خدمات ساختمان

راهنمای رنگ کردن درب کابینت فلزی

رنگ کردن درب کابینت فلزی می‌ تواند تغییر زیادی در روحیه و فضای کلی آشپزخانه ایجاد کند به ویژه برای  افرادی که ساعت‌ های زیادی در آشپزخانه سپری می‌ کنند این تغییرات جزئی می‌ تواند به معنی رضایت و شادی بیشتر باشد. بنابراین اگر به فکر رنگ کردن درب کابینت فلزی خانه خود می‌ باشید نکات مهمی را نیز باید رعایت کرده و آنها را در نظر بگیرید. بهترین رنگ برای درب کابینت فلزی و نحوه اجرای درست رنگ آمیزی و نقاشی کابینت‌ ها از موارد مهمی هستند که باید در این مورد رعایت شود تا بتوانید در نهایت یک کار با دوام و با کیفیت داشته باشید.

فضای آشپزخانه را برای نقاشی آماده کنید

بهتر است کف آشپزخانه را با پارچه کهنه و یا روزنامه کاملاً بپوشانید تا وسایلی مثل اجاق گاز، کانتر و … از رنگ و نقاشی در امان بماند. اگر نقاشی با اسپری رنگ می باشد حتماً آن را در محیط کنترل شده‌ ای باید انجام دهید که در آن محیط نور مستقیم خورشید، رطوبت و یا باد زیاد وجود نداشته باشد. کار کردن با اسپری رنگ بسیار ساده می‌ باشد و نیازی به تهیه و آماده کردن رنگ قوطی نخواهید داشت. به طور کلی می‌ توانید اسپری رنگ را از بازار تهیه کرده و آن را مورد استفاده قرار دهید. چنانچه اتاق شما تهویه کافی نداشته باشد می‌ تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند علاوه بر آن حتماً باید از دستکش لاستیکی و ماسک تنفسی مناسب استفاده نمایید تا دوده‌ ها و بخارات رنگ بر سلامتی شما اثر منفی نگذارد.

از سمباده جهت صاف کردن سطوح کابینت استفاده نمایید

علاوه بر آن سمباده زدن می‌ تواند تضمین کند پوشش قبلی رنگ به صورت کامل پاک می‌ گردد. رعایت این نکته بسیار ضروری می‌ باشد. در نهایت اگر سطح کاملاً سمباده کشی شود می‌ تواند چسبندگی و انسجام بیشتری را در رنگ جدید فراهم نماید.راهنمای رنگ کردن درب کابینت فلزی یکی دیگر از مزایای سمباده کشی این است که هر گونه فرورفتگی و پستی و بلندی که بر سطح کابینت فلزی وجود دارد از بین خواهد رفت و رنگ جدید به طور کامل به سطوح فلزی کابینت می‌ چسبد. پس از آنکه سمباده کشی تمام شد سطوح را با پارچه مرطوبی پاک کنید و خرده‌ های ریز را به صورت کامل حذف نمایید. بر اساس میزان گرد و غباری که بر سطح فلز وجود دارد می‌ توانید تمیز کردن را چندین بار انجام دهید. بهتر است دستگیره‌ های کابینت را از قبل باز کنید و اگر نتوانستید این کار را انجام دهید حتماً آن را با نوار چسب کاغذی کاملاً بپوشانید. وقتی که سطح فلزی را رنگ آمیزی می‌ کنید بدانید که فلز آهن است و یا گالوانیزه. پیش از به کار بردن پوشش پرایمر حتماً باید تشخیص دهید که فلز از چه نوعی می‌ باشد. فلز آهن حتماً باید بدون زنگ زدگی باشد و سطح کاملاً تمیزی داشته باشد. سمباده زبر می‌ تواند زنگ زدگی‌ ها را کاملاً از بین ببرد و سطح تمیزی فراهم نماید با این حال گاهی ممکن است قسمت‌ هایی در کابینت فلزی وجود داشته باشد که سمباده نتواند آنها را کاملاً تمیز کند به همین خاطر جهت از بین بردن این زنگ‌ ها می‌ توانید از مواد ضد زنگ نیز استفاده کنید. پس از آنکه زنگ‌ های فلز را از بین بردید به کار بردن پرایمر بسیار ضروری می‌ باشد تا از ایجاد زنگ زدگی مجدد روی سطوح جلوگیری نماید. از طرفی سطوح فلزی اگر از جنس گالوانیزه باشند می‌ توان آنها را با محلول شوینده به راحتی شست و شو داد تا هر گونه چربی و کثیفی از روی آنها از بین برود. بیشتر اوقات سطوح گالوانیزه مقداری اکسیداسیون سفید هم دارند که لازم است به کمک سمباده آنها را از بین ببرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انتخاب لوله کش خوب و حرفه‌ای برای تعمیر لوله‌کشی

از پرایمر استفاده کنید

یکی از ضروری‌ ترین بخش‌ های رنگ آمیزی کابینت فلزی پوشش پرایمر می‌ باشد. شما می‌ توانید با پوشش پرایمری که بر روی سطح انجام می‌ دهید این امکان را به رنگ بدهید که به راحتی روی سطح بچسبد. از دیگر عوامل مهمی که وجود دارد این است که باید پرایمر مناسبی انتخاب کنید. هنگام به کار بردن پرایمر بهتر است از نوع اسپری آن استفاده نمایید زیرا رنگ قوطی باعث می‌ شود که آثار قلم مو بر روی سطوح باقی بماند. یکی دیگر از مراحل مهم قبل از استفاده نمودن از نخستین پوشش رنگ این است که سطح فلز کاملاً صاف شود. می‌ توانید به فرورفتگی‌ ها و سوراخ‌ هایی که بر روی سطح وجود دارند توجه کنید و آنها را با پر کننده کاملاً ترمیم نمایید. بهترین ایده این است که سطح کابینت زیر نور روشن کاملاً بررسی شود و همه سوراخ‌ های ریز و یا فرورفتگی‌ ها شناسایی شده و پر شود. علاوه بر آن گرد و غبار نیز می‌ تواند روی پوشش پرایمر نشسته و ایجاد مشکل کند زیرا پرایمر به خشک شدن نیاز دارد. سوراخ های ریزی که وجود دارد را می‌ توانید به کمک چسب‌ های مخصوص فلز پر کنید.

از رنگ مخصوص کابینت فلزی استفاده نمایید

حالا که آماده شدید درب کابینت فلزی را رنگ کنید باید بدانید که انتخاب بهترین رنگ از اهمیت زیادی برخوردار است. توصیه می‌ کنیم به جای رنگ قوطی از رنگ اسپری استفاده نمایید تا جای برس روی سطح باقی نماند و خودتان حتی بدون داشتن تخصص هم بتوانید این کار را انجام دهید. راهنمای رنگ کردن درب کابینت فلزیعلاوه بر آن رنگ اسپری برای محافظت سطوح در مقابل زنگ زدگی بسیار مناسب می‌ باشد. هنگام رنگ آمیزی هم مطمئن شوید از اسپری رنگ به طور یکنواخت بر روی کل سطوح فلزی استفاده کنید. مطمئن شوید که برای تمام فرایند رنگ کردن درب کابینت فلزی رنگ به اندازه کافی دارید. به صورت کلی دو و یا سه پوشش رنگ ضروری می‌ باشد. با این حال باید مطمئن شوید روی هر پوشش بیش از حد اسپری رنگ نپاشید زیرا این کار موجب ایجاد علائم چکه کردن رنگ در کل سطوح می‌ شود. علاوه بر آن پوشش نهایی معمولاً به ۳ تا ۶ پوشش نیاز خواهد داشت. اگر می‌ خواهید سطح کاملاً صافی داشته باشید حتماً باید رنگ در لایه‌ های نازک اجرا شود. به طور معمول نخستین لایه رنگ بسیار سبک می‌ باشد. لایه اول نباید همه سطح را به صورت کامل بپوشاند و فقط جهت اطمینان از آنکه لایه‌ های بعدی به راحتی می‌ چسبند انجام خواهد شد. پوشش‌ های دوم به بعد را می‌ توانید کمی غلیظ‌ تر و ضخیم‌ تر انجام دهید ولی مطمئن شوید که رنگ چکه نمی‌ کند. علاوه بر آن به کار بردن لایه‌ های سنگین بر روی رنگ‌ های قبلی می‌ تواند موجب افتادگی رنگ هم شود به همین خاطر باید رنگ‌ ها را یکنواخت، آرام و صاف بر روی سطوح فلز رنگ آمیزی کنید. اسپری‌ های رنگ در انواع مختلف از جمله رنگ متالیک، رنگ مات و رنگ شاین در بازار موجود می‌ باشند. برای رنگ کردن درب کابینت فلزی حتماً باید دکوراسیون آشپزخانه را نیز در نظر بگیرید. چنانچه نور آشپزخانه شما کم می‌ باشد، بهتر است از رنگ روشن استفاده کنید که همه فضا روشن‌ تر شود. چنانچه سبک آشپزخانه شما مدرن و مینیمال است به سراغ رنگ‌ هایی مثل سفید، کرم طوسی و سرمه‌ ای بروید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سقف کرومیت چیست؟ مزایا و معایب سقف کرومیت

رنگ کردن درب کابینت فلزی را به صورت اصولی اجرا کنید

رنگ کردن درب کابینت فلزی مستلزم به کار بردن تکنیک‌ های مناسبی می‌ باشد. پیش از شروع حتماً قوطی اسپری را باید حدوداً ۳۰ ثانیه تکان دهید. علاوه بر آن تکان دادن در حین رنگ آمیزی هم می‌ تواند به کیفیت کار کمک کند. برای رنگ آمیزی درب کابینت با اسپری رنگ می‌ توانید از تکنیک روشن و خاموش استفاده نمایید. پیش از آنکه مجدداً ماشه اسپری رنگ را فشار دهید دستتان را مخالف جهت قبلی حرکت دهید یعنی آنکه سطح رنگ شده قبلی را دوباره رنگ کنید. راهنمای رنگ کردن درب کابینت فلزیگاهی اوقات افراد آنقدر پوشش نخست را ادامه می‌ دهند که پوشش آستر به صورت کلی حذف شود ولی باید بدانید که این کار اشتباه است و می‌ تواند باعث ایجاد ناهمواری در مناطق خاصی شود. هنگام رنگ کردن درب کابینت فلزی خیلی به پوشش آستر توجه نکنید زیرا وقتی لایه‌ های جدید را اعمال کردید به تدریج همه آنها پوشش داده می‌ شود.

در رنگ کردن درب کابینت فلزی طرح‌ های جالب ایجاد کنید

برای آنکه طرح‌ های مختلفی روی کابینت فلزی خود ایجاد کنید می توانید از نوار چسب کاغذی استفاده نمایید. ابتدا باید لایه پایه را رنگ آمیزی کنید و اجازه دهید که کاملاً خشک شود پس از آن نوار چسب کاغذی به کار ببرید و طرح مورد نظر خود را پیاده کنید. معمولاً طرح راه راه بسیار محبوب‌ تر از دیگر طرح‌ ها می‌ باشد همچنین می‌ توانید یک نوار باریک از چسب کاغذی را به عنوان قاب اطراف درب کابینت به کار ببرید و پس از آن رنگ آمیزی را شروع کنید.

سخن آخر

رنگ کردن درب کابینت فلزی در منزل کار دشواری نیست و خیلی راحت می‌ توانید با ابزاری ساده تغییرات جذابی در فضای آشپزخانه خود ایجاد نمایید. با انتخاب یک رنگ مخصوص برای کابینت فلزی می‌ توانید ظاهر زیباتری به آشپزخانه بدهید. این کار می‌ تواند باعث شادی و سرزندگی آشپزخانه شما شود. در نهایت چنانچه رنگ کردن درب کابینت فلزی کار سختی برای شما می‌ باشد و یا زمان کافی برای انجام آن را ندارید می‌ توانید از متخصصین آی بک امداد کمک بگیرید.

راهنمای رنگ کردن درب کابینت فلزی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای رنگ کردن درب کابینت فلزی، آملده کردن فضای آشپزخانه برای رنگ آمیزی کابینت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا