مجله لوازم خانگی

دلایل کم شدن مکش بخارشو و نحوه برطرف کردن آنها

دلایل کم شدن مکش بخارشو و نحوه برطرف کردن آنها | عیب‌یابی و تعمیر بخارشو

امروزه برای نظافت خانه‌ها استفاده از بخارشو بسیار رایج شده است. در برخی مواقع در حین استفاده از بخارشو ممکن است متوجه شوید که مکش آن کم شده است. دلایل مختلفی برای بروز این مشکل در دستگاه‌های بخارشو وجود دارد. در صورتی که با این دلایل آشنایی داشته باشید، می‌توانید در مدت زمان کمتری بخارشو خود را عیب یابی و تعمیر نمایید.

نازل بخارشو خراب است

یکی از دلایل رایج کم شدن مکش بخارشو خراب بودن نازل‌های دستگاه می‌باشد. در برخی مواقع امکان دارد که نازل‌ها تغییر شکل داده باشند و یا به صورت صحیح چفت نشوند. در این حالت برای اینکه مشکل کم شدن مکش بخارشو را برطرف کنید، باید نازل بخارشو را عوض کنید. اگر نازل بخارشو مشکل و ایرادی دارد، در حین عوض کردن آن باید توجه داشته باشید که از نازل‌های اصلی و فابریک استفاده کنید.

بخارشو

واشر پوسیده شده است

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند موجب کم شدن مکش بخارشو‌ شود این است که واشر آن پوسیده شده است. وقتی واشر پوسیده می‌شود مکش کمتر خواهد بود. البته ممکن است که علاوه بر پوسیدگی واشر، درست قرار نگرفتن واشر نیز موجب بروز این مشکل در بخارشو شود. در برخی مواقع امکان دارد که واشر جابجا شود و مکش دستگاه شما کاهش پیدا کند. در این حالت بهتر است که از افراد متخصص و تعمیرکار در این زمینه کمک بگیرید تا مشکل به وجود آمده برطرف شود.

درب مخزن آب باز است

یکی دیگر از دلایلی که موجب می‌شود بخارشو مکش خوبی نداشته باشد، بسته نبودن درب مخزن آب می‌باشد. ممکن است که در هنگام خالی و پر کردن آب مخزن درب آن را به صورت صحیح نبسته باشید. همچنین امکان دارد که در مخزن آب شکستگی وجود داشته باشد. در این حالت نیز مکش بخارشو کمتر خواهد بود.

برای برطرف کردن مشکل باید درب مخزن بخارشو را باز کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در صورتی که درب بخارشو شکستگی داشته باشد، باید آن را عوض کنید.

حتما بخوانید:   بهترین ظروف برای پخت و پز کدامند | ظروف سالم برای طبخ غذا

پر بودن مخزن آب

در مواقعی که مخزن آب بخارشو‌ پر از آب باشد امکان دارد که در آن آب آلوده انباشته شده باشد. در این حالت پر بودن مخزن آب موجب می‌شود که مکش بخارشو کمتر باشد. در این حالت برای اینکه مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید، باید از مخزن، آب آلوده را به صورت کامل تخلیه نمایید.

اتصالات نادرست بخارشو

امکان دارد که قطعات بخارشو به صورت صحیح به یکدیگر متصل نشده باشند. در این حالت مکش بخارشو کاهش پیدا می‌کند. بهتر است که اتصالات بخارشو‌ را در این شرایط مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که در نحوه اتصال آنها مشکلی وجود داشته باشد، برطرف نمایید. با انجام دادن این کار مکش بخارشو بهتر خواهد شد.

گرفتگی نازل بخارشو

گرفتگی و انسداد در لوله‌ها و نازل‌هایی که به مخزن بخارشو وصل هستند نیز موجب می‌شود که مکش دستگاه کاهش پیدا کند. در این حالت ابتدا باید قطعات و نازل را جدا نموده و هر کدام از آنها را با آب پر کرده و از نظر انسداد و گرفتگی مورد بررسی قرار دهید.

بعد از اینکه قطعات و نازل بخارشو‌ را با آب شستید و مشکل برطرف نشد، برای برطرف کردن گرفتگی قطعات و نازل بخارشو می‌توانید از مواد شوینده کمک بگیرید. در اکثر مواقع با فشار آب انسدادها و گرفتگی‌ها برطرف می‌شود.

خالی بودن مخزن آب

اساس کار دستگاه بخارشو با آب شروع می‌گردد. بنابراین در صورتی که در مخزن بخارشو‌ آب به اندازه کافی وجود نداشته باشد، نمی‌تواند تمیز کنندگی و مکش خوبی داشته باشد. برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید، پیشنهاد می‌شود قبل از آغاز به کار از وجود آب کافی در مخزن بخارشو اطمینان حاصل نمایید.

نشتی در مخزن بخارشو

یکی دیگر از دلایل مهم کم شدن مکش بخارشو وجود نشتی در این دستگاه می‌باشد. در صورتی که در مخزن بخارشو ترک خوردگی و نشتی وجود داشته باشد، موجب کم شدن مکش بخارشو خواهد شد و عملکرد دستگاه با اختلالاتی مواجه خواهد شد. در صورتی که این اتفاق افتاد، باید مخزن بخارشو‌ توسط افراد تعمیرکار و ماهر عوض شود.

فیلتر بخارشو کثیف است

کثیف بودن فیلتر بخارشو‌ نیز می‌تواند یکی از دلایل کم شدن مکش بخارشو شود. با توجه به اینکه فیلتر نقش بسیار مهمی در عملکرد این دستگاه ایفا می‌کند، در صورت کثیف بودن، بخارشو نمی‌تواند بخار را به بیرون منتقل نماید. بنابراین کاربران با کاهش مکش بخارشو مواجه خواهند شد. اگر فیلتر بخارشو را به موقع تمیز و یا عوض کنید، قدرت مکش و تمیز کنندگی بخارشو به حالت اولیه باز خواهد گشت.

حتما بخوانید:   بهترین نوع اتو و معرفی برترین برندهای اتو

ایرادات و مشکلات رایج بخارشو

در ادامه مشکلات و ایرادات رایج بخارشو را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا در مواقعی که با این خرابی‌ها مواجه شدید، بتوانید دستگاه بخارشو‌ خود را در کمترین زمان ممکن عیب یابی و تعمیر نمایید.

مکش بخارشو

بخارشو روشن نمی‌شود

روشن نشدن بخارشو دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد که باید همه آنها را بررسی نمایید تا دلیل بروز این مشکل را پیدا کرده و برطرف نمایید:

 • ممکن است که جریان برق وجود نداشته باشد. بنابراین در این صورت باید دو شاخه را تعمیر و یا تعویض نمایید.
 • در صورتی که برای مدت طولانی از دستگاه بخارشو استفاده کرده باشید، دستگاه به طور اتوماتیک خاموش خواهد شد. بنابراین در حین استفاده باید دستگاه خود را خاموش نمایید.
 • چنانچه دکمه‌های خاموش و روشن دستگاه بخارشو شما خرابی داشته باشد، دستگاه شما قادر به روشن شدن نخواهد بود. بنابراین باید این دکمه را عوض کنید.
 • باید در ابتدا برق دستگاه را قطع کنید و پس از آن تسمه را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که پاره بود آن را عوض کنید.
 • چنانچه در مخزن آب دستگاه به اندازه کافی آب وجود نداشته باشد، بخارشو‌ نمی‌تواند روشن شود.
 • یکی دیگر از دلایل روشن نشدن بخارشو این است که لوله‌ها و نازل بخارشور توسط املاح آب دچار گرفتگی و انسداد شده‌اند. که باید آنها را از بین ببرید.

بخارشو بخار نمی‌کند

عملکرد اصلی دستگاه بخارشو با استفاده از بخار است. بنابراین بخار کردن دستگاه بسیار اهمیت دارد. دلایلی که موجب می‌شود دستگاه بخارشو نتواند به صورت مطلوب ایجاد بخار کند، عبارت هستند از:

 • مخزن آب خالی است.
 • بخارشو‌ نشت آب دارد.
 • کلاهک زیر مخزن بخارشو شل است.
 • آب به اندازه کافی داغ نشده است.
 • منافذ بخارشو انسداد و گرفتگی دارند.
 • فیلتر بخارشو‌ کثیف بوده و انسداد دارد.

درپوش مخزن بخارشو باز نمی‌شود

در مواقعی که کار شما با دستگاه بخارشو به اتمام می‌رسد و نمی‌توانید درب مخزن بخارشو را باز کنید، احتمال دارد که دیگ دستگاه هنوز هم تحت فشار باشد. در این صورت برای اینکه بخارشو‌ را عیب یابی و مشکل را برطرف کنید:

 • در ابتدا باید دکمه هیتر را خاموش نمایید. پس از آن درجه تنظیم خروج بخار را بر روی بیشترین مقدار خود تنظیم کنید و ماشه‌ای که بر روی دسته بخارشو وجود دارد را بکشید. این کار را باید چندین بار تکرار کنید تا درب مخزن بخارشو باز شود.
 • در صورتی که با انجام دادن این کار مشکل برطرف نشد احتمال دارد که در مخزن، قطعه‌های نگهدارنده ایرادی داشته باشند که متخصصین باید آن را مورد بررسی قرار دهند.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر جارو شارژی سونیا SUNIYA | نمایندگی جارو شارژی سونیا

آب از نازل بخارشو خارج می‌شود

در برخی مواقع امکان دارد که از محفظه به جای بخار آب زیادی خارج شود، برای اینکه دستگاه خود را عیب یابی و مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید، موارد زیر را بررسی نمایید:

 • در صورتی که بیش از اندازه مخزن آب بخارشو‌ پر باشد موجب می‌شود که از محفظه‌های خروجی آب اضافه خارج شود. بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید که مخزن آب را به صورت کامل پر نکنید.
 • در صورتی که بخارشو‌ روی حالت بخار تنظیم نشده باشد، بخار تولید نمی‌شود و از محفظه‌ها آب بیرون خواهد آمد. بنابراین باید به تنظیمات دستگاه خود توجه داشته باشید و آن را روی حالت تولید بخار قرار دهید.
 • ممکن است که دستگاه بخارشو به دمای مورد نظر نرسیده باشد. در صورتی که مخزن بخارشو به دمای مناسب نرسد، بخار تولید نمی‌شود و به جای آن از محفظه آب بیرون می‌آید. بنابراین وقتی دستگاه بخارشو‌ را روشن می‌کنید، باید اجازه دهید که به دمای مطلوب برسد و پس از آن از بخارشو استفاده نمایید.

نشت بخار از بدنه بخارشو

بخاری که توسط دستگاه بخارشو تولید می‌شود، فقط باید از قسمت نازل بیرون آید. در صورتی که از بدنه دستگاه بخار خارج می‌شود، نشان دهنده این است که دستگاه شما با ایرادی مواجه شده است و می‌تواند به قسمت‌های دیگر دستگاه نیز آسیب‌های جدی وارد شود.

در صورتی که بخار از بدنه بخارشو‌ بیرون می‌آید، احتمال دارد که نازل دستگاه انسداد و گرفتگی داشته باشد و بخار نتواند از آن خارج شود. در صورتی که از آب لوله کشی استفاده می‌کنید، احتمال مواجه شدن با این مشکل بیشتر خواهد بود. چون این آب دارای سختی زیادی است.

در این حالت برای رفع مشکل به وجود آمده در ابتدا باید دستگاه را از برق جدا نمایید و از روی نازل بخش کفشوی را جدا نمایید و نازل را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که انسداد و گرفتگی در آن وجود دارد، با استفاده از وسیله مناسب باید آنها را برطرف نمایید. پس از آن روی سر کفشوی کمی سرکه بریزید و بر روی پارچه عقب و جلو کنید تا رسوبات کنده شده از دستگاه شما خارج شود.

31

دلایل کم شدن مکش بخارشو و نحوه برطرف کردن آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

عیب یابی و تعمیر بخارشو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x