خدمات ساختمان

ترفندهای کاربردی برای پاک کردن چسب پی‌وی‌سی

چسب پی‌وی‌سی جزو چسب‌هایی است که تقریباً کندن آن غیر ممکن است ولی گاهی ممکن است به دلیل اتصال اشتباه و یا نیاز به بازسازی، مجبور شوید لوله قبلی را باز کرده و لوله جدیدی را ببندید. در این صورت مجبورید که چسب پی‌وی‌سی را بکنید. شاید هم گاهی مجبور شوید لوله را ببرید. در این مقاله از آی بک امداد می‌خواهیم شما را با ترفندهای کاربردی برای پاک کردن چسب پی‌وی‌سی آشنا کنیم.

لوله های پی‌وی‌سی

یکی از لوله‌های پلاستیکی یا پلیمری، پی‌وی‌سی هستند که جزو لوله‌های پرمصرف در صنعت ساختمان می‌باشند. این لوله‌ها را از پلاستیک‌های فشرده درست کرده‌اند و با توجه به نوعی که دارند، دارای انعطاف پذیری و ضخامت متفاوتی هستند. چسب‌های پی‌وی‌سی هم چسبی هستند که با آن لوله‌های پی‌وی‌سی به هم چسبانده می‌شوند. این چسب‌ها جزو چسب‌هایی می‌باشند که وقتی شما آن را در روی لوله می‌زنید و لوله‌ها را با آن به هم متصل می‌کنید، دیگر نمی‌توانید به راحتی آن را باز کنید و تقریباً می‌توان گفت این کار غیر ممکن است.

از چسب‌های پی‌وی‌سی به جز لوله، برای چسباندن اجزای کابینت هم استفاده می‌کنند و به غیر از آن، جهت مصارف ساختمانی و در مکان‌هایی که مربوط به اتصال لوله‌های فاضلاب و پروفیل‌ها می‌شود، برای مصارف کشاورزی و آبرسانی کاربرد دارد.

چقدر طول می‌کشد تا چسب پی‌وی‌سی خشک شود؟

یکی از بهترین و متداول‌ترین روش‌ها برای اینکه لوله‌های پی‌وی‌سی را به هم متصل کنند استفاده از چسب‌های پی‌وی‌سی است شاید برایتان جالب باشد که بدانید این چسب‌ها بعد از چند ثانیه و گاهی چند دقیقه بعد از متصل کردن لوله به یکدیگر خشک می‌شوند باعث می‌شوند سطح اتصال به صورت یکپارچه در بیاید د دقت کنید در زمانی که لوله‌ها را متصل می‌کنید سیستم لوله را به هیچ وجه تکان ندهید البته زمان لازم برای خشک شدن این چسب به دمای هوا و سایز لوله بستگی دارد گاهی ممکن است برای لوله‌های ۳۲ میلیمتری در هوای گرم به زمانی بین ۱۲ تا ۳۰ دقیقه هم نیاز داشته باشید.

روش استفاده از چسب‌های پی‌وی‌سی

چسب حرارتی، چسب آکواریوم و چسب سفید جزو چسب‌هایی هستند که برای تمام سطوح می‌توان از آنها استفاده کرد و به راحتی سفت می‌شوند. این چسب‌ها باعث می‌شوند که یک ماده به ماده دیگر بچسبد، ولی چسب پی‌وی‌سی عملکرد متفاوتی دارد. این چسب‌ها حلالی می‌باشند که باعث می‌شوند دو لوله ذوب شده و به هم وصل شوند. به محض اینکه شما چسب را در روی لوله‌های پی‌وی‌سی می‌ریزید، چسب در روی لایه بالای لوله به خوبی عمل کرده و باعث می‌شود لوله نرم شده و حل شود. وقتی هم که قطعه دوم را به اولی فشار می‌دهید، پلاستیکی که نرم شده باعث پیوند این دو قطعه خواهد شد. در نتیجه شما سطح یکپارچه از لوله‌های پی‌وی‌سی ایجاد می‌کنید. معمولاً اتصالاتی که به این شکل انجام می‌شود، از خود لوله هم محکم‌تر هستند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع تیرچه جدید در ساختمان سازی چه کاربردی دارند؟

چسب‌های لوله پی‌وی‌سی در اصل محلولی به هم پیوسته هستند به این معنی که وقتی شما از این چسب برای اتصال لوله‌ها استفاده می‌کنید، ترکیبات این چسب باعث می‌شود چسبی که در روی لوله ریخته شده به یک ترکیب جدا نشدنی از لوله تبدیل شود و تقریباً جزو ماهیت لوله محسوب خواهد شد. به همین علت است که شما برای اینکه این چسب را پاک کنید به روش‌هایی مثل حلال پی‌وی‌سی احتیاج دارید که در ادامه شما را با آن آشنا خواهیم کرد.

چسب پی‌وی‌سی

حلال چسب پی‌وی‌سی چیست؟

با توضیحاتی که در ابتدای مقاله برایتان بیان کردیم شاید بپرسید که حلال چسب‌های پی‌وی‌سی چیست؟ و آیا می‌توان این چسب‌ها را از لوله جدا کرد یا خیر؟ باید بگوییم حلال این چسب‌ها با توجه به نوع آنها در بازار موجود است و هر کدام هم راهکار خاصی دارند. مثلاً برای اینکه حلال چسب قطره‌ای در روی چوب را بسازید، باید از روش‌های خانگی مانند الکل، آبلیمو و یا استون استفاده کنید.

ولی درباره حلال‌های پی‌وی‌سی باید بدانید که اگر شما به تازگی به وسیله چسب این لوله‌ها را به هم چسبانده‌اید، ممکن است بتوانید آنها را از هم جدا کنید. گاهی لوله‌های پی‌وی‌سی به شکل ضعیف به هم وصل می‌شوند. این لوله‌ها را در زمان نیاز می‌توانید به راحتی از هم جدا کنید.

برای پاک کردن چسب‌های پی وی سی چه ابزارهای نیاز داریم؟

برای اینکه چسب‌های پی‌وی‌سی را پاک کنید، ابتدا باید ابزارهای زیر را آماده کنید:

  • سمباده
  • دستکش ضخیم
  • اره برقی
  • انبر دست
  • ابزار گرماده مثل سشوار یا فندک

چگونه چسب پی‌وی‌سی را پاک کنیم؟

بعد از اینکه ابزارهای مورد نیاز را برای این منظور آماده کردید، حالا باید به روش زیر چسب پی‌وی‌سی را پاک کنید:

ابتدا لوله را به آرامی برش بدهید.

یکی از بهترین روش‌ها برای پاک کردن چسب‌های پی‌وی‌سی قطع لوله می باشد. ابتدا باید لوله را قطع کرده و دوباره آن را از جای مناسب وصل کنید. زیرا شاید مدت زیادی از چسبیده شدن چسب گذشته و کندن آن تقریباً غیر ممکن باشد. یک لوله کش حرفه‌ای، لوله پی‌وی‌سی را به راحتی برش می‌دهد تا بتواند آن را جدا کند. برش دادن لوله‌های پی‌وی‌سی کار ساده‌ای است و برعکس لوله‌های مسی، عوض کردن آن کم هزینه بوده و ارزان برایتان تمام می‌شود.

برای اینکه این کار تمیزتر و بهتر انجام بگیرد، می‌توانید از اره برقی و یا ابزار برش لوله استفاده کنید. فقط دقت داشته باشید که باید اول مطمئن شوید که فضای لازم را برای اتصالات جدید و یا زانوئی‌های دیگر باقی گذاشته‌اید.

لوله‌های پی‌وی‌سی را بپیچانید.

حالا باید در جهت مخالف، لوله‌های پی‌وی‌سی را بپیچانید. باید گشتاور کافی را برای جدا کردن این دو لوله آماده کنید. می توانید برای این کار از انبر دست استفاده کنید به این صورت که یکی از لوله‌ها را به وسیله دست‌های خود گرفته و لوله دیگری را به وسیله انبر دست بیرون بیاورید.

نکته مهم: باید بدانید که در مقایسه با لوله‌های دیگر، لوله پی‌وی‌سی مقاومت کمی در برابر شکستن دارد، پس باید مراقب باشید تا فشار زیادی به وسیله انبر دست به لوله وارد نکنید، زیرا ممکن است لوله بشکند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  صفر تا صد بازسازی آشپزخانه | در بازسازی آشپزخانه چه مواردی مهم است؟

لوله‌های پی‌وی‌سی را گرم کنید.

دقت داشته باشید وقتی می‌گوییم لوله‌های پی‌وی‌سی را گرم کنید منظورمان این نیست که آنقدر به آن گرما بدهید که لوله‌ها ذوب شود، بلکه باید به آن کمی گرما بدهید تا لوله نرم شده و به راحتی از هم جدا شوند. برای این منظور می‌توانید از سشوار هم استفاده کنید. وقتی لوله‌ها نرم شد به وسیله انبردست سعی کنید که لوله‌ها را از هم بیرون بکشید.

روش پاک کردن چسب‌های پی‌وی‌سی از روی لوله

اگر با روش‌هایی که گفتیم توانستید لوله‌های را از همدیگر جدا کنید، شاید لازم شود که چسب‌ها را از روی لوله بردارید. خوشبختانه می‌توان گفت چسب پی‌وی‌سی مثل چسب‌های دیگر نبوده و آبکی است و شما می‌توانید به وسیله سمباده زدن آن را پاک کنید. بهتر است این کار را با کاغذ سمباده ریز انجام بدهید تا شیارها کاملاً صاف شود. البته همانطور که گفتیم دقت داشته باشید این مرحله را برای لوله‌هایی می‌توانید انجام بدهید که به تازگی آن را چسبانیده باشید، یعنی بعد از چسباندن لوله‌ها تصمیم به جدا کردن آن گرفته باشید.

چسب پی‌وی‌سی

 

روش پاک کردن چسب‌ پی‌وی‌سی از دست

ممکن است در هنگام استفاده از چسب‌های پی‌وی‌سی کمی چسب در روی دستتان ریخته باشد. برای اینکه آن را از دستتان پاک کنید به روش زیر عمل کنید:

  • ابتدا دست را در آب گرم و صابون خیس کنید: صابون و آبگرم را با هم مخلوط کرده و دست‌های خود را در آن خیس کنید این کار باعث نرم شدن چسب پی‌وی‌سی خواهد شد.
  • استفاده از استون: در مرحله بعدی یک تکه پنبه برداشته و آن را به استون آغشته کنید. حالا پنبه استونی را در روی دست خود بمالید. آنقدر این کارتان را ادامه بدهید که چسب از روی دست کنده شود.
  • دست‌هایتان را به وسیله آب گرم بشویید: بعد از اینکه به وسیله استون، چسب ‌ها نرم شد، باید با آب گرم و صابون ضد باکتری دست های خود را خوب بشویید و در انتها برای اینکه از خشک شدن پوستتان جلوگیری کنید، می‌توانید از لوسیون استفاده کنید.

روش پاک کردن چسب‌ پی‌وی‌سی از فرش

اگر چسب پی‌وی‌سی در روی فرش ریخته شد، برای پاک کردن آن باید سریعاً اقدام کنید زیرا اگر زمان زیادی از ریختن چسب بگذرد، ممکن است لکه خشک شده و پاک کردن آن سخت‌تر شود. برای اینکه این چسب را از روی فرش پاک کنید، می‌توانید از حوله خیس استفاده کنید. دقت داشته باشید حوله را نباید در روی چسب بمالید زیرا مالش دادن حوله باعث می‌شود چسب در روی فرش شما پخش شود و مجبور شوید مساحت بیشتری را تمیز کنید. البته استفاده از حوله زمانی کاربرد دارد که چسب هنوز خشک نشده باشد.

روش دیگر برای تمیز کردن چسب پی‌وی‌سی که در روی فرش ریخته شده، استفاده از الکل است. می‌توانید کمی الکل را در روی لکه اسپری کنید و ۵ دقیقه صبر کرده سپس به وسیله حوله آن را تمیز کنید.

 

 

ترفندهای کاربردی برای پاک کردن چسب پی‌وی‌سی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چقدر طول می‌کشد تا چسب پی‌وی‌سی خشک شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا