تعمیراتتعمیرات کولر گازی

چرا دریچه های اسپلیت گرما نمی دهد

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بیشتر اسپلیت هایی که امروزه شما در محیط های مختلف از آن استفاده می‌کنید از دو قابلیت گرمایش و سرمایشی برخوردار می باشند ولی گاهی احتمال دارد که گرمایش اسپلیت شما خوب کار نکند و گرما ندهد می خواهیم برای شما در این مقاله از ایبک امداد به این سوال پاسخ دهیم که چرا دریچه های اسپلیت گرما نمی دهد لطفاً با ما همراه باشید.

روش کار کردن گرمایش کولر گازی چگونه است؟

در قسمت گرمایش کولر گازی چرخه فعالیت برعکس قسمت سرمایشی  می باشد به این ترتیب که گاز کولر در مرحله اول داخل کمپرسور گرم شده و بعد از آن این گاز به قسمت اواپراتور ارسال خواهد شد و درون اواپراتور گرمای خود را از دست می دهد و خنک شده دوباره به طرف کمپرسور برمی گردد وقتی گاز خنک کننده گرما از دست می دهد این گرما باعث می‌شود که محیط هم گرم شده و به وسیله فن، این هوای گرم به داخل اتاق دمیده خواهد شد.

دلایل گرما ندادن دریچه های اسپلیت

قبل از آنکه دلیل بروز این مشکل را برای شما توضیح دهیم بهتر است به شما یادآور شویم که قبل از این که فصل سرما فرا برسد اسپلیت خود را کامل سرویس کنید و برای شروع کار، آن را روی حالت گرمایشی قرار دهید یعنی روی دمای ۲۵ درجه سانتیگراد، وقتی که برای بار اول سیستم را در روی حالت گرمایشی روشن می کنید باید ۵ دقیقه صبر کنید تا دستگاه کار خود را شروع کند.

دلایل گرما ندادن دریچه های اسپلیت موارد زیر می باشد که باهم بررسی می کنیم:

۱-کم شدن گاز مبرد

همانطور که می دانید گاز مبرد بر روی گرمایش و سرمایش کولر گازی بسیار تاثیر می گذارد و اگر با این مشکل روبرو شدید شما می توانید با شارژ کردن گاز، کولر گازی مشکل گرما ندادن دریچه های اسپلیت را برطرف کنید.

۲- کثیفی فیلتر ها دلیل گرما ندادن دریچه های اسپلیت

تمیز بودن فیلتر ها تاثیر بسزایی در عملکرد خوب دستگاه دارد اگر فیلتر ها کثیف شود و شما آن را به موقع تعویض نکنید باعث می شود که تولید سرما یا گرما در کولر گازی مختل شود.

۳- خراب شدن فن داخلی کولر گازی

 

اگر فن داخلی کولر شما خراب شود باعث می شود که در کارکرد کولر اختلال ایجاد شود و همچنین باعث گرما ندادن دریچه های اسپلیت خواهد شد بهترین راه برای رفع مشکل، عوض کردن فن داخلی دستگاه کولر گازی می باشد.

۴- خراب شدن ترموستات

ترموستات بر طبق تنظیمی که شما به کمک ریموت کنترل روی آن انجام می دهید عمل کرده و اگر دمای محیط با دمایی که شما انتخاب کرده اید تناسب نداشته باشد حتماً ترموستات خراب شده است خرابی ترموستات یکی از دلایل گرما ندادن دریچه های اسپلیت می باشد.

۵- خراب شدن برد الکتریکی

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث اختلال در کار دریچه های اسپلیت گردد برد الکتریکی است برد در کولر گازی تقریباً نقش مغز را در اسپلیت ایفا می کند و اگر برد مشکلی داشته باشد شما حتماً باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید و خودتان از دست کاری کردن کولر گازی خودداری کنید

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه ی فعال و غیرفعال کردن قفل کودک در یخچال اسنوا
۶ – خراب شدن سنسور دمایی

 

سنسور قطعه ای در کولر گازی است که می تواند دما را تشخیص دهد اگر دما تغییر کند مقاومت سنسور دمایی هم تغییر خواهد کرد و این تغییرات به برد دستگاه منتقل خواهد شد و در نتیجه اسپلیت محیط را گرم می کند اگر این قطعه در کولر گازی خراب شود شما حتما باید آن را تعویض یا تعمیر کنید .

۷- خراب شدن شیر برقی چهار طرفه

 

شیر برقی چهار طرفه هم توانایی گرمایش دارد و هم توانایی سرمایش، می تواند سرد کردن و یا گرم کردن باد کولر را به وسیله تغییر دادن مسیر گاز مشخص کند، اگر این قطعه خراب شود می‌تواند باعث گرما ندادن دریچه های اسپلیت شود در صورت خرابی این قطعه حتماً باید آن را تعویض یا تعمیر کنید.

۸- خرابی کمپرسور دلیل گرما ندادن دریچه های اسپلیت

 

همانطور که می دانید کمپرسور نقش قلب کولرگازی را دارد و مانند قلب آن عمل می‌کند و اگر نقصی در آن ایجاد شود در عمل کرد کولر گازی اختلال به وجود خواهد آمد در صورت خرابی کمپرسور حتماً به تعمیرکار اسپلیت مراجعه کنید

۹- گرفتگی در ورودی هوا

احتمال دارد لوله های مسی در اثر له شدگی و یا ضربه دچار انسداد شوند و هوای لازم برای کولر گازی تامین نشود.

۱۰- خرابی اورلود

اورلود قطعه ای است که درون کمپرسور قرار گرفته و اگر اورلود خراب شود باعث روشن نشدن کمپرسور می شود و این می تواند در کار کولر گازی اختلال ایجاد کند.

ایرادات رایج در کولر گازی اسپلیت چه می باشد؟

دریچه های اسپلیت

 • خطا دادن دستگاه
 •  کافی نبودن سرمایش کولر گازی
 •  بوی سوختگی و نامطبوع دستگاه
 •  تولید باد سرد در حالت گرمایش
 •  روشن نشدن فن داخلی یا اسپلیت
 •  صدای عجیب و بلند از دستگاه

در ادامه مقاله می خواهیم برای شما نکاتی را جهت نگهداری صحیح از کولر گازی اسپلیت بیان کنیم تا بتوانید به خوبی از کولر گازی خود مراقبت کنید:

نگهداری از کولر گازی اسپلیت:

اگر شما در طول شبانه روز به طور مداوم کولر را روشن می گذارید هیچگاه آن را روی درجه پایین تنظیم نکنید زیرا بالا بودن سرما باعث آسیب رسیدن به سلامت شما خواهد شد در ادامه می خواهیم راهکارهایی را جهت نگهداری از کولر گازی برای شما توضیح دهیم با ما همراه باشید:

 کولر گازی اسپلیت را در محیط مناسب نصب کنید

نور خورشید می تواند باعث گرم شدن محیط خانه شود گرمای آفتاب به کمک دیواره ها، پنجره، سقف و شیشه ها می تواند به خانه منتقل شود می توان گفت این یک گرمای تحمیلی است که شما می توانید با کشیدن پرده از بروز گرما به داخل جلوگیری کنید این کار شما باعث می شود که به کولر گازی شما فشار وارد نشده و محیط زودتر خنک شود همچنین می توانید به وسیله عایق کاری دیوارها و استفاده از شیشه های رفلکس و حتی استفاده از سایه بان از این گرمای تحمیلی جلوگیری کنید اگر پنجره را باز بگذارید بیشتر توان کولر برای خنک کردن هوای گرم داخل، مصرف می شود، پس بهتر است در صورت استفاده از کولر گازی پنجره ها را ببندید.

 

نکاتی مهم جهت جلوگیری از خرابی کولر گازی اسپلیت

 • هیچ‌گاه کولر گازی اسپلیت را برای مدت طولانی و با توان بالا روشن نگذارید.
 •  دقت داشته باشید برق ورودی آن نوسان نداشته باشد.
 •  هیچگاه از کولر آبی و کولر گازی به طور یکجا و همزمان استفاده نکنید زیرا کولر آبی باعث تولید رطوبت و کولر گازی باعث گرفتن رطوبت می شود.
 • اگر متوجه شدید که توان کولر گازی شما کم شده آن را خاموش کنید و به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.
 • اگر کولر گازی در منزل روشن است باید دمای خانه را پایین نگه دارید تا به کولر شما فشار زیادی وارد نشود.
 •  برای اینکه عمر دستگاه شما زیاد شود بهتر است که از ضد زنگ استفاده کنید تا باعث تبادل سرما و گرما شده و همچنین باعث صرفه جویی در مصرف برق شود ضمن اینکه کارایی آن هم بهتر خواهد شد.
 • حتماً سالی یکبار کولر گازی خود را بررسی کنید زیرا اگر گاز آن کم شود باعث خرابی کمپرسور خواهد شد.
 • به طور مرتب کولر را تمیز و شستشو دهید تا بهتر کار کند.
 • از کولر گازی در فصل های مختلف به خوبی مراقبت کنید مخصوصاً در زمستان از پوشش مناسب برای کندانسور آن استفاده کنید
 • هیچ‌گاه در زمانی که کولر گازی شما روشن است آن را روی حالت سرمایش و یا گرمایش تنظیم نکنید. باید اول کولر گازی را خاموش کرده و بعد از آن تنظیمات مربوطه را روی حالت مورد نظر قرار دهید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش خاموش و روشن کردن اسپلیت بدون استفاده از کنترل

 

پرسش های متداول:

دریچه های اسپلیت

 

۱- چرا وقتی کولر گازی را روی هر حالت سرمایش می گذاریم کار می کند ولی حالت گرمایش آن کار نمی کند؟ قفل کردن یا خراب شدن شیر برقی در کولر گازی می تواند باعث بروز این مشکل شود شما اگر به شیر برقی ضربه بزنید معمولا این مشکل برطرف می شود.

۲- چرا وقتی کولر گازی را در حالت گرمایش قرار می دهیم از آن باد سرد بیرون می آید؟ خراب شدن شیر برقی، خرابی دمنده، کافی نبودن ظرفیت کولر، افت فشار گاز، کثیف بودن فیلتر هوا و عدم وجود گردش هوا می تواند باعث بروز این مشکل شود.

۳- شیر برقی در کولر گازی در کجا قرار گرفته است؟ شیر برقی در قسمت لوله مویی و بر روی قطعه کمپرسور قرار دارد.

۴- سرویس دوره ای و شارژ گاز برای کولر گازی اسپلیت هر چند وقت یکبار لازم است؟ همه اسپلیت ها به دلیل اینکه اتصالات برنجی در قسمت اتصال لوله مسی دارند این امکان برای آنها وجود دارد که گاز به تدریج از آنها خارج شود برای همین به شما توصیه می کنیم حداقل سالی یکبار فشار آن را به کمک سرویس کار تنظیم کنید و سرویس شستشوی کولر هم بهتر است که سالی یکبار انجام شود و همچنین کندانسور، اواپراتور و کویل ها هم باید با مواد مخصوص شسته شود و فیلتر ها هم باید تمیز و یا در صورت نیاز تعویض شوند.

 

نتیجه‌گیری:

ما در این مقاله شما را با حالت های مختلف گرم نشدن کولر گازی و دلایل احتمالی و حتی روش برطرف کردن آن آشنا کردیم و موارد لازم را برای نگهداری درست از کولر گازی برای تان بیان کردیم و در ادامه مشکلات متداولی را که احتمال دارد برای کولر گازی شما به وجود بیاید برای شما به طور کامل توضیح دادیم تا در صورت نیاز خودتان بتوانید کولر گازی اسپلیت خود را عیب یابی کنید ولی دقت داشته باشید برای تعمیر کولرگازی حتماً باید از متخصص کمک بگیرید و خودتان از دستکاری کردن کولرگازی جداً خودداری کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چرا دریچه های اسپلیت گرما نمی دهد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ایرادات رایج در کولر گازی اسپلیت چه می باشد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا