تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل خاموش شدن پکیج بعد از چند ثانیه چیست؟

پکیج‌ها جزو وسایل پرمصرف در خانه هستند. اگر شما هم از پکیج های دیواری در منزلتان استفاده می‌کنید، حتماً تا حالا با مشکل خاموش شدن پکیج مواجه شده‌اید. آیا می‌دانید دلیل خاموش شدن پکیج چیست؟

پکیج‌ها به شما کمک می‌کنند تا بدون نیاز به موتورخانه پر سر و صدا و همچنین پرهزینه، آب گرم داشته باشید. با ما همراه باشید تا شما را با دلایل خاموش شدن پکیج‌ آشنا کنیم و راهکارهای مفید و ساده‌ای را هم برای رفع آن برایتان بیان کنیم. اگر خودتان نتوانستید مشکل را برطرف کنید، توصیه می‌کنیم برای رفع مشکل حتماً از تعمیرکار پکیج کمک بگیرید.

دلایل خاموش شدن پکیج بعد از چند ثانیه چیست؟

پکیج‌ها به دلیل روشن بودن زیاد ممکن است گاهی دچار مشکل شوند. دلایل زیادی می‌تواند باعث خاموش شدن پکیج شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. نبودن آب به اندازه لازم در مسیر مدار پکیج
 2. وجود داشتن هوا در لوله‌های پکیج
 3. گرفتگی و رسوب در پکیج
 4. خراب شدن پمپ پکیج
 5. خرابی الکترود یون پکیج
 6. جوش آوردن پکیج
 7. کم شدن فشار گاز
 8. تخلیه نشدن دود پکیج
 9. خراب شدن برد پکیج

۱- نبودن آب به اندازه لازم در مسیر مدار پکیج

وقتی پکیج شما در هنگام کار کردن خاموش شود دلایل زیادی می تواند باعث بروز این مشکل شده باشد. اگر آب در پکیج جریان نداشته باشد باعث خاموشی پکیج خواهد شد. اگر جریان آب در مدار پکیج تا لوله‌ها و رادیاتورها وجود نداشته باشد،نشان می‌دهد که در سیستم پکیج مشکلی ایجاد شده است:

 • کم فشار بودن آب
 • خرابی یا نشتی منبع انبساط در پکیج

پکیج‌های دیواری معمولاً با اندازه گرفتن حداقل آب، فعالیت های خود را شروع می‌کنند و در صورت کم شدن آب از مقدار حداقل، دستگاه پکیج روشن نخواهد شد. یا به عبارت دیگر باید بگوییم اگر درجه فشار آب از حداقل کمتر نباشد، دستگاه پکیج کار خواهد کرد و در هنگامی که فشار آب از حداقل کمتر باشد، دستگاه خاموش خواهد شد.

حتما بخوانید:   نحوه استفاده از پکیج آریستون مدل های جنوس او GENUSEVO

خاموش شدن پکیج

۲- هوا در لوله های پکیج باعث خاموش شدن پکیج خواهد شد.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود پکیج شما خاموش شود وجود هوا در لوله ها است، به شکلی که باعث می‌شود جریان آب داخل پکیج مختل شود. برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید رادیاتورها را هواگیری کنید. به این صورت عملکرد پکیج شما افزایش پیدا کرده و عمر دستگاه پکیج بیشتر خواهد شد. در صورتی که در داخل سیستم هوا جریان داشته باشد ، آب نمی تواند داخل لوله‌ها به راحتی حرکت کند و این باعث خاموش شدن پکیج می‌شود.

۳- گرفتگی و رسوب در پکیج باعث خاموش شدن پکیج خواهد شد.

دلیل دیگری که می‌تواند عملکرد پکیج را مختل کرده و باعث خاموشی آن شود، گرفتگی در لوله‌ها است. اگر هر کدام از لوله‌ها در مسیر بین پکیج و رادیاتور دچار گرفتگی شود، باعث خاموشی پکیج می شود. گرفتگی هر چند جزئی باعث می‌شود آب قطع شده و پکیج خاموش شود. برای اینکه مشکل را برطرف کنید صافی هایی که در زیر پکیج قرار دارند را باز کنید و فیلترها را خوب تمیز کنید. در صورتی که مهارتی در این زمینه ندارید، توصیه می‌کنیم از یک تعمیرکار پکیج برای این کار کمک بگیرید.

۴- خراب شدن پمپ دلیل خاموش شدن پکیج

اگر پمپ پکیج شما خراب باشد احتمال کمی وجود دارد که آب به پکیج برسد. به دلیل درست انجام نشدن پمپاژ، آب به پکیج نرسیده و مشکلات و اختلالات زیادی رخ خواهد داد. برای اینکه مطمئن شوید پمپ خراب است یا خیر، باید پیچ‌های روی پمپ را باز کنید و در هنگامی که پکیج کار می‌کند از سالم بودن پمپ اطمینان پیدا کنید. اگر متوجه شدید که پمپ دچار مشکل شده حتماً باید با متخصص پکیج تماس بگیرید تا پمپ را تعمیر کند.

۵- خراب شدن الکترود یون دلیل خاموش شدن پکیج

یکی از قطعات پکیج، الکترود یون است که وظیفه تشخیص شعله را دارد. در صورتی که این قطعه خراب شود شعله پکیج درست تشکیل نخواهد شد و این باعث می‌شود شعله خاموش شده و پکیج هم خاموش شود‌. برای برطرف کردن مشکل باید میله یون را تعویض کنید.

۶- جوش آوردن پکیج دلیل خاموش شدن دستگاه

یکی از دلایل خاموشی پکیج این است که دمای آب در مدار بالا رفته و پکیج جوش بیاورد. وقتی دمای دستگاه به اندازه تعیین شده برسد برای اینکه از بالا رفتن دما جلوگیری شود، پکیج خاموش می‌شود تا دمای آن به اندازه مناسب برسد. در این صورت پکیج شما دوباره روشن خواهد شد.

حتما بخوانید:   پمپ پکیج چیست؟ / بررسی قطعات و اجزای پمپ پکیج

دلایلی که باعث می‌شود پکیج جوش آورده و دمای آن بالا برود مواردی مانند: تنظیم نبودن شعله، خراب شدن کلید NTC، گرفتگی مسیر آب، خرابی کلید تنظیم دما و… می باشد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید حتماً باید یک تعمیرکار پکیج تمام موارد مشکوک را به خوبی بررسی کند.

۷- تنظیم نبودن گاز شهری باعث خاموش شدن پکیج می‌شود.

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم دلایل زیادی باعث خاموش شدن پکیج خواهند شد. علاوه بر قطعات پکیج، عوامل دیگری هم به کار کردن پکیج شما کمک می‌کنند که همین عوامل می‌توانند باعث خراب شدن دستگاه هم باشند. یکی از ورودی‌های پکیج، گاز شهری است که اگر میزان ورودی آن تنظیم نباشد می‌تواند باعث اختلال در کار دستگاه پکیج شود. البته کمتر این اتفاق می‌افتد که تنظیم نبودن این شیر گاز باعث قطع شدن گاز در پکیج شود. به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم اگر گاز در پکیج قطع شود دستگاه هم خاموش خواهد شد.

۸- خراب شدن دودکش دلیل خاموشی پکیج

دودکش های پکیج دیواری، کاملاً دود ناشی از سوختن گاز را از پکیج خارج می‌کنند و خطرات ناشی از سوختن گاز را برطرف می‌کنند. اگر تخلیه از دودکش درست انجام نشده و یا در ترموستات دودکش، خرابی ایجاد شده باشد، آنگاه دستور خاموش شدن پکیج صادر خواهد شد. به وسیله حسگر دود می‌توان صحت عملکرد دودکش را کنترل کرد.

دقت داشته باشید که سایز دودکش در پکیج دیواری که فن ندارد باید ۱۵ سانتی متر باشد. اگر سایز دودکش کمتر از این اندازه باشد، باید از پکیج فن دار استفاده کنید. پکیج های دیواری که محفظه احتراق در آنها بسته است به وسیله دودکش های مخصوص دوجداره، تخلیه هوا انجام می‌شود. این پکیج‌ها برای تخلیه هوا به فن هم نیاز دارند.

۹- خراب شدن برد اصلی دلیل خاموش شدن پکیج

برد در تمام دستگاه ها قطعه ای بسیار مهم است که مانند مغز دستگاه عمل می‌کند. داخل پکیج دیواری هم برد، دستور فرمان را به تمام قطعات صادر می‌کند. اگر برد خراب شده باشد و درست عمل نکند، سنسورهای دستگاه هم از کار افتاده و باعث خاموش شدن پکیج خواهد شد.

