مجله ساختمان

چند اشتباه در رنگ کردن کابینت آشپزخانه که نباید انجام دهید

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شاید در نگاه اول رنگ کردن کابینت آشپزخانه بسیار راحت و ساده به نظر آید و گمان کنید که می‌توانید کابینت آشپزخانه را با زدن چند لایه رنگ جدید، در زمان کوتاهی زیباتر نمایید. اما رنگ‌کاری کابینت آشپزخانه کار بسیار راحتی نخواهد بود. برای اینکه بتوانید این کار را به صورت درست و اصولی انجام دهید، باید اشتباهات رایجی که در رنگ کردن کابینت آشپزخانه وجود دارد را بشناسید و از آنها اجتناب کنید. در این صورت رنگ کردن کابینت آشپزخانه نتیجه بسیار بهتری خواهد داشت.

اشتباهات رایج در رنگ کردن کابینت آشپزخانه

با گذشت زمان ممکن است که از رنگ کابینت آشپزخانه خود خسته شوید و یا رنگ کابینت نیاز به ترمیم داشته باشد در این صورت باید به فکر رنگ کردن کابینت آشپزخانه باشید در صورتی که می‌خواهید این کار را خودتان انجام دهید، پیشنهاد می‌شود که با اشتباهات رایجی که در این زمینه وجود دارد آشنایی کافی داشته باشید تا آنها را مرتکب نشوید.

انتظار غیر واقعی داشتن

کابینت‌های آشپزخانه در مواقعی که رنگ می‌شوند بسیار زیبا خواهند بود. اما ممکن است که سطوح کابینت‌ها به صورت کاملاً صاف مشاهده نشوند. در صورتی که سطح کابینت‌ها ناصاف است، باید بدانید که پس از رنگ کردن آنها بخش‌های ناصاف بیشتر دیده خواهند شد. حتی در صورتی که قبل از رنگ کردن کابینت این سطوح زیاد مشخص نباشند، پس از خشک شدن رنگ کابینت آشکارتر خواهند شد.

افراد می‌توانند در این مواقع ابتدا با بتونه این ناصافی‌ها را پر کنند و سپس رنگ کردن کابینت را آغاز کنند. این مرحله ممکن است چالش برانگیز و زمانبر باشد.

رنگ کردن کابینت آشپزخانه

زمان کافی برای رنگ کردن کابینت نمی‌دهید

معمولاً افراد رنگ کردن کابینت را برای تعطیلات آخر هفته برنامه‌ریزی می‌کنند. اما باید بدانید که برای انجام این کار یک الی دو روز کافی نخواهد بود. با حساب کردن زمان آماده سازی این کار به چهار الی هفت روز زمان نیاز خواهد داشت. همچنین زمان خشک شدن رنگ کابینت را نیز باید در نظر داشته باشید.

حتما بخوانید:   انواع عایق حرارتی و کاربرد آن چیست

پیش از رنگ کردن تمیزکاری چوب را انجام نمی‌دهید

احتمال دارد که فکر کنید آشپزخانه شما تمیز است. اما باید با شوینده مناسبی که بتواند روغن را پاک کند، تمیزکاری را انجام دهید. در غیر این صورت در هنگامی که رنگ کردن کابینت را با رنگ پایه آب آغاز می‌نمایید، رنگ روی چوب روغنی به صورت خوب نمی‌نشیند. بنابراین توصیه می‌گردد برای آماده سازی کابینت لکه‌های روغن و چربی را با دقت بیشتر تمیز نمایید.

پیش از اینکه رنگ کردن کابینت را آغاز کنید، هر کدام از بخش‌هایی از آشپزخانه و یا کابینت را که نمی‌خواهید رنگ با آنها تماس پیدا کند را با استفاده از نایلون بپوشانید.

درها و کشوها را قبل از رنگ کردن کابینت در نمی‌آورید

یکی از مراحل مهم رنگ کردن کابینت آشپزخانه این است که همه کشوها و درهای آن را بیرون آورید. همچنین باید لوله‌ها و دستگیره‌ها را باز کنید. برخی از افراد بدون انجام دادن این مرحله رنگ کردن کابینت را انجام می‌دهند و گمان می‌کنند با این کار در وقت خود صرفه‌جویی کرده‌اند اما  کار اصولی نخواهد بود و رنگ کابینت‌ها، لولاها و دستگیره‌ها تا یک ماه و یا زودتر ترک خواهند خورد.

در صورت ترک خوردن رنگ لولا تنها کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که لولا و دستگیره را سمباده بزنید. سپس باید آنها را خیس کنید تا رنگ روی آنها کنده شود. با این روش می‌توانید از بدتر شدن اوضاع پیشگیری کنید.

روی چیزهایی که در آورده‌اید برچسب نمی‌زنید

در هنگام رنگ کردن کابینت آشپزخانه در مواقعی که قسمت‌های مختلف مانند کشوها، درها، دستگیره‌ها و لولاها را از جای خود در می‌آورید، باید روی هر کدام از آنها برای راهنمایی برچسب‌های شماره گذاری قرار دهید. در این صورت در پایان کار شما می‌توانید هر کدام از آنها را در جای خود نصب نمایید و این بسیار کمک کننده خواهد بود.

روی برچسب محل دقیق را قید کنید. برای نمونه بنویسید «بالای سینک، سمت چپ» تا قطعات به صورت اشتباه نصب نگردند. لولاها و پیچ‌ها را نیز برای حفظ ایمنی در ظرف مناسب نگهداری نمایید.

قبل از رنگ کردن کابینت سمباده نمی‌زنید

حتی در صورتی که کابینت‌ها شرایط خوبی داشته باشند، باید حتماً قبل از رنگ کردن آنها را سمباده بزنید تا رنگ روی آنها به صورت خوب بنشیند. برای این کار باید از کاغذ سمباده مناسب استفاده نمایید. ضرورتی نخواهد داشت که رنگ قبلی را به صورت کامل بتراشید، بلکه تنها باید روی براق رنگ را مات نمایید.

حتما بخوانید:   اجرای سقف چوبی در ویلا | طراحی سقف چوبی ویلا

تمیز نکردن کابینت‌ها قبل از رنگ کردن

قبل از اینکه رنگ کردن کابینت‌ها را آغاز کنید، حتماً از جاروبرقی استفاده کرده و گرد و غباری که روی کابینت‌ها وجود دارد را به خوبی تمیز نمایید. حتی اگر روی کابینت‌ها گرد و غبار بسیار کمی وجود داشته باشد، پروژه شما نتیجه خوبی نخواهد داشت.

اگر روی کابینت گرد و غباری وجود داشته باشد، این گونه به نظر خواهد آمد که در زیر رنگ ماسه پاشیده شده است. بنابراین برای اینکه این مشکل را رفع نمایید، مجدداً مجبور می‌شوید که روی رنگ جدید سمباده زده و رنگ کردن کابینت را دوباره انجام دهید.

بلند نکردن کابینت در هنگام رنگ کردن

چنانچه در هنگام رنگ کردن کابینت آشپزخانه آن را بر روی زمین قرار داده‌اید، امکان دارد که گوشه‌ها و لبه‌ها به صورت مناسب رنگ نشوند. بنابراین پیشنهاد می‌شود کابینت را بر روی پایه‌های مخصوص رنگ کاری قرار دهید تا بتوانید قلمو را در همه قسمت‌های کابینت حرکت داده و رنگ کاری را به صورت کامل انجام دهید. در مواقعی که کابینت بر روی پایه قرار می‌گیرد دسترسی به قسمت‌های مختلف آن راحت‌تر خواهد بود.

استفاده نکردن از پرایمر رنگ

ممکن است که افراد در هنگام رنگ کردن کابینت از مرحله استفاده از پرایمر رنگ چشم پوشی کنند. باید بدانید که شاید در ابتدا بدون انجام دادن این مرحله نیز رنگ کابینت زیبا به نظر آید، اما پس از گذشت مدتی از زیر رنگ گره‌های چوب نمایان خواهند شد. بنابراین حتماً از پرایمر پوشاننده گره استفاده نمایید تا نتیجه رنگ کردن کابینت مطلوب شود. استفاده از پرایمر موجب می‌شود که رنگ چسبندگی بهتری روی کابینت داشته باشد.

رعایت نکردن ترتیب سطوح کابینت

یکی از اشتباهاتی که در هنگام رنگ کردن کابینت ممکن است افراد انجام دهند، این است که ابتدا سطح بیرون کابینت را نقاشی کرده و سپس به بخش‌های داخلی بروند. اما روش درست این است که ابتدا سطوح داخلی کابینت به خوبی رنگ شوند و سپس قسمت‌های بیرونی نقاشی شوند. چون اگر در زود چرخانده شود و روی رنگ لکه ایجاد شود، آن بخش درون کار قرار گرفته و دیده نمی‌شود.

انتخاب اشتباه رنگ

انتخاب رنگ به سلیقه افراد بستگی خواهد داشت و هیچ رنگ غلط یا درستی برای کابینت آشپزخانه وجود ندارد. اما برای رنگ کردن کابینت رنگ مورد نظر باید مناسب باشد. رنگ کردن کابینت آشپزخانه در دوره‌های کوتاه مدت انجام نمی‌شود، بنابراین اگر رنگ را دوست نداشتید، نمی‌توانید به زودی کابینت را مجدداً رنگ کنید.

قبل از اینکه پروژه خود را آغاز کنید، تخته‌ای را با رنگ مورد نظر رنگ کرده و در کنار دیگر وسایل آشپزخانه قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که انتخاب درستی کرده‌اید. برای داشتن بهترین انتخاب، پیشنهاد می‌شود که چندین رنگ را مورد بررسی قرار دهید تا از بین آنها مناسب‌ترین و بهترین رنگ برای کابینت آشپزخانه خود را انتخاب نمایید.

حتما بخوانید:   کاربرد آشپزخانه یو شکل چیست

توجه نکردن به جنس رنگ

همانطور که می‌دانید آشپزخانه محلی است که چربی و روغن در آن بیشتر است. کابینت آشپزخانه با چربی و روغن به راحتی لکه‌دار و کثیف می‌شوند. بنابراین لازم خواهد بود که جنس رنگ کابینت شما از نوع قابل شستشو باشد. چون در صورت نیاز می‌توانید به راحتی تمیزکاری آن را انجام دهید.

برای اینکه رد قلم مو نماند، وقتی که رنگ هنوز خشک نشده است، روی آن با غلطک ابری نقاشی بکشید. این روش موجب می‌شود که رنگ کابینت به صورت یک دست و صاف درآید.

در هنگام انتخاب رنگ برای کابینت خود به این مورد نیز باید توجه کافی داشته باشید که از رنگ‌های بی‌کیفیت و ارزان قیمت استفاده نکنید. در این صورت نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

عجله کردن برای نصب کابینت

باید اجازه دهید که رنگ کابینت شما به صورت کامل خشک شود. در برخی مواقع افراد بسیار عجله می‌کنند و نصب کابینت‌ها را قبل از خشک شدن کامل انجام می‌دهند. در این صورت رنگ کابینت لکه‌دار خواهد شد. بنابراین مجبور خواهید شد که آن را مجدداً سمباده زده و رنگ کردن کابینت را انجام دهید. بنابراین باید به اندازه لازم صبر کنید تا مجبور به انجام دوباره همه مراحل نشوید.

رنگ کابینت

سخن تکمیلی

رنگ کردن کابینت آشپزخانه موجب می‌شود که فضای آشپزخانه شما دگرگون شود. بنابراین ارزش خواهد داشت که برای آن به اندازه کافی انرژی و وقت صرف نمایید. با صرف اندکی دقت و حوصله نتیجه این کار بسیار حرفه‌ای و تمیز از آب در می‌آید. دقت داشته باشید که رنگ کردن کابینت ظرافت‌ها و نکات خاص خود را دارد و همه مراحل حتماً باید با دقت انجام شوند.

چنانچه وقت و انرژی کافی برای این کار ندارید، می‌توانید از افرادی که در زمینه نقاشی متخصص هستند، کمک بگیرید. آنها این کار را به صورت صحیح و اصولی در کمترین زمان ممکن برای شما انجام خواهند داد.

یکی از نکات بسیار مهم در رنگ کردن کابینت آشپزخانه انتخاب رنگ مناسب است. بهتر است رنگ مورد نظر قابل شستشو بوده و با دیگر اجزای آشپزخانه هماهنگی لازم را داشته باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چند اشتباه در رنگ کردن کابینت آشپزخانه که نباید انجام دهید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

اشتباهات رایج در رنگ کردن کابینت آشپزخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x