تعمیرات کولر گازی

دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی | تعمیرات کولر گازی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

دلایل متعددی برای خاموش شدن ناگهانی کولر گازی وجود دارد و هر کدام از آن ها به خرابی بخشی از دستگاه مرتبط می شود. امکان دارد ایراد و مشکل در یکی از قطعات دستگاه باعث خاموشی اسپیلت شود و یا حتی امکان دارد برق دستگاه دچار مشکل شده باشد. برای خیلی از ما خاموش شدن ناگهانی کولر گازی اتفاق افتاده و یا ممکن است در آینده پیش آید. برای اینکه بتوانید در مواقع وقوع این مشکل آن را برطرف کنید نیاز به داشتن اطلاعاتی درباره دلایل وقوع آن بدانید.

اگر کولر گازی شما بعد از چند دقیقه کار خاموش می گردد امکان دارد به دلایل مختلفی این اتفاق افتاده باشد. توصیه ما به شما این است که برای اینکه از خرابی های بیشتر جلوگیری کنید و این مشکل را رفع نمایید بهتر است با یک تکنسین تماس بگیرید.

دلایل خاموش شدن کولر گازی چیست

اگر بعد از چند دقیقه کار کولر گازی شما به صورت ناگهانی خاموش شد بهتر است برای عیب یابی کولر گازی از یک تکنسین حرفه ای و متخصص کمک بگیرید.

در بعضی مواقع دلایل به وجود آمدن این مشکل اتفاقی ساده است که با اطلاعات کافی می توانید به راحتی آن را رفع نمایید. برای انجام این کار نیاز دارید که در رابطه با دلایل خاموش شدن کولر به خوبی مطالعه کنید که برای این منظور در ادامه اطلاعات کاملی را برای شما شرح داده ایم تا بتوانید با مراجعه به آن مشکل دستگاه را عیب یابی و برطرف کنید.

بررسی برق کشی کولر گازی یا ساختمان

پیش از انجام هر کاری باید بررسی کنید که برق کشی کولر گازی و ساختمان سالم باشد و به درستی به دستگاه برق رسانی انجام گیرد. امکان دارد در سیم های برق یک اتصال کوچک وجود داشته باشد که باعث ایراد در فیوز و کار نکردن کولر گازی می گردد.

ترموستات اشتباه تنظیم شده است

یکی از ساده ترین توضیحاتی که می توان برای خاموش شدن کولر گازی نام برد روش تنظیمات ترموستات است. ترموستات های خودکار به صورت اتومات در زمان معینی روشن و خاموش می گردند اگر به اشتباه درجه مربوط به ترموستات را از حد مجاز بیشتر تنظیم نمایید. امکان دارد به صورت کلی دستگاه خاموش گردد.

برای اینکه بتوانید درجه ترموستات را تنظیم نمایید باید به دمای فضا دقت نمایید. در حالت استاندارد باید کولر گازی را روی ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد تنظیم نمود.

اورلود موتور دستگاه کولر گازی

بعضی از موتور ها یا کمپرسور های کولر گازی به یک سوئیچ استراحت مجهز می باشند که در زمان اورلود موتور باعث خاموش کردن آن می گردد.

برای این موضوع علت های زیادی وجود دارد که مهمترین آن ها: تهویه نامناسب، زمان کار طولانی دستگاه، ولتاژ نامناسب می باشد.

یکی دیگر از دلیل های خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه کثیف بودن فیلتر هوا می باشد

یکی از شبکه های ایمن در کولر گازی فیلتر هوا می باشد که باعث پاک سازی هوای محیط از گرد و غبار و آلودگی می شود. اما وقتی این فیلتر ها کثیف می شوند موجب کاهش عملکرد کولر های گازی می گردد. باید متناسب با هوای منزل خود هر دو تا سه هفته یکبار فیلتر های هوا را در کولر گازی تمیز نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونگی روغن کاری انواع کولرهای گازی در برندهای مختلف در محل

وقتی فیلتر هوا کثیف باشد باعث مسدود شدن کانال های هوا می گردد که در نتیجه آن کارکرد کولر گازی سخت تر شده و زمان بیشتری طول می کشد تا کولر خانه را خنک کند. این اتفاق تا وقتی که دستگاه از کار بیفتد و یا بیشتر از اندازه کولر گرم شود و سیستم برق دستگاه از کار بیفتد، ادامه خواهد داشت.

خاموش شدن ناگهانی کولر گازی

کویل های کندانسور کولر گازی کثیف هستند

در کولر های گازی مبرد دستگاه درون کویل های کندانسور است که عملیات خود را از طریق یونیت خارجی دستگاه انجام میدهد. اگر بر روی این کویل ها آلودگی وجود داشته باشد دستگاه باید برای خنک کردن منزل زمان بیشتری را کار کند. این اتفاق باعث می گردد کولر گازی بیشتر از اندازه گرم شود.

شما می توانید از این مشکل با تمیز نمودن کویل های کولر گازی به صورت منظم و با استفاده از محلول مایع ظرفشویی و آب یا اسپری مخصوص جلوگیری نمایید.

برد اصلی کولر گازی معیوب شده است

بعضی مواقع امکان دارد وجود ایرادی در برد اصلی دستگاه باعث شود کولر گازی خاموش شود. یکی از مهمترین قطعات اصلی کولر گازی برد کنترل است که در کارکرد دستگاه اهمیت بسیار زیادی را دارا می باشد.

فرمان کار هر بخش را این قطعه ارسال می نماید و در صورت وجود ایرادات کوچک در این قطعه کارکرد کولر گازی را مختل می کند. برای تعمیرات برد اصلی باید از تکنسین های حرفه ای و متخصص کمک و راهنمایی بگیرید.

از دیگر دلایل خاموش شدن کولر گازی خاموش شدن کمپرسور است

دلایل متعددی می توان برای خاموش شدن یهویی کولر گازی ذکر کرد که باید در بیشتر این موارد برای تعمیرات کولر گازی خود از افراد حرفه ای و متخصص کمک و راهنمایی بگیرید.

وقتی کمپرسور کولر گازی دچار مشکل شده باشد دستگاه قبل از اینکه بتواند فضا را به دمای مورد نظر برساند خاموش می شود.

کمپرسور جزو قطعاتی است که نباید تعمیرات آن را خودتان انجام دهید و بهتر است در مواقع خرابی این قطعه با تکنسین های حرفه ای تماس بگیرید.

موتور فن کولر گازی نیم سوز شده است

اگر موتور فنر دستگاه نیم سوز شده باشد موجب خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی می گردد. برخی از علت های مهم خرابی فن شامل وجود مشکل در ترموستات، کنتاکتور، خازن و … می باشد. در صورت وجود مشکل در موتور فن باید سریعا اقدام به تعمیر و یا تعویض این قطعه نمایید تا مشکلات بیشتری برای دستگاه ایجاد نگردد.

سنسور کولر گازی خراب است

یکی از اصلی ترین قطعاتی که در کولر گازی وجود دارد ترمیستور یا سنسور می باشد. اگر این قطعه دچار خرابی یا مشکل گردد باعث خاموش شدن دستگاه کولر گازی می گردد. در این مواقع برای اینکه بتوانید دستگاه را دقیق تر بررسی نمایید باید از تعمیرکاران حرفه ای کولر گازی کمک بگیرید.

گرفتگی و انسداد لوله مویی در دستگاه کولر گازی

اگر در قطعه لوله مویی دستگاه انسداد به وجود آمده باشد باعث می شود سیستم تبرید دستگاه به درستی کار نکند و به خوبی محیط را نمی تواند خنک نماید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ارورهای کولر گازی میتسوبیشی Mitsubishi و نحوه برطرف کردن آنها

از علائم مهم انسداد لوله مویی می توان به کم شدن برودت کولر گازی، افزایش هزینه برق و یخ زدن کندانسور دستگاه اشاره نمود. با تمیز کردن مرتب لوله مویی و سرویس دوره ای دستگاه می توانید به راحتی از این مشکل پیشگیری نمایید.

خاموش شدن ناگهانی کولر گازی

رله استارت کولر گازی خراب شده است

در مواقعی که قطعه رله استارت در کولر گازی دچار نقص یا سوختگی شده باشد امکان دارد کولر گازی بعد از روشن شدن بلافاصله خاموش گردد. در این مواقع برای رفع مشکل باید رله استارت را تعویض نمایید.

نشت یا کمبود مبرد در دستگاه کولر گازی

از دلایل متداول خاموش شدن کولر گازی چند دقیقه بعد از اینکه روشن شد نشت یا کبود مبرد در دستگاه است. زمانی که گاز مبرد در دستگاه کاهش می یابد علاوه بر اینکه باعث ناگهانی خاموش شدن دستگاه می گردد باعث افزایش مصرف انرژی و همچنین کم شدن قدرت سرمایش دستگاه و یخ زدن قسمت اواپراتور کولر گازی می گردد.

برای اینکه بتوانید این مشکل را رفع کنید باید گاز مبرد کولر گازی را شارژ کنید. برای اینکار باید از افراد حرفه ای و متخصص کمک بگیرید.

در حالت گرمایش چرا کولر گازی به صورت ناگهانی خاموش می کند

اگر کولر شما در حالت گرمایش در حال کار است و ناگهان خاموش می کند امکان دارد مشکل از سنسور پایپ و یا برد اصلی دستگاه باشد.

در این مواقع باید از یک تکنسین بخواهید برد و سنسور دستگاه را بررسی کند و در صورت نیاز اقدام به تعویض یا تعمیر این قطعات نماید.

کولر گازی پنجره ای به چه علت خاموش می شود

از مهم ترین علت هایی که می توان برای خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای نام برد شامل: وجود نقص در برد اصلی، خرابی قطعه خازن، وجود ایراد در اتصالات دستگاه و تنظیمات اشتباه ترموستات می باشد.

برای اینکه بتوانید دستگاه را دقیق تر عیب یابی کنید باید از تعمیرکاران حرفه ای کولر گازی پنجره ای کمک بگیرید.

راهنمای برطرف کردن ایراد خاموش شدن کولر گازی

اگر دستگاه کولر گازی تان بعد از روشن شدن و چند دقیقه کار خاموش می گردد، باید موارد زیر را بررسی کنید تا مشکل دستگاه رفع گردد:

  1. ابتدا اطمینان پیدا کنید که کولر گازی و ساختمان از لحاظ برق مشکلی نداشته باشد.
  2. دمای مربوط به ترموستات را بررسی کنید و آن را تنظیم نمایید.
  3. کویل ها و فیلتر های هوای دستگاه را به صورت مرتب تمیز نمایید.
  4. اگر در کولر گازی کمپرسور و برد اصلی خراب شده باشد باید به کمک تعمیرکاران آن را تعمیر و یا تعویض نمایید.
  5. اگر گاز مبرد کولر گازی کم شده است باید گاز دستگاه را شارژ نمایید تا مشکل دستگاه رفع گردد.

نتیجه گیری

اگر به موقع و به صورت دوره ای کولر گازی و اسپیلت را سرویس نمایید، مشکلاتی مانند خاموش شدن یهویی دستگاه به وجود نمی آید. همچنین با سرویس دوره ای دستگاه می توانید از خرابی های زیاد دستگاه پیشگیری می کنید. در هر سال کولر را باید حداقل یک بار سرویس کرد. این کار به عیب یابی دستگاه کمک می کند و مشکلات موجود را قبل از جدی شدن برطرف می کند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تمام علل خاموش شدن کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با علت هایی که باعث خاموش شدن کولر گازی و روش های رفع آن آشنا می گردید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا