تعمیراتتعمیرات یخچال

خاموش کردن یخساز یخچال دوو و ضدعفونی کردن آن

چگونه می توانیم یخساز یخچال های دوو را برای تمیز کردن خاموش کنیم؟

بخش یخساز خودکار یخچال برند دوو قابلیت افزایش انرژی مصرفی دستگاه را از ۱۴ الی ۲۰ درصد دارد. این قابلیت یخساز حیرت آور است اما بعضی اوقات هم پیش می آید که خاموش نمودن خود یخساز بهترین کار ممکن باشد. به طور مثال امکان دارد قصد سفر به مدت یک ماه را داشته باشید یا مثلا بیشتر از حد نیاز یخ جمع کرده باشید. بنا بر هر دلیلی ما در این مقاله قصد داریم تا به شما کمک کنیم تا از طریق دکمه یخساز یخچال دوو آن را خاموش نمایید.

دلایل خاموش نمودن قسمت یخساز یخچال دوو

یخساز یخچال دوو

جدا از بحث صرفه جویی در مصرف انرژی دلایل دیگری نیز وجود دارند که شاید با توجه به آنها بخواهید تا یخساز دستگاه خود را خاموش نمایید.

بایستی دستگاه یخچال یا خود قسمت یخساز را یخ زدایی نمایید. احتمال دارد که یک هفته و یا حتی بیشتر در منزل نباشید و قطعا دوست ندارید زمانی که برگشتید یخ های قدیمی بوی بدی که از یخچال به خود جذب می‌کنند را استفاده کنید. در ضمن در فکر صرف هزینه اضافه و تعویض نمودن فیلتر های آب جهت فراهم کردن یخ نو و بدون آلودگی هم نیستید. بخش یخساز دستگاه شما بیش از اندازه استاندارد یخ تولید می‌کند و تمامی آنها در کنار هم منجمد می‌گردند و یک قالب یخ بزرگ ایجاد می‌نمایند. یخچال شما فاقد آب سردکن است و متصل به خط آب نیز نمی باشد اما کماکان یخساز سر و صدا ایجاد می‌کند. یخساز دستگاه شما موجب می‌شود آن قسمت از یخچال شما نسبت به بقیه جاها سردتر بماند و یا سبب یخ زدگی مواد خوراکی اطراف آن شود.

بیشتر واحدهای بخش یخساز به گونه ای طراحی گشته اند که هر زمان که سطل پر شد به شکل اتوماتیک خاموش می‌گردند و وقتی که نیازمند تولید حجم بیشتری از یخ باشند مجددا روشن می‌گردند. اگر چنانچه یخ دچار سرریزی گشت و دستگاه به شکل موقت خاموش نگردید حتما بایستی چک نمایید که قسمت قفسه بندی و خود سطل یخ در موقعیت درستی قرار گرفته باشند.

خاموش کردن یخساز یخچال دوو چگونه است ؟

در ادامه این مقاله چگونگی خاموش نمودن بخش یخساز یخچال برند دوو را مورد بررسی قرار میدهیم

۱- مدل های سوئیچ دار

در جستجوی یک سوئیچ در قسمت جلو یخساز دستگاه خود باشید. اگر آن را مشاهده نمودید در وضعیت خاموش قرار دهید و داستان تمام می‌شود. برندهایی مانند جنرال الکترونیک دارای یخسازی می‌باشند که شاید تنها یک دکمه روشن/خاموش داشته باشند.

علامت | نشان دهنده روشن میباشد که چراغ سبزی روشن می‌شود. جهت خاموش نمودن یخساز، دکمه پاور را بر روی O به معنای خاموش تنظیم کنید. اگر چنانچه سوئیچ مدل کشویی روشن /خاموش بر روی دستگاه یخساز خود مشاهده کردید سوئیچ را خاموش کنید. در نهایت پره در قسمت زیری یخساز قرار خواهد گرفت.

۲- مدل های فاقد دکمه

حتما بخوانید:   موتور یخچال چیست و چه ویژگی‌هایی را ایفا می‌کند؟

در مدل های فاقد دکمه یک میله از جنس فلز وجود دارد که بایستی تنظیم گردد. اصطلاحا  به آن بازوی حسگر فلزی و یا میله پرکننده می‌گویند. این میله در کنار دستگاه یخساز در موقعیتی بالا مشاهده می‌شود. این بازو را به سمت بالا برده تا بتوانید دستگاه یخساز را خاموش کنید. زمانی که در جای خودش قفل می‌گردد صدای کلیک شنیده می‌شود.

۳- مدل هایی با کنترل های لمسی /فاقد دکمه یا بازوی فلزی

اگر چنانچه بازوی فلزی و یا سوئیچی را بر روی یخساز یخچال خود مشاهده نمیکنید ممکن است یخچال شما مدل جدید باشد که جهت خاموش کردن آن بایستی چندین کلید را بر روی صفحه ای لمسی با یک ترتیب خاصی بفشارید. جهت راهنمایی درباره چگونگی انجام آن از دفترچه راهنما یا وب سایت دستگاه مربوطه کمک بگیرید. در هر صورت دقت نمایید که به طور معمول یک سوئیچ ثانویه در قسمتی بر روی دستگاه جهت غیر فعال نمودن آن موجود میباشد.

نکاتی جهت خاموش نمودن یخساز یخچال دوو

بلافاصله بعد از شنیدن صدای ریخته شدن یخ در قسمت سطل، یخساز یخچال خود را خاموش نمایید تا سینی زیر یخ مجددا پر از آب نگردد. بی شک دلتان نمی‌خواهد که یخ در قسمت یخساز دستگاه بماند. یخ هایی که از قبل تولید گشته را یا مصرف کنید و یا دور بریزید. زیرا این یخ ها بوی مواد خوراکی را به خود جذب می‌کنند و طی گذشت چند روز، مصرف آنها کار اشتباهی میباشد. بعد از خاموش نمودن دستگاه یخساز حتما بایستی سطل متعلق به یخ را تمیز و خشک نمایید تا هیچ نوع رطوبتی جهت کپک به وجود نیاید. اگر قصد دارید قسمت یخساز یخچال خودتان را کلا جدا نمایید، دستورالعمل های دفترچه راهنما را دنبال کنید. شما می‌توانید یخساز را جدا کنید تا اگر روزی نظرتان تغییر کرد، مجددا آن را نصب نمایید. خیالتان راحت باشد، زیرا بیرون آوردن دستگاه  یخساز هیچ گونه آسیبی به آن وارد نمی کند. همچنین میتوانید از فضایی که توسط سطل مخصوص یخ اشغال گشته است جهت ذخیره نمودن چندین سینی یخ بهره ببرید.

کاهش دادن تولیدی یخ

شایان ذکر است که در تمام اوقات جهت تولید حجم کمتری از یخ مجبور نیستید که یخساز یخچال برند دوو را خاموش نمایید. اگر چنانچه دریافتید که دستگاه یخساز بیشتر از نیاز شما یخ تولید می‌کند عاقلانه است که از این فرآیند تولید بکاهید. جدا از این بی شک نمی‌خواهید یخ شما با بوی مواد غذایی داخل یخچال قاطی شود و حتی شاید گرد و خاک و کپک را نیز به خود جذب کند، چرا که همه ما خواهان یخ سالم و تازه هستیم.

قفسه متعلق به سطل یخ

روش کاهش دادن تولیدی یخ در قسمت یخساز یخچال برند دوو به کارگیری از یک قفسه نوع ساده میباشد. تنها چیزی که شما بدان نیاز دارید یک عدد قفسه نوع پلاستیکی کوچک است که بهتر است  شکافی جهت تخلیه داشته باشد. این کار موجب می‌گردد که میزان کمتری از یخ را فعال نمایید و دستگاه یخساز شما میزان یخ کمتری را تولید نماید. این روشی بسیار راحت و ظریف میباشد. اگر به فکر تولید یخ کمتر می باشید و یا یخساز دستگاه خود را در وضعیت خواب زمستانی قرار داده اید کنترل نمودن یخساز به صورت اتوماتیک راحت تر از آن چیزی میباشد که حتی بدان فکر کنید. سوئیچ را بیابید، نوار را برگردانده و سیم ها را جدا نمایید یا قفسه را سر جای خود قرار دهید.

حتما بخوانید:   دلایل آب شدن مواد غذایی در یخچال

 

تمیز و ضد عفونی کردن یخساز یخچال دوو

یخساز یخچال دوو

یخساز ها دارای تجهیزاتی فوق العاده جهت یک زندگی مدرن میباشند اما برای مدت طولانی دوام ندارند. حتی اگر دستگاه یخساز شما به خوبی عمل کند، تعمیرات و نگهداری آن از جمله تمیز و ضدعفونی نمودن یخچال تا ابد امری ضروری میباشد.

شاید متوجه معضلات در یخ تولید شده قسمت یخساز بشوید، مشکلاتی همچون بوی بد و یا تکه یخ های کدر رنگ. هنگامی که با این مسئله مواجه گشتید بهتر است یخساز را به صورت کامل شسته و ضدعفونی نمایید. ما در این مقاله قصد داریم تا به شما کمک کنیم که چگونه از پس این کار برآیید.

۱- بررسی نمودن دفترچه راهنما دستگاه

توصیه می‌شود هرگونه نگهداری و تعمیر در ارتباط با یخچال خود را با دقت انجام دهید. اگر چنانچه مدت هاست که دفترچه راهنما دستگاه خود را گم کرده اید، هیچ جای نگرانی وجود ندارد. از وب سایت برند یخچال خود دفترچه آنلاین آن را مطالعه فرمایید.

۲- سطل متعلق به دستگاه یخساز یخچال را خاموش و خارج نمایید

با خاموش نمودن قسمت یخساز یخچال خود و همین طور با خارج کردن سطل یخ استارت بزنید. بعضی از یخساز ها دارای یک میله فلزی هستند که بایستی بلند گردد. بعضی از آنها یک سوئیچ روشن و خاموش دارند که بایستی آن را برگردانید.

زمانی که اطمینان حاصل کردید که یخساز خاموش شده است، سطل متعلق به یخ را خارج کنید. با توجه به مدل یخچال شما شاید این کار از طریق کشیدن مستقیم سطل و یا با بالا کشیدن آن صورت پذیرد. هم اکنون یک سطل انباشته از یخ بدون کیفیت و یک دستگاه یخساز بدون برق دارید.

۳- یخ بدون کیفیت را دور بریزید

یخ هایی که آب گشته اند را درون سطل موجود در یخساز بریزید. بعد از آن از یک کاردک جنس پلاستیکی محکم یا یک چاقوی کره جهت خرد کردن یخ هایی که به شکل تکه های گنده در قسمت کناره سطل یخ جمع شده اند، استفاده نمایید.

۴- قطعه های موجود در فریزر را پاک کنید و خشک نمایید

جهت تمیز نمودن جزای دستگاه فریزر، یک اسفنج و یا یک تکه پارچه تمیز را درون آب صابون قرار دهید و همه چیزهایی که به آنها دسترسی دارید را پاک نمایید. دقت کنید تا به صورت تصادفی در طی این پروسه یخساز را مجددا روشن نکنید. در نهایت اجزای داخلی دستگاه فریزر را با کمک محلول سفید کننده سبک یا سرکه پاک نمایید.

در این روش ابتدا هر نوع آلاینده میکروسکوپی یا جامدی را که احتمال دارد با یخ دستگاه شما ترکیب گردد، پاک می‌شود. بعد از این کار اجزای داخلی فریزر را خشک نمایید تا از خطر یخ زدگی در امان باشند.

۵- سطل متعلق به یخساز را مانند ظرف بشویید

دفترچه راهنمای دستگاه خود را مجددا مورد بررسی قرار دهید. اگر چنانچه سطل متعلق به دستگاه یخساز شما قابلیت شستشو درون ماشین ظرفشویی را داشته باشد بخت با شما یار است. چرا که در این شرايط شما قادر خواهید بود سطل را در سمت بالایی دستگاه ظرفشویی وارونه نمایید و به ماشین این اجازه را بدهید تا بقیه کارها را خودش به صورت اتوماتیک انجام دهد.

حتما بخوانید:   آشنایی کامل با آموزش تعمیر یخچال

یا اگر چنانچه سطل متعلق به یخ قابلیت شستشو در دستگاه ظرفشویی را نداشت تنها چند دقیقه زمان می‌برد تا آن را با کمک یک اسفنج صابونی تمیز کرده و آبکشی نمایید. سپس سطل متعلق به یخ دستگاه یخساز را با استفاده از همان سرکه یا محلول سفید کننده ضد عفونی نمایید. در نهایت آن را به صورت کامل بشویید.

۶- تمام اجزا را به صورت کامل خشک نمایید

هم اکنون که اجزای دستگاه یخساز و سطل متعلق به یخ کاملا تمیز شده اند بایستی تمامی آنها را خشک نمایید. یک حوله خشک یا یک پارچه را بر روی هر سطحی که قابل دسترسی به سطل یخ است بکشید و مجددا بررسی نمایید که اجزای داخلی فریزر دستگاه شما به طور کامل خشک شده باشد. این کار جهت جلوگیری نمودن از تولید یخ زدگی بر روی دستگاه یخساز یخچال شما ضروری میباشد.

۷- سطل متعلق به یخ یخساز را عوض نمایید

حالا سطل متعلق به یخ که خشک و تمیز است، برعکس کار قبل به جای خود بازگردانید. اگر چنانچه به نظر می آید که کار غلط پیش می‌رود جهت نصب سطل متعلق به یخ به دفترچه راهنما رجوع کنید. سطل یخ را در جای خودش قفل کرده و مقداری تکان دهید تا اطمینان حاصل کنید که آن را به شکل درستی تنظیم نموده اید.

۸- دستگاه یخساز را مجددا روشن نمایید

در پایان کار بایستی نوار را رها کرده یا سوئیچ را چرخانده تا دستگاه یخساز را مجددا روشن کنیم. اگر چنانچه همه امور به درستی پیش رفت، به محض اینکه دستگاه یخساز شروع به تولید یخ کرد، می‌توانید از یخ سالم، تمیز لذت برید.

نتیجه گیری

یکی از آسان ترین روش ها جهت صرفه جویی نمودن در مصرف انرژی و هزینه، غیر فعال نمودن اتومات دستگاه یخچال است. درست است که خیلی خوب میباشد که وقتی درب فریزر را باز می‌کنید با سطلی پر از یخ رو به رو شوید، اما آیا تاکنون به این فکر کرده اید که یخ تا چه اندازه هزینه دارد؟ یخساز های اتومات دستگاه یخچال قابلیت این را دارند که بطور سالانه تا ۱۲۰ کیلو وات ساعت یا حتی بیشتر به هزینه قبض برق شما بیفزایند. در نتیجه، اگر قصد دارید به جای خرج نمودن آن، پول را پس انداز نمایید، با اجرای تمامی مراحلی که اشاره نمودیم دستگاه یخساز را خاموش کنید و از همین حالا پول قبض خود را پس انداز کنید.

در این مقاله از تیم ایبک امداد به سراغ یخسازهای یخچال دوو رفتیم و با نحوه خاموش کردن و تمیز کردن این یخسازها از برند معروف دوو آشنا شدید، از شما دعوت می کنم اگر در این زمینه تجربه ای دارید با همگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از این تجربیات شما بهره مند شوند

خاموش کردن یخساز یخچال دوو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای یادگیری نحوه خاموش کردن یخساز یخچال دوو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا