نکات زیر توجه داشته و آنها را انجام دهید:

  • کویل‌های کندانسور را باید به صورت مرتب تمیز کنید. صورتی که کوله‌های کندانسور دارای گرد و غبار زیادی باشند، نمی‌توانند گرما را به صورت مناسب تبادل کنند. در نتیجه کمپرسور برای مدت طولانی‌تر کار می‌کند و به این ترتیب انرژی زیادی مصرف خواهد شد و عمر یخچال شما کوتاه‌تر خواهد شد. در این حالت ممکن است که شاهد خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر باشید.
  • فن کندانسور را تمیز کنید. در صورتی که کندانسور به خوبی تمیز نشود، یخچال نمی‌تواند خنک کند. در برخی مواقع آلودگی‌ها موجب می‌شوند که فن نتواند به صورت مناسب گردش هوا را ایجاد کند. برای تمیز کردن فن کندانسور یخچال می‌توانید از جاروبرقی و برس کمک بگیرید.
  • لاستیک دور درب یخچال را همیشه تمیز نگه دارید. وقتی که لاستیک تمیز باشد، درب یخچال شما به خوبی بسته خواهد شد و نشت هوا وجود نخواهد شد. روی لاستیک درب یخچال در برخی مواقع امکان دارد که آلودگی‌های چسبناکی مانند ژله یا شربت وجود داشته باشد. در این صورت لاستیک پاره خواهد شد. بنابراین بهتر است که همیشه لاستیک درب یخچال خود را مورد بررسی قرار داده و در صورت آلوده بودن آن را تمیز کنید و چنانچه ایراد و خرابی دارد، بهتر است که تعویض آن را انجام دهید
  • دریچه‌های فریزر را باید باز کنید. این دریچه‌ها در یخچال‌های بدون برفک موجب گردش هوا می‌شوند. آنها نباید مسدود باشند و یا نباید اجازه دهید که مواد غذایی گوناگون مانند خرده‌های نان سبب انسداد آن شوند. برای این منظور پیشنهاد می‌شود که بسته‌های مواد غذایی را از دریچه‌های هواکش دورتر نگهداری نمایید تا گردش هوا به خوبی انجام شود. در این صورت مشکل خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر به وجود نخواهد آمد.
  • به تنظیمات یخچال خود توجه داشته باشید و آن را روی تنظیمات وسط قرار دهید. در این صورت عمر مفید یخچال بیشتر خواهد بود و موجب می‌شود که عملکرد بهتری داشته باشد. همچنین این کار سبب کمتر شدن هزینه برق نیز می‌شود.

خرابی یخچال

سخن تکمیلی

مشکل خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر از جمله مشکلاتی است که ممکن است با آن مواجه شوید. برای اینکه این گونه مشکلات برای یخچال شما کمتر اتفاق بیفتد، باید به نحوه نگهداری و استفاده خود از یخچال توجه بیشتری داشته باشید و یخچال خود را تمیز نگه دارید. سعی کنید که بخش‌های مختلف یخچال را به صورت مرتب مورد بررسی قرار داده و در صورت ایراد داشتن، اقدام به برطرف کردن آن نمایید. یکی از نکات مهم برای جلوگیری از خرابی یخچال این است که مواد غذایی را به صورت صحیح در آن قرار دهید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر|جلوگیری از خرابی یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل خنک نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا