خدمات ساختمان

ساختمان را با قلمو رنگ کنیم یا غلطک | قلمو یا غلطک رنگ

برای رنگ کردن ساختمان ها، افزون بر اینکه باید توانایی و مهارت داشته باشیم، و از ابزار های ویژه ای هم استفاده کنیم. برای اکثر افراد که قصد دارند منزل خود را رنگ آمیزی کنند و می‌خواهند تجهیزات مورد نظر را خریداری نمایند؛ این سوال برایشان پیش می‌آید که کدام یک از این تجهیزات قلمو یا غلطک رنگ مناسب است؟ آیا نتیجه نهایی را به من می‌دهد؟
دو ابزار مهم و پرکاربرد در رنگ آمیزی، غلطک و قلمو، می‌باشد. بیشتر افراد در انتخاب آنها دچار سردرگمی و تردید می‌شوند که کدام یک از آنها برای رنگ آمیزی، مناسب تر است.

ابزار آلات نقاشی ساختمان

یکی از راحت ترین کار ها برای اینکه خانه خود را تغییر دکوراسیون دهید، رنگ آمیزی آن است. اکثر افراد به خاطر نوروز و یا بازسازی منزل خود، دوست دارند منزل را رنگ آمیزی کنند تا در تم منزل، تنوع ایجاد شود.

در نقاشی ساختمان، افزون بر اینکه نقاش باید مهارت لازم را در این زمینه داشته باشد، در کنار آن داشتن ابزار آلات مهم، نیز واجب است؛ چون بدون ابزار ها نمی‌توانند به درستی نقاشی کنند. حالا یکی از ضروری ترین و مهم ترین ابزار ها برای نقاشی ساختمان، غلطک و قلمو هستند.

اکثر افراد در هنگام نقاشی ساختمان، دغدغه این را دارند که کدام یک از ابزار ها را برای نقاشی انتخاب کنند و با استفاده از کدام یک از آنها، نتیجه کار مطلوب می‌شود. اما بیشتر افراد حرفه ای و نقاشان در رنگ آمیزی ساختمان، از هر دوی آنها استفاده می‌نمایند و تلاش می‌کنند در حین خریدن غلطک و قلمو به جای اینکه یکی از آنها را خریداری کنند و آنها را با یکدیگر مقایسه کنند، به کیفیت و جنس آنها توجه می‌کنند. تا از هر دوی آنها در رنگ آمیزی ساختمان، استفاده کنند و نقاشی را به بهترین نحو ممکن، انجام دهند.

نقاشی ساختمان با قلمو، چه ویژگی هایی را دارد

از زمان قدیم تا به الان، یکی از ضروری ترین تجهیزات رنگ آمیزی در نقاشی ساختمان، قلمو است. قلمو ها در سایز، جنس موها، ضخامت و فرم های گوناگون تولید می‌شوند. به همین خاطر کسانی که در نقاشی ساختمان از ابزار قلمو، استفاده می‌کنند، بایستی اول به کیفیت رنگ خریداری شده دقت کنند و سختی و میزان کاری که قصد دارند انجام دهند، را در اولویت قرار دهند.

حتما بخوانید:   مراحل ساخت ویلا، از ابتدا تا انتها | محوطه سازی در ویلا

برای نمونه: قلمویی که در رنگ پلاستیکی استفاده کرده اید را دیگر نمی‌توانید، همان قلمو را به رنگ روغنی بزنید و یا از قلمو های سایز کوچک نمی‌توانید برای رنگ آمیزی سطوح بزرگ استفاده کنید. استفاده از قلمو هر چند از متداول ترین روش ها، برای نقاشی ساختمان است، ولی برای کسانی که می‌خواهند ساختمان خود را رنگ آمیزی کنند و در این زمینه به اندازه کافی وارد نیستند، به دست گرفتن قلمو برای آنها کمی دشوار است؛ چون رنگ آمیزی با قلمو، به مهارت زیادی نیاز دارد.

برای به کار بردن از قلمو، باید توانایی های لازم را داشته باشید، تا بتوانید رنگ آمیزی ساختمان را بدون کم و کاستی، انجام دهید. اگر غیر از این باشد، در سطح دیوار ساختمان نشانه هایی از رنگ آمیزی مانند: راه راه بودن آنها که نشان دهنده جهت قلمو است و چکه کردن رنگ را، مشاهده می‌کنید. اما رنگ آمیزی با قلمو، مزایایی را هم دارد. یکی از مهم ترین مزایای قلمو این است که، سطوح برآمده و ناصاف را می‌پوشاند و فرورفتگی ها و برجستگی ها را محو می‌کند. فراموش نکنید اگر در استفاده از قلمو، وارد نباشید در آخر، با چکه هایی از رنگ مواجه می‌شوید که ممکن نیست آنها را به همین راحتی از بین ببرید.

قلمو یا غلطک رنگ

معایب استفاده از قلمو

  • برای نقاشی مکان های دور از دسترس مانند: سقف ها، دیوار ها و … باید از یک چهارپایه و یا نردبان استفاده کنید تا بتوانید آن ها را، رنگ آمیزی کنید.
  • استفاده از قلمو برای نقاشی ساختمان دشوار است، حتی نقاشان هم امکان دارد در استفاده از قلمو در بخش هایی رد قلمو را بر جای بگذارند که معمولا طبیعی است.
  • سرعت عملکرد شما با قلمو کاهش می‌یابد.

نقاشی ساختمان با غلطک چه ویژگی هایی را دارد

یکی از تجهیزات اصلی برای نقاشی ساختمان، غلطک است. غلطک هم مانند قلمو، در جنس ها و سایز های گوناگون، تولید می‌شود. غلطک باعث آسانی کار و ایجاد تنوعی در رنگ آمیزی ساختمان شده است. غلطک ها انواع مختلفی را دارند و می‌توانید با توجه به جنس رنگ، نوع غلطک خود را انتخاب کنید. به طور کلی، غلطک رنگ های روغنی ضخامت کمتری را دارند و غلطک رنگ های پلاستیکی، ضخامت بیشتری را دارا می‌باشند. ولی اگر قصد دارید برای نقاشی ساختمان از رنگ اکریلیک استفاده کنید، باید غلطکی را انتخاب کنید که بین رنگ های روغنی و پلاستیکی باشد. به این ۳ مدل غلطک اصلی، می‌توانید مدل دیگری از غلطک را بیفزایید. که ویژه رنگ های برجسته و پتینه کاری است.

حتما بخوانید:   کاربرد سنگ گرانیت برای کف | آن چه در مورد کفپوش سنگ گرانیت باید بدانید

هر یک از غلطک ها، بافت و ضخامت های مختلفی را دارند و برای رنگ آمیزی سطح های گوناگون مثل: نرده ها، دیوار ها و چارچوب ها در سایز های گوناگونی تولید و گسترده شده اند. سایز آنها بین 5 تا 30 سانتی متر است. غلطک رنگ های پلاستیکی به خاطر اینکه ضخامت زیادی دارند برای نقاشی سقف ساختمان مناسب هستند؛ و از غلطک های سایز 5 تا 10 سانتی متر برای نقاشی سطح های کوچک و نرده ها استفاده می‌کنند؛ و همچنین از غلطک های سایز بزرگ تر هم برای سطح دیوار ها به کار می‌برند. استفاده از غلطک در رنگ آمیزی ساختمان ها، مزیت های زیادی را دارد و باعث آسانی کار افراد می‌شود.

ویژگی های نقاشی ساختمان با غلطک

  • نقاشی با غلطک نیاز به مهارت ویژه ای ندارد.
  • نقاشی ساختمان با غلطک، باعث می‌شود رنگ آمیزی ساختمان، سریع تمام شود.
  • نقاشی ساختمان با غلطک باعث می‌شود، سطح دیوار یکپارچه و تمیز شود.
  • نقاشی با غلطک باعث راحت تر شدن کار می‌شود.

اما با وجود تمام این مزیت ها نقاشی ساختمان با غلطک بدون عیب و نقص هم نیست. در نقاشی ساختمان با غلطک توانایی این را ندارید که مکان هایی مثل: تقاطع ۲ دیوار سقف و گچ بری های ساختمان گوشه دیوار ها را رنگ کنید. برای این گونه مکان ها، بایستی از قلمو استفاده کنید. بر این اساس از اصلی ترین معایب نقاشی ساختمان با غلطک این است که فقط می‌توان با آن سطح دیوار ها و سقف ساختمان را رنگ آمیزی کرد، برای مکان های دیگر مانند گوشه ها، تقاطع ۲ دیوار، قسمت های فرورفتگی و برجستگی و زوایا و …. به یک قلمو در این امر احتیاج دارید.

قلمو یا غلطک رنگ

کدام یک از ابزار ها برای نقاشی مناسب هستند

تا چند سال پیش که هنوز از نقاشی ساختمان با غلطک چیزی نمی‌دانستند، بسیاری از افراد از قلمو برای نقاشی ساختمان استفاده می‌کردند؛ و چون استفاده از قلمو معایب زیادی داشت در این صورت نتایج کار دلچسب نمی‌شد و به مهارت بالایی احتیاج داشت. چون اغلب، رنگی که با قلمو می‌زدند چکه می‌کرد و یا قلمو ها از جنس خوبی برخوردار نبودند و در آخر پس از نقاشی متوجه راه راه بودن رنگ روی سطح دیوار و سقف می‌شدند.

زمانی که غلطک ها روانه بازار شدند و از آنها استفاده کردند، متوجه شدند که رنگ آمیزی با غلطک چقدر راحت است و باعث می‌شود کیفیت کار بهتر باشد. رنگی که با غلطک بر سطوح می‌زنید، به بهترین نحو ممکن عیب و ایرادات سطوح را می‌‌پوشاند. با توجه به موارد بالا، می‌توان گفت که نقاشی ساختمان با ابزار غلطک بهتر است و می‌توان کار با کیفیت و بی نقصی را داشت. اما باید به این نکته، توجه کرد که استفاده از غلطک همیشه گزینه خوبی نیست و در بعضی اوقات، برای نقاشی قسمت هایی از منزل که امکان رنگ با غلطک در آن مکان ها نیست، بایستی از سایر ابزار ها مانند قلمو و یا اسپری رنگ برای نقاشی استفاده کرد. بر این اساس باید گفت در نقاشی ساختمان با غلطک، یک قلمو هم باید همراهتان باشد تا به شما کمک کند به نتیجه مطلوب خود برسید و از آن لذت ببرید.

حتما بخوانید:   نکات مهم و کلیدی برای طراحی داخلی خانه | سبک های مختلف طراحی داخلی

اسپری های رنگ چه ویژگی هایی را دارند

رنگ اسپری یکی از عالی ترین گزینه ها، برای نقاشی خارج از منزل است. از آنجایی که در فضای خارج از منزل، پخش شدن رنگ آسیبی به وسایل اطراف نمی‌زند و سبب مسمومیت نیز نمی‌شود، گزینه خوبی است. برای نقاشی اکثر پروژه های وسیع در خارج از منزل از رنگ های اسپری که مانند قوطی تولید می‌شوند یا با استفاده از دستگاه پیستوله، رنگ را بر روی سطوح اسپری می‌کنند.

اسپری رنگ مزیت هایی نسبت به نقاشی ساختمان با غلطک و قلمو دارد، اما معایب آن، نسبت به غلطک و قلمو هم کم نیست. به ویژه اگر نتوانید به درستی رنگ را رقیق کنید و فاصله خود را از سطوح رعایت نکنید. اگر این موارد گفته شده را رعایت کنید، نقاشی با اسپری بسیار آسان است و سرعت بالایی به عملکرد شما می‌دهد. اما استفاده از اسپری رنگ برای نقاشی دیوار های منزل، توصیه نمی‌شود، ولی از اسپری های رنگ قوطی می‌توانید برای نقاشی وسایلی مانند، میز و صندلی ها استفاده ببرید.

ولی بهتر است این کار را در فضای خارج از منزل انجام دهید، در غیر این‌صورت رنگ در محیط پخش می‌شود و امکان دارد به خاطر بسته بودن محیط، رنگ تا چند روز در داخل منزل باقی بماند و به ریه های شما آسیب بزند. علاوه بر موارد گفته شده، در حین نقاشی با اسپری، حتما ماسک بزنید و نکات بهداشتی مانند دستکش و… را رعایت کنید، تا رنگی که در محیط پخش می‌شود بر روی پوستتان اثر نکند و یا هنگام نفس کشیدن به ریه هایتان آسیب نزند.

31

قلمو یا غلطک رنگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

ساختمان را با قلمو رنگ کنیم یا غلطک | قلمو یا غلطک رنگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x