خدمات نظافتی

دلایل سبز شدن آب استخر و راهکارهایی برای رفع آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شنا کردن ورزش و تفریح مورد علاقه بسیاری از افراد است. به طور حتم همه کسی که به شنا می روند تمایل دارند در آبی زلال و تمیز شنا کنند. در مواردی در صورت عدم نگهداری صحیح و گذر زمان آب استخر دست خوش تغییراتی می شود که در عمل آن را برای شنا ناخوشایند می کند، سبز شدن آب استخر یکی از این موارد است.

سبز شدن آب استخر به علت وجود عدم تعادل شیمیایی در آب استخر روی می دهد، این شرایط به ویژه در طی ماه های گرم سال موجبات رشد جلبک ها را نیز فراهم می کند و در نتیجه کیفیت آب را دست خوش تغییراتی در جهت کاهش کیفیت آن می کند.

با توجه به اهمیت این موضوع در مقاله پیش رو تلاش شده است تا ضمن معرفی دلایل مربوط به سبز شدن آب استخر، راهکارهایی در جهت برطرف نمودن آن نیز جمع آوری گردد که مطالعه و عمل نمودن به آن برای کاربران سودمند واقع می شود.

دلایل سبز شدن آب استخر

آب در استخر شنا همواره باید زلال و تمیز باشد، چرا که در غیر این صورت ممکن است سلامت افراد استفاده کننده از آن را با خطر مواجه کند. سبز شدن آب استخر یکی از این معضلاتی است که در صورت عدم رسیدگی و گذشت زمان تمام ویژگی های آب را از نظر رنگ و بو دچار تغییر می کند و موجبات فساد آن را فراهم می آورد.

افزون بر این باید اشاره کرد که آب استخر خود تمایل بالایی به جذب باکتری ها، جلبک ها و دیگر آلاینده ها دارد که در نهایت با گذشت زمان و در صورت عدم رسیدگی دستخوش تغییراتی در کیفیت شیمیایی و ظاهری آب می شود.

در اینجا و پیش از بررسی دلایل مربوط به سبز رنگی آب استخر باید توجه کرد که؛ مشاهده رنگ سبز روشن (سبز قورباغه ای) نشان دهنده سطح پایین جلبک در آب استخر، رنگ سبز و یا سبز تیره نمایان کننده مقدار متوسط جلبک در آب و مشاهده رنگ سیاه یا سبز خیلی تیره نیاز به کمک تکنسین در امر تخلیه و نظافت را نشان می دهد.

حتما بخوانید:   روش از بین بردن بوی بد پا و کفش | علت ایجاد بوی بد پا

بررسی دلایل سبز شدن آب استخر و راهکارهای رفع آن

در ادامه به برخی از دلایل اصلی سبز شدن آب استخر اشاره می شود:

  • رشد جلبک ها

بدیهی ترین دلیل برای سبز شدن رنگ آب در استخر، رشد جلبک ها در آن است. آشکار است که وجود آلاینده ها در آب استخر موجب می شود تا جلبک ها در آب رشد و رنگ آن را به سبز تغییر دهند که مشاهده آن در ماه های گرم سال رایج تر می باشد.

در اینجا باید اشاره کرد که رشد جلبک ها توام با  گذشت زمان و عدم توجه به تصفیه و فیلتر کردن آن تغییرات رنگ، بو و به طور کلی تغییر کیفیت آب استخر را با خود به دنبال دارد.

  • کمبود کلر آب

کلر و تجهیزات کلر زن یکی از مهم ترین و الزامی ترین تجهیزات در استخر هستند. چنانچه در آب استخر از کلر استفاده نشود و آب با کمبود کلر مواجه شود، جلبک ها می توانند به راحتی رشد و رنگ آب را تغییر دهند این مسئله در روزهای گرم سال باعث می شود در مدت زمان بسیار کوتاهی (حتی با گذشت یک روز) آب استخر به رنگ سبز در بیاید. بنابراین استفاده از کلر روشی موثر برای از بین بردن جلبک ها و حتی حفظ کیفیت آب استخر است.

  • pH آب

شاید بتوان گفت پی اچ یکی از مهم ترین عواملی است که به طور مستقیم در سبز شدن آب استخر تاثیر گذار است اما اثر آن مانند دیگر علت ها مشهود نیست به همین دلیل کمتر به آن توجه می شود.

در این مورد باید توجه داشت که بالا بودن پی اچ آب نه تنها زمینه فعالیت و رشد جلبک ها را فراهم می کند بلکه اثرات و واکنش کلر را نیز کاهش می دهد این در حالی است که پایین بودن پی اچ با فعال کردن واکنش کلر و محدود کردن فعالیت و رشد جلبک ها باعث می شود تا آب به رنگ روشن باقی بماند.

  • گرده گل ها

یکی دیگر از دلایل مربوط به سبز شدن آب استخر به ویژه طی فصل بهار و تابستان مربوط به ورود گرده گل ها و درختان به آب استخر است. گرده گل و درخت به واسطه باد و یا حتی مجاورت گل ها و درختان به آب استخر افزوده می شود و با پخش شدن در آن رنگ آب را به سبز تغییر می دهد. در این موارد است که تجمع گرده ها نباید با رشد جلبک ها و یا خردل ها در آب استخر اشتباه گرفته شود.

حتما بخوانید:   راهکارهایی ساده برای تمیز کردن دیوارهای سفید

لازم به ذکر است که در حالت کلی وجود گرده در آب استخر برای شناگران خطری ندارد، مگر در مواردی که فرد به آن ها حساسیت شدید داشته باشد.

  • فلزات

یکی دیگر از دلایل سبز شدن آب استخر اکسید شدن برخی از فلزات (از جمله فلز مس) در آن است. منبع اصلی ورود این فلزات به آب استخر وجود فلز در مواد ضدعفونی کننده و یا تاسیساتی است که در خود استخر وجود دارد که به دلیل واکنش با کلر و یا در اثر گذشت زمان جدا شده اند.

برای جدا کردن این فلزات از آب استخر می توان با افزودن یک ماده تصفیه کننده ذرات فلزی را جدا و یا کمک سیستم فیلتراسیون آن ها را فیلتر کرد.

بررسی دلایل سبز شدن آب استخر

راهکارهایی برای رفع دلایل سبز شدن آب استخر

پس از آن که علت مربوط به سبز شدن آب استخر مشخص شد، بایستی نسبت به رفع و حتی جلوگیری از آن به شیوه های زیر اقدام نمود:

  • گند زدایی و ضد عفونی کردن

یکی از موثرترین راهکارها برای رفع سبز شدگی آب استخر استفاده از ترکیبات گند زدا و ضد عفونی کننده می باشد. با استفاده از محلول های ضد جلبک و همچنین شوک دادن به آب با استفاده از کلر بعنوان ترکیب گند زدا می توان کیفیت آب استخر را بهبود بخشید و دوباره برای شنا از آن استفاده کرد.

ذکر این نکته الزامی است برای آن که نتیجه مطلوب تری از گند زدایی و ضد عفونی کردن استخر حاصل شود بهتر است که محلول ها و ترکیبات ضد عفونی کننده به مدت 24 ساعت در آب استخر باقی بمانند.

  • سرویس کردن و نگهداری از فیلتر تصفیه

تعمیر و سرویس مرتب سیستم تصفیه استخر یکی دیگر از راهکارهایی است که با استفاده از آن می توان جلبک هایی که باعث سبز شدن آب استخر شده اند را از بین برد و گامی موثر در جهت نگهداری از آن برداشت.

آشکار است که اگر فیلتر تصفیه آب تمیز نشود خود به منبعی برای ورود باکتریها، جلبک ها و به طور کلی آلودگی های مختلف به استخر تبدیل می شود که کیفیت آب را دستخوش تغییرات می کند. در نتیجه تمیز کردن به هنگام فیلتر امری ضروری است که نه تنها عملکرد و راندمان سیستم تصفیه را بهبود می بخشد بلکه به حفظ سلامت آب نیز کمک شایانی می کند.

  • کنترل کیفیت آب استخر با متعادل کردن مقدار pH آب

پی اچ یکی از مهم ترین مشخصه های آب است که با کنترل آن می توان از بروز بسیاری مشکلات در آب استخر پیشگیری به عمل آورد.

حتما بخوانید:   تمام کارهای نظافت با بخارشوی که می توان در خانه انجام داد

در مورد اثر پی اچ باید اشاره کرد که؛ به طور طبیعی در ترکیب آب استخر ناخالصی هایی از جمله عوامل باکتریایی وجود دارد که باقی ماندن آن ها در آب به مرور کیفیت آب را دست خوش تغییراتی می کند. آشکار است که عدم تعادل پی اچ آب استخر آن را به محیطی مناسب در جهت رشد و گسترش باکتری و جلبک تبدیل می کند و در نهایت زمینه را برای آلودگی های دیگر در محیط استخر فراهم می آورد و با گذشت زمان کیفیت آب را دچار افت می کند.

ذکر این نکته الزامی است که برای تنظیم pH آب استخر حدود و مقادیر استانداردی وجود دارد چرا که بالاتر یا پایین تر بودن پی اچ آب موجب ایجاد برخی از مشکلات برای شناگران می شود و از طرفی دیگر نیز بالاتر بودن گستره آن به علتی برای رشد بهتر عوامل آلاینده نظیر جلبک ها تبدیل می شود.

راهکارهای رفع سبز شدن آب استخر

  • از بین بردن فسفات آب استخر

یکی از مواد مورد استفاده جلبک ها که موجب تقویت و گسترش آن ها می شود، فسفات است. چنانچه مقدار فسفات آب استخر بالا باشد، به دلیلی برای تشدید سرعت سبز شدن آب استخر مبدل می شود.

چنانچه مقدار فسفات بالا باشد باید با افزودن محلول هایی مقدار آن را تا حد بهینه کاهش داد.

  • لایه برداری کردن از کف و دیواره های استخر

پیش از افزودن هرگونه محلول برای از بین بردن جلبک پیشنهاد می شود که در مرحله نخست دیواره ها و کف استخر با کمک فرچه ها و وسایلی مخصوص به خوبی ساییده شود.

در اینجا باید اشاره کرد با ساییدن خوب دیواره ها و کف استخر می توان جلبک ها را جدا نمود و یا به مقدار چشمگیری آن ها را کاهش داد. با این کار تا حد زیادی می توان از سبز شدن آب استخر پیشگیری به عمل آورد.

لایه برداری استخر برای جلوگیری از سبز شدن آب استخر

در پایان پیشنهاد می شود برای جلوگیری از سبز شدن آب استخر، یافتن دلیل و یا حتی رفع آن با روش های موثر و تعیین مقدار درست محلول های گند زدا و یا ضد عفونی کننده به مراکز معتبر حضوری یا آنلاین ارائه دهنده خدمات مربوطه نظیر آی بک امداد مراجعه شود تا بتوان به شکلی بهینه آب استخر را تصفیه و پاک کرد و همچنین از آن مراقبت نمود.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دلایل سبز شدن آب استخر و راهکارهایی برای رفع آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل سبز شدن آب استخر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x