چرا پکیج به طور مداوم خاموش و روشن می‌شود؟

وقتی پکیج شما دائماً خاموش و روشن شود، مسلماً آب خوب گرم نمی‌شود. وقتی شما آب گرم را باز کردید ممکن است شعله پکیج در فاصله های کوتاه خاموش و روشن شود. در این صورت حتماً باید دلیل بروز این مشکل را پیدا کنید.

بعد از اینکه چند بار پکیج خاموش و روشن شد، روی صفحه نمایش پکیج کد خطا نشان داده خواهد شد. به وسیله دفترچه راهنما، خطای به وجود آمده را پیدا کنید و ببینید به چه دلیل پکیج شما خاموش شده است. امکان دارد دلیل خاموشی پکیج تنظیم نبودن درست شعله پکیج و نرسیدن اکسیژن به شعله باشد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید در جهت عقربه های ساعت، شیر کنترل گاز را بپیچانید. حالا دریچه دودکش را هم باز کنید. اگر متوجه شدید دوباره پکیج شما خاموش و روشن می‌شود، فلنچ دور دودکش را هم بردارید تا به خوبی اکسیژن به پکیج شما برسد. اگر شوفاژ خوب کار می‌کند و خاموش و روشن شدن پکیج باعث گرم نشدن آب می‌شود، احتمال دارد مبدل حرارتی دستگاه رسوب گرفته باشد. باید به وسیله یک تعمیرکار مبدل حرارتی را رسوب گیری کنید.

حتما بخوانید:   مقایسه آبگرمکن برقی و گازی | آبگرمکن های برقی و گازی چه تفاوت هایی دارند

در صورتی که شوفاژ خوب گرم نشده ولی آبگرم است، ممکن است مسیر جریان آب مسدود شده باشد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید شیرهای پایین و بالای رادیاتور و همچنین شیرهای رفت و برگشت آب را که در زیر پکیج قرار دارند بررسی کنید. ضمناً توری صافی برنجی را هم رسوب گیری کنید و شوفاژ و پکیج را به خوبی هواگیری کنید تا مشکل برطرف شود.

چرا پکیج در حالت زمستانه خاموش می‌شود؟

وقتی شما پکیج خود را در حالت زمستانه می‌گذارید ممکن است دستگاه خاموش شود دلیل بروز این مشکل می‌تواند موارد زیر باشد:

۱- درجه پکیج را در دمای پایین قرار داده باشید:

گاهی ممکن است شما اشتباهاً دمای پکیج خود را در روی دمای پایین گذاشته باشید و به همین دلیل پکیج در حالت زمستانه قرار دارد ولی روشن نمی شود، پس باید دمای پکیج خود را چک کنید و آن را در دمای بالا تنظیم کنید.

خاموش شدن پکیج

۲- خرابی ترموستات پکیج

ترموستات دمای اتاق را سنجیده و متناسب با دمایی که شما تنظیم کرده‌اید برد پکیج هم فرمان روشن یا خاموش شدن دستگاه را صادر می‌کند. در اصل ترموستات وظیفه دارد دمای اتاق را در اندازه معین شده حفظ کند. اگر ترموستات پکیج دچار خرابی شود دمای اتاق خوب و درست اندازه‌گیری نشده و برد هم فرمان درستی برای روشن و خاموش شدن پکیج صادر نمی‌کند. برای اینکه مشکل را برطرف کنید ابتدا سیم ترموستات را یکسره بگذارید، اگر پکیج روشن شد یعنی ترموستات خراب شده است، در این صورت باید ترموستات را تعویض کنید.

۳- خراب شدن کلید تنظیم دما

کلیدهای تنظیم دما در پکیج، پلاستیکی می‌باشند و ممکن است در اثر گذر زمان فرسوده شده و یا در اثر ضربه بشکنند و این باعث می‌شود کلید مخصوص تنظیم دما حرکت نکرده و پتانسیومتر هم فعال نشود. برای اینکه مشکل را رفع کنید بهتر است کلید تنظیم دما را بررسی کنید و اگر متوجه خرابی آن شدید، حتماً کلید را تعویض کنید.

31

دلایل خاموش شدن پکیج بعد از چند ثانیه چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا پکیج در حالت زمستانه خاموش می‌شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x