تعمیرات اجاق گاز

دلیل رنگ های مختلف شعله اجاق گاز چیست؟ | دلیل تغییر رنگ شعله گاز

دلیل رنگ های مختلف شعله اجاق گاز| علل تغییر رنگ شعله اجاق گاز، زرد سوختن شعله اجاق گاز، قرمز سوختن شعله اجاق گاز

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

انسان ها به دنبال ابزارهایی هستند، که زندگی آنها را راحت تر و آسایش آنها را بیشتر کند. اجاق گازهایی که در هر آشپزخانه ای وجود دارد، یکی از این وسایل اجاق گاز می باشد، که پخت و پز را برای افراد راحت‌تر کرده است. در برخی موارد امکان دارد، که شعله اجاق گاز به رنگ‌های مختلفی بسوزد و شما دلیل و معنای آن را ندانید. در ادامه به بررسی رنگ‌های مختلف شعله اجاق گاز می‌پردازیم.

شعله اجاق گاز چه رنگی باید بسوزد؟

چنانچه شعله اجاق گاز شما سالم باشد، باید رنگ آن آبی باشد. آبی سوختن شعله اجاق گاز به معنای سالم بودن آن است و به این معنی است، که گاز سمی مونوکسید کربن تولید نمی‌شود. چنانچه اجاق گاز شما با مشکل و ایرادی مواجه شده باشد، شعله اجاق گاز تغییر رنگ خواهد داد. باید به این نکته توجه داشته باشید، که مشکل به وجود آمده می‌تواند حادثه آفرین باشد. بنابراین در کمترین زمان ممکن باید اجاق گاز خود را عیب‌یابی و تعمیر نمایید. در هر لیتر گاز به ۱۰ لیتر اکسیژن نیاز خواهد بود تا اجاق گاز بتواند عملکرد درستی داشته باشد.

قرمز سوختن شعله اجاق گاز

چنانچه رنگ شعله اجاق گاز شما به رنگ زرد مایل به قرمز می سوزد، نشان دهنده وجود ناخالصی در مسیر گاز شما می باشد. امکان دارد غذا و یا گرد و غبار در آن وجود داشته باشد. در ساختن اجاق گازها کارخانه ها از روغن مخصوصی استفاده می‌کنند، که موجب می شود پس از مدت ها رنگ شعله و اندازه گرد و غباری که در مسیر وجود دارد، تغییر نماید. برای از بین بردن رنگ قرمزی شعله مراحل زیر را انجام دهید:

 • باید سوراخ های مشعل را به خوبی با استفاده از مواد شوینده مناسب تمیز کنید. منافذی که به علت آلودگی بسته شده اند می‌توانید، با استفاده از وسیله مناسب مانند سوزن باز نمایید.
 •   با کمک گرفتن از افراد متخصص نازل را تعویض نمایید.
 •   از ریختن مواد غذایی بر روی اجاق گاز پیشگیری کنید. چون این مواد سبب می‌شوند که مشعل و لوله احتراق دچار گرفتگی و مسدودی شوند. چنانچه مواد غذایی و آلودگی بر روی اجاق گاز شما وجود دارد، قبل از اینکه این مواد سخت شوند و پاک کردن آنها مشکل شود، تمیز نمایید.
 • برای اینکه اجاق گاز شما با چنین مشکلاتی مواجه نشود، بهتر است که عادت کنید، پس از هر بار استفاده از اجاق گاز و پخت و پز کردن، دستگاه خود را به خوبی تمیز نمایید. باید بدانید که تمیزتر بودن شعله‌های اجاق گاز شما موجب می‌شود، که آنها بهتر و سالم تر بسوزند.
 • اگر با رعایت کردن موارد فوق مشکل اجاق گاز شما برطرف نشد بهتر است، که آن را به یک تعمیرکار متخصص نشان دهید، تا به صورت تخصصی آن را عیب‌یابی و تعمیر کنید.

زرد سوختن شعله اجاق گاز

همانطور که گفته شد اگر اجاق گاز شما سالم باشد، باید به رنگ آبی باشد. زرد سوختن شعله اجاق گاز به این معنا می باشد، که گاز به صورت ناقص می سوزد و مونوکسید کربن تولید می‌شود. گاز مونوکسید کربن بسیار خطرناک است. در صورتی که در گاز ناخالصی وجود داشته باشد، موجب می‌شود، که ناقص بسوزد و رنگ شعله زرد باشد. اگر قصد دارید، که اجاق گاز را در منزل تعمیر کنید، حتماً تهویه را روشن بگذارید و به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

 •  گاز خود را خاموش کنید و شیر گاز را ببندید و اجازه دهید که گاز خنک شود.
 •   اجاق گاز خود را بالا ببرید تا بتوانید لوله‌های مشعل را ببینید.
 • در مدل‌های مختلف اجاق گاز، در پشت شیر گاز کلید هوا نصب شده است.
 •  حالا پیچ را از قسمت متحرک باز کنید و مشعل اجاق گاز را روشن نمایید. درب هواکش را باز نمایید تا شعله اجاق گاز شما به رنگ آبی بسوزد.
 • دوباره پیچ تنظیم را به خوبی سفت نمایید و مشعل اجاق گاز را خاموش کنید.
 •  در برخی مواقع که جریان هوا به خاطر گرد و غبار دچار مسدودی می‌شود، باید دسته مشعل و درون لوله ها را با دقت تمیز نمایید. پس از اینکه مشعل هوا را تنظیم نمودید، ایراد شعله اجاق گاز شما برطرف خواهد شد.
 •  بعضی از افراد فکر می‌کنند، که زرد سوختن شعله با قرمز سوختن آن به یک دلیل اتفاق می‌افتد، اما باید به این نکته توجه داشته باشید، که این دو، دلایل کاملاً متفاوتی با هم دارند. قرمز سوختن به دلیل ذرات آلودگی است. اما زرد سوختن به خاطر کمبود اکسیژن و هوا اتفاق می افتد و چون گاز مونوکسید کربن تولید شده هیچ بویی ندارد، افراد متوجه آن نمی شوند و این بسیار خطرناک خواهد بود و در بیشتر مواقع موجب مرگ خاموش می‌شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین تعمیرات اجاق گاز در شهر شهریار

اجاق گاز

رنگ سبز شعله اجاق گاز

در صورتی که شعله اجاق گاز با مس و یا نمک در مجاورت باشد، رنگ شعله اجاق گاز شما به رنگ سبز خواهد بود که نشان دهنده آلودگی مسیر گاز به یون مس است. همچنین در صورتی که در مواد شوینده ای که برای تمیز کردن اجاق گاز خود استفاده می‌کنید، کلر وجود داشته باشد، موجب خواهد شد، که رنگ شعله به رنگ سبز تغییر کند. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، طبق مراحل زیر عمل نمایید:

 •  اجاق گاز خود را خاموش کرده و اجازه دهید که سرد شود. اجاق گاز خود را با استفاده از مواد شوینده ای که مناسب این کار است، تمیز نمایید.
 •  از ریختن نمک و غذا بر روی گاز خود پیشگیری کنید. چون ذرات مس و نمک موجب می شود، که شعله اجاق گاز به رنگ سبز بسوزد. پس از تمیز کردن اجاق گاز باید گاز شما به خوبی خشک شود.

شعله اجاق گاز

نگهداری صحیح از اجاق گاز

برای اینکه اجاق گاز شمال طول عمر مفید بیشتری داشته باشد و شعله های آن به خوبی بسوزند، باید دقت خود را در آشپزی بالا برده و مراقب باشید، در هنگام پخت و پز کردن مواد غذایی و مایعات بر روی گاز نریزند. چون در صورتی که مواد غذایی به روی اجاق گاز ریخته شود موجب خواهد شد، که زیر شعله مایعات جمع شده و سیم های اجاق گاز دچار زنگ زدگی خواهند شد.

یکی دیگر از مواردی که موجب می‌شود، اجاق گاز شما سالم بماند و شعله های آن تغییر رنگ ندهند، تمیز نگه داشتن و نظافت کردن همه اجزای اجاق گاز است. چنانچه اجاق گاز شما تمیز باشد، در حین آشپزی لذت خواهید برد. برای اینکه به کار تمیز کردن اجاق گاز عادت کنید، پیشنهاد می شود، که چرخ نظافت را در نظر داشته باشید و با توجه به اینکه از این دستگاه به چه مقدار استفاده می‌کنید این کار را انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تخصصی تعمیر درب فر اجاق گاز در تهران | علت بسته نشدن درب فر اجاق گاز

چدن های اجاق گاز را از روی آن بردارید و درون ظرفی که حاوی مقدار کمی شوینده مناسب است، برای چند ساعت خیس کنید. این کار موجب خواهد شد، که چربی هایی که به چیدن چسبیده هستند، از آن جدا شده و چدن اجاق گاز شما به خوبی تمیز شود. در صورتی که چدن ها را دیر به دیر تمیز کنید، نظافت کردن آنها مشکل خواهد بود. در برخی مواقع چربی هایی که به چدن ها چسبیده هستند، در هنگام استفاده از اجاق گاز موجب می شود، که بوی بدی تولید شود و همچنین شما شاهد دود نیز خواهید بود و تغییر رنگ شعله‌های اجاق گاز نیز دور از انتظار نخواهد بود. وقتی که چدن آنها را به خوبی تمیز نمودید، اجازه دهید، که بصورت کامل خشک شود و سپس در محل خودشان قرار دهید.

اجاق گاز

مواد شوینده مناسب برای تمیز کردن اجاق گاز

برای اینکه سطح اجاق گاز خود و چدن آن را نظافت کنید، می توانید از شوینده هایی که در بازار موجود هستند، استفاده نمایید. اما بهتر است که از مواد طبیعی استفاده کنید. برای این کار شما می‌توانید مخلوط جوش شیرین و سرکه سفید را آماده کنید و همه قسمت‌های اجاق گاز را با دقت تمیز نمایید و سپس با دستمال آن را خشک کنید. به این نکته توجه داشته باشید که این مخلوط برای اجاق گازهایی که جنس آنها از استیل و چدن می‌باشد، مناسب نخواهد بود. برای این جنس از اجاق گاز ها آبلیمو پیشنهاد می شود و همچنین می توانید از مخلوط مایع ظرفشویی و آب نیز استفاده کنید. اما از مواد شیمیایی قوی مثل سفید کننده به هیچ عنوان برای تمیز کردن اجاق گاز خود استفاده نکنید. با رعایت کردن همین نکات ساده می‌توانید اجاق گاز سالمی داشته باشید و کمتر با تغییر رنگ شعله های اجاق گاز خود مواجه شوید.

نتیجه‌گیری

اجاق گاز از جمله وسایلی است که بسیار پرخطر می باشد و باید به نکات ایمنی استفاده از آن و همچنین نحوه نصب کردن و نگهداری اجاق گاز خود نهایت دقت را داشته باشید. در صورتی که به هر کدام از نکات گفته شده توجه نکنید موجب می شود، که اجاق گاز شما دچار ایراد شود و رنگ شعله های آن تغییر کند. تغییر کردن رنگ شعله های اجاق گاز نشان دهنده به وجود آمدن ایراد و مشکل در اجاق گاز شما خواهد بود. هر کدام از آنها معنی و مفهوم خاصی دارند، که در این مطلب به آنها اشاره شد و راهکارهای کاربردی برای برطرف کردن آنها بیان شد. برای این که کمتر دچار این مشکل شوید، بهتر است که به صورت درست و اصولی از اجاق گاز خود استفاده کنید و از مرحله نصب تا استفاده از آن همه نکات ایمنی را رعایت نمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلیل رنگ های شعله اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی رنگ های مختلف شعله اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا