مجله ساختمان

بهترین روش رنگ زدن پنجره | نقاشی پنجره‌ها

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

بهتر است که رنگ زدن پنجره‌ها را در هوای گرم‌تر انجام دهید، چون می‌توانید در این صورت به راحتی در بیرون از منزل فعالیت خود را انجام دهید و در طول سال از زیبایی و تمیزی آن لذت ببرید. بعضی از افراد اعتقاد دارند که پنجره‌ها چشم‌های خانه می‌باشند. همانطور که می‌دانید پنجره‌ها با کثیف‌کاری و رنگ کردن نادرست مورد قبول و دلچسب نخواهند بود.

بنابراین در ماه‌های گرم سال بهتر است که برای رنگ زدن پنجره‌های خود وقت گذاشته و در طول چند ساعت این کار را انجام دهید. رنگ زدن پنجره مقرون به صرفه‌ترین، موثرترین و ساده‌ترین کاری می‌باشد که برای زیبایی ظاهر آنها می‌توان انجام داد. بنابراین وقت گذاشتن برای رنگ کردن پنجره‌ها ارزش دارد.

ابزار مورد نیاز برای رنگ زدن پنجره

برای رنگ زدن پنجره و قاب‌های خارجی آن لازم است که ابزار مورد نیاز را در دسترس خود قرار دهید برای رنگ زدن پنجره و نقاشی اصولی آنها باید موارد زیر را آماده نمایید:

  • قلموی نقاشی متوسط و کوچک
  • قلموی نقاشی زاویه‌دار
  • رنگ چوب
  • رنگ آستر
  • سنباده
  • بتونه
  • قلم پوششی یا نوار چسب

مراحل رنگ زدن پنجره

رنگ زدن پنجره باید به صورت صحیح و اصولی انجام شود. اگر برای انجام دادن این کار  به جزئیات دقت نمایید و همه مراحل را با دقت انجام دهید، نتیجه خوبی خواهید گرفت و از آن لذت خواهید برد.

همانطور که گفته شد رنگ زدن پنجره باید با ظرافت زیادی انجام شود. در نتیجه تجهیزات و وسایلی که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز باید ظریف‌تر باشد. برای نمونه برای رنگ زدن پنجره شما نمی‌توانید از قلم موی پهن و بزرگ و یا غلطک استفاده کنید. بهترین کار این این است که از قلموهای ظریف‌تر و باریک‌تر برای نقاشی پنجره خود استفاده نمایید.

همچنین از دیگر نکات مهم این است که در هنگام رنگ آمیزی پنجره و درب باید دقت شما بیشتر باشد. چون در هنگام رنگ زدن پنجره کمترین بی‌دقتی موجب خطا رفتن دست و در نتیجه خرابی کل کار خواهد شد.

حتما بخوانید:   آموزش لکه گیری دیوار رنگ شده

رنگ زدن پنجره

قاب پنجره را تمیز کنید

در اولین مرحله برای رنگ زدن پنجره باید با استفاده از جارو دستی کثیفی‌ها و گرد و غباری که روی قاب پنجره وجود دارد را به صورت کامل تمیز نمایید و اطمینان حاصل کنید که قاب پنجره شما خشک و تمیز است. در صورتی که پیش از نقاشی پنجره تمیزکاری و گردگیری پنجره را انجام ندهید، پس از رنگ زدن پنجره نتیجه کار مطلوب نبوده و مورد پسند نخواهد شد.

سطح قاب را یکدست نمایید

در صورتی که روی قاب پنجره سوراخ یا ترکی وجود دارد، باید با استفاده از بتون چوب آن را پر نموده و پس از اینکه به صورت کامل خشک شد، سنباده بکشید. دقت داشته باشید که این کار را باید به آرامی انجام دهید. سپس گرد و غباری که به وجود آمده است را به خوبی تمیز نمایید.

برای اینکه رنگ آمیزی پنجره به صورت صاف و یک دست روی آن قرار بگیرد، باید پوسته شدگی‌ها و ترک‌های روی قاب پنجره را با استفاده از سنباده یک دست و صاف شود.

استفاده از ضد زنگ

در این مرحله از ضد زنگ‌هایی دارای غلظت مناسب و با کیفیت استفاده نمایید. در صورت عدم استفاده از ضد زنگ با گذر زمان در و پنجره شما دچار نمای زشت و زنگ زدگی خواهد شد. پیشنهاد می‌شود که این کار را در دو مرحله انجام دهید. به این صورت که یکبار ضد زنگ را زده و اجازه دهید که به خوبی خشک گردد و سپس مجدداً ضد زنگ را بزنید. توجه نمایید که قبل از استفاده از ضد زنگ حتماً باید سطح مورد نظر را به خوبی تمیز نمایید. همچنین استفاده از قلموی مناسب برای پوشش دادن همه قسمت‌های مختلف بسیار حائز اهمیت می‌باشد

شیشه‌ها را بپوشانید

قبل از اینکه رنگ زدن پنجره‌ها را آغاز نمایید باید شیشه‌ها را بپوشید تا در هنگام رنگ کاری شیشه‌ها و قاب پنجره تمیز باقی بماند. برای پوشاندن شیشه می‌توانید از کاغذ و چسب استفاده نمایید. به این صورت که همه سطح شیشه را با کاغذ بپوشانید تا کاغذ و چسب شیشه را به هم متصل نمایید.

یکی دیگر از شیوه‌ها بدین صورت است که مواد پوشاننده شیشه را با استفاده از قلمو به آن زده و پس از پایان رنگ آمیزی آن را به راحتی با استفاده از کاردک از روی شیشه جمع نمایید.

سطح کار را آماده کنید

یک لایه پرایمر به آستانه و قاب پنجره بزنید. اگر مایل هستید که براق شود، از پوشش استاندارد استفاده می‌نمایید، اطمینان حاصل کنید که برای ماندگاری بیشتر از پرایمری استفاده می‌نمایید که ضد آب است.

حتما بخوانید:   چند اشتباه در رنگ کردن کابینت آشپزخانه که نباید انجام دهید

اگر برای رنگ زدن پنجره از رنگ مدرن استفاده می‌کنید که نقاشی به پرایمر نیازی ندارد، می‌توانید قبل از رنگ زدن پنجره از پرایمر استفاده نکنید و از همان ابتدا از رنگ استفاده نمایید.

اجازه دهید رنگ کامل خشک شود

با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع رنگی که استفاده می‌شود، مدت زمانی که برای خشک شدن رنگ قاب پنجره مورد نیاز است، متفاوت خواهد بود. بهتر است که رنگ زدن پنجره در آب و هوای مناسب انجام دهید. در مواقعی که هوا بیش از اندازه سرد است، رنگ پنجره در زمان مناسب خشک نخواهد شد و اگر هوا بیش از اندازه گرم باشد، در همان حال رنگ زدن، رنگ خشک شده و چسبناک خواهد شد.

هوشمندانه رنگ زدن پنجره را انجام دهید

در ابتدا درب قوطی رنگ را باز کرده و با دقت آن را هم بزنید. قلموی مناسب برداشته و آن را به رنگ آغشته نمایید. دقت داشته باشید که باید قلمو را به گوشه و کنار قوطی فشار داده و رنگ اضافه آن را بگیرید. از غلطک برای رنگ زدن پنجره استفاده نکنید، برای اینکه نتیجه بهتری از رنگ زدن پنجره بگیرید، پیشنهاد می‌شود که از قلموی زاویه‌دار برای رنگ کردن گوشه‌های قاب پنجره استفاده نمایید.

سپس با استفاده از برس متوسط و کوچک رنگ چهار طرف قاب پنجره را کامل نموده و در نهایت آستانه پنجره مورد نظر را رنگ آمیزی نمایید.

توجه نمایید که هرچه رنگ زدن پنجره‌ها به صورت دقیق‌تر و تمیزتر انجام شود در نتیجه نمای ساختمان شما زیباتر خواهد شد و همچنین پس از اتمام رنگ آمیزی دردسر تمیز کردن ساختمان نیز کمتر خواهد بود.

پس از خشک شدن رنگ، دوباره تکرار کنید

اجازه دهید که رنگ روی قاب پنجره به صورت کامل خشک گردد. یک لایه دیگر حداقل روی آن باید زده شود. وقتی که لایه نهایی رنگ را زدید، برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید در همه قسمت‌ها حرکت قلمو باید به یک جهت باشد. قبل از اینکه لایه نهایی رنگ خشک شود، پوشش شیشه‌ها را بردارید. در آخر در صورتی که روی شیشه رنگی ریخته بود، پس از خشک شدن کامل آن را به کمک تیغ یا کاردک بتراشید و شیشه را به خوبی تمیز نمایید.

انتخاب بهترین رنگ برای رنگ زدن پنجره

بهترین رنگ برای رنگ زدن پنجره‌ها رنگی می‌باشد که در عین هارمونی با دیگر قسمت‌ها و زیبایی نباید زود کثیف شود. این مورد درباره درب‌های قسمت‌های مختلف منزل نیز صادق می‌باشد. چون روی در دست‌های خیس گذاشته می‌شود و پاشیدن آب موجب می‌شود که کثیف شوند و لکه‌هایی روی آنها ایجاد شود.

حتما بخوانید:   شیشه سندبلاست چیست و انواع آن کدام است؟ | کاربرد شیشه سندبلاست

در صورتی که رنگ بسیار روشن برای این کار انتخاب نمایید، در طول روز مرتب باید تمیزکاری آن را انجام دهید. در مورد رنگ پنجره‌ها باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که دوده هوا موجب کثیفی آن می‌شود. اگر رنگ پنجره‌ها روشن باشد، در مدت زمان بسیار کوتاه رنگ آن تیره خواهد شد و تمیز کردن آن در این مواقع مشکل خواهد بود. بنابراین در هنگام انتخاب رنگ مناسب برای رنگ زدن پنجره به کاربری محیط باید توجه نمایید.

بارندگی در طول فصل‌های سرد سال موجب می‌شود که رنگ پنجره‌ها از بین بروند و چهارچوب آن دچار پوسیدگی شود. به صورت کلی پیشنهاد می‌گردد که برای رنگ زدن پنجره و درب سراغ رنگ‌هایی بروید که در برابر پوسیدگی مقاوم هستند و در عین حال قابل شستشو نیز هستند.

معمولاً افراد مایل هستند که رنگ پنجره‌ها مثل دیوارهای منزل آنها باشد و برای رنگ درهای ساختمان خود از رنگ‌های متضاد یکنواخت با آن استفاده کنند. اما بعضی دیگر مایل هستند که تفاوت بین رنگ دیوارها و پنجره‌ها وجود داشته باشد. یک ترکیب بسیار پرطرفدار پنجره سفید طلایی می‌باشد.

به صورت کلی قبل از رنگ زدن پنجره و درب باید ابتدا ترکیب‌های رنگی گوناگون را مورد بررسی قرار دهید. اکثر نقاشان حرفه‌ای دارای کاتالوگی هستند که مشتریان با استفاده از آنها می‌توانند به راحتی انتخاب خود را انجام دهند. پیشنهاد می‌شود که برای رنگ زدن پنجره به سراغ رنگ‌های کاملاً متضاد با دیوارها و رنگ‌های زننده نروید. چون از لحاظ روانشناسی این گونه رنگ‌ها تأثیر منفی روی افراد دارند.

رنگ زدن پنجره

سخن تکمیلی

یکی از کارهای ساده و موثر برای تغییر ایجاد کردن در منزل رنگ زدن پنجره می‌باشد. برای رنگ زدن پنجره از ابزار مناسب استفاده نمایید و در هنگام انتخاب رنگ نیز دقت زیادی داشته باشید. رنگی را انتخاب کنید که علاوه بر اینکه با دیگر قسمت‌های منزل هماهنگی‌های لازم را دارد، در عین حال تمیز کردن آن نیز کار سختی نباشد و دارای مقاومت خوبی باشد.

هرچه رنگ زدن پنجره را به صورت تمیزتر و دقیق‌تر انجام دهید، در نهایت نمای ساختمان شما زیباتر خواهد شد و همچنین پس از اتمام کار راحت‌تر می‌توانید تمیزکاری را انجام دهید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش رنگ زدن پنجره | نقاشی پنجره

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بهترین شیوه رنگ زدن پنجره

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x