تعمیرات لباسشویی

دلیل خشک نکردن ماشین لباسشویی | عیب‌ یابی لباسشویی

نکردن ماشین لباسشویی | عیب‌یابی لباسشویی، رفع مشکل خشک کن لباسشویی

یکی از لوازم ضروری در منازل ماشین لباسشویی می‌باشد. از مزایای مهم این دستگاه که بسیار کاربردی است، خشک کردن لباس‌ها می‌باشد. این قابلیت در ماشین‌های لباسشویی موجب می‌شود که افراد مشکلاتی برای خشک کردن لباس‌ها در خانه‌های آپارتمانی و فضاهای کم نداشته باشند. در مواقعی که ماشین لباسشویی لباس‌ها را به خوبی خشک نمی‌کند و شما لباس‌های خیس از آن تحویل می‌گیرید، باید دستگاه خود را عیب یابی و تعمیر نمایید.

چرا ماشین لباسشویی خشک نمی‌کند؟

امکان دارد که دستگاه لباسشویی شما در حین استفاده با مشکلات مختلفی مواجه شود. یکی از این مشکلات این است که ماشین لباسشویی نمی‌تواند لباس‌ها را به خوبی خشک کند. دلایل گوناگونی می‌تواند موجب بروز این مشکل در لباسشویی شود که هر کدام از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

لباسشویی

نوسانات برق

در بعضی از برندهای لباسشویی نوسان برق موجب خواهد شد که لباس‌ها در این دستگاه‌ها به خوبی خشک نشوند. به همین علت در صورتی که خشک کن دستگاه شما عملکرد خوبی ندارد، باید با استفاده از ولت سنج یا آمپر سنج ولتاژ آن را اندازه‌گیری نمایید. در صورتی که برق از ۲۰۰ ولت کمتر بود، می‌تواند دلیل از کار افتادن خشک کن ماشین لباسشویی شما باشد. این مورد یکی از دلایل رایج این مشکل در برندهایی مثل بوش است.

خرابی موتور لباسشویی

یکی از بخش‌های بسیار مهم و اساسی در ماشین لباسشویی موتور این دستگاه است، که اگر دچار ایراد و خرابی شود، موجب خواهد شد که ماشین لباسشویی نتواند لباس‌ها را به خوبی خشک کند.

اگر موتور عملکرد درستی داشته باشد، موجب چرخش درست محفظه دستگاه و خشک شدن لباس‌ها خواهد شد. اگر قسمت‌هایی مانند زغال یا خازن در موتور دستگاه مشکلی داشته باشند و از کار افتاده باشند، خشک کن لباسشویی هم از کار افتاده و کار نخواهد کرد.

مشکل در برد الکترونیکی

یکی دیگر از بخش‌های بسیار مهم در ماشین لباسشویی برد الکترونیکی این دستگاه است. اگر خشک کن ماشین لباسشویی شما کار نمی‌کند، می‌تواند دلیل آن وجود مشکل در این قطعه از دستگاه باشد.

حتما بخوانید:   تایمر ماشین لباسشویی را چگونه تعویض کنیم؟

در صورت از کار افتادن خشک کن ماشین لباسشویی باید بخش‌های مرتبط با خشک کن دستگاه مثل مدار خشک کن و آی سی را مورد بررسی قرار دهید. اگر مشکلی در قسمت برد ماشین لباسشویی شما وجود داشت، حتماً برای رفع مشکل از تعمیرکاران کمک بگیرید. چون این قطعه بسیار حساس است.

وجود مشکل در تخلیه آب

در ماشین لباسشویی قطعه‌ای به نام سنسور هیدروستات وظیفه اندازه‌گیری مقدار آب را در دستگاه برعهده دارد. در صورتی که تخلیه آب به صورت درست انجام نگردد، این سنسور به برد اصلی خبر خالی شدن آب را ارسال نمی‌کند و در نتیجه مرحله بعدی که خشک کردن لباس‌ها است، آغاز نخواهد شد.

برای اینکه بتوانید این مشکل را برطرف کنید، باید این اقدامات را انجام دهید:

  • همه بخش‌هایی که در مسیر تخلیه آب ماشین لباسشویی هستند، مثل فیلتر پمپ تخلیه، خرطومی، شلنگ خروجی و… را بررسی کرده و اطمینان حاصل نمایید که انسدادی در آنها وجود ندارد.
  • همچنین باید از درست تخلیه شدن آب اطمینان حاصل کرده و مطمئن شوید که خشک نشدن لباس‌ها مربوط به این قسمت نیست.

بی توجهی به ظرفیت لباسشویی

هر کدام از دستگاه‌های ماشین لباسشویی ظرفیت معین و مشخصی دارند. وقتی که داخل آنها بیش از اندازه بار قرار می‌دهید، با خیس شدن لباس‌ها وزن آنها بیشتر می‌شود و در نتیجه موتور نمی‌تواند داخل محفظه آنها را به خوبی بچرخاند.

در بعضی از دستگاه‌ها سنسور تشخیص وزن وجود دارد. اگر وزن ماشین لباسشویی بیش از اندازه زیاد باشد، سنسور اجازه خشک کردن لباس‌ها را صادر نخواهد کرد. وقتی که ماشین لباسشویی شما بیش از اندازه پر است، علاوه بر اینکه خشک شدن لباس‌ها به خوبی انجام نمی‌شود. همچنین کیفیت شستشو نیز بسیار پایین‌تر خواهد بود.

تسمه لباسشویی مشکل دارد

تسمه در ماشین لباسشویی موجب چرخش به اندازه و درست محفظه می‌گردد. در صورتی که لباسشویی شما این مشکلات را ندارد و لباس‌ها را خوب خشک نمی‌کند، احتمالاً تسمه ماشین لباسشویی شما مشکل دارد. برای اینکه مشکل را پیدا کنید، باید به سرعت چرخش محفظه دستگاه خود در هنگام خشک کردن لباس‌ها دقت نمایید. اگر خشک کن دارای سرعت کافی نیست، احتمالاً تسمه دستگاه شما ایرادی دارد.

فیوز حرارتی مشکل دارد

در ماشین لباسشویی یکی از بخش‌های مهم فیوز حرارتی است که روی محفظه فن قرار دارد. فیوز حرارتی دمای خارج شده از خشک کن را اندازه‌گیری می‌کند. در صورتی که آمپره بیرونی بسته شود یا لوله تخلیه انسداد داشته باشد، هوا نمی‌تواند به بیرون منتقل گردد. در این شرایط خشک کن ماشین لباسشویی خاموش خواهد شد و فیوز حرارتی هم خاموش می‌گردد. وقتی فیوز مشکلی دارد یا به طور کامل بسوزد، خشک کن لباسشویی کار نخواهد کرد.

حتما بخوانید:   علت کار نکردن دور تند لباسشویی

انتخاب برنامه اشتباه

با توجه به جنس لباسی که درون دستگاه قرار دادید، باید تنظیمات آن که شامل درجه حرارت، زمان شستشو و… را انتخاب نمایید. در صورتی که در هنگام تنظیم کردن ماشین لباسشویی به جنس پارچه دقت نکنید، عملکرد خشک کن ماشین لباسشویی درست نخواهد بود و لباس‌ها خیس می‌مانند.

ترموستات مشکل دارد

اگر ترموستات ماشین لباسشویی خرابی داشته باشد می‌تواند منجر به کار نکردن خشک کن دستگاه شود. اگر موتور ماشین لباسشویی شما بیش از اندازه گرم شود، دستگاه عملکرد مناسبی نخواهد داشت. تشخیص و تعمیر این مورد حتماً باید توسط افراد حرفه‌ای و متخصص انجام شود.

المنت حرارتی خراب است

المنت حرارتی در ماشین لباسشویی گرمایی که برای خشک کردن لباس‌ها مورد نیاز است را تأمین می‌کند. بنابراین در صورتی که ایراد و خرابی داشته باشد، این کار به صورت صحیح انجام نخواهد شد و لباس‌های شما در ماشین لباسشویی به طور کامل خشک نمی‌شوند.

نبود برق در اتصالات دستگاه

یکی دیگر از دلایلی که موجب می‌شود خشک کن ماشین لباسشویی اتوماتیک شما کار نکند، نبود برق در اتصالات ماشین لباسشویی است. اگر در سیم‌ها نوساناتی وجود داشته باشد یا در ولتاژ ساختمان تغییری ایجاد شود، احتمال دارد که خشک کن دستگاه شما عملکرد خوبی نداشته باشد.

به صورت کلی می‌توان این گونه گفت که دلایل کار نکردن خشک کن لباسشویی‌ها در برندهای مختلف مشابه است. برای نمونه دلیل خشک نکردن لباس ماشین لباسشویی بوش تقریباً مشابه با دلیل خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی پاکشوما، دوو، اسنوا یا ال جی است.

رفع مشکل خشک کن لباسشویی

وقتی که متوجه شدید ماشین لباسشویی شما ‌نمی‌تواند لباس‌ها را خوب خشک کند، می‌توانید چند اقدام ساده را برای رفع این مشکل انجام دهید. اما در صورتی که موفق به برطرف کردن این مشکل در ماشین لباسشویی خود نشدید، حتماً از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

لباسشویی را ریست کنید

در هنگامی که خشک کن ماشین لباسشویی شما  کار نمی‌کند، اولین اقدام این است که باید لباسشویی خود را ریست نمایید. در برخی مواقع همین کار ساده موجب می‌شود که مشکل به وجود آمده برطرف گردد. هر کدام از ماشین‌های لباسشویی با توجه به برندی که دارند، به یکی از روش‌های باز و بسته کردن درب آن به دفعات زیاد، جدا کردن آن از پریز برق یا خاموش کردن و… ریست می‌شوند.

حتما بخوانید:   راهنمای ماشین لباسشویی نف | روش نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی NEFF

توجه به ارورها

در بعضی از ماشین‌های لباسشویی وقتی که مشکلی به وجود می‌آید، کدهای خطایی را نمایش می‌دهند که با توجه به آنها می‌توانید ایراد به وجود آمده برای لباسشویی را برطرف کنید. مشکلات مختلفی مثل گرفتگی لوله‌های خروجی، بی‌توجهی به ظرفیت ماشین لباسشویی و… از جمله عواملی هستند که موجب خشک نشدن لباس در این دستگاه شده و ارورهایی را روی صفحه نمایش ظاهر می‌کنند. با توجه به مشکل مشخص شده و کد خطا می‌توانید عیب یابی و تعمیر دستگاه خود را انجام دهید.

نحوه کار کردن خشک کن لباسشویی

دور خشک کن لباس‌های قرار داده شده در لباسشویی را با سرعت بالا می‌چرخاند. خشک شدن لباس‌ها در این دستگاه به علم فیزیک ربط دارد. زمانی که لباس‌ها داخل محفظه با سرعت بسیار زیاد می‌چرخند، آب به علت حرکت گریز از مرکز از البسه خارج می‌شود و با پمپ تخلیه از لباسشویی خارج می‌گردد.

همزمان با دور بالا آبکش می‌چرخد و آب تخلیه می‌گردد و در نتیجه آب لباس‌ها به خوبی و به طور کامل گرفته می‌شود. در برخی از دستگاه‌ها خشک کن صد در صد است و هیتر مخصوص به همراه فن مثل سشوار همزمان با چرخیدن آبکش البسه را به طور کامل خشک می‌کند. اما در دستگاه‌های معمولی در دقیقه نهایتاً ۱۲۰۰ چرخش وجود داشته و آب لباس‌ها گرفته می‌شود.

لباسشویی

سخن تکمیلی

در حین استفاده از لباسشویی هر چیز غیر عادی مثل لرزش غیر عادی، صدای بیش از اندازه، کدهای خطا و ارورهایی را روی نمایشگر مشاهده نمودید، باید دستگاه خود را خاموش کرده و آن را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که ایراد به وجود آمده مربوط به کدام قسمت دستگاه است. اگر در زمان کوتاه‌تری اقدامات لازم برای عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی خود انجام دهید، مشکل به وجود آمده بزرگتر نخواهد شد و به دیگر قسمت‌های آن آسیب وارد نمی‌شود و می‌توانید با حداقل هزینه ایراد به وجود آمده را برطرف نمایید. در غیر این صورت ماشین لباسشویی شما با مشکلات بیشتر و جدی‌تر مواجه می‌شود و حتی در برخی مواقع نیاز خواهد بود که با صرف هزینه بسیار زیاد، قطعه‌ای از آن عوض شود.

بنابراین در مواقعی که متوجه شدید لباس‌های شما در ماشین لباسشویی به خوبی خشک نمی‌شوند، پس از بررسی کردن دلایلی که در این مطلب گفته شد، در صورت پایدار بودن مشکل با تکنیسین متخصص تماس حاصل کنید.

31

دلیل خشک نکردن ماشین لباسشویی | عیب یابی لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل خشک نکردن لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x