تعمیرات کولر گازی

دلایل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

یکی از قطعات مهم در کولر گازی کمپرسور است و به همین علت اگر کمپرسور با مشکلی مواجه شود، کولر گازی شما روشن نخواهد شد. کمپرسور در خارج کولر قرار داشته و در بیرون محیط نصب می شود. وظیفه مهم کمپرسور در کولر های گازی، زیاد و کم کردن حجم و فشار گاز است. بعد از آن هوا را هم فشرده کرده و به قسمت احتراق وارد خواهد کرد. اگر کمپرسور کولر گازی از کار بیفتد و روشن نشود، این نمی‌تواند به مدل و برند دستگاه شما بستگی داشته باشد و دلایل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی در تمام برندهای تراست، گری، اجنرال، جنرال، سامسونگ، ال جی و… مشابه یکدیگر است. در این مقاله از ایبک امداد، مشکل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی را بدون توجه به برند آن بررسی خواهیم کرد.

چرا کمپرسور کولر گازی روشن نمی شود؟

همانطور که گفتیم کمپرسور جزو قسمت های مهم کولر گازی است که بدون آن کولر شما کار نخواهد کرد. معمولاً کمپرسورها در بیرون کولر گازی قرار گرفته و عملکرد اصلی آن هم فشرده سازی کردن گاز خنک کننده می باشد. مبرد به شکل بخار وارد کمپرسور شده و با به وجود آوردن فشرده سازی و تراکم، فشار را افزایش می دهد. افزایش فشار تأثیر زیادی در روی دما داشته و باعث می شود دما افزایش پیدا کند. کمپرسورها در انواع مختلفی موجود هستند مثل کمپرسور دندانه دار، مارپیچی، دیافراگمی، پیستونی، محوری، گریز از مرکز، جابجایی مثبت، کمپرسور دینامیکی و…

حالا که شما را با عملکرد این قطعه در کولر گازی آشنا کردیم بهتر است به بررسی و عیب یابی کمپرسور کولر گازی بپردازیم. دلایل زیادی می تواند بر عملکرد کمپرسور تأثیر بگذارد و این موارد گاهی ممکن است باعث از کار افتادن و روشن نشدن کمپرسور شود:

۱- سیم های کولر گازی قطع شده باشد.

شایع ترین و مهم ترین دلیلی که می تواند باعث روشن نشدن کمپرسور شود، پوسیدگی و خراب شدن سیم ها است. سیم کولر گازی احتمال دارد در اثر قرارگیری در معرض هوا و استفاده زیاد، دچار پوسیدگی شود. سیم هایی که فرسوده شدند، نمی توانند به خوبی برق را انتقال داده و برق کمپرسور را تأمین کنند. به همین دلیل خراب شدن آنها تأثیر زیادی در کارکرد کمپرسور دارد.

کمپرسور کولر گازی

۲- جریان برق را در کمپرسور بررسی کنید.

اگر کمپرسور کولر گازی شما روشن نشد در مرحله اول باید دلیل بروز این مشکل را پیدا کنید و جریان برق را چک کنید. ممکن است به موتور برق نرسد و این باعث کار نکردن کمپرسور خواهد شد. به همین علت باید از رسیدن برق به موتور اطمینان پیدا کنید. احتمال دارد دلیل اینکه برق به موتور نمی رسد، خراب شدن و یا سوختن فیوز باشد. در این صورت دستگاه را به آرامی باز کنید و فیوزها را چک کنید. توصیه می کنیم برای این کار از یک برقکار ماهر کمک بگیرید تا جریان برق را به کمپرسور بررسی کرده و اگر مشکل و قطعی در فیوزها وجود داشت آن را رفع کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معانی کدهای خطا در کولر گازی توشیبا

۳- اورلود دلیل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی

اورلود یکی از قطعات مهم و درونی کمپرسور است و برای محافظت از آن، تعبیه شده که گاهی ممکن است به دلیل بالا رفتن جریان گاز و یا آلوده شدن یونیت خارجی، برای محافظت کردن از کولر، باعث قطع کمپرسور شود. البته گاهی این حالت موقت بوده و در هنگامی که کمپرسور کولر خنک می شود، آن هم به حالت عادی خود برمی گردد. در این صورت باید به کمک یک سرویس کار، کولر گازی خود را سرویس کنید تا بدانید که دلیل داغ شدن کمپرسور چیست؟

۴- خازن راه‌انداز در کولر گازی خراب شده است.

یکی از قطعات مهم کولر گازی، خازن راه‌انداز است که می تواند به روشن شدن کمپرسور در کولر گازی کمک کند. اگر خازن راه انداز دچار خرابی شده و یا هر مشکلی در آن ایجاد شود، کمپرسور کولر روشن نمی شود. برای اینکه آن را بررسی کنید و از خراب شدن آن مطمئن شوید، این کار را می‌توانید با مولتی متر انجام دهید. اگر تجربه و مهارتی در زمینه تعمیرات کولر گازی ندارید، بهتر است که از دستکاری کردن کولر خودداری کرده و از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

۵- سنسور دما خراب شده باشد.

سنسور دما باید در جای مناسب خود قرار داشته باشد و این مورد در کارکرد کولرهای گازی اهمیت زیادی دارد. اگر سنسور دما جابجا شود، کمپرسور هم قادر به تشخیص درست دما نخواهد بود و آنگاه این قطعه کار نمی کند. گاهی ممکن است سنسور دما خراب شده باشد و نتواند عملکرد درستی را از خود نشان دهد. به این شکل کولر گازی و کمپرسور آن هم از کار می افتد و شما مجبور به تعمیر کولر گازی خواهید شد. برای تعمیر این قطعه، حتماً باید به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

۶- خراب شدن رله فرمان دلیل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی

رله فرمان هم جزو قطعات بسیار مهم در کولرهای گازی است که ولتاژ مناسب را برای کمپرسور ایجاد می کند. یکی از دلایل مهمی که باعث می شود کمپرسور کولر روشن نشود، خراب شدن رله فرمان است پس باید رله فرمان را چک کرده و اگر سالم بود آنگاه دنبال دلایل دیگری برای حل این مشکل باشید. برای اینکه مطمئن شوید رله فرمان دچار خرابی شده یا خیر، می‌توانید از مولتی متر کمک بگیرید.

۷- برد الکترونی کولر دچار خرابی شده باشد.

برد الکترونیکی وظیفه دارد برای کولر گازی، ولتاژ مناسب را تهیه کند و جزو قطعات بسیار با اهمیت در کولر به حساب می آید که اگر دچار مشکل شود، مطمئناً کولر گازی شما هم با مشکل مواجه خواهد شد. در صورتی که برد الکترونیکی خراب شود ولتاژ درستی تأمین نشده و کمپرسور قادر به استارت زدن نیست. اگر مشکل از برد بود، حتماً باید به وسیله تعمیرکار متخصص تعمیر شود و هیچگاه نباید افراد ناوارد برای تعمیر برد به صورت خودسرانه اقدام کنند.

۸- قطع شدن سنسور رزیستور دلیل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی

سنسور رزیستور وظیفه دارد دمای محیط کولر را بررسی کند. اگر اتصالات این سنسور دچار قطعی شوند، کمپرسور در کولر گازی هم از کار خواهد افتاد. اگر مشکل سنسور رزیستور فقط مربوط به قطعی این سنسور باشد شما می‌توانید به راحتی مشکل را رفع کنید و دوباره کولر گازی خود را روشن کنید ولی اگر سنسور رزیستور سوخته باشد حتماً باید آن را تعویض کنید. برای عوض کردن سنسور رزیستور باید از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت خنک نکردن کولر گازی و راهنمای حل آن

۹- خراب شدن کمپرسور دلیل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی

گاهی ممکن است کمپرسور کولر گازی دچار خرابی شده و به همین دلیل روشن نشود. اگر شما تمام قطعات و بخش‌هایی را که گفتیم بررسی کردید ولی مشکلی در آنها پیدا نشد، حالا باید کمپرسور کولر را هم بررسی کنید. کمپرسور جزو قطعات با اهمیت و گران قیمت در کولر گازی است که برای تعویض و یا حتی تعمیر آن هم باید هزینه زیادی پرداخت کنید. برای این منظور حتماً به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا کمپرسور را تعمیر کند. گاهی این قطعه قابل تعمیر نبوده و باید آن را هم تعویض کنید.

۱۰- شیر برقی در کولر گازی خراب شده است.

خراب شدن و یا بسته شدن مسیر این قطعه می‌تواند باعث روشن نشدن کمپرسور کولر گازی شود زیرا وقتی که مبرد به ورودی کمپرسور کولر می‌رسد حالت آن مایع است و با وجود اینکه کمپرسور کار می‌کند باز هم کولر گازی هوا را خنک نخواهد کرد. اگر با این مشکل مواجه شدید باید شیر برقی را تعویض کنید تا مشکل رفع شده و کمپرسور درست کار کند.

۱۱- موتور کولر گازی داغ شده باشد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است کولر گازی شما با آن مواجه شود، داغ شدن کمپرسور است که باعث از کار افتادن آن می‌شود. دلایل زیادی می‌تواند باعث داغ شدن موتور کولر شود که مهمترین آنها عبارتند از:

  • ایجاد نوسان برق و وارد شدن جریان برق زیاد به کمپرسور
  • فشار کم و کمبود گاز مبرد
  • لوله های کندانسور کثیف شده باشد و مبرد خنک نشود.
  • فن کمپرسور از کار افتاده و تهویه مناسبی انجام نگیرد.

مسدود و یا کیپ شدن لوله های کمپرسور و همچنین قسمتی از سیستم باعث می‌شود فشار افزایش پیدا کرده و کمپرسور داغ کند، در این صورت کمپرسور کولر گازی شما روشن نخواهد.

کمپرسور کولر گازی

سخن پایانی

همانطور که می دانید در کولرهای گازی کمپرسور جزو قطعات بسیار با اهمیت است و کولر بدون کمپرسور نمی تواند کار کند. اگر متوجه شدید که کمپرسور کولر از کار افتاده باید برای تعمیر آن سریعاً اقدام کنید. دلایل زیادی می تواند باعث از کار افتادن و روشن نشدن کمپرسور کولر گازی شود که ما مهمترین این موارد را در این مقاله از ایبک امداد برایتان توضیح دادیم. توصیه می کنیم در صورت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی، از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید. اگر کمپرسور کولر گازی سوخته بود حتماً باید آن را عوض کنید. همانطور که می دانید هزینه خرید یک کمپرسور جدید بسیار زیاد است، پس بهتر است از کولر گازی و کمپرسور آن به خوبی مراقبت کنید تا خراب نشود، به این صورت از هزینه های اضافه هم جلوگیری خواهید کرد.

سرویس دوره ای کولرهای گازی می   تواند از خرابی آن جلوگیری کند. توصیه می کنیم حداقل سالی دو بار کولر گازی خود را سرویس کنید. اگر برای سرویس کولر گازی مهارت لازم را ندارید، بهتر است از سرویس کار ماهر کمک بگیرید.

دلایل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل داغ شدن موتور کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا