خدمات نظافتی

دلایل کدر شدن پنجره و ترفندهایی برای جلوگیری از آن

چنانچه منظره زیبایی روبروی پنجره محل کار یا منزل شما باشد، کدر شدن پنجره می‌ تواند بسیار آزار دهنده شود. در این شرایط اقدام به تمیز کردن و براق نمودن شیشه کرده‌ اید و ممکن است از لکه برهای قوی شیشه هم استفاده کنید ولی با تکرار این اتفاق متوجه می‌ شوید که شیشه کدر شده و با روش‌ های معمولی از بین نمی‌ رود. از دلایل کدر شدن پنجره می‌ توانیم به سست شدن اجزای پنجره یا شیشه و همچنین فرسوده شدن چسب و قطعات آن اشاره کنیم. چنانچه این دلایل را به خوبی بشناسید می‌ توانید به جای جرم‌ گیری کردن شیشه، از کدر شدن زودهنگام و پیوسته پنجره جلوگیری نمایید.

دلایل کدر شدن پنجره

دلایلی که باعث کدر شدن پنجره می‌ شود بسیار متنوع می‌ باشد ولی چند علت مهم وجود دارد که می‌ تواند بیشترین تأثیر را در بروز این مشکل داشته باشد. در ادامه مطلب برخی از دلایل مهم و عمده کدر شدن پنجره را بیان می‌ کنیم.

سست شدن یکی از جداره‌ های پنجره

چنانچه یکی از جداره‌ های پنجره دچار سستی شود و شکافی میان قاب پنجره و شیشه ایجاد گردد، آلودگی و گرد و غبار به آسانی روی آن می‌ نشیند. چنانچه هرگونه شکافی در محکم کاری شیشه و آب‌ بندی آن ایجاد شود می‌ تواند باعث بروز این مشکل گردد.دلایل کدر شدن پنجره و ترفندهایی برای جلوگیری از آن جهت رفع این مشکل باید از مقدار کمی خمیر شیشه استفاده نمایید و با دقت اقدام به آب بندی کردن جداره‌ ها کنید. پس از آنکه مطمئن شدید آب بندی خیلی خوب انجام شده، با دستمالی که آغشته به سرکه است خمیرهای اضافی را که بر روی شیشه وجود دارد پاک کنید.

سست شدن قاب پنجره

سست شدن قاب پنجره یکی دیگر از عوامل مهمی است که باعث کدر شدن پنجره خواهد شد. اگر نصب به صورت غیر اصولی و اشتباه انجام شود می‌ تواند باعث سست شدن قاب پنجره گردد و یا اینکه با گذشت زمان پنجره ممکن است در معرض صدمات مختلفی قرار گیرد که موجب سست شدن قاب آن خواهد شد. چنانچه قصد بازسازی و تعمیر خانه خود را دارید بهتر است اشکالاتی که در پنجره وجود دارد را کاملاً برطرف سازید. اگر نتوانستید این کار را انجام دهید بهتر است از متخصص کمک بگیرید تا سستی و لق بودن قاب پنجره را بررسی کرده و آن را محکم نماید. در این صورت از رد و بدل شدن خاک و گرد و غبار جلوگیری شده و شیشه‌ ها برای مدت زمان زیادی تمیز خواهند ماند.

جفت نبودن جداره‌ های پنجره

پنجره‌ های دوجداره معمولاً نسل جدیدی از پنجره‌ ها می‌ باشند که مهمترین خاصیت آنها مقاومت در مقابل ورود خاک و گرد و غبار و رد و بدل شدن دما می‌ باشد. چنانچه با وجود این خاصیت در پنجره متوجه شدید سرعت کدر شدن پنجره و یا رفت و آمد دما در آن زیاد شده است، ممکن است که جداره‌ های پنجره به صورت دقیق جفت نشده باشند. برطرف کردن این مشکل موضوعی نیست که بتوانید خودتان آن را در منزل انجام دهید ولی می‌ توانید از افراد حرفه‌ ای و متخصص کمک بگیرید. یک متخصص می‌تواند جداره‌ ها را دوباره تنظیم کرده و این مشکل را برطرف سازد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترفندهای عالی برای تمیز کردن آشپزخانه

فرسوده شدن چسب یا نوار شیشه

یکی از مشکلاتی که می‌ تواند باعث کدر شدن پنجره دوجداره شود سایش هوا می‌ باشد. سایش هوا فرایندی است که با گذشت زمان باعث فرسوده شدن نوار شیشه یا چسب آن می‌ شود و آب‌ بندی را از بین می‌ برد. از طرف دیگر بارش برف و باران هم بر آب‌ بندی و مقاومت نوار یا چسب تاثیر منفی می‌ گذارد. در این شرایط ممکن است نیاز به ترمیم یا تعویض چسب یا نوار شیشه باشد. چنانچه چسب را تعویض کنید از کدر شدن پنجره نیز جلوگیری خواهید کرد و علاوه بر آن عایق‌ بندی دما را نیز انجام خواهید داد و انرژی هدر نمی‌ رود.

اتمام طول عمر پنجره و قاب آن

گذشته از همه مواردی که در بالا به آنها پرداختیم اگر همچنان مشکل پنجره به قوت خود باقی ماند احتمالاً وقت آن است که اقدام به نوسازی پنجره نمایید و به صورت کلی شیشه و قاب پنجره را تعویض کنید.دلایل کدر شدن پنجره و ترفندهایی برای جلوگیری از آن برخی اوقات تعمیرات نمی‌ تواند پاسخگو بوده و حتماً باید نوسازی انجام شود ولی نوسازی کردن هزینه بیشتری هم در پی خواهد داشت و درست به همین علت است که پیشنهاد می‌ شود زمانی که ایرادات جزئی در پنجره به وجود آمد حتماً نسبت به رفع آن اقدام کنید تا مشکل بزرگ نشده و نیاز به نوسازی پیدا نکند. از مزایای نوسازی کردن و تعویض کلی قاب پنجره و شیشه آن این است که چندین سال خیالتان از بابت عدم بروز مشکل راحت خواهد بود.

چگونه از کدر شدن پنجره جلوگیری کنیم؟

تمام مواردی که در بالا عنوان کردیم را می‌ توانید هر چند وقت یکبار بررسی کنید و ببینید که آیا پنجره دوجداره خانه و یا محل کار شما دچار مشکلی شده است یا خیر. همانطور که گفتیم چنانچه با ایرادات جزئی در پنجره دوجداره مواجه شدید حتماً خیلی سریع آن را برطرف کنید و نگذارید که مشکل بزرگتر شود. در این شرایط قبل از آنکه پنجره دوجداره به صورت دائمی کدر شود منشأ آن را پیدا خواهید کرد و آن را برطرف می‌ نمایید. موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی محل زندگی شما، میزان گرد و غبار، میزان بارش و … نیز از عواملی هستند که در کدر شدن پنجره تأثیر گذار می‌ باشند. استفاده کردن از لکه برهای قوی شیشه و جرم گیر شیشه چنانچه به موقع و به صورت منظم انجام شود از کدر شدن پنجره نیز تا حد زیادی جلوگیری خواهد نمود.

روش تمیز کردن پنجره

برای آنکه گرد و خاک و غبار را از شیشه‌ ها و پنجره پاک کنید لازم است مواد لازم برای انجام این کار را آماده نمایید.

  • جاروی دسته بلند
  • دستمال میکرو فایبر
  • تشت آب
  • شیشه شوی و ظرف اسپری
  • چند برگ روزنامه
  • اسفنج یا ابر
  • سرکه در صورت نیاز

گردگیری کردن پنجره‌ ها

به طور معمول پنجره‌ های منزل و یا محل کار در معرض برف و باران و باد قرار دارند و ممکن است لکه‌ های بی‌ شماری بر روی آنها ایجاد شود تا گاهی اوقات خرده‌ های برگ و یا آشغال‌ های ریز که بر روی پنجره‌ ها قرار دارند باید قبل از آنکه اقدام به پاک کردن شیشه‌ ها نمایید از بین بروند. این کار را با جاروبرقی یا جاروی معمولی هم می‌ توانید انجام دهید و همه غبارهایی که روی پنجره باقی مانده را تمیز کنید حتی می‌ توانید دستمالی را روی جاروی دسته بلند بکشید و به تمیز کردن غبارها بپردازید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی کامل اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی | تعمیر هر یک از بخش های توالت فرنگی

به کار بردن دستمال و شیشه پاک کن

شیشه پاک کن‌ های صنعتی در انواع مختلفی به بازار ارائه شده‌ اند که شما بر اساس سلیقه خود می‌ توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید. این شیشه پاک‌ کن‌ ها ترکیباتی را در ساختار خود دارند که باعث ایجاد بوی خوش و تمیزی در پنجره‌ ها می‌ شود. از آنجایی که جداره خارجی پنجره بیشتر در معرض خاک و آلودگی قرار دارد بهتر است از ترکیبات قوی استفاده نمایید. بعضی از پودرهای شوینده هم می‌ توانند این کار را به خوبی انجام دهند مخصوصاً اگر می‌ خواهید پنجره حیاط را که به آن دسترسی خوبی دارید تمیز کنید بهتر است از پودر شوینده جهت تمیز کردن آن استفاده نمایید. چنانچه آپارتمان نشین می‌ باشید بهتر است از محلول‌ های اسپری استفاده کنید و با دستمال ظریفی جهت پاکسازی سطح پنجره اقدام نمایید.

به کار بردن روزنامه

پر کاربردترین لوازم برای پاک کردن شیشه، روزنامه می‌ باشد که در تمامی مراحل شست و شو به کار برده می‌ شود حتی برای خشک کردن هم می‌ توان به جای دستمال از روزنامه استفاده کرد. برای پاک کردن شیشه می‌ توانید از شیشه پاک کن استفاده کرده و روی شیشه اسپری کنید و سپس با روزنامه اقدام به تمیز کردن نمایید. ایراد به کار بردن روزنامه برای پاک کردن شیشه این است که چنانچه روزنامه خیس شود باید آن را تعویض کرده و از روزنامه خشک استفاده نمایید. روزنامه‌ ها از مفیدترین ابزار برای پاک کردن شیشه و برق انداختن آن می‌ باشند.

استفاده از آبلیمو یا سرکه

سرکه هم از موادی می‌ باشد که بسیاری از افراد ترجیح می‌ دهند با استفاده از آن شیشه یا پنجره‌ های خانه خود را تمیز کنند. سرکه جهت تمیز کردن، میکروب زدایی و رفع بو می‌ تواند محصول طبیعی بی‌ نظیری باشد. فقط کافیست مقدار مساوی از آب و سرکه را با یکدیگر مخلوط کرده، داخل شیشه اسپری بریزید و آن را بر روی شیشه اسپری کنید و سپس از یک اسفنج کمک گرفته و اقدام به تمیز کردن پنجره نمایید. در انتهای کار از دستمال میکرو فایبر استفاده کنید و شیشه را برق بیندازید.دلایل کدر شدن پنجره و ترفندهایی برای جلوگیری از آن از آبلیمو هم می‌ توانید برای تمیز کردن پنجره‌ ها استفاده کنید. آبلیمو دارای خاصیت اسیدی می‌ باشد و می‌ تواند آلودگی‌ های پنجره را به راحتی پاکسازی کند و بوی خوبی به آن بدهد. همچنین استفاده کردن از روغن اسطوخودوس و اضافه کردن آن به آب می‌ تواند جرم‌ ها و آلودگی‌ های پنجره را از بین ببرد و لایه‌ ای روی پنجره ایجاد می‌ کند که حشرات به آن نزدیک نخواهند شد.

سخن پایانی

در این مقاله از آی بک امداد به بررسی دلایل کدر شدن پنجره پرداختیم و ترفندهایی جهت جلوگیری از ایجاد این مشکل بیان نمودیم. از عواملی که باعث کدر شدن پنجره می‌ شود می‌ توان به سست شدن یکی از جداره‌ های پنجره، سست شدن قاب پنجره، جفت نبودن جداره‌ های شیشه، فرسوده شدن چسب شیشه یا نوار آن و تمام شدن عمر پنجره و یا قاب آن اشاره نمود. چنانچه شما نیز تجربه‌ ای در زمینه تمیز کردن و براق کردن پنجره دوجداره دارید حتماً آن را با ما در میان بگذارید.

دلایل کدر شدن پنجره و ترفندهایی برای جلوگیری از آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل کدر شدن پنجره و ترفندهایی برای جلوگیری از آن، روش گردگیری پنجره

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا