تعمیرات اجاق گازتعمیرات

دلیل بسته نشدن درب فر اجاق گاز چیست؟

چرا درب فر اجاق گاز به درستی بسته نمی شود، نحوه تعمیر و تعویض درب فر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بسته نشدن درب فر گاز یکی از مشکلات متداولی است که ما با آن روبرو می شویم. درب فر در اجاق گاز یکی از اجرای بسیار مهم اجاق گاز است. به دام انداختن گرما باعث پخت و پز سریع می شود، و ایجاد خرابی در بسته نشدن درب فر گاز برای افراد مشکل ایجاد می کند. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی بسته نشدن درب فر گاز می پردازیم.

گاهی اوقات امکان دارد شما ظرف غذا را داخل فر گذاشته اید و درب آن را بسته باشید و بعد از مدت زمان مذکور آن را خارج کردید و متوجه شده‌اید که غذای شما اصلاً نپخته است، لازم است در هنگام پخت غذا در داخل فر حتما از بسته شدن کامل درب فر به درستی مطمئن شوید چون امکان دارد یک سمت درب بسته باشد ولی طرف دیگر درب به خوبی در جای خودش قرار نگرفته باشد، این امر هم موجب می‌شود که غذای شما بخوبی پخته نشود. اگر چراغ فر روشن بماند نشانه این است که درب فر گاز باز است اگر دستگیره درب فر بیش از حد داغ شود نشان دهنده این است که درب فر گاز خوب بسته نشده و حرارت از داخل به بیرون آمده است و باعث گرم شدن دستگیره فر شده است.

اجاق گاز فر

اجاق گاز ها به علت کارایی بیشتر طرفداران بسیاری نیز دارند، چون در طی روز ما زیاد از این وسیله استفاده می کنیم، ایجاد مشکل یا خرابی در درب فر گاز زیاد هم عجیب نیست. معمولاً مشکلاتی که در اجاق گاز فر به وجود می آید مشکل باز ماندن و بسته نشدن درب فر گاز می‌باشد. فر های اجاق گاز برای پخت برخی از غذاها و شیرینی ها استفاده می شود. اجاق گاز فر با استفاده از گاز شهری و یا کپسول گاز کار می کنند و سبب گرم شدن هوای داخل فر شده و همچنین باعث می شود که هوای گرم داخل فر در جریان باشد و غذای شما نیز طبخ گردد. فر گاز ها دارای سیستم های برقی هستند، که اتصال سیم ها در لامپ ها، فن و نور پیلوت قابل استفاده می باشد. مشکلات رایج در تمام فر گاز ها، بیشتر بسته نشدن درب شیشه ای فر گاز است. همچنین اولین مشکلی که با بسته نبودن درب فر گاز تولید می شود این می باشد که در داخل فر، هوا به خارج از فر منتقل می شود و غذا خوب نمی پزد، المنت های حرارتی مربوط به پخت غذا در فر مانند: زمان پخت درجه حرارت و با باز بودن درب فرگاز خوب عمل نمی کند.

عواملی که باعث بسته نشدن درب فر گاز می شوند.

یکی از مشکلات شایعی که مصرف کنندگان از آن ناراضی هستند، بسته نشدن درب فر گاز می باشد. و ایجاد خرابی در درب فر گاز اولین قدم در پخت و پز ناقص است. گاهی اوقات پیش آمده که شما برای پخت غذای خود و خانواده زحمات زیادی متحمل شدید و وقتی کارهای اولیه پخت به اتمام رسیده برای کار نهایی ظرف غذای نیمه آماده‌ را درون اجاق گاز قرار دادید ولی با مشکل بزرگی روبرو شدید، آنهم بسته نشدن درب فر گاز بود تمام زحمات شما به هدر رفت، غذای نیم پز احساس ناخوشایندی برایتان دارد. اما دلیل بسته نشدن درب فر گاز چه می تواند باشد؟

 • لاستیک دور درب فر گاز که عامل نگه دارنده شیشه بین دو قسمت خارج و داخل درب فر گاز است.
 • اگر لاستیک دور درب فر پوسیدگی یا خرابی داشته باشد سبب می شود درب فر گاز بخوبی بسته نشود و درب باز بماند.
 • جابجا شدن قطعاتی مانند پیچ های درب که درب فر را به هم متصل می کند و با شل شدن آنها درب فر گاز بسته نمی شود.
 • اگر قفل درب فر گاز خراب باشد منجر به بسته نشدن درب فر گاز می گردد.
 • اگر یک جسم خارجی کوچک بین ریل ها و لولا های درب گیر کند باعث بسته نشدن درب فر گاز می شود.
 • چنانچه لوله های تاشو در اطراف درب فر گاز خراب شود، درب فر گاز بسته نمی شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیر یخساز یخچال حایر

 

در صورت بسته نشدن درب فر گاز چه مشکلاتی به وجود می آید؟

اجاق گاز گازی 1024x576 2

وقتی شما غذا را داخل فر گاز قرار می دهید، دما را تنظیم می کنید بعد از بسته شدن درب فر گاز عملیات پخت و پز شروع می شود. یعنی تنظیمات درجه حرارت و زمان پخت غذا زمانی شروع می شود که درب فر گاز کامل بسته شود. چنانچه با مشکل بسته نشدن درب فر گاز مواجه شوید با اختلالات زیر روبرو خواهید شد:

 1. بزرگترین معضل بسته نشدن درب فر گاز، عدم پخت شیرینی و غذا داخل فر گاز می باشد.
 2. در صورت بسته نشدن درب فر گاز المنت های حرارتی فر گاز  روشن  نمی شوند.

 

چگونه متوجه شویم که درب فر گاز کاملا بسته شده است؟

 

71xYY GvoDL. AC SL1280

 

بعضی مواقع در ظاهر هیچ مشکلی برای بسته نشدن درب فر گاز به چشم نمی آید ولی بعد از اینکه غذا را از داخل فر بیرون آوردید متوجه پخت ناقص آن و یا  با عدم پخت غذا روبرو می شوید. بسته نشدن کامل درب فر گاز باعث ورود و خروج هوا به داخل فر گاز می شود.

چگونه از بسته شدن کامل درب فر گاز مطمئن شویم؟

 • در صورتی که چراغ داخل فر خاموش نشود باید بدانیم درب فر گاز کامل بسته نشده است.
 • اگر یک طرف درب فر گاز با طرف دیگر آن هماهنگ با هم بسته نشود باید بدانید درب فر گاز مشکل دارد.
 • وقتی به دو طرف فر نگاه می کنیم اگر بتوانیم داخل فر را مشاهده کنیم، در این صورت درب فر گاز کامل بسته نشده است.
 • اگر دستگیره درب فر گاز داغ بشود به این معنی می باشد که حرارت داخل فر به بیرون نفوذ کرده است و این نشانه خراب بودن درب فر گاز می باشد.

با چک کردن دستگیره درب فر گاز و لمس کردن آن می توانیم تشخیص بدهیم درب فر گاز خوب بسته شده است، در غیر اینصورت درب گاز فر مشکل دارد.

راهنمای تعمیر درب فر گاز

oi5ig6uqh3qi

جهت تعمیر درب فر گاز ابتدا باید عیب یابی کنیم و مشکل اصلی را پیدا کنیم تا بدانیم مشکل بوجود آمده دقیقاً در کدام قطعه از درب فر گاز قرار دارد که باعث شده درب بسته نشود. بعضی اوقات شل بودن یک قطعه و یا اگر جسمی خارجی در میان لولا ها گیر کرده باشد باعث بسته نشدن درب فر می شود. شما به راحتی می توانید این مشکل را بر طرف کنید.

 • گاهی تشخیص ایراد و تعمیر ممکن است سخت باشد و شما نتوانید از پس آن بر بیاید، در این شرایط باید از متخصص کمک بگیرید.
 • چنانچه مشکل درب فر گاز در لولای آن باشد و لولا از فرم طبیعی خارج شده باشد، یا دچار شکستگی شده باشد باید حتما لولا را تعویض کنید تا مشکل بر طرف شود.
 • اگر شیشه بیرونی درب فر گاز شکسته شده باشد باید شیشه را تعویض کنید، چون از فضای این شکستگی ها گرمای مورد نیاز فر برای پخت و پز خارج می شود.
 • اگر واشر دور درب فر گاز پوسیده یا خراب شده باشد باید در اسرع وقت اقدام به تعویض آن نمائید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعویض ژیگلور در اجاق گاز چگونه انجام می شود؟

اجاق گاز

اجاق گاز جزو ضروری ترین لوازم آشپزخانه است که قطعات آن را می توان در انواع مختلف دسته بندی کرد. اجاق گاز های مختلف از قطعات متفاوت تشکیل شدند که آشنایی با آنها می تواند در نگهداری صحیح این دستگاه همچنین رفع مشکلات آن بسیار موثر باشد، تولید کنندگان قطعات داخلی اجاق گاز، هم داخلی و هم خارجی هستند اگر خریدار لوازم جانبی اجاق گاز هستید در رابطه با اورجینال بودن آن قطعه شک دارید به موارد زیر توجه کنید:

اگر اجاق گاز شما برند ایرانی می باشد حتماً از برند سازنده ی اجاق گاز خود و  نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش آن اقدام به خرید قطعات اجاق گاز کنید. همچنین اگر برند اجاق گاز  شما خارجی است جهت تأمین قطعات فابریک و اصل شرکت مزبور، سعی کنید از مرکز فروش قطعات خارجی برند اجاق گاز خودتان خرید کنید که به اصل بودن قطعات اطمینان داشته باشید.

امروزه به علت تحریم‌ها تأمین قطعات اجاق گاز فر با برندهای خارجی کمی دشوار می باشد توصیه می کنیم اجاق گاز خود را از برندهای ایرانی خریداری کنید چون برندهای ایرانی با بهترین مدل ها و قطعات مطمئن به بازار عرضه شده اند که بسیاری از آن‌ها هم خوش درخشیدند.

خرابی درب فر

امروزه تنوع در مدل ها و برندهای انواع اجاق گاز، تعمیر کردن درب اجاق گاز نیاز به تخصص ویژه دارد. شکستن درب، خرابی لولا ها و بسته نشدن درب فر گاز از ایراداتی می باشند که امکان دارد به هنگام استفاده، یا نظافت کردن درب فر گاز رخ بدهد.

 • گاهی از مواقع به دلیل اینکه بیشتر اجاق گاز ها دارای درب شیشه ای هستند، انقباض و انبساط در محیط باعث شکستگی شیشه ی درب فر گاز می شود.
 • اگر واشر و لاستیک های درب فر گاز به درستی در جای خود قرار نگیرند می تواند موجب شود که درب فر گاز به خوبی بسته نشود و احتمال شکستگی درب فر افزایش پیدا کند.
 • آسیب دیدن ریل، یراق آلات و یا لولا باعث می شود درب فر گاز خوب بسته نشود.
 • بیشتر خرابی ها و مشکلات مربوط به درب فر گاز، بدلیل استفاده بیشتر کاربران از درب فر می باشد.
 • خراب شدن المنت گریل و شعله ی فر از دیگر مشکلات بسته نشدن درب فر گاز می باشد.

در بیشتر موارد آسیب دیدگی ریل درب، لولای تا شو درب فر گاز از یک یا دو طرف آن باعث بسته نشدن درب فر گاز  می شود. برای حل مشکل درب فر، باید لولای آن تعویض شود و اگر آن را تعویض نکنید باعث می شود لولای طرف دیگر هم خراب شود یا سبب می شود شیشه ی درب فر گاز بشکند. گاهی این امکان وجود دارد که لاستیک و درز گیر درب  مانع از بسته شدن درب فر گاز  شود  برای رفع آن باید پوسیدگی یا لاستیک معیوب دور درب فر گاز  را تعویض کرد. اگر اجسام خارجی بین در و بدنه ی درب فر گاز گیر کرده باشد، باعث خرابی درب فر می شود. در برخی از مواقع به ظاهر مشکلی وجود ندارد اما فر بخوبی کار نمی‌کند و شیرینی یا غذا به خوبی در آن پخته نمی شود اگر احساس می‌کنید گاز نشت پیدا می کند، چراغ قفل خاموش نمی شود، این مشکل به دلیل بسته نشدن درب فر گاز می باشد.

 

حتما قبل از تماس با تکنسین اجاق گاز، خودتان بررسی کنید و مشکل را پیدا کنید. این مقاله از ایبک امداد برای آشنایی شما با دلیل بسته نشدن درب فر گاز و همچنین نحوه تعمیر اجاق گاز فر جمع آوری شده است.

 

 

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا