تعمیرات کولر گازیتعمیرات

پیدا کردن سوراخ رادیات و محل نشت گاز اسپیلت

چگونه می توانیم محل نشت گاز کولر اسپیلت را پیدا کنیم ؟

تشخیص سوراخ شدن رادیات و نشت گاز مبرد در سامانه های AC/R یا اسپیلت به منظور جلوگیری از کم شدن کارایی سامانه ‌های تهویه مطبوع یا تبرید و کاهش تاثیر آنها بر محیط امری ضروری می باشد. بیایید ببینیم چگونه با دو روش سریع و ساده نشتی گاز اسپیلت را به صورت دقیق شناسایی کنیم.

نشت گاز مبرد ممکن است به علل مختلفی رخ دهد. به عنوان مثال ارتعاشات مکرر، خوردگی و نصب نامناسب می‌تواند سبب سایش درز گیر، اتصالات و اجزای سامانهAC/R و در نتیجه ایجاد ریز نشت شود. نشتی مبرد عمدتاً بسیار زود تشخیص داده می‌شود زیرا سامانه AC/R یا اسپیلت به صورت موثر کار نمی‌کند، کمتر خنک می‌شود و انرژی بیشتری مصرف میکند. پس یافتن این نشت ‌ها برای بازگرداندن مصرف انرژی سامانه به میزان اولیه آن و محافظت از محیط زیست در برابر عواقب خطرناک مرتبط با انتشار مبرد ها در جو ضروری می باشد.

تشخیص نشتی مبرد در سامانه های AC/R

به منظور شناسایی نشتی مبرد در سامانه هایAC/Rتکنسین ‌ها از روش ‌های متفاوتی استفاده می‌کنند، که می‌توان آنها را در دو دسته کلی طبقه بندی کرد:

  1. شناسایی داخلی: این پروسه شامل قرار دادن رنگ در سامانه AC/R یا اسپیلت می باشد.
  2. شناسایی خارجی: این شیوه شامل بررسی سطوح لوله کشی خارجی سامانه ها می‌شود و می‌توان آن را با پاشیدن محلول صابونی روی آن‌ها و یا با کمک نشت یاب الکترونیکی انجام داد.

رنگهای UV به علت توانایی آنها در تشخیص نشت حتی در شرایط دید کم، به صورت جهانی شناخته می شوند. با این حال بسیاری از رنگهای UV موجود در بازار حاوی حلال هایی هستند که در آن رنگدانه های کروماتوفور حل می‌شود.

نشتی کولر گازی اسپیلت

این فرآیند حل شدن می‌تواند به اجزای آلومینیومی، پلاستیکی و لاستیکی سامانه ‌های AC/R آسیب برساند. همچنین برخی از حلال ‌ها مانند Aromatic200 و N-Methyl-2-pyrrolidone (NMP) سرطان زا و سمی می باشند. برای ارائه محصول ایمن برای سیستم و تکنسین ‌ها، شرکت Errecom برلیانت را فرموله کرده است. مثل تمام رنگ ‌های Errecom، برلیانت غیر سمی می باشد زیرا بدون حلال هستند و مطابق استانداردهای SAE J2297 و SAE J2298  می باشد.

این حلال در نسخه ‌های مختلف برای سیستم های تهویه مطبوع خودرو با کمپرسورهای R12، R134a، R1234yf و الکتریکی و علاوه بر این برای بخش HVAC/R سازگار با کلیه روان کننده ها و گازهای مبرد از جمله CFC، HFC، HCFC، HFO، CO2 و هیدروکربن‌ ها تولید می‌شود.

حتما بخوانید:   آموزش رفع ارور یخچال زیمنس و لیست کدهای خطا

زمانی این حلال که در سیستم مورد بررسی قرار می‌گیرد برلیانت نشت گاز مبرد را با دقت بسیار زیادی مشخص میکند. هنگامی که توسط یک لامپ UV روشن می‌شود نشت ها به شکل نقاط فلورسنت ظاهر می‌شوند.

به همین علت Brilliant به منظور بررسی سیستم های واقع در مناطق کم نور توصیه می‌شود. علاوه بر این از آنجایی که درون سیستم تعبیه می‌شود حتی دسترسی به سخت ‌ترین مناطق را تضمین می‌کنند. همچنین اگر حذف نشود فعالیت Brilliant در طول زمان ادامه می‌یابد و هر نوع نشت احتمالی را که امکان دارد بعداً ایجاد شود مشخص میکند. برای برآوردن نیازهای تکنسین هایی که ترجیح می‌دهند متفاوت عمل کنند، Errecom  راه ‌حل ‌هایی به منظور تشخیص نشتی ارائه کرده است.

نشتی کولر گازی اسپیلت

با Best Bubbles ، تشخیص محل نشتی در خطوط مبرد و اجزای یک سیستم کولر گازی و تبرید سریع و راحت می باشد. به لطف فرمولاسیون ویژه خود، کاملاً به سطوح می‌چسبد به صورتی که پس از اعمال بر روی مبرد مشکوک به نشتی، حباب ایجاد خواهد شد. چنانچه سیستم در ناحیه ای با نور کم قرار دارد Errecom استفاده از Best Bubbles Fluo (نسخه فلورسنت) را توصیه میکند. در این حالت هر حباب در معرض نور UV قابل مشاهده خواهد بود.

هر دو Best Bubbles و Best Bubbles Fluo در دمای بین 40- درجه سلسیوس و 80+ درجه سلسیوس کار می‌کنند. به منظور جلوگیری از نتایج مثبت کاذب در معاینات بعدی، توصیه می‌شود بعد از تعمیر سیستم، آثار باقیمانده را با برلیانت ریموور پاک نمایید.

سه دلیل اهمیت شناسایی نشتی گاز اسپیلت

قبل از این نشت گاز مبرد را از جنبه‌ های مختلف مورد بررسی قرار دادیم. از شیوه جلوگیری از آن تا رفع مشکل. در ادامه سه دلیل اصلی را توضیح می دهیم که چرا انجام بررسی های منظم در سیستم‌های AC/R ضروری می باشد.

۱.شناسایی نشتی گاز اسپیلت برای رعایت قوانین

گازهای گلخانه ای فلوئوردار که به عنوان گازهای F نیز شناخته می‌شوند جایگزین مواد تخریب ‌کننده لایه اوزون شده ‌اند و به‌ عنوان گازهای گلخانه ای قوی، نقش مهمی در گرمای کره زمین دارند.

متداول ترین انواع گازهای F هیدرو فلوئوروکربن‌ها HFCsهستند که کاهش فاز آن در سال 2016 توسط اصلاحیه کیگالی معرفی شد. بریتانیا و اتحادیه اروپا به تعهدات خود در کیگالی از طریق مقررات اتحادیه اروپا برای گازهای اف اف 517/2014 عمل میکنند. به این ترتیب تعهدات و دستورالعمل هایی به منظور به کاهش خطر انتشار تعیین شده است. به عنوان مثال می‌توان به اصلاحیه ‌های الزامات نگهداری منظم، بررسی نشت و تعمیر سیستم ‌های تهویه مطبوع و تبرید حاوی گازهای F اشاره کرد

نشتی کولر گازی اسپیلت
سه علت نشت گاز از اجاق گاز

به صورت دقیق تر مقررات اتحادیه اروپا F-Gas ملزم میکند که سیستم های AC/R و پمپ ‌های حرارتی حاوی گازهای F در مقادیر 5 تن معادل CO2 یا بیشتر لازم است بررسی شوند.

به طور خاص، بررسی نشتی باید به صورت زیر انجام شود:

  • حداقل هر 12 ماه یک بار، چنانچه سیستم حاوی گازهای F-F در مقادیر 5 تن معادل CO2 یا بیشتر اما کمتر از 50 تن معادل CO2 باشد.
  • حداقل هر 6 ماه یک بار، چنانچه سیستم حاوی گازهای F-F در مقادیر 50 تن معادل CO2 یا بیشتر اما کمتر از 500 تن معادل CO2 باشد.
  • حداقل هر 3 ماه یک بار، چنانچه سیستم حاوی گازهای F-F در مقادیر 500 تن معادل CO2 یا بیشتر باشد.
حتما بخوانید:   مراحل سیم کشی برق سقف کاذب

۲. صرفه جویی در هزینه قبوض و کم شدن مصرف انرژی

هنگامی که نشت گاز مبرد رخ می دهد سیستم تهویه مطبوع یا تبرید کارایی خود را از دست میدهد و زمان و انرژی بیشتری برای خنک شدن مصرف میشود که به ناچار سبب افزایش مبلغ قبوض برق خواهد شد.

۳. محافظت از محیط زیست

اثر زیست محیطی سیستم تبرید یا تهویه مطبوع مجموع انتشار مستقیم و غیر مستقیم آن می باشد. منظور ما از “انتشار های مستقیم” خروج گاز مبرد از سامانه به جو است. در حالی که اصطلاح “انتشار های غیرمستقیم” به مصرف انرژی مورد نیاز سیستم برای عملکرد صحیح اشاره دارد. چنانچه در نظر بگیریم که تنها 20 درصد از تأثیرات زیست محیطی یک سامانه AC/R به انتشار مستقیم و 80 درصد باقیمانده به انتشار غیرمستقیم مربوط است نتیجه می‌گیریم که انتخاب مبرد هایی با GWP پایین ضروری می باشد.

جلوگیری کردن از نشت گاز مبرد در کمپرسور اسپیلت

یک صبح دلنشین از خواب بیدار می‌شوید و می‌بینید اسپیلت شما اتاق را به درستی خنک نکرده است. در این صورت لازم است کمپرسور تهویه مطبوع را چک کنید تا متوجه شوید که آیا گاز خنک کننده نشتی دارد یا نه.

نشت گاز می‌تواند قدرت خنک کنندگی اسپیلت را کاهش دهد. در لحظه ‌ای که خنک شدن کامل آن متوقف شود مطمئن باشید که دلیل چیزی جز نشت مایع خنک کننده نیست. اما نمی‌توانیم این واقعیت را انکار کنیم که امکان دارد مسائل دیگری وجود داشته باشد که سبب کاهش خنک کنندگی شود.

هنگامی که از نشت گاز مبرد مطمئن شدید به سراغ پر کردن مایع خنک کننده نروید و نخست نشت را شناسایی و تعمیر کنید. چنانچه این کار را انجام ندهید بدون اصلاح علت اصلی نشتی، پول خود را برای افزودن مایع خنک کننده بیشتر هدر خواهید داد.

بیایید مراحلی را که لازم است به منظور برطرف کردن ایراد نشت گاز مبرد دنبال کنید با هم چک کنیم.

۱.تشخیص نشتی مبرد اسپیلت

به منظور شناسایی محل نشتی از دستگاه نشت یاب گاز استفاده کنید. توصیه می‌کنیم از نشتی یاب گاز هالوژن کمک بگیرید. درست مانند خنک کننده مبرد، نشت گاز هالوژن را شناسایی میکند. برای تعیین محل دقیق نشتی گاز از آشکار ساز استفاده کنید و آن را تعمیر کنید.

توجه به علائم نشتی گاز اسپیلت نیز به شما کمک میکند. به موقع به شناسایی نشتی اسپیلت اقدام کنید. موارد زیر از جمله علائم متداول هنگام بروز این ایراد هستند:

  • گرم شدن باد اسپیلت
  • برفک زدن یا یخ زدن اسپیلت
  • کم شدن قدرت پرتاب باد اسپیلت
حتما بخوانید:   4 علت اصلی چکه کردن آب از کولر آبی

نشتی کولر گازی اسپیلت

یک راه دیگر برای تست نشتی کولر گازی بررسی چشمی لوله های مسی و کندانسور می باشد. محل نشتی در اغلب موارد دچار تغییر حالت و تغییر رنگی می‌شود که به‌ آسانی با چشم قابل مشاهده است.

۲.حذف کردن مبرد

پیش از آغاز کار تعمیر، لازم است مبرد موجود در کولر را خارج کنید. شما باید پمپ مبرد را در محل خود وصل کنید تا همه ی مایع خنک کننده مبرد موجود را از بین ببرید. کاربردهای پمپ و اتصالات بر اساس سازنده مقداری متفاوت می باشد.

۳.برطرف کردن نشتی گاز اسپیلت

چنانچه نشتی در شیر تشخیص داده شود لازم است شیر را به صورت کامل تمیز کنید و از اتصال مناسب آن مطمئن شوید. آن را امتحان کنید و سپس به سراغ ریست کردن سوپاپ بروید و چنانچه نشتی ادامه داشت، باید به سراغ عوض کردن شیر بروید.

در مرحله بعد، در صورت وجود نشتی در لوله، لازم است برای آب بندی نشتی لوله اقدام نمایید. در اینجا لازم است از مشعل با دمای زیاد به همراه لحیم کاری با مقدار زیادی نقره برای تعمیر استفاده کنید. به منظور شناسایی نشتی یا ترک، لوله را به دقت چک کنید. چنانچه نشت یا ترک کشف شده بیش از حد بزرگ است در این حالت توصیه می‌شود که آن قسمت را بریده و با یک قطعه لوله جدید جایگزین نمایید. از طرف دیگر چنانچه نشتی یا ترک کوچک است، برای کار تعمیر، لوله را در سراسر ناحیه نشتی لحیم کنید.

۴.شارژ مایع خنک کننده

بعد از اینکه تأیید کردید که نشتی به درستی آب بندی یا تعمیر شده  اکنون زمان آن رسیده که کولر را با جایگزینی خنک کننده قدیمی با یک مبرد جدید شارژ کنید. مطمئن شوید که مایع مبرد زیادی را به کولر وارد نکنید. افزودن بیش از حد مایع خنک کننده به عملکرد بهتر کولر کمک نمی‌کند. بلکه سبب ایجاد موانعی در عملکرد کولر خواهد شد. هنگامی که بر اساس دستورالعمل ارائه شده توسط سازنده، میزان مایع مبرد مورد نیاز افزوده شود AC خود بهترین عملکرد را خواهد داشت.

پس اکنون میدانید که به منظور جلوگیری از نشت گاز مبرد موجود در کمپرسور کولر گازی چه اقداماتی لازم است انجام شود.

سخن آخر در پیدا کردن نشتی کولر گازی 

فیلترها، کویل‌ها و پره های کولر گازی نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند تا کولر در طول سال‌های کارکرد خود به صورت مؤثر و کارآمد عمل کند. بی توجهی به تعمیر و نگهداری کولر گازی کاهش مداوم عملکرد تهویه مطبوع را به همراه خواهد داشت. همچنین مصرف انرژی پیوسته افزایش خواهد یافت. به منظور یافتن راه‌ های بیشتر برای کمک به بهبود راحتی و کارایی تهویه مطبوع، خنک کننده خانه خود را به صورت منظم چک کنید.

 

پیدا کردن سوراخ رادیات

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله پیدا کردن سوراخ رادیات و محل نشت گاز اسپیلت و رفع نشت گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا