خدمات ساختمان

رفع کامل بوی رنگ از خانه با چند روش ساده و خانگی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

رنگ کردن دیوارهای خانه یکی از راه های تغییر ظاهر و افزایش زیبایی فضای سبز منزل است. اما این کار معمولاً با یک مشکل همراه است. بوی نامطبوع رنگ که ممکن است برای چند روز یا حتی هفته در خانه باقی بماند. این بو نه تنها احساس ناراحتی و نارضایتی را در ساکنان خانه ایجاد می کند، بلکه ممکن است برای سلامتی شما نیز خطرناک باشد. برخی از عوارض شایع نفس کشیدن بوی رنگ عبارتند از: سردرد، تهوع، سرگیجه، حساسیت، التهابات تنفسی و چشمی و …  بنابراین، لازم است که پس از رنگ کاری، با استفاده از روشهای مناسب، در جهت رفع بوی رنگ در خانه اقدام کنید.

رفع بوی رنگ

در این مقاله، قصد داریم به شما چندین روش ساده و کاربردی را برای از بین بردن بوی رنگ در خانه آموزش دهیم. این روش ها شامل استفاده از مواد طبیعی و قابل دسترس مانند: زغال چوب، پیاز، دانه قهوه، لیمو، وانیل، روغن نعناع و … هستند. با مطالعه این مقاله، شما قادر خواهید بود تا با هزینه کم و زمان کم، فضای خانه خود را از شر بوی نامطبوع رنگ آزاد کنید. از جمله روش های رفع بوی رنگ عبارتند از:

استفاده از زغال

استفاده از زغال چوب یکی از روش های موثر برای رفع بوی رنگ در خانه است. زغال چوب دارای خاصیت جذب بو و رطوبت است و می تواند هوای خانه را تصفیه کند. برای استفاده از زغال چوب، می توانید از روش های زیر پیروی کنید :

 • زغال چوب را در قابلمه های کوچک قرار دهید و در نقاط مختلف خانه، به خصوص در اتاق های رنگ شده، پخش کنید. شما می توانید زغال چوب را با پارچه یا نخ بپیچید و به سقف یا دیوار آویزان کنید.
 • زغال چوب را در آب جوش حل کنید و با اسپری به سطح دیوارها بپاشید. این کار باعث می شود که زغال چوب بوی رنگ را جذب کند و همچنین باعث تسریع خشک شدن رنگ می شود.
 • زغال چوب را با سرکه ترکیب کنید و در قابلمه های کوچک قرار دهید. سرکه نیز دارای خاصیت جذب بو است و می تواند با زغال چوب تقویت شود.
حتما بخوانید:   کاربرد فلاور باکس | انواع فلاور باکس و مزایا و معایب هر یک

بوی نامطبوع رنگ

روشن کردن شمع

روشن کردن شمع یکی دیگر از راه های موثر برای رفع بوی رنگ در خانه است. شمع با سوزاندن مواد شیمیایی معلق در هوا که از تبخیر رنگ ناشی می شوند، می تواند بوی نامطبوع را کاهش دهد. اما باید در انتخاب نوع شمع دقت کرد.

شمع های دارای پارافین ممکن است سموم بیشتری به هوا اضافه کنند. بهتر است از شمع های طبیعی و معطر استفاده کنید. شمع هایی که دارای اسانس های گیاهی مانند لیمو، نعناع، وانیل و … هستند، گزینه های خوبی برای از بین بردن بوی رنگ خانه به شمار می روند.

برای استفاده از شمع، می توانید روش های زیر را پیش بگیرید:

 • ابتدا شمع را روشن کنید و داخل یک ظرف پر از آب قرار دهید و در محیط رنگ شده بگذارید. این کار باعث می شود که شمع بهتر بسوزد و همچنین خطر آتش سوزی را کاهش دهد.
 • شمع را در نقاط مختلف خانه، به خصوص در نزدیکی پنجره ها و درب ها قرار دهید. این کار باعث می شود که هوای تصفیه شده توسط شمع به سراسر خانه منتقل شود.
 • شمع را با مواد طبیعی دیگر مانند پودر جوش شیرین، پودر قهوه، پودر وانیل و … ترکیب کنید و آنها را در گلدان های کوچک قرار داده و در خانه پخش کنید. این کار باعث می شود که بوی خوشایند این مواد با بوی رنگ تلفیق شود و آن را تسکین دهد.

استفاده از پیاز

پیاز دارای یک ماده شیمیایی به نام سولفوکسید است که می تواند در رفع بوی رنگ کمک کند. برای استفاده از پیاز، لازم است مطابق با روش های زیر عمل کنید:

 • یک پیاز را از وسط به دو نیم تقسیم کنید و آن را در اتاق رنگ شده قرار دهید. خاصیت پیاز به گونه ای است که بوی رنگ را به خود  جذب می کند و به مرور زمان آن را از بین می برد.
 • چند تکه پیاز را در یک قابلمه آب بریزید و آب را به جوش بیاورید. بخار حاصل از آب پیاز، بوی رنگ را از هوا پاک می کند.
 • چند تکه پیاز را با سرکه ترکیب کنید و در گلدان های کوچک قرار دهید. سرکه نیز دارای خاصیت جذب بو است و با پیاز تقویت می شود.

استفاده از دانه قهوه

دانه قهوه دارای خاصیت جذب بو است و میتواند بوی رنگ را از هوا پاک کند. به این صورت که بو کردن آن در زمان تست چندین نوع عطر برای پاکسازی منافذ بویایی افراد توصیه می شود.

حتما بخوانید:   سبک لافت چیست و چه تاثیری در دکوراسیون دارد؟

برای استفاده از دانه قهوه، می توانید روش های زیر را امتحان کنید:

 • دانه های قهوه را در ظرف های کوچک قرار داده و در نقاط مختلف خانه، به خصوص در اتاق های رنگ شده، پخش کنید. دانه های قهوه بوی رنگ را جذب می کنند و به مرور زمان آن را از بین می برند.
 • مقداری قهوه را با وانیل ترکیب کنید و آنها را در گلدان های کوچک قرار داده و در خانه پخش کنید. این کار باعث می شود که بوی خوشایند وانیل با بوی رنگ تلفیق شود و آن را تسکین دهد.
 • دانه های قهوه را در یک قابلمه آب بریزید و آب را به جوش بیاورید. بخار حاصل از آب قهوه، بوی رنگ را از هوا پاک می کند.

استفاده از لیمو

از دیگر روش رفع بوی رنگ در خانه استفاده از لیمو است. لیمو یکی از مواد طبیعی و قابل دسترس است که می تواند بوی رنگ را در خانه کاهش دهد. لیمو دارای خاصیت جذب و خنثی کردن ترکیبات آلی فرار موجود در رنگ است و همچنین رایحه مطبوع و تازه ای به فضای خانه می دهد. برای استفاده از لیمو، لازم است مطابق با یکی از روش های زیر عمل کنید:

چند عدد لیمو را به دو قسمت تقسیم کرده و آنها را در بخش های مختلف اتاق رنگ شده قرار دهید. لیمو باعث می شود که مواد شیمیایی رنگ را به خود جذب کند و پس از دو روز آنها را از بین ببرد.

چند عدد لیمو را با چاقو خلال کرده و آنها را در چند کاسه آب قرار داده و در نقاط مختلف خانه پخش کنید. آب لوله کشی نیز می تواند بوها را جذب کند و لیمو باعث می شود که فضای خانه تازگی بیشتری پیدا کند.

چند قطره عصاره لیمو یا هر نوع عصاره مرکبات دیگر را به چند پد آغشته کرده و آنها را در گلدان های کوچک قرار داده و در خانه پخش کنید. عصاره مرکبات باعث می شود که بوی خوشایند و تلفیق شود و همچنین باعث تسکین سر درد ناشی از بوی رنگ می شود.

ترکیب وانیل و روغن نعناع

ترکیب وانیل و روغن نعناع یکی از روش های طبیعی و موثر برای رفع بوی رنگ در خانه است. این دو ماده دارای خاصیت جذب و تلفیق بو هستند و می توانند فضای خانه را تازه و شاداب کنند.

برای استفاده از ترکیب وانیل و روغن نعناع، می توانید روش های زیر را پیش بگیرید:

حتما بخوانید:   نمای خشک چیست | ویژگی‌ها و مزایای نمای خشک

مقداری پنبه را با روغن نعناع و وانیل ترکیب کرده و برای جذب بوی رنگ در اتاق قرار دهید. در صورتی که پنبه در خانه ندارید، می توانید مقداری از این ترکیبات را در کاسه آب ریخته در کنار دیوارهای رنگ شده اتاق قرار دهید.

همچنین می توانید مقداری پودر وانیل و روغن نعناع را با هم ترکیب کنید و در یک کاسه آب سرد بریزید. این محلول را در کاسه های بیشتر و در جای جای اتاق رنگ شده برای جذب بو قرار دهید.

چند قطره عصاره وانیل یا هر نوع عصاره مرکبات دیگر را به چند پد آغشته کرده و آنها را در گلدان های کوچک قرار داده و در خانه پخش کنید. عصاره مرکبات باعث می شود که بوی خوشایند تلفیق شود و همچنین باعث تسکین سر درد ناشی از بوی رنگ می شود.

محلول جوش شیرین و آب سرد

محلول جوش شیرین و آب سرد یکی از روشهای ساده و کاربردی برای از بین بردن بوی رنگ در خانه است. جوش شیرین دارای خاصیت جذب بو و ضد عفونی کننده است و می تواند هوای خانه را تصفیه کند.

برای این کار لازم است مقداری جوش شیرین را در چند کاسه آب سرد حل کنید و در نقاط مختلف خانه، به خصوص در اتاق های رنگ شده، قرار دهید. آب سرد نیز می تواند بوها را جذب کند و جوش شیرین باعث می شود که فضای خانه تازگی بیشتری پیدا کند.

از بین بردن بوی رنگ در خانه

استفاده از آمونیاک

آمونیاک یکی از روش های مفید و عالی برای رفع بوی رنگ در خانه است. آمونیاک دارای خاصیت جذب و خنثی کردن ترکیبات آلی فرار موجود در رنگ است و می تواند هوای خانه را تصفیه کند.

برای استفاده از آمونیاک، باید متناسب با محیطی که رنگ شده است، مقداری آب سرد را در یک سطل یا ظرف بریزید و سپس معادل آن یک یا چند قاشق آمونیاک اضافه کنید و آن را در محل مورد نظر قرار دهید. پس از 24 ساعت، ظرف آمونیاک را به بیرون ببرید و از تهویه برای جریان هوا در اتاق استفاده کنید.

جمع بندی

در صورتی که اقدام به نقاشی خانه خود کرده اید و می خواهید بوی رنگ را از بین ببرید، بهترین و موثرترین کار، استفاده از مواردی است که در این مقاله از آی بک امداد بیان شد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

رفع بوی رنگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های موثر برای رفع بوی رنگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